Skocz do zawartości
IGNORED

Klub miłośników dobrych konfiguracji sprzętowych za rozsądne pieniądze.


piorasz

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, a na które JBL najlepiej polować?
JBL L100 Century
Czy teżpowinny byc to L100a ?
Jak mają się do nich większe monitory 4310, czy też wersja T ?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie - jakies ewiedentne wady bywają?
 
Jbl l100 century zaczęto produkować ze względu na duże zainteresowanie przez klientów indywidualnych monitorami studyjnymi 4310. Monitory 4310 mają nieco inne rozmieszczenie driverów oraz otworu bass refkexu. Posiadają również (nie wiem jak to nazwać) kołnierz wokół przedniej ścianki. Zaprojektowano je tak aby driver wysokotonowy był na dole a bas u góry. To oczywiste, gdyż w studio nagraniowym zazwyczaj ustawia się głośniki dość wysoko na konsolecie a wtedy głośnik HF jest mniej więcej na wysokości uszu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby w warunkach domowych odwrócić skrzynki do góry nogami. Osobiście uważam jednak, że nie takie było zamierzenie inżynierów.

JBL l100 century zostały zaprojektowane specjalnie dla klientów chcących ich używać w domu. Stawia się je do góry Twitterem. Niektórzy jednak odwracają je do góry nogami. I tu znów powtórzę, że nie takie było zamierzenie... W głównej mierze chodź o rozstaw głośników i otworu BR.

W zależności od kolejności lat produkcji jbl l100 stosował bardziej zmodernizowane wersję driverów. Przykładowo w pierwszych wersjach głośnik basowy to 123A-1 a w wersji late był już zmodernizowany 123A-3. "A" oznacza głośniki alnico chociaż w wersji jbl l100 century nie ma w nazwie "A" a w środku siedzą driver alnico.

Firma JBL produkując te kolumny w różnych latach trochę namieszali z tymi driverami. W zajeznosci od wersji głośnika była zmieniana polaryzacja cewki co niejednokrotnie wprowadzało w zamieszanie użytkowników podczas np naprawy głośników czy też jakiś modyfikacji zwrotnicy. Każde wyciągnięcie któregoś z głośników grozi tym, że omylnie można źle podłączyć go powrotem z powodu niewiedzy na temat polaryzacji cewki w danym egzemplarzu. Na szczęście istnieją sposoby aby to sprawdzić i należy to bezwzględnie zrobić nawet gdy kupi się te kolumny z rynku wtórnego, gdyż któryś z poprzednich właścicieli mógł nie świadomie namieszać.

Jeszcze na koniec jedna ważna sprawa.
Jeśli ktoś jest nastawiony na upgrade zwrotnicy wg projektu Murphy-iego to musi wiedzieć, że ten projekt jest (jak mówi sam Murphy) zaprojektowana do L100 century lub L100a. Żeby zastosować jego zwrotnice np w 4310 trzaba by zrobić niewielkie ale jednak zmiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 17.01.2019 o 22:01, venom200 napisał:

Ja za to Ane Brun uwielbiam z plumkania.

Dzięki za tip, jest naprawdę spoko.

W dniu 17.01.2019 o 22:08, triode napisał:

posłuchaj Mirel Wagner czy Carrie Newcomer.

Carrie jest jakaś taka mdła bym powiedział, przynajmniej te kilka kawałków co puściłem, za to Mirel Wagner bardzo na tak. 
Ja za to nie przepadam za Dianą Krall, nagrane to audiofilsko, ale zazwyczaj bezpłciowo. Dużo więcej przyjemności z odsłuchu i jakiegos takie życia siecie w sobie w mojej ocenie Melody Gardot.

24 minuty temu, piorasz napisał:

(...)

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Gdybym tą wiedzę miał dziś rano to juz byłbym posiadaczem takich paczek. Może i dobrze z drugiej strony bo już nie mam gdzie tego graciwa trzymać ?

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moje wyobrazenie naprade dobrego zestawu zaczynajacego sie cenowo od 4.000€

Rozwiazanie totalnie odjazdowe dla "odwaznych", gotowych zbudowac wlasny system DIY. Bazuje na w pelni aktywnym 2-droznym zestawie glosnikowym sterowanym za pomoca systemow DSP/DRC

Mozliwosci rozbudowy na systemy 3-, 4-, 5-drozne sa nieograniczone

Dzieki aktywizacji i DRC konkuruje z dowolnym systemem pasywnym za dziesiatki tysiecy EUR

Ceny PC-ta nie wliczylem, wychodze z zalozenia ze jest dostepny.

HighEnd_Setup.JPG

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piorasz napisał:

Niektórzy jednak odwracają je do góry nogami.

ja stawiam L100 tweeterem w dół..i u mnie tak jest lepiej.

wynika to z:wysokości podstawek i rozkładu rezonansów pokoju.

..zresztą jeżeli postawić je na boku-to też grają prawidłowo. ?

 

chcąc kupić vintage JBL,mz w pierwszej kolejności sugerować się należy stanem głośników a następnie ,skrzynki..Osobiście,nie kupiłbym grzebanych , tunningowanych etc.

 

Wizualnie najbardziej podchodzą mi 4310..niestety są najdroższe i najtrudniejsze do kupienia.

a tak po za tym spodobała mi się:Decha  ")

image1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.


Pisane na szybko i na kolanie. Bardzo dużo by jeszcze można pisać o tych kolumnach.
To chyba pierwsze, do których tak bardzo się "przyłożyłem". Ale było naprawdę warto.
Posyłam Ci tam gdzie zawsze urywek ich możliwości :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, triode napisał:

Osobiście,nie kupiłbym grzebanych , tunningowanych etc.

 

Dlatego stara zwrotnica jest nie tknięta i nadal siedzi na swoim miejscu. 

 

27 minut temu, triode napisał:

a tak po za tym spodobała mi się:Decha  ")

No to chwal się co to.. Głośnik chyba jakiś tannoy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

Tutaj moje wyobrazenie naprade dobrego zestawu zaczynajacego sie cenowo od 4.000€

Powiedz lepiej gdzie tego można posłuchać.

Na marginesie DRC fajna sprawa ale jak ktoś ma w pokoju np +10 dB podbicia na np 70hz to za wiele nam to nie pomoże a nawet może zepsuć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu myślę czym tu zastąpić moją Malinę do transportu plików. Było już parę sprzętów u mnie. Był Lumin u1 mini, Moon Neo MIND 2 i ostatnio Pro-ject Stream box s2.  Tylko Lumin zagrał wyraźnie lepiej od Maliny ale aplikacja na android nie jest doskonałą. Moon z koleii ma świetną aplikację ale nie ma wyjścia usb, na którym mi zależy bo te w moim DAC najlepiej gra. Pro-ject z oryginalnym zasilaczem nie grał nic lepiej niż moja Malinka z zasilaniem liniowym. Być może gdyby mu podłączyć porządny niskoszumowy zasilacz coś z tego by było. Ale wtedy robi się już dość duża suma. 

Wobec powyższego postanowiłem zainwestować w Auralic aries Femto z zasilaczem niskoszumowyn. Jest już w drodze do mnie i jutro sprzęt  podłączę. Kupiłem bez odsłuchów w ciemno czytając świetne recenzje i zapoznając się z jego specyfikacją. 

Muszę jeszcze dodać, że mój przyszły transport plików musi mieć Roon Ready, a to nieco zawęża listę urządzeń za miarę rozsądne pieniądze. 

Zobaczymy jutro co to to potrafi ?

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, triode napisał:

Wizualnie najbardziej podchodzą mi 4310..niestety są najdroższe i najtrudniejsze do kupienia.

 

Przecież są w Świebodzinie obecnie i wcale nie tak drogo, tyle, że chyba po jakiejś małej powodzi. 

Fajnie, że eksperymentujecie z tymi JBL'kami, postaram się wkrótce 'dołączyć' i zrobić jakieś porównanie z Tannoy LGM.

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, piorasz napisał:


 

 


Z tego co wiem, to Triode się obraził na swoje... albo one się na niego obraziły - czy jakoś tak.... hi hi hi ?

 

nie,grają sobie całkiem całkiem ?

mam wybór-i korzystam z tego.

zdjęcie jest nędzne ale kończą się moje limity..

 

kupiłem nowe lampy 300b TJ FullMusic i rosyjskie drivery 10j12s-dlatego szykuję grunt.

IMG_20190317_175636.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, piorasz napisał:

Białe fronty? 

Napisz jak grają. 

dopiero przylecą..300b wygrzewa się 100-200godz.

to potrwa..

fronty są takie jak były..dopiero jak zrobi się cieplej ,spróbuję coś robić z obudowami-albo zlecę komuś.

chciałbym pomalować fronty na stalowo-szary kolor.

gdzie kupić Lpady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piorasz napisał:

Powiedz lepiej gdzie tego można posłuchać.

Na marginesie DRC fajna sprawa ale jak ktoś ma w pokoju np +10 dB podbicia na np 70hz to za wiele nam to nie pomoże a nawet może zepsuć ?

Gdzie mozna posluchac?

U mnie, w wersji 4-droznej ?

9464E576-1C16-48B3-8EDE-C19A1D9B7F62.thumb.jpeg.715580de0503344c09b1a363fb2a651f.jpeg

Bardzo bys sie zdziwil, do czego takie DRC jest w stanie

Tutaj pomiar bez DRC (skala dB po prawej stronie) Peaki (podbicia) ponad +15dB, Dipy -10dB

CF538629-04BC-43FE-A07F-85A04FC9652C.thumb.jpeg.9eda2e5d87b02e7c4a912526c539cd11.jpeg

 

A po korekcji +/-3dB 16-20.000Hz

 

F5509162-4290-4F8F-AB0A-2A4AF31AB3FA.thumb.jpeg.4ce99ef838fbb8a90139ca40ba630e9c.jpeg

 

CF538629-04BC-43FE-A07F-85A04FC9652C.jpeg

F5509162-4290-4F8F-AB0A-2A4AF31AB3FA.jpeg

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, julius-6 napisał:

Przecież są w Świebodzinie obecnie i wcale nie tak drogo, tyle, że chyba po jakiejś małej powodzi. 

A kto by się tym przejmował ;-)))))).....

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, triode napisał:

Chciałbym pomalować fronty na stalowo-szary kolor.

Na stronie /youtubes Kenrick Audio widac wiele roznych klasycznych zestawow w roznych kombinacjach kolorystycznych. Mnie sie ta biel podoba.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xajas napisał:

Bardzo bys sie zdziwil, do czego takie DRC jest w stanie

Tutaj pomiar bez DRC (skala dB po prawej stronie) Peaki (podbicia) ponad +15dB, Dipy -10dB

U mnie nie ma takiej tragedii więc nie stosuję DRC. Gdzieś mam wykresy ale nie mogę znaleźć. Z tego co pamiętam mam podbicia na 50 Hz i 70 Hz po 5db.

Będę robił wkrótce ponowne pomiary to coś tu wkleję. 

Skąd jesteś? 

2 godziny temu, triode napisał:

gdzie kupić Lpady?

Nie mam pojęcia bo nie szukałem dla siebie. Ja mam teraz rezystory. 

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszym problemem niz podbicia, ktore mozna skorygowac za pomoca EQ sa Dipy (dziury) w przebiegu pasma, ktorych nie da sie wypelnic przy uzyciu EQ. Dlatego zastosowalem DBA, ktore skorygowalo wygaszanie sie odbitych i nagladajacych sie fal powodujace te dziury. Dzieki temu muzyka zyskala na energi/mocy

 

„nadaje“ z Norymbergi

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to tez jest rozwiazanie. Ten Audio Interface ma 16 wejsc / kanalow analogowych. Sygnal analogowy wchodzi do AI, jest kierowany do tzw. convolvera lecacego na PC-cie, ktory przerabia/interpretuje te wszystkie filtry DSP/DRC stworzone przy uzyciu Acourate i wysyla je z powrotem do AI i dalej na koncowki mocy.

podobno jeden z najlepszych systemow stojacych u nas w Niemczech to wlasnie taka konfiguracja,  5-drozna, w pelni tubowa konstrukcja ( tuby basowe sa 5m pofaldowane w rogach) i z zintegrowanymi gramofonami.

malo tego, uzywa 27 roznych konfiguracji, ktore mozesz plynnie/blyskawicznie przelanczac w zaleznosci od potrzeb.

ja uzywam tylko 7, to jest genialna funkcja

 

 

F735939A-0AA7-48F4-BEC2-EA9D0D8ADA5B.png

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos Acourate/Audio Interface. Przyznaje, ze takie rozwiazanie to cos dla naprawde  "zaangazowanych" majacych zarowno pojecie o tym co robia jak i ochote sie tym tematem zajmowac. Ale dzieki temu maja nieoganiczone mozliwosci dopasowania wielu parametrow.

Ale mam tez pomysl na super rozwiazanie typu plug&play.

Jest takie wspaniale ustrojstwo, ktore nazywa sie MiniDSP SHD laczace funkcje Przeddwzmacniacza, Streamera, DAC, DSP i DRC!!!

Genialne!!!

https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd

 

HighEnd_Setup2.thumb.JPG.78415d0223a2a23f5e741555511dc3fd.JPG

Zastosowaany DSP i DRC (Dirac) jest oczywiscie  prostszy niz w Acourate, ale funkcjonuje znakomicie!. Uzywalem go zarowno w domu jak i w samochodach i wynik byl fascynujacy.

Kto nie chce majstrowac koncowek i glosnikow, kupuje poprostu aktywne glosnki :-) 

 

 

 

 

 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, xajas napisał:

Przeklinam Cię!!!

Patrząc na możliwości to jest dokładnie to do czego chciałbym podłączyć aktywne monitory.

Masz porównanie jak to sonicznie i funkcjonalnie (oczywiście tylko w tym zakresie gdzie funkcjonalność się pokrywa) wypada w stosunku do popularnego DEQ2494?

Dawno już nie pożądałem rzeczy po pobieżnym przeglądzie instrukcji obsługi:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi powiedziec, bo nie slyszalem DEQ, ale jako wskazowke moge ci pdac przyklad ze MiniDSP SHD jest uzyty jako Controler w bardzo ciekawym zestawie firmy Bohne Audio,  robiacym u nas "furore"

https://bohne-audio.com/de/aktivlautsprecher-classic-serie/bb-12/

 

bb-12-detail-03.thumb.jpg.c57d059613b4961b34c19ed640cb98b3.jpg

 

albo

https://bohne-audio.com/de/standlautsprecher-lifestyle-serie-bb-10l/

Bohne-Audio-BB-10L-Seitenansicht-2-720.thumb.jpg.9407e861462970417efaf12faea15405.jpg

 

Jeszcze bardziej odjazdowe sa 18-tki

 

bb-18-gallery-05.thumb.jpg.69ac88dcc47ca8dac7ce12a24a5a229a.jpg

 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2019 o 19:31, piorasz napisał:

Wobec powyższego postanowiłem zainwestować w Auralic aries Femto z zasilaczem niskoszumowyn. Jest już w drodze do mnie i jutro sprzęt  podłączę. Kupiłem bez odsłuchów w ciemno czytając świetne recenzje i zapoznając się z jego specyfikacją.

I jak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piorasz napisał:

Wczoraj krótko słuchałem. Napiszę coś jak posłucham trochę. 

Co myślę o Auralic aries Femto. 

Dziś posłuchałem go przez kilka godzin. W zasadzie mogę już teraz napisać co myślę o jego "wkładzie" w mój system. 

Zanim jednak zacznę chciałbym podkreślić/przypomnieć, że zwykle słucham muzyki z lat 70,80 głównie w okolicach rocka progresywnego. Czasami zahaczę o dobry jazz, muzykę elektroniczną (nie mylić ze współczesną muzyką w tych klimatach), oraz wiele innych, które mają dla mnie osobiście  wartość. Powyższy wstęp wg mnie ma kluczowe znaczenie w opisie danego klocka o czym wielu z Was, opisujących swoje odczucia zapomina. Nie szukam muzyki do systemu, na którym gram aby zagrał jak najlepiej a szukam systemu aby jak najlepiej zagrał to czego ja słucham. Auralic jest u mnie  end pointem dla servera z Roon Core. 

Płyt, na których opieram swoje wyniki jest dużo ale chciałbym przedstawić tu 3 albumy, które ostatnio często słucham gdy przyniosę jakiś nowy klocek do siebie. Są to:

1.Radiohead - "OK computer" 

2.Rush "Moving Pictures" 

3.Aphrodite's Child "666"

Słuchając w/w płyt stwierdziłem jedno. Auralic aries Femto nic nie wnosi za co trzeba zapłacić aż blisko 8 tys zł.!!!  Zdecydowanie warto te pieniądze przeznaczyć na odpowiednie do gatunku muzycznego na kolumny i wzmacniacz. 

Gdyby nie fakt, że Auralica kupiłem w dobrych pieniądzach, uważałbyn że wtopiłem kasę. 

Myślę jednak, że znajdzie się chętny następca, który odkupi ode mnie to urządzenie bez większych dla mnie  strat. Podobno audiofilskie nagrania gra świetnie. Mnie szkoda czasu na sprawdzenie tego. 

 

Dedykuję ten sprzęt szczególnie fanom Szymona, który go tak pieczołowicie chwalił za te pieniądze. 

 

 

Edytowane przez piorasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili jego premiery nie miał praktycznie w tej cenie alternatywy patrząc na niego całościowo, tzn soft, funkcjonalność i klasę sygnału. Minęło jednak kilka lat i pojawiało się sporo konkurencji tak wiec nie ma się co napinać. Ogólnie Auralic dba ciagle o soft, za co należy mu się duży plus,a na dźwięku chłopaki tez się znają. Jak widać Pioraszkowi bardziej podobają się Luminy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 32

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.