Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer przy oknie tarasowym...?


lucky_luki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Nurtuje mnie pytanie: czy można postawić subwoofer pomiędzy oknami tarasowymi a kanapą? Zastanawia mnie kwestia odbić od szyb/ich brak, rezonans szyb, jakość niskich tonów itp. Szukałem podobnych tematów (z oknami tarasowymi), ale nie znalazłem. Znam teorię dot. szukania takiego miejsca na zasadzie: ustaw subwoofer tam gdzie siedzisz i szukaj na kolanach miejsca w pomieszczeniu z najlepszym dźwiękiem. Planuję zakup Velodyne EQ-MAX 12 lub 15. Mają one swoją kalibrację, więc teoretycznie gdzie nie postawię, to się "dostosuje".

Czemu tam? Bo nie będzie rzucać się żonie w oczy a młodszy syn go nie dopadnie Wymiary "wnęki": szerokość (okno tarasowe<->kanapa) 1,4 m, długość na odcinku kanapy 2,1 m, wysokość kanapy 0,78 m (0,94 m po rozłożeniu zagłówków), okno tarasowe 2,5m. W załączeniu zdjęcia i rzut salonu. Jeżeli potrzeba większej ilości informacji, to uzupełnię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-63371-0-17640800-1499972697_thumb.jpg

post-63371-0-62458500-1499972710_thumb.jpg

post-63371-0-11933400-1499972716_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tam? Bo nie będzie rzucać się żonie w oczy(...)

Dobrze grać też nie będzie. Kieckę jej kup, żeby nie marudziła zamiast na głupie pomysły wpadać. ;)

Subwoofer powinien mieć pole przed sobą i znajdować się przed miejscem odsłuchu.

Planuję zakup Velodyne EQ-MAX 12 lub 15. Mają one swoją kalibrację, więc teoretycznie gdzie nie postawię, to się "dostosuje".

... a potem wypierze skarpetki i ugotuje obiad? Nie licz na to. Każda kolumna, każdy subwoofer powinny mieć określone warunki do OPTYMALNEJ pracy. A nie wymuszonej.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie kwestia odbić od szyb/ich brak, rezonans szyb, jakość niskich tonów itp.

 

Wszystko zależy od profili, pakietu szyb, izolacji, montażu etc.

 

Im większy pakiet szybowy tym większa izolacja akustyczna (więcej niskich tonów wraca do twojego pomieszczenia, a mniej dźwięków "wchodzi" z zewnątrz) powodując tym "mały' chaos i spustoszenie w naszym przytulnym kącie ;) Taka "szeroka szyba" to pozytywne zastosowanie np. w studio nagrań między "reżyserką" a "live room- em" gdzie szyba jest np. poczwórna, dodatkowo instalowana po skosie w celu eliminacji przesłuchów między pomieszczeniami, to samo tyczy się drzwi -są z reguły podwójne.

 

Nurtuje mnie pytanie: czy można postawić subwoofer pomiędzy oknami tarasowymi a kanapą?

 

Na pierwszy rzut oka, ten salon jest dla mnie zbyt "surowy", bez większego wkładu w akustykę i remont nie widzę racjonalnego rozwiązania problemu...

 

Mają one swoją kalibrację, więc teoretycznie gdzie nie postawię, to się "dostosuje".

 

Czasu pogłosu pomieszczenia, do tej pory nikt nie przeskoczył żadną elektroniką...

 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"szeroka szyba" to pozytywne zastosowanie np. w studio nagrań między "reżyserką" a "live room- em"

Ale i tak szyby w " live room-ach" nie zaczynają się przy podłodze, gdzie odbicia niskich tonów z subwoofera są najsilniejsze. I jeszcze jedna kwestia. Lucky_luki - rysunek z pdf-a nie zgadza się ze zdjęciem Twojego salonu. Zamiast fotela jest kanapa. :( W/g pdf-a możesz ustawić subwoofer z głośnikiem umieszczonym z przodu tak jak prostokąt w czerwonej ramce, lub ew. z głośnikiem skierowanym w podłogę tak jak w ramce niebieskiej. W tym drugim przypadku znajdowałby się chyba pod Twoim stołem. Lepszą jakość dźwięku uzyskasz z subwoofera z głośnikiem na przedniej ściance, ale najlepiej wypożycz za kaucją sprzęt (w/g prawa możesz go oddać bodajże w ciągu siedmiu dni nawet jeśli go kupisz) i sam się przekonaj które rozwiązanie Ci bardziej odpowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Udanych negocjacji z żoną... przy zakupie kiecki. ;D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna kwestia. Lucky_luki - rysunek z pdf-a nie zgadza się ze zdjęciem Twojego salonu. Zamiast fotela jest kanapa. :(

Ok. Przyłapałeś mnie ;) Rys. jest sprzed roku, jak zakładałem wątek dot. kina domowego. Zamiast kanapy i fotela teraz jest kanapa narożna i fotel. Poniżej update załaczników.

Subwoofer powinien mieć pole przed sobą i znajdować się przed miejscem odsłuchu.

Jak widać na załączonym zdjęciu, w lini sprzętu nie mam gdzie go postawić. Biała szafka na całej długości ściany zostaje. Przez nią nie mam podłogówek tylko monitory (z których jestem b. zadowolony). Ew. drugie miejsce, to po prawej stronie przy schodach - w miejscu stoliczka i krzesełka dzieciaków.

Jest jeszcze, moim zdaniem, trzecie miejsce - z tyłu, na przeciwległej ścianie...(pomiędzy komodami)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-63371-0-98977100-1500148705_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie pierwsze - lepsze:

1) wysyłasz troskliwie żonę do mamusi, żeby mogła wreszcie odpocząć

2) bierzesz za kołnierz tapicera i przerabiasz narożnik z prawego na lewostronny

3) w dniu powrotu żony kupujesz butelkę wina, świeczki i robisz dobrą kolację

4) subwoofer 12" ląduje tam, gdzie powinien, a dodatkowym argumentem jest to,

że będziecie lepiej widzieć co robi wasze dziecko bawiąc się przy tarasie

 

Rozwiązanie drugie - gorsze:

1) podłoga przy narożniku nie może być miękka

2) pod narożnikiem montujesz nóżki

3) wstawiasz subwoofer 10-12" skierowany w dół

pod stołem

4) kolację przy świecach i tak robisz... na wszelki wypadek

 

Rozwiązanie trzecie - pośrednie:

1) ustawiasz 10" subwoofer z głośnikiem skierowanym do przodu w pobliżu prawego monitora

2) tłumaczysz żonie, ze to prezent urodzinowy od twojej mamy i nie ma prawa go ruszać

3) kupujesz jej kwiaty i nerwosol przez pierwsze kilka tygodni, zanim się z tym oswoi

 

Moim zdaniem, w Twoich warunkach subwoofer 15" to przesada.

Akustycznie ten salon - bez urazy - szału nie robi.

Dźwięk z głośnika skierowanego w dół jest bardziej zamulony, poza tym

odbicia fal od tego białego czegoś na którym stoją monitory pogorszą efekt,

ale lepszego kompromisu nie ma. Tzn. jest, ale w kwestii budowy poza moją wiedzą

techniczną... i wytrzymałością nerwową Twojej żony... ;)

 

Powodzenia !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) bierzesz za kołnierz tapicera i przerabiasz narożnik z prawego na lewostronny

Odpada. Zablokowałbym sobie przejście, a kominek ładnie by narożnik podgrzał...

2) pod narożnikiem montujesz nóżki

Ale, że jak? Mam podnieść całą narożną kanapę montując dystans/nóżki ? Po co to?

3) wstawiasz subwoofer 10-12" skierowany w dół

pod stołem

Masz na myśli stół za miejscem odsłuchowym? Ten z krzesłami? Bo to przed kanapą narożną to jest niski stolik kawowy - pod niego nic nie wsadzę.

1) ustawiasz 10" subwoofer z głośnikiem skierowanym do przodu w pobliżu prawego monitora

Kominek ma to do siebie, że daje ciepło...dużo ciepła ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieść tam gdzie możesz i sprawdź jak to zagra. (wypożycz ze sklepu lub od znajomego).

Wbudowana kalibracja dużo poprawia, ale powinno się na pierwszym miejscu postarać dobrać jak najlepsze miejsce startowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Herethic dnia 16.07.2017 - 12:14 napisał

2) pod narożnikiem montujesz nóżki

Ale, że jak? Mam podnieść całą narożną kanapę montując dystans/nóżki ? Po co to?

Żeby zmniejszyć (tłumiące) odbicie fali od narożnika.

Masz na myśli stół za miejscem odsłuchowym? Ten z krzesłami? Bo to przed kanapą narożną to jest niski stolik kawowy - pod niego nic nie wsadzę.

Nie, nie ten z krzesłami. Miałem właśnie na myśli ten stolik przed narożnikiem. :(

 

Skoro tak się nie da, to kup dłuższe kable, są też płaskie 2 mm grubości jako 2 x 2.5 mm2 nadające się pod wykładzinę i spróbuj ustawić wypożyczonego suba w kilku miejscach, dobierając najbardziej optymalne odsłuchowo. Suby mają korekcje fazy, pamiętaj o niej. Zerknij też oprócz Velodyne na Klipsch-a (jeśli będziesz próbował głośnika z przodu). Klipsche są trochę wyżej strojone i maja większego kopa,

graja bardziej twardo. Inna bajka, warta sprawdzenia.

 

P.s. Są różne kominki, niektóre ogrzewają chałupę, inne spełniają bardziej dekoracyjna rolę.

ale ciepełko z pewnością nie służy ani kanapie, ani subwooferom, fakt...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za opinie.

"Pokój" jest jaki jest. Każdy widzi. My tu żyjemy na co dzień, tu się dzieciaki bawią, rodzina spotyka itd. To nie pokój dedykowany na kino domowe. Żonie kiecek nie musiałem kupować, a i tak zgodziła się na to co mamy ;) Jak się przesiadaliśmy z TV 40" na 65" to pytała po co? Jak zobaczyła - zrozumiała. Jak zmieniliśmy audio, usłyszała - też zrozumiała. Problem polega na usytuowieniu subwoofera. Zgodnie ze sztuką audio - nie ma gdzie. Więc zapytałem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Pokój" jest jaki jest. Każdy widzi. My tu żyjemy na co dzień, tu się dzieciaki bawią, rodzina spotyka itd. To nie pokój dedykowany na kino domowe.

 

Problem polega na usytuowieniu subwoofera. Zgodnie ze sztuką audio - nie ma gdzie. Więc zapytałem ;)

 

Zrob tak jak kto juz wyzej napisał: wypożycz sub'a z długim kablem rca i posadź go na miejscu odsłuchiwym, następnie puść muzę z niskim bitem i 'obejdz' na kolanach (serio) pokoj wzdłuż scian, markując np. taśma papierowa miejsca gdzie wg Ciebie l bas jest najlepszy. Wybierz z tych pozycji najbardziej odpowiednie miejsce dla Twoich potrzeb, a kalibracja sub'a powinna załatwić resztę in plus. Nie szukasz ideału jak napisałeś wiec to powyższe powinno bc dobrym przepisem na Twój ból głowy z miejscem dla sub'a.

Pozdrawiam i powdzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten sposób na szukanie odpowiedniego miejsca dla subwoofera. Często pojawia się to na różnych forach / w różnych tematach. I jak to czytam, to zawsze sobie zadaję to jedno, zajebi...ście proste pytanie;) Czy mam przesunąć kanapę i postawić w jej miejsce "sub'a", czy jednak mam go posadowić na kanapie w miejscu podgrzanym przez moje 4 litery ;) Może w końcu ktoś mnie oświeci...i nie będzie to Syn Króla Sedesów ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie: zrob to drugie z 4 literami objedź pokoj na kolanach: pozycji z dobrym basem powinno byc pare. Moze jedna z nich bedzie w Twoim wymarzonym kacie albo pod rzeczona kanapa.... wtedy skalibruj.

 

A jak nie to wstaw w ten kat o którym ciagle piszesz i słuchaj zlokalizowanego sub'a odbiciami fal (bo tak bedzie stojąc w zabudowanym kacie) w trakcie oglądania filmow jak tak wolisz i Twoja piękniejsza połowa. Jak zwykle sa przynajmniej dwa wyjscia. Amen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Mamy piątek-weekendu początek;)

Nie znam się, więc moge się mylić, ale jeżeli sub ma głośnik od dołu, to ustawienie go na kanapie jest miarodajne? Przecież kanapa/fotel ma swoją grubość, objętość, materiał z którego jest wykonany. Jak dla mnie kompletnie inne warunki pracy niż gdy postawisz go na podłodze...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Bilety | BAJM 45 TOUR

    O wydarzeniu Największe hity, mega emocje i najlepsza zabawa czyli 45-lecie zespołu BAJM - to będzie trasa roku 2024! Szykuje się totalne szaleństwo! Bajm bilety na jubileuszową trasę koncertową już w sprzedaży.   45-lecie zespołu Bajm Fenomen zespołu Bajm to właśnie ponadczasowa muzyka i emocje, które łączą pokolenia. Ich hity bujają wszystkich bez wyjątku. A głos Beaty przeszywa i przyprawia o gęsią skórkę nawet największych twardzieli. Trasa 45 lecia to muzyczna podróż prz

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy 1

    Bilety | Dawid Podsiadło

    O wydarzeniu Dawid Podsiadło postanowił zrobić swoim fanom wyjątkowy świąteczny prezent i ogłosił kolejny stadionowy koncert. 8 czerwca 2024 wystąpi na Tarczyński Arena Wrocław.    Trasa stadionowa Dawida Podsiadło Po historycznym występie na PGE Narodowym dla 80 tysięcy widzów, Dawid Podsiadło idzie za ciosem i zaprasza na trasę stadionową ze sceną 360 stopni!  W sobotę 26 sierpnia PGE Narodowy, który był współorganizatorem wydarzenia, przyciągnął rekordową publiczność.

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy 1

    Bilety | Piotr Rubik „Niech mówią że to nie jest miłość”

    O wydarzeniu Koncert Piotra Rubika „Niech mówią że to nie jest miłość” - najpiękniejsze piosenki o miłości - to trzeba usłyszeć na żywo! Piotr Rubik, Orkiestra Symfoniczna Filharmoników Jeleniogórskich, Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka oraz 4 znakomitych Solistów. Ponad 60 osób na scenie! Bilety na koncerty Piotra Rubika już w sprzedaży.  Piotr Rubik koncerty Niech mówią że to nie jest miłość Piotr Rubik wraz Dolnośląską Orkiestrą Symfoniczną Filharmoników Jel

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy

    Bilety | Open'er Festival 2024

    O wydarzeniu Gunna, jedna z najważniejszych postaci współczesnego amerykańskiego hip-hopu, której wszystkie dotychczasowe albumy trafiły do Top 3 sprzedaży w USA, wystąpi 3 lipca na Orange Main Stage! Kim Gordon, absolutna ikona światowej alternatywy i jedna z najbardziej charyzmatycznych rockowych osobowości ostatnich dekad, której najnowszy solowy album „The Collective” ukaże się już w tym tygodniu, wystąpi na Alter Stage 3 lipca Amaarae - muzyczna perła, której ostatnia płyta „

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy

    Bilety | Orange Warsaw Festival 2024

    O wydarzeniu Nicki Minaj pierwszą headlinerką tegorocznej edycji! W dniach 7-8 czerwca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec wystąpią: Troye Sivan, Skepta, Jungle, Jessie Ware, Ken Carson, Omar Apollo, Yungblud, Kenya Grace, Libianca, Tommy Cash, PRO8L3M, MROZU, Kwiat Jabłoni, Kaśka Sochacka, Dawid Tyszkowski oraz nita. Orange Warsaw Festival to od kilkunastu lat najważniejsze wydarzenie muzyczne i kulturalne Warszawy oraz idealne rozpoczęcie festiwalowego lata. Każda edycja jest świętem

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.