Skocz do zawartości
IGNORED

Dunkierka


qot

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem spaprał to Nolan a mógł być z tego majstersztyk. Tzn. nie uważam że to gniot ale nic rewelacyjnego – ot, dobry film jak wiele innych. A nie tak miało być. Czemu? Patos wymieszany z "Nolanowską poezją" i obydwa te składniki w ilości mega. Ta poezja zdała świetnie role w SF (Interstellar) natomiast w tej opowieści o II WS nie!

Takie bajki na temat wojny. Prawdziwa wojna była pokazana w wielu wybitnych filmach - do takich Dunkierka nie należy na pewno!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy to na pewno jest opowieść o IIWŚ?

Moim zdaniem zdecydowanie nie, jest to opowieść o kilku ludziach, mających nieprzyjemność brać udział w owej wojnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie to film Katastroficzny ze zlepek wyszedł niż wojenny Nolan niech już nie kręci dalej o tej tematyce bo nie ma pojęcia. Film za drogo wycenili u nas w PL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dla mnie typowy klimat Nolana...świetne zdjęcia... świetna ścieżka dźwiękowa ...

... dla mnie osobiście mega na plus... nie zawiodłem się...A nie lubię filmów wojennych...

...seans w domowym "zaciszu" zleciał szybciutko, a to oznacza że się podobało...

Moim zdanie to film Katastroficzny ze zlepek wyszedł niż wojenny Nolan niech już nie kręci dalej o tej tematyce bo nie ma pojęcia. Film za drogo wycenili u nas w PL
...jaki zlepek...?

...Nolan pokazał te same "zdarzenia" z perspektyw różnych osób...aby pokazać jak różnie można odbierć i "przeżyć to samo" zdarzenie ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohaterowie za ładni , scenografia jak z Nathional Geografic , dramaturgi wojennej to więcej można doszukać się w Czterech Pancernych i psie . Być może tak postrzega się II wojnę światową na zachodzie gdzie np Francja i Włochy przeszły ja niemal bezboleśnie . Ja wychowałem się na innym kinie - polskim , radzieckim i kiedy to konfrontuje z jakimiś filmami dokumentalnymi ,to autentyzm jest raczej po tej a nie tamtej wylukrowanej stronie. I choć film opisuje autentyczna ucieczkę aliantów dla mnie nie do pojęcie pozostaje 400 tys żołnierzy na plaży jak bezbronne pingwiny czekających na ratunek . Porzucenie dziesiątek tysięcy czołgów , sprzętu broni i spieprzanie jak oszalałe stado bizonów na prerii .

Ale aby nie tylko krytykować, film w Imaxie odebrałem dobrze , refleksje zaczęły nasuwać się później .I raczej trudno mi sie opowiedzieć za tym filmem jako wydarzeniem roku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zadajcie sobie pytanie: jak ocenilibyście ten film, gdyby reżyserem był jakiś anonim?

Dużo opowiadał mi dziadek i sporo czytałem serii tygrysków . Ten film ma klimat takiego czytanego tygryska przełożony 1 : 1 na ekran . Niby wielka zawierucha wojenna a opowieść żołnierza to pojedyńcza potyczka , wycinek całości . Dobry klimat robi muzyka .

Film dobry , pomysł na przedstawienie wojny bardzo dobry wojna to dramat pojedyńczych ludzi aczkolwiek wykonanie sprawia wrażenie niedokończonego jakby ktoś się nie przyłożył tylko napisał wypracowanie na kolanie na przerwie .

Faktycznie w scenach które miały pokazać wielkość operacji najbardziej raziło wrażenie ewakuacji co najwyżej 20 tysięcy ludzi z tej plaży .Aż się prosiło żeby kamera w tych ostatnich minutach odjeżdając i pokazując całą plażę oddała wielkość tej wojny . Byłby fajny dysonans cały film to kilka scen z tej wielkiej operacji . Albo nie pokazywać całości plaży wcale wówczas także byłby efekt oglądania wycinka wojny .

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dramaturgi wojennej to więcej można doszukać się w Czterech Pancernych i psie

 

Nie no proszę Cie..Więcej dramaturgii w Harmoszce" i wojence"? ;)

Jak ktoś oczekuje tez od tego filmu realizmu urwanych kończyn i faktów historycznych to wybrał zły film/

nie żebym też bezkrytyczne do tego obrazu podchodził

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że film jest WSPANIAŁY. Oczywiście uwagi, że aktorzy za ładni są OK, że finałowy Spitfire lata bez benzyny z 15 min nad plażą- OK. Ale końcowe dialogi o zwycięstwie tych, którzy PRZEŻYLI i wrócili by bronić swojego kraju są bezdyskusyjnie ogromnie cenne dla nas, którzy jesteśmy wychowani w kulcie poświęcenia- z sensem czy bez sensu.

 

Jeśli ktoś chce znać PRAWDZIWY klimat tamtych czasów, niech przeczyta "Zielone oczy" St. Mackiewicza-Cata

 

Tam jest ZGROZA naszej polityki...

 

Muzyka w filmie- najwyższych lotów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film obejrzałem sobie w BR ze 2 tyg temu. Sporo obiecywalem sobie po nim, ale skoro drugi raz nie mam ochoty oglądać to pozostaje mi stwierdzić, że jakiegoś kolosalnego wrażenia nie wywarł. I to nawet nie chodzi o realizm (w '99 bodajże jak wyszedłem z kina po "szeregowcu Ryanie" to szok i powrót myślami do filmu i scen trwał kilka ładnych dni) ale o to, że to wg mnie film płaski, bez emocji, w zasadzie trudno mi było się emocjonalnie zaangażować. Do tego sam fakt, że w filmie ani razu nie pada słowo "Niemcy" czy nawet 'Szkopy" mówiące przed kim te Angole uciekają i kto do nich strzela - poprawność polityczna? Po co robić film o nazwie Dunkierka gdy de facto mało co się pokazuje... to jakby zrobić film o Pearl Harbour z akcją na sąsiedniej wyspie i bohaterami narzekającymi na latające samoloty i hałas w oddali ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film obejrzałem sobie w BR ze 2 tyg temu. Sporo obiecywalem sobie po nim, ale skoro drugi raz nie mam ochoty oglądać to pozostaje mi stwierdzić, że jakiegoś kolosalnego wrażenia nie wywarł. I to nawet nie chodzi o realizm (w '99 bodajże jak wyszedłem z kina po "szeregowcu Ryanie" to szok i powrót myślami do filmu i scen trwał kilka ładnych dni) ale o to, że to wg mnie film płaski, bez emocji, w zasadzie trudno mi było się emocjonalnie zaangażować. Do tego sam fakt, że w filmie ani razu nie pada słowo "Niemcy" czy nawet 'Szkopy" mówiące przed kim te Angole uciekają i kto do nich strzela - poprawność polityczna? Po co robić film o nazwie Dunkierka gdy de facto mało co się pokazuje... to jakby zrobić film o Pearl Harbour z akcją na sąsiedniej wyspie i bohaterami narzekającymi na latające samoloty i hałas w oddali ;)))

... w 99 roku "Dunkierka" także mogłaby Ci się spodobać... ale te kilkanascie lat spowodowało ,że jestesmy mega wybredni bo już nic nas nie jest w stanie zaskoczyć... za duzo widzieliśmy.... po prostu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

le te kilkanascie lat spowodowało ,że jestesmy mega wybredni bo już nic nas nie jest w stanie zaskoczyć... za duzo widzieliśmy.... po prostu...

Mimo, że dopiero zaczął się 2018, to mocny kandydat do cytatu roku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że dopiero zaczął się 2018, to mocny kandydat do cytatu roku.

...rozumiem ,że taki sarkaźmik Kolega napisał... :) ;)

 

....ale ja niestety mam takie zdanie... gdybysmy w dobie VHS obejrzeli dzisiejsze szmirowate pozycje to szczeny zbieramy z podłogi...tak bysmy byli zafascynowani... :) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego sam fakt, że w filmie ani razu nie pada słowo "Niemcy" czy nawet 'Szkopy" mówiące przed kim te Angole uciekają i kto do nich strzela

 

No przecie nie przed gruszką z lewatywą ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do tego sam fakt, że w filmie ani razu nie pada słowo "Niemcy" czy nawet 'Szkopy" mówiące przed kim te Angole uciekają i kto do nich strzela"

 

To tylko świadczy o wielkim zaufaniu i szacunku skierowanym przez reżysera do widzów tego filmu

To cecha wielu naszych współczesnych krajowych twórców tracących niekiedy 1/4 czasu filmu stosujących dialogi,ew.napisy tłumaczące widzowi zawiłości fabuły :-))

Szczytem bezczelności i traktowaniem odbiorcy jak debila było tłumaczenie historycznego podtekstu w filmie Ida,miało to miejsce w studio TVP Kultura przed projekcją

 

Brawo dla Nolana za odwagę i wiarę w inteligencję widza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmu co prawda nie widziałem ale mogę się domyślać motywów reżysera.I podejrzewam,że wygrała poprawność polityczna a nie wiara w inteligencję widza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligencja widza... i jego wiedza historyczna...? tzn. amerykańskiego widza??? (bo dla Hollywood mimo wszystko USA pozostają głównym rynkiem zbytu filmów przecież)? Sorry - ale to chyba jednak żart ;))

 

"Do tego sam fakt, że w filmie ani razu nie pada słowo "Niemcy" czy nawet 'Szkopy" mówiące przed kim te Angole uciekają i kto do nich strzela"

 

To tylko świadczy o wielkim zaufaniu i szacunku skierowanym przez reżysera do widzów tego filmu

To cecha wielu naszych współczesnych krajowych twórców tracących niekiedy 1/4 czasu filmu stosujących dialogi,ew.napisy tłumaczące widzowi zawiłości fabuły :-))

Szczytem bezczelności i traktowaniem odbiorcy jak debila było tłumaczenie historycznego podtekstu w filmie Ida,miało to miejsce w studio TVP Kultura przed projekcją

 

Brawo dla Nolana za odwagę i wiarę w inteligencję widza

 

Myślę, że nawet krótki prolog tłumaczący, że w 1939 rozpoczęła się wojna, NIEMCY ją rozpętali w Polsce a w 1940r w błyskawicznej i obnażającej nieudolność i nieprzygotowanie Francji i Wielkiej Brytanii kampanii udaje im się doprowadzić do okrążenia 400tys alianckich żołnierzy .... z jakąś mapką Europy itd.... chyba by wystarczył ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmu co prawda nie widziałem ale mogę się domyślać motywów reżysera.I podejrzewam,że wygrała poprawność polityczna a nie wiara w inteligencję widza.

Wojtku. Film jest słaby, by nie napisać - bardzo słaby.

Film - chyba miał być kameralny dramatem wojennym, co oczywiście nie jest wadą, a wręcz przeciwnie. Szkopuł w tym, że Nolan kompletnie sobie z tym nie poradził.

Nie ma kameralności, nie ma dramatyzmu, nie ma nawet rozpierduchy.

Świetny skądinąd zabieg, aby Niemców nie było praktycznie na ekranie w formie, jaką ustalił reżyser kompletnie się nie sprawdza. Nolan nie umiał przenieść na ekran tej historii.

W mojej ocenie bardzo się pogubił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cecha wielu naszych współczesnych krajowych twórców tracących niekiedy 1/4 czasu filmu stosujących dialogi,ew.napisy tłumaczące widzowi zawiłości fabuły :-))

Może w kreskówkach (oglądasz???) bo w innych pozycjach nic takiego nie zauważyłem.

Inteligencja widza... i jego wiedza historyczna...? tzn. amerykańskiego widza??? (bo dla Hollywood mimo wszystko USA pozostają głównym rynkiem zbytu filmów przecież)? Sorry - ale to chyba jednak żart ;))

w punkt :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligencja widza... i jego wiedza historyczna...? tzn. amerykańskiego widza??? (bo dla Hollywood mimo wszystko USA pozostają głównym rynkiem zbytu filmów przecież)? Sorry - ale to chyba jednak żart ;))

Filmu nie krytykuje bo w jakimś sensie mi się podobał . Jeśli miał pokazywać tylko jakieś epizody i osobiste przeżycia jednego czy dwóch bohaterów , wyrwane z kontekstu większego nazwa Dunkierka jest na wyrost. Chociaż mi cała sytuacja wydawała się tak niewiarygodna że kilka godzin poświęciłem w necie aby poczytać co tam na prawdę się wydarzyło .Spotykam się tu i ówdzie ze zdaniem ze to film roku , nie będe się sprzeczał , cóż widocznie takie czasy , taki widz .......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wojtku. Film jest słaby, by nie napisać - bardzo słaby.

Film - chyba miał być kameralny dramatem wojennym, co oczywiście nie jest wadą, a wręcz przeciwnie. Szkopuł w tym, że Nolan kompletnie sobie z tym nie poradził.

Nie ma kameralności, nie ma dramatyzmu, nie ma nawet rozpierduchy.

Świetny skądinąd zabieg, aby Niemców nie było praktycznie na ekranie w formie, jaką ustalił reżyser kompletnie się nie sprawdza. Nolan nie umiał przenieść na ekran tej historii.

W mojej ocenie bardzo się pogubił.

 

Takie same miałem odczucia podczas oglądania. Po zapowiedziach, to mój zawód roku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny skądinąd zabieg, aby Niemców nie było praktycznie na ekranie w formie, jaką ustalił reżyser kompletnie się nie sprawdza.

Na pewno się sprawdza domykając "artystycznie" budżet filmu gdy wróg jest "niewidzialny" na ekranie ;))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

w filmie ani razu nie pada słowo "Niemcy" czy nawet 'Szkopy" mówiące przed kim te Angole uciekają i kto do nich strzela - poprawność polityczna?

 

Jednak pada, raz, jakoś tak pod koniec. Mało. Dziwnie i sztucznie wygląda już samo wprowadzenie, gdy mowa o "wrogu".

Ale sam film jak dla mnie ok, choć samolot (szybowiec?) długo latał, ale muzyka (raczej narastające dźwięki) przejmująca. Kupię b-r, gdy trafię na okazję cenową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dostał dużo nominacji do oskara. Gdzieś pisałem, że to świetny film, nawet a może zwłaszcza z punktu widzenia widza polskiego. Sceny szybowcowe- istotnie bez sensu, ale muzyka bezkonkurencyjna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Może coś dostanie - poczekamy zobaczymy :-) Trzymam kciuki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

To raczej kandydat do Złotych Malin murowany . Kilka dni temu obejrzałem Przełęcz Ocalonych i mimo calego patosu to kino wojenne dwie klasy wyższej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu maliny? Ile razy można powtarzać, że Nolan nie chciał nakręcić kolejnego typowego filmu wojennego, pełnego strzałów, walk, flaków, że nie chciał nikogo uczyć historii, a Dunkierka była właściwie pretekstem do pokazania jego fascynacji czasem, że jak sam mówi, to nie jest film o walce z wrogiem, ale o wyścigu z czasem, że to nie film wojenny, a "historia przetrwania"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.