Jump to content
sybic

Klasa D TPA3251/TPA3255

Recommended Posts

A to już wiem. Wzmak jest zwyczajnie nie do sterowany. Podciąg sobie wzmocnienie.
Między nóżką 1 i 2 opka jest rezystor 10k.
Musisz go zamienić tak na 18k.
Ja tyle mam i uważam to za optymalne.
Przy okazji dobrze było by zmienić opka na ne5532

928242629_Beznazwy1.thumb.jpg.a61cb12963d2ce64d49b0f6a27f7cd8e.jpg
Dziękuję bardzo za pomoc, coś pokombinuje.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Witam wszystkich. Mając chwilę czasu wsadziłem do obudowy chińską płytkę na TPA3255 i postanowiłem uruchomić. Przed podłaczeniem głośników i odsłuchami postanowiłem w pierwszej kolejności podłączyć oscyloskop do wyjścia wzmacniacza bez żadnego sygnału. I tu "ZONK" Na wyjści jest piękny przebieg sinosuidalnu o częstotliwości ok 450kHz i amplitudzie Vpp ok 0,5V !!!. Czy to jakieś uszkodzenie czy błąd czy może te filtry wyjściowe? Zasilanie 22V prąd spoczynkowy 70mA bez sygnału wejściowego. Czy ktoś z szanownych użytkowników chińskiej płytki mógł by sprawdzić u siebie te oscylacje?

DSC_1328.jpg

xavian

Wzmacniacz impulsowy musi być obciążony głośnikiem. Podłącz glosnik i wtedy zmierz, co będzie na wyjściu.

7 minut temu, porlick napisał:

Wzmacniacz impulsowy musi być obciążony głośnikiem. Podłącz glosnik i wtedy zmierz, co będzie na wyjściu.

Obciążenie oczywiście jest (sztuczne 8 ohmów). Na nim jest podłaczony oscyloskop

Chyba znalazłem przyczynę-a w filtrze stopnia wyjściowego Chińczycy wstawili cewkę 1uH. Według noty katalogowej powinna mieć indukcyjność 10uH. Kondensator jest prawidłowy 1uF. Wstawię odpowiednią cewkę i zobaczymy.

PS. To mogło być przyczyną szumienia o którym sygnalizował ktoś poprzednio w wątku.

W tych chińskich płytkach, niezależnie od typu, od razu trzeba wymienić cewki w filtrze, bo to jest najsłabszy element tych modułów.

"Mój panie, po cóż tłumaczyć durniowi, że jest durniem. Przecież jego dureństwo na tym właśnie polega, że nie ma o nim pojęcia." - Bernard le Bovier de Fontenelle

13 minut temu, frobek napisał:

W tych chińskich płytkach, niezależnie od typu, od razu trzeba wymienić cewki w filtrze, bo to jest najsłabszy element tych modułów.

A czy po wymianie cewek oscylacje znikną? Albo zmniejszy się amplituda?

Teoretycznie powinny 100-krotnie czyli 20dB, do poziomu 0.005 Vp-p. Jeżeli faktycznie cewka ma 1uH zamiast 10uH, to wraz z kondensatorem 1uH na rezystancji 4ohm tworzy filtr z tłumieniem -17dB dla częstotliwości 450kHz a częstotliwość odcięcia (3dB) jest ok. 160kHz. Przy cewce 10uH tłumienie dla 450kHz będzie -38dB a czestotliwość odcięcia (3dB) jest ok 50kHz. Jesteś pewien że cewki mają tylko 1uH?

Edited by frobek

"Mój panie, po cóż tłumaczyć durniowi, że jest durniem. Przecież jego dureństwo na tym właśnie polega, że nie ma o nim pojęcia." - Bernard le Bovier de Fontenelle

14 minut temu, frobek napisał:

Teoretycznie powinny 100-krotnie czyli 20dB, do poziomu 0.005 Vp-p. Jeżeli faktycznie cewka ma 1uH zamiast 10uH, to wraz z kondensatorem 1uH na rezystancji 4ohm tworzy filtr z tłumieniem -17dB dla częstotliwości 450kHz a częstotliwość odcięcia (3dB) jest ok. 160kHz. Przy cewce 10uH tłumienie dla 450kHz będzie -38dB a czestotliwość odcięcia (3dB) jest ok 50kHz. Jesteś pewien że cewki mają tylko 1uH?

Pomyliłem się. Cewki są dobre. Mają 10uH jak z noty. Prąd nasycenia rdzenia ok 20A. Wzbudzenie dalej jest

Edited by aka63

23 godziny temu, aka63 napisał:

Czy ktoś z szanownych użytkowników chińskiej płytki mógł by sprawdzić u siebie te oscylacje?

W

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wątku prawie wszystkie pomiary tego wzmacniacza 😉  Te 460 kHz do największej częstotliwości kluczowania tranzystorów w kości TPA. Pozdrawiam.

Edited by MariuszZ.

Tak. To mi wyjaśniło, że "tak ma być". Trochę to nie normalne aby na wyjściu było 0,8V 455kHz. Grzebiąc w nocie katalogowej wyczytałem, że można zmienić częstotliwość przetwornicy do 600kHz zmieniając 1 rezystor 30k na 10k. Wtedy filtr będzie więcej tłumił. I tak jest. Zamieniłem 30k na 10k i częstotliwość wzrosła do 558kHz a amplituda przebiegu na wyjściu 100 mV pp. Lepiej chyba nie będzie. No i ten fakt nie jest audiofilski

Edited by aka63

3 minuty temu, moltos napisał:

Ot i cała klasa D czyli do D....

Ehh, pewnie słuchałeś wszystkich odmian ICEpowerów i Hypexów stąd zapewne ta opinia.

30 minut temu, moltos napisał:

Ot i cała klasa D czyli do D....

Mam wzmacniacz na TPA3255 i biorąc pod uwagę cenę ~ 300 PLN z zasilaczem to On nie ma czego się wstydzić dźwięku. Inną sprawą jest użyteczność. Brak pilota, Daca, selektora źródeł itd. Niemniej jednak gra nie gorzej niż mój Audiolab 6000A. 

29 minut temu, frobek napisał:

Ehh, pewnie słuchałeś wszystkich odmian ICEpowerów i Hypexów stąd zapewne ta opinia.

Nie słuchałem wszystkich bo nie mam na to ani czasu ani ochoty. Zrobiłem wzmacniacze na TA2022 i Hypex UCD400oem i nie powaliło mnie. Trzeci raz nie zamierzam. Wróciłem do klasy A i tu już zostanę.

a ja pożegnałem klasę A i powrotu już nie będzie :)

• Like 1

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

1/Chłopaki jaką  płytkę warto kupić (stan na kwiecień 2020)? 

Idealnie jeśli istnieje płytka zasilająca każdy kanał osobno. Mam kilka zasilaczy mean Well 200W 48V (+-10%)

i jakieś trafo 2x37V tez bym znalazł.

2/Może jakieś gotowe płytki DIY ?

3/Czy w międzyczasie dopracowaliście wasze zasialcze i mozecie coś podpowiedzieć by to nie szumiało?

W dniu 16.04.2020 o 21:30, sybic napisał:

a ja pożegnałem klasę A i powrotu już nie będzie 🙂

nigdy nie mów nigdy ...

Mistrz Yoda powiedział: Jest Moc! Ale, przede wszystkim Skywalker, jest Moc Mocy i Moc Mocy Mocy, jako pierwsza i druga pochodna i te trzeba posiąść! Wyskakuj z tego kokpitu i bierz się za tabliczkę mnożenia, długa droga przed nami!