Skocz do zawartości
IGNORED

Klasa D TPA3251/TPA3255


sybic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jakie masz kolumny, ale ja Technicsa z wycieraczkami na 30W średnią miałem na tym kawałku. 🙂

Druga sprawa, że ten miernik pewnie uśrednia moc w długim czasie i może rzadko próbkuje przez co nie zauważa pobieranego prądu, który ma charakter AC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wysokoefektywne kolumny to i mocy dużo nie trzeba żeby było głośno. Co nie zmienia faktu, że wzmacniacze w klasie D nie potrzebują tyle prądu co inne. Mistrzem  świata w tej dziedzinie jest Infineon MA12070, ten do "normalnego" grania nawet radiatora nie potrzebuje 🙂 .

Poniżej testowy zestaw ze zwrotnicą aktywną 2way na DSP ADU1446 plus aktywna korekcja modów pomieszczenia i charakterystyki brzmienia itp. (po lewej) oraz wzmacniacze na MA12070P sterowane cyfrowo po po I2S:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Muzg napisał:

może rzadko próbkuje przez co nie zauważa pobieranego prądu, który ma charakter AC.

możliwe. Ale generlne zużycie jest nikłe. Bateria li-lon 10S2P (10Ah) naładowana miała 40,5V, teraz po 30h grania mam 37,4V zjadło 2,26Ah.

Skoro tak mało pradu bierze to chyba docelowo zrobię zasilanie bateryjne, pakiet 8S2P z napięciem użytecznym 32-28V.

Bo jednym absolutnym plusem baterii jest cisza w głośniku basowym, zero brumu. Wysokotonowy trochę syczy, tak do 20cm od głośnika słychać.

Sprubuję jeszcze przestawić częstotliwość na 600kHz, wg datasheeta jest wtedy większe tłumienie na cewkach , może będzie mniej zniekształceń i szumu (jeśli dobrze to kumam).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Cześć,

niestety coś się wykrzaczyło na mojej płytce. Jeden z kolegów chyba pisał wcześniej o podobnym problemie, że na oscyloskopie ma na wyjściu jakiś syf.

Mam na wyjściu brzydko wyglądającą na oscyloskopie sinusoidę, na słuch w głośnikach to szum słyszalny tylko z bliska ale...

nie było tego wczesniej, na wyjściu było czysto jak łza, coś koło 1mV max.

Oscyloskop pokazuje różne częstotliwości tego sygnału: 160kHz, 98kHz, 1,7kHz ale ten oscyloskop to taka chińska zabaweczka...

Jak do tego doszło?

Chciałem zobaczyć czy przestawienie częstotliwości PWM na 600kHz daje zauważalne różnice, zrobiłem pomiary na wyściu bez sygnału i z sygnałem przy fabrycznym ustawieniu 450kHz po czym przelutowałem rezystor odpowiadający za Fs i zrobiłem pomiary na 600kHz.

Jest różnica i to spora jak mi się wydaje.

Ale potem się spieprzyło i pojawiła się ta sinusoida na wyjściu. Zastanawiam sie jak to możliwe?

Może z tego powodu, iż podczas pomiarów miałem podłączoną płytkę pod laptopa jako źródło sygnału, niestety mój laptop czasami przy wybieraniu ścieżek do odtworzenia generuje trzask na wyjściu. Kilka razy tak się stało, trzasneło w głośniki i wtedy płytka TPA3255 weszła w tryb Fault (zgasła dioda Fault). Czyli zabezpieczenie działa. Wyłaczałem i włączałem wtedy zasilanie wzmacniacza (zanim zajarzyłem, że można zewrzeć styki Reset).

Czy to możliwe, że te kilkukrotne zadziałanie zabezpieczenia i wejście płytki w tryb Fault coś uszkodziło i stąd mam teraz tą sinusoidę na wyjściu??! Jakiś kondensator czy nawet samą kość TPA3255?

Podsumowując:

-pomiary na fabrycznej płytce nie pokazywały niczego niepokojącego na wyjściu, coś tam lekko falowało na wyjściu bez sygnału, max 1mV, na sygnale widać schody z PWM 450kHz

-zmiana rezystora Fs 30k na 10k

-pomiary przy PWM 600kHz wyglądają jeszcze lepiej, na wyjściu bez sygnału jeszcze lepiej, na sygnale dużo lepiej,  jest mniej poszarpany składową PWM

-podczas pomiarów kilka razy zadziałało zabezpieczenie na płytce poniewaz laptop generował trzaski

-chwilę po pomiarach zobaczyłem, że mam dużą sinusoidę na wyjściu (Vpp 360mV)

-kombinowałem ze wszystkim co mi przyszło do głowy, sinusoida nie znikneła.

-Zasilanie płytki wzmacniacza jest z baterii 40V, więc nie jest to kwestia syfu z zasilania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bezsygnalu.jpg

sygnał.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez savitar7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyłożę igły oscyloskopu do linii zasilania (40V) to pokazuje mi to. Ale jak zewrę Reset to robi sie czysto.

Czyli, jeśli dobrze wnioskuję - to idzie z płytki na zasilanie a nie z zasilania na płytkę?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastanawiałem się czy nie zrobiłem przypadkiem jakiegoś rezonatora na opampach ale gdy wyjąłem je i odpaliłem wzmacniacz jest bez zmian - sinusoida na wyjściu.

Przyłożyłem też igły oscyloskopu do nóżek zasilających opamp - i tam jest sinusoida 150kHz, dokładnie taka z jaką pracuje przetwornica XL7015E1 - może to jest przyczyna, ta przetwornica sieje?

IMG_20220420_171351.jpg

opamp zasilanie.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za XL7015E1 jest dławik 47uH, zmieniłem na 100uH, potem na 330uH - bez zmian na lepsze 😞

Czy mogłem jakoś uwalić tą przetwornicę większym kondensatorem za nią? Było 220uF dałem 470uF.

Działać działa, daje 12V ale te śmieci na wyjściu... Może pobór prądu przez ładujące się 470uF jakoś ją rozstroił...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko uwaliłeś chipa 😞 Sprawdź jeszcze czy dobrze polutowałeś te wymieniane elementy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie lutowane elementy sprawdzam miernikiem łapiąc przejścia i wartości od najbliższych innych punktów po ścieżce. Tak więc lutów jestem pewien na 99%.

Chipy działąją, TPA3255 działa, normalnie wzmacnia i odtwarza muzykę, cicho, głosno, bez problemu, na ucho nie słyszę żadnej różnicy na testowych głośnikach.

XL7015E1 działa, daje 12,3V na wyjściu, stabilizator daje 3.3V na wyjściu, nic więcej tam nie ma.

Tylko ten syf na wyjściu na oscyloskopie... w sumie dziwne, bo oscyloskop pokazuje 0,36V p-p tego syfu, przecież to byłoby słychać na głośnikach... chyba, że nie bo to wysoka częstotliwość... nie wiem.

W akcie desperacji podłączyłem krokodylki oscyloskopu do przewodów wyjściowych na głośniki ale na izolację, w sensie, że nie miały połączenia elektrycznego - też pokazywało podobna sinusoide około 100kHz tylko mniejsza amplitudę. Czy to możliwe, że cewki wyjściowe tak sieją wokół, że ta sinusoida indukuje się w przewodach oscyloskopu?? Ale dlaczego nie działo się tak od początku??  Zrobiłem wcześniej dużo pomiarów gdzie nie było tego, był czysty sygnał na wyjściu taki jak podany na wejście.

Potem podłączyłem oscyloskop do normalnego wzmacniacza tranzystorowego, myśle, ze sprawdzę, może oscyloskop uwalony i cos dokłada od siebie - nie, normalnie pokazał czysty sygnał z tranzystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez savitar7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym już dawno. Ten moduł "tak ma". Po podłaczeniu na wyjściu jest ok 0,8V przebiegu sinosuidalnego o częstotliwości wewnętrznego generatora. Ja wymieniłem wszystko (cewki filtra , kondensatory, wzm. operacyjne, nawet sam TPA na oryginalny) i NIC nie pomogło. Na innym forum (chyba diyaudio ktoś dokłądnie to wszystko mierzył i od razu stwierdził, że na wyjściu jest sinusoida o amplitudzie ok 0,8V!!!. Ja podniosłem częstotliwośc na 600kHz (wymiana rezystora) właśnie po to aby zmniejszyć tę amplitudę. Mam ok 200mV. Nie wiem jakim cudem u Ciebie na początku tego nie było, skoro to właściwość wzmacniacza w klasie D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wiem jak to możliwe ale było czysto na wyjściu. Szlag to trafił po kilkukrotnym zadziałaniu zabezpieczeń w kości TPA3255 przez trzaski z laptopa.  Zobacz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jak sprawdzić czy dobre są te kondensatory ładujące bramki 33nF? Może one dostały przy tych trzaskach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez savitar7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory sprawdzisz miernikiem pojemności, ale musisz je wylutować. Co do oscylogramów, to na dwóch pierwszych masz częstotliwość ok 140kHz i amplitudę ok 10-15mV teraz częstotliwość to prawie MHz i amplituda ok. 1V a to robi ogromną różnicę. Czy te pomiary są robione przy zwartych wejściach TPA do masy? Czy mierzysz sygnał na poszczególnych wyjściach względem masy czy różnicowo na zaciskach głośnikowych ? Sprawdź proszę czy przypadkiem nie jest uszkodzony/niedolutowany itp. rezystor ustalający częstotliwość pracy TPA. Najlepiej to zrób zdjęcie całego układu razem z podłączoną sondą oscyloskopu, tak żeby było widać gdzie jest podłączona i sprawdź jeszcze ustawienie sondy x1/x10 (na sondzie jest taki przełącznik).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez frobek

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr LC na wyjściu wzmacniacza nie usunie do 0 częstotliwości generatora PWM. Czy warunki pomiaru miałeś identyczne? Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że sygnał przy pierwszym pomiarze miał znacznie niższą amplitudę (5 mV działka) natomiast przy kolejnym pomiarze było to już 0.2V na działkę.

BTW, ktoś już pytał na forum TI w tej samej sprawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W rozdziale 8 datasheeta do TPA3255 piszą:

Most audio analyzers will not give correct readings of Class-D amplifiers’ performance due to their sensitivity to
out of band noise present at the amplifier output. AES-17 + AUX-0025 pre-analyzer filters are recommended to
use for Class-D amplifier measurements. In absence of such filters, a 30-kHz low-pass filter (10 Ω + 47 nF) can
be used to reduce the out of band noise remaining on the amplifier outputs.

Bez tego filtru takie "kwiatki" w przypadku klasy D niestety wychodzą.

Swoją drogą strasznie bidny ten XL7015, w mojej opinii powinna tam być przetwornica, która pracuje powyżej częstotliwości modulatora PWM. W takim przypadku odsuwamy potencjalny problem nałożenia się którejś harmonicznej zasilacza 12V na pracę TPA3255. Liniowy zasilacz z głównej linii zasilającej odpada ze względu na pobierany prąd i generowane w ten sposób ciepło. W sumie najlepszą opcją byłby oddzielny zasilacz 12V 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez taz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba dokończyć ten projekt? W sumie nawet wino dojrzewa krócej niż on 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DSC_6855.thumb.JPG.0e6604ca753375e9130f261a5a6e92de.JPGDSC_6854.thumb.JPG.1332efb24a95b8298ff31cc3392b4d04.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kondensatory sprawdzisz miernikiem pojemności, ale musisz je wylutować"

to już musze kupic nowe i zastąpić obecne, sa tak małe, że nie dam rady wylutowac bez uszkodzenia

"Czy te pomiary są robione przy zwartych wejściach TPA do masy?"

nie, cześć z pokazanych pomiarów była robiona przy podłączeniu do laptopa (sygnał) a cześć z wiszącym kablem - ale próbowałem pomiaru ze zwartymi wejściami do masy, nie było poprawy

"Czy mierzysz sygnał na poszczególnych wyjściach względem masy czy różnicowo na zaciskach głośnikowych ?"

Zaciski oscyloskopu są podłączone do wyjść głosnikowych

"Sprawdź proszę czy przypadkiem nie jest uszkodzony/niedolutowany itp. rezystor ustalający częstotliwość pracy TPA"

Sprawdzone, wczoraj wymieniłem go ponownie na wszelki wypadek, sprawdzone miernikiem po wlutowaniu, ma 10k

"sprawdź jeszcze ustawienie sondy x1/x10 (na sondzie jest taki przełącznik)"

To jest biedny oscyloskop, nie ma przełącznika na sondzie.
W sumie zastanawiam się czy on nie wprowadza mnie w błąd, jego max czestotliwość to 200kHz, więc coś tam przekłamuje z pokazywaną czestotliwoscią.

Co do oscylogramów wcześniejszych i obecnych to teraz musze zwiększac skalę żeby cos zobaczyć bo sama sinusoida ma około 300mV (stąd działka 0,2V), wcześniej mogłem sprawdzac na niższym wzmocnieniu bo szumy były kilka mV (mogła być działka 5mV).

"W sumie najlepszą opcją byłby oddzielny zasilacz 12V"

Próbowałem ale wtedy płytka nie uruchamia się. 12V musi być z tej samej linni zasilania, pewnie chodzi o czasy pojawienia sie napięcia na PVDD, GVDD, VDD. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest podłączone

na tych zdjęciach wejścia są zwarte do masy, jak widac nic to nie zmienia na oscyloskopie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20220423_114730.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez savitar7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.11.2020 o 10:17, Wlodek74 napisał:

 

Szanowni,

Odkurzę trochę temat. Czy ktoś z Was próbował tej płytki? Wygląda na dobrze zaprojektowaną 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.3b5796343d78407aeb4c131205e2144e.png

 

Mam taką i jest dobrze (bardzo dobrze) wykonana ... Niestety jeszcze mało testowałem i nie robiłem sam pomiarów.

Mam jeszcze taka od 3eaudio też bardzo dobrze wykonana. Wraz z marnym zasilaczem impulsowym 36V 7A brakowało jej conieco dołu (porównanie do Cary Audio CAI-1 (stary bang olufsen). No ale zrzucam to na karb tego zasilacza , mam większy 48V i wydajniejszy ale jeszcze nie testowałem. Z tego co mi wiadomo to poprawa dla tych płytek następuje po zastosowaniu lepszych wzmacniaczy operacyjnych na wejściu (standardowo NE5532 od nieznanego producenta lub OPA1612 i podobniee) oraz cewki filtra na wyjściu .....ogólnie dosyć ceniona i popularna płytka na zachodzie. Nawet ulepiłem sobie końcówkę mocy na tym ale bez wspomnianych modyfikacji jeszcze troszke przegrywa z tym Cary i Primare A34.2 . 

Inna sprawa że jak to klasa D czesto bywa bardzo różnie dla różnych impedancji obciążenia (kolumny). Dlatego chyba coniektórzy producenci spędają sporo czasu na optymalizacji albo wręcz tworzeniu bibliotek popularnych zestawów głosnikowych do wzmacniaczy klasy D (chyba NAD dla Hypexów robionych dla nich)

image.thumb.png.00ebcd6cb2e8d16cc9f7dfe73b48087f.png

Jeżeli ktoś ma coś takiego to chętnie posłucham opini i porad co można usprawnić...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jaki.masz zasilacz 48v? Szukam czegoś konkretnego

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Odłożyłem co nieco temat związany z upgreadem tego zasilacza. Jak wspomniałem taka płytka bez zastosowania sprawdzonych komponentow i z takim byle jakim zasilaczem jak teraz wciąz jest to nic nadzwyczajnego. Mocne granie ale bez rewelacji i własciwie bez niczego nad czym mozna by sie rozwodzić. 
osobiści emyśłe , ze faktycznie może lepszy zasilacz (dedykowany z Ebay) albo najlepiej od Hypexa, rzetelne opampy na wejściu i  sprawdzone kondensatory i cewki na wyjściu mogłyby przynieść coś nad czym można by dyskutować. A tak to jest tani mocny wzmacniacz. Tak wiec klasycznie, element główny o znakomitej specyfikacji zależny jest od aplikacji i to tak naprawdę kształtuje całość. 
Porównanie ze wspomnianym Cary CAI-1 (staroć) i Primare PRE32+A34.2 oczywiście wskazało dobitnie co jest jeszcze w tej mojej zmontowanej końcówce do zrobienia (DIY em raczej bym tego nie nazwał bo to pospinane moduły gotowe).

 

Tak więc ja nie zapomnę i wreszcie coś dalej ruszę to pewnie zdam relację z tego jak to zadziała

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Witajcie, 

Mam pytanie,  czy Waszym zdaniem warto kupić taki moduł?

Przeznaczenie: napęd sekcji niskotonowej głośników aktywnych, więc interesuje mnie tylko zakres <=20Hz do 700Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Screenshot_20230109_015505_AliExpress.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno upakowane- pomimo wysokiej sprawności może być problem z oddaniem ciepła. Zwłaszcza, że radiator mały i bez wymuszonego przepływu powietrza. Małe gabarytowo i zabudowane cewki, które pewnie będą się grzały. Moc pewnie też oszacowana bardzo optymistycznie. 😉

Dla przykładu- chinole sprzedają wzmacniacz na 3255 z mocą na papierze 600W/2ohm. Po sprawdzeniu warunków pracy z datasheetem wyszło, że ma on 220W/4ohm, a na 2ohmach, to by leżał i kwiczał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, porlick napisał:

Mocno upakowane- pomimo wysokiej sprawności może być problem z oddaniem ciepła. Zwłaszcza, że radiator mały i bez wymuszonego przepływu powietrza. Małe gabarytowo i zabudowane cewki, które pewnie będą się grzały. Moc pewnie też oszacowana bardzo optymistycznie. 😉

Dla przykładu- chinole sprzedają wzmacniacz na 3255 z mocą na papierze 600W/2ohm. Po sprawdzeniu warunków pracy z datasheetem wyszło, że ma on 220W/4ohm, a na 2ohmach, to by leżał i kwiczał.

To jaki moduł kupić? Polecisz coś proszę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Chińczyków lepiej kupić takie z wymuszonym chłodzeniem i dużymi cewkami. Wentylator poprawi chłodzenie, a duże cewki nie będą tak wysilone, jak te miniaturki. Chyba, że znajdziesz coś z naprawdę sporym radiatorem (jeśli chcesz wykorzystać pełną moc układu. Raczej nie zbliżaj się zbytnio napięciem zasilania do maksymalnego (szczytowe 52V, bezpieczne 48V dla głośnika 8ohm, dla 4ohm mniej)- zwłaszcza, jeśli chciałbyś zasilić głośnik 4ohm, bo to też nie pomaga 😉, a chińczyki lubią "oszczędzać" na napięciu kondensatorów. Patrz też, by nie było kondensatorów elektrolitycznych w styku z radiatorem i cewkami, bo będą miały za ciepło. 

Jeśli jednak nie chcesz wycisnąć jego mocy do ostatniej kropli, a kupujesz z nadmiarem, to ok. Grzać się zbyt mocno nie powinien i nawet ten (technicznie) wystarczy. Czy jakościowo, to już inna sprawa. Nie miałem dużych doświadczeń z impulsowymi chińczykami. W warsztacie mam mały wzmacniaczyk na modułach mono po ok 40W max, a subwoofer testowałem na takim ok 300-350W, ale przypadkowo zrobiłem zwarcie i długo nie pograł. 😉

Niemniej, zapowiadało się bardzo ciekawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, porlick napisał:

Od Chińczyków lepiej kupić takie z wymuszonym chłodzeniem i dużymi cewkami. Wentylator poprawi chłodzenie, a duże cewki nie będą tak wysilone, jak te miniaturki. Chyba, że znajdziesz coś z naprawdę sporym radiatorem (jeśli chcesz wykorzystać pełną moc układu. Raczej nie zbliżaj się zbytnio napięciem zasilania do maksymalnego (szczytowe 52V, bezpieczne 48V dla głośnika 8ohm, dla 4ohm mniej)- zwłaszcza, jeśli chciałbyś zasilić głośnik 4ohm, bo to też nie pomaga 😉, a chińczyki lubią "oszczędzać" na napięciu kondensatorów. Patrz też, by nie było kondensatorów elektrolitycznych w styku z radiatorem i cewkami, bo będą miały za ciepło. 

Jeśli jednak nie chcesz wycisnąć jego mocy do ostatniej kropli, a kupujesz z nadmiarem, to ok. Grzać się zbyt mocno nie powinien i nawet ten (technicznie) wystarczy. Czy jakościowo, to już inna sprawa. Nie miałem dużych doświadczeń z impulsowymi chińczykami. W warsztacie mam mały wzmacniaczem na modułach mono po ok 40W max, a subwoofer testowałem na takim ok 300-350W, ale przypadkowo zrobiłem zwarcie i długo nie pograł. 😉

Niemniej, zapowiadało się bardzo ciekawie.

Jeśli jednak nie chcesz wycisnąć jego mocy do ostatniej kropli, a kupujesz z nadmiarem, to ok. Grzać się zbyt mocno nie powinien i nawet ten (technicznie) wystarczy. Czy jakościowo, to już inna sprawa. Nie miałem dużych doświadczeń z impulsowymi chińczykami. W warsztacie mam mały wzmacniaczem na modułach mono po ok 40W max, a subwoofer testowałem na takim ok 300-350W, ale przypadkowo zrobiłem zwarcie i długo nie pograł. 😉

Niemniej, zapowiadało się bardzo ciekawie.

To może taki jak na początku wątku @sybic opisywał.

Coś się zmieniło od tych kilku miesięcy czy nadal jest to OK do kupienia?

NIE będę używał dużych mocy. 20W to max na 4ohm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wlodek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A może 2 takie, jeśli planujesz stereo? Nie musisz korzystać z pełnej mocy, to i wentylator nie będzie się załączał tak często.

Chyba sobie taki zamówię zamiast tego spalonego. Widziałem parę filmików na YT, gdzie chłopaki robili pomiary i wychodzi, że ma niezbyt mocno przesadzone parametry i dobrą relację jakości do ceny.

Ten powyżej wygląda dość solidnie, choć C pomiędzy radiatorem i cewkami będą miały ciepło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, porlick said:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A może 2 takie, jeśli planujesz stereo? Nie musisz korzystać z pełnej mocy, to i wentylator nie będzie się załączał tak często.

Chyba sobie taki zamówię zamiast tego spalonego. Widziałem parę filmików na YT, gdzie chłopaki robili pomiary i wychodzi, że ma niezbyt mocno przesadzone parametry i dobrą relację jakości do ceny.

Ten powyżej wygląda dość solidnie, choć C pomiędzy radiatorem i cewkami będą miały ciepło.

mam gotowe płytki z tego projektu poniżej, kupione na naszym forum, od autora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  
Nie miałem czasu ich przetestować / włożyć do obudowy

20230109_110333.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stereo 100 W/kan. jest ok, do subka potrzeba znacznie więcej.

(Zwłaszcza, jak głośnik jest w stanie bez zająknięcia łyknąć 350W RMS, jak w moim przypadku.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, do.tleniony napisał:

mam gotowe płytki z tego projektu poniżej, kupione na naszym forum, od autora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  
Nie miałem czasu ich przetestować / włożyć do obudowy

20230109_110333.jpg

To jest na TPA3255?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się certolić z chińskimi wersjami tych wzmacniaczy, polecam kupić icepower 200AS2, zwłaszcza że od jakiegoś czasu sprzedają detalicznie. W polsce w blackdotaudio układy dostępne w racjonalnych pieniądzach.

Mam i jest spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, martis napisał:

Zamiast się certolić z chińskimi wersjami tych wzmacniaczy, polecam kupić icepower 200AS2

Czy icepower 200AS2 jest na bazie TI TPA3251/TPA3255?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.