Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki głośnik 10" i wzm. do 25L subwoofera aktywnego?


renegadee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Prosił bym o pomoc. Posiadam obudowę zamkniętą do subwoofera 10" o wymiarach 35x35x37cm grubość 19mm, pojemność komory głośnika 25,5L. Subwoofer ma służyć głównie do muzyki i czasem do filmów (ma uzupełnić stereo o niskie tony). Pokój 25m2 (salon z aneksem i przedpokój).

Przejrzałem wiele tematów nt. subów diy, ale mimo to nie wiem jaki głośnik i odpowiedni do niego wzmacniacz wybrać. Chciał bym się zamknąć w ok. 1000zł (głośnik 10" + wzmacniacz (koniecznie z wejściem wysokopoziomowym)).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacz od ab elektronika ,mam taki nazywa się goliat i trzeba uważać przy podgłaszaniu ,żeby nie spalić głośników tańsza wersja to koszt 500zł,natomiast co do woofera to ciężko będzie coś rozsądnego znależć-wszystkie tanie domowe głośniki niskotonowe 10 cali do oz wymagają większego litrażu-szukalbym w głośnikach estradowych albo car audio z wysokim qts,jutro pokopię w google i spróbuję coś znależć.

 

przypomniałem sobie o visatonie ws 25e ,u mnie gra bez obudowy ,w tzw ripolu i jest bas i to bardzo dobry-może w oz też się sprawdzi ,przy niskim aktywnym cięciu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peerless 10 XLS (z drugiej ręki niestety, bo nowy jest dość drogi).

Miałem go w 22L OZ pod wzmacniaczem ABelektronika PA400 i byłem zadowolony (ten wzmacniacz nie ma wejścia wysokopoziomowego, wersja Goliat też nie ma).

Ze wzmacniaczami będzie ciężko jeśli ma być wejście wysokopoziomowe + min. 200W 8R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak wejścia glosnikowego nie jest żadnym problemem. Też tak mam (sub bez wejść+ wzm. stereo) i zewnętrzny dziennik napiecia, który sam wykonałem.

 

Inną kwestią jest dobór głośnika do obudowy- zawsze robi się odwrotnie, czyli obudowa pod parametry glosnika i odwrotną kombinacja może nie przynieść optymalnych wyników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obudowa juz jest i chciał bym ją sensownie zagospodarować.

 

Jeżeli taka konfiguracja miała by sens to mogę zwiększyć budżet na coś w stylu tego Peerlessa. A czy np. Visaton tiw 250xs nadal by się do takiej obudowy? Dużo pozytywnych komentarzy czytałem na jego temat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIW250XS będzie wymagał bardzo silnej korekcji aktywnej basu. W 25 litrach OZ będzie miał Fc przy 63Hz i Qtc na poziomie 0.6. Rzecz raczej dla zaawansowanych konstruktorów panujących nad materią. Kto wie czy nie trzeba by robić specjalnego filtru w module napędowym suba. Nie ma gwarancji że ustawienia typowego modułu będą pasowały. Może przy najniższym odcięciu jakoś by zagrał, ale wtedy są spore szanse na złe zgranie fazowe z frontami.

 

Zwróciłbym uwagę na inny głośnik - STX W.27.500.8.FCX - wygląda solidnie (odlewany kosz, spora cewka, duży magnes), w małej OZ będzie z nim mniej kłopotów, tyle że na razie wygląda na chwilowo niedostępny. Do tego mieści się w budżecie i zostawia środki na napęd.

 

Wejście wysokopoziomowe - duży błąd IMO. Jeżeli w nagraniu będzie niski bas w dużej ilości (inaczej sub nie ma sensu) to będzie musiał pójść na kolumny frontowe żeby sub go wczytał. Jeżeli one mają wysoko strojony BR, to taki sygnał je zwyczajnie przesteruje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo podłączenie subwoofera wejściem wysokopoziomowym ma sens tylko dla kolumn zaczynających stosunkowo wysoko, tak od co najmniej pięćdziesięciu kilku Hz. Jak zejdą z f(-6) nizej, może być problem, i to nie tylko z przesterem, ale i nakładanie się pasma basowego, co może zaowocować lokalnymi podbiciami i wygaszeniami basu.

Jak kolumna b-r zaczyna od ok 45Hz (jak u mnie), można zatkac otwór- zrobiłem tak i nie mam problemow- mam łagodny spadek poniżej ok 70Hz i sub ładnie się połączył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przy najniższym odcięciu jakoś by zagrał, ale wtedy są spore szanse na złe zgranie fazowe z frontami.

można zatkac otwór

Gra dokładnie w ten sposób u znajomego ten sub, którego Marian miał. I gra dobrze. Wprawdzie fakt, że w filmie go za bardzo nie słyszałem, bo on służy głównie do muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie fakt, że w filmie go za bardzo nie słyszałem, bo on służy głównie do muzyki.

 

Może źle stoi albo pomieszczenie nie pozwala usłyszeć najniższych rejestrów?

U Bociana ten sub w ogóle nie grał, cały czas tylko buczał... u mnie grał prawidłowo a mam ciut mniejszy pokój od Bociana... w Sobieskim zaś robił zadymę :)

Ogólnie głośnik bardzo fajny jak za cenę używki i w cenie do 300zł (bo za tyle można go było kupić) nie ma konkurencji.

W cenie nowego już można powybrzydzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle stoi albo pomieszczenie nie pozwala usłyszeć najniższych rejestrów?

Nie o to chodzi, tylko nie słuchałem zbyt długo na żadnym filmie, a właściciele też głównie muzyki słuchają. I IHMO bardzo dobrze sobie w takim zestawieniu radzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie daje czadu TangBand WT944F, ale niestety, wymaga min 40 litrow żeby pokazać, na co to stać. No i mocnego napędu, 150W to absolutne minimum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIW250XS będzie wymagał bardzo silnej korekcji aktywnej basu. W 25 litrach OZ będzie miał Fc przy 63Hz i Qtc na poziomie 0.6.

 

No ale przy tych 63Hz to impedancja ma około 40 Ohmów, więc żaden problem z brakującą mocy. Nie bez kozery w radiach samochodowych montuje się głośniki o rezonansie właśnie tam (63Hz) gdzie jest możliwość podbicia basu.

Na tym polega sztuka by wykorzystać mądrze parametry głośnika.

 

A dobroć 0,6 w głośniku stojącym na podłodze sama w sobie dodaje +3dB i nie jest złym pomysłem. Co innego jak głośnik jest na wysokości 1,2m wtedy nie pobudza modów tak jak to jest możliwe przy samej podłodze.

 

Tu link do producenta Visatona:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Jak będzie za dużo basu to zatkasz otwór i będzie git

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 25 l Visaton ma głośnik TIW 200 XS, ale cena spora jak na głośnik do małego suba.

Powinien być raczej wysoko cięty w podłogówkach zorientowanych na jakość dźwięku.

 

Estradowe głośniki raczej odpadają.

Dayton PA255 ma parametry co do litra do OZ 25 l, ale trzeba mieć na względzie że jest wyraźnie zorientowany na efektywność nie na niskie zejście (tak jest ogólnie z małymi wooferkami PRO)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przy tych 63Hz to impedancja ma około 40 Ohmów, więc żaden problem z brakującą mocy.

Jednak przy 40Hz ma już tylko 12ohm i to z kątem fazowym ponad 45 stopni. Przy 30Hz jest 9ohm 37 stopni. A tam korekcja będzie musiała być silniejsza niż przy 63Hz, bo i spadek basu jest większy.

 

Nie bez kozery w radiach samochodowych montuje się głośniki o rezonansie właśnie tam (63Hz) gdzie jest możliwość podbicia basu.

Tylko że kabina samochodu jest o wiele mniejsza niż typowe pomieszczenie odsłuchowe. Na tej zasadzie przetworniki w słuchawkach mogą mieć jeszcze wyżej rezonans, bo objętość na którą pracują jest jeszcze mniejsza.

 

Dlatego podtrzymuję twierdzenie że TIW250XS będzie wymagał bardzo silnej korekcji. Choć inna sprawa że w efektywności bezwzględnej prawie zrównuje się z STX-em przy 30Hz, w 25 litrach oba dadzą coś koło 77 - 78dB przy wysterowaniu napięciem 2.83V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłbym uwagę na inny głośnik - STX W.27.500.8.FCX - wygląda solidnie (odlewany kosz, spora cewka, duży magnes), w małej OZ będzie z nim mniej kłopotów, tyle że na razie wygląda na chwilowo niedostępny. Do tego mieści się w budżecie i zostawia środki na napęd.

 

Podoba mi się ten głośnik, dobra cena, oglądałem go wcześniej, ale nie byłem pewny czy do tej obudowy będzie pasował. Tylko jak na złość niedostępny..

 

Bo podłączenie subwoofera wejściem wysokopoziomowym ma sens tylko dla kolumn zaczynających stosunkowo wysoko, tak od co najmniej pięćdziesięciu kilku Hz. Jak zejdą z f(-6) nizej, może być problem, i to nie tylko z przesterem, ale i nakładanie się pasma basowego, co może zaowocować lokalnymi podbiciami i wygaszeniami basu.

Jak kolumna b-r zaczyna od ok 45Hz (jak u mnie), można zatkac otwór- zrobiłem tak i nie mam problemow- mam łagodny spadek poniżej ok 70Hz i sub ładnie się połączył.

 

Posiadam kolumny Pylon Pearl 20 z zakresem od 38Hz, zatkanie BR załatwiło by ewentualne problemy ze zgraniem się z subwooferem po podłączeniu wysokopoziomowym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kolumny Pylon Pearl 20 z zakresem od 38Hz, zatkanie BR załatwiło by ewentualne problemy ze zgraniem się z subwooferem po podłączeniu wysokopoziomowym?

Trzeba sprawdzić w naturze- choć uważam, że nisko cięty sub powinien się zgrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kolumny Pylon Pearl 20 z zakresem od 38Hz, zatkanie BR załatwiło by ewentualne problemy ze zgraniem się z subwooferem po podłączeniu wysokopoziomowym?

"Każdy wie, jak jest, 30%" jak powiedział słynny poeta.

 

Może się jakoś zgrają, jednak OZ kolumn będzie miała raczej wyższe Fc niż subwoofer, więc będzie miała fazę trochę do przodu. Do tego filtr lowpass suba przesunie jego fazę jeszcze trochę do tyłu, tym bardziej im niższe odcięcie. Dlatego idealnego zgrania nie będzie, jednak przeciwfazy powinny pojawić się dla dość wysokich częstotliwości (jeżeli lowpass w module suba będzie miał drugi rząd, dla 4-tego spodziewałbym się masakry), tam gdzie sub już prawie nie gra, więc i szkodliwość tych przeciwfaz będzie raczej niewielka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie straszcie kolegów. Wystarczy zmienić polaryzację i już gra muzyka. I nie koniecznie trzeba filtrować satelity.

Ja oczywiście mówię o aktywnych filtrach. Jakoś nie miałem z takimi systemami większych kłopotów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyli sub z płynną fazą załatwi sprawę.

 

zmieniałem fazę od 0 do 180stopni i nic się nie zmieniało. Przy zmianie polaryzacji powstaje dołek -6,6dB

 

Jeżeli trzeba mogę zapodać wykres z pomiaru DCX2496

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres z filtrowanymi satelitami nie jest żadnym dowodem na to, że przy braku ich filtracji będzie dobrze. Zresztą i tak masz lekkie przeciwfazy w okolicach 30Hz. Lekkie, bo SPL satelit jest znacznie niższe niż suba. Na ten efekt, tylko dla wyższych f liczyłbym zresztą dla dołożenia suba w układzie dolne 0.5 drogi (bez filtracji frontów). Jednak tylko dla filtra drugiego rzędu, czwarty będzie miał przekręt fazy 180 stopni dla częstotliwości odcięcia, gdzie jest jeszcze spora amplituda. Wtedy odejmowanie od przeciwfaz w tym miejscu będzie bardzo skuteczne, i wygeneruje głęboki dołek.

 

Płynna regulacja fazy to pomyłka - ona jest robiona na filtrze all-pass. A ten kręci fazę w stronę "przyczynową" a więc faza opada w stronę wyższych f. W ten sposób problemy z lokalnymi przeciwfazami się pogłębiają, bo przebieg fazy filtru lowpass drugiego rzędu robi się taki jak dla 4-tego - najsilniej w przypadku jeżeli all-pass ma częstotliwość środkową ustawioną tam gdzie jest odcięcie filtrem lowpass. Na wykresie j.w. all-pass nawet przy dobrym jego ustawieniu (reverse null w punkcie podziału dla odwrotnej polaryzacji) spowodowałby pogorszenie problemów z przeciwfazami powyżej albo poniżej podziału.

 

Wracając do układu bez filtracji highpass frontów - co najwyżej bardzo niskie (typu 5 - 10Hz) ustawienie all-passa (w połączeniu z odwróceniem fazy suba) mogłoby lekko zbliżyć do siebie fazy na dole, gdzie fronty mają fazę bardziej do przodu z racji wyższego Fc, jednak to nie jest problem kalibru przeciwfaz, a w takim przypadku jednak w asymptocie od strony niskich f są przeciwfazy.

 

Powyższe problemy są ilustracją dlaczego jestem sceptykiem odnośnie zgrywania subów z frontami przez laików w tych sprawach. A jeżeli miałbym udzielić im jednej najważniejszej rady, to byłoby nią właśnie unikanie modułów z płynną regulacją fazy ew. takich bez możliwości wyłączenia tejże płynnej regulacji. I pilnowanie żeby filtr lowpass suba był drugiego rzędu. Wtedy są jakieś szanse że taki system z dołożonym subem (bez filtracji frontów) da się jakoś nie-kompromitująco zgrać, choć jednak minimum weryfikacji pomiarowej w postaci wybrania właściwej polaryzacji suba jest konieczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku sub ustawiony w przeciwfazie gra głośniej, powinienem zostawić do w takim ustawieniu? Nie mam płynnej regulacji fazy tylko przełącznik phase/180.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to tylko tyle, że odwracacz fazy ma wzmocnienie większe od 1 i sygnały przed przełącznikiem fazy: prosty i odwrócony nie mają jednakowych poziomów. Można to potraktować jako lekką awarię subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku sub ustawiony w przeciwfazie gra głośniej, powinienem zostawić do w takim ustawieniu? Nie mam płynnej regulacji fazy tylko przełącznik phase/180.

Dobrze byłoby to sprawdzić w jakimś zakresie częstotliwości - może (nie musi) być tak, że przy jednej częstotliwości sub współpracuje z frontami, a przy innej są przeciwfazy. W połączeniu odwrotnym będzie odwrotnie - przeciwfazy przy pierwszej, współpraca przy drugiej. Oczywiście z dwojga złego lepsze jest to połączenie przy którym jest generalnie głośniej.

 

Przełącznik 0 / 180 działa tak samo jak zamiana połączeń kabla przy wzmacniaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, żeby to była awaria, sub to REL Q 200. Wrażenie większego natężenia basu jest oczywiście w połączeniu z monitorami - Adam a8X

Jeśli w polaczeniu, to ok, myślałem, że po podaniu sygnału tylko do suba, przelączajac 0/180° słychać skok głośności. W takim razie występuje zjawisko opisane przez misiomora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słychać bas w pokoju i jakim? 5x5 metrów,fala np. 40Hz ma swoją określoną długość i podbija się głośność w odpowiednich miejscach w pokoju i miejsce odsłuchu miało znaczenie jeśli chodzi o głośność basu.

 

Natchneliście mnie do odwrócenia fazy basów. U mnie za monitory robią open baflle a suby mam BR napędzane osobno i pasywnie drugi rząd 80uF i około 9mH

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować nie zaszkodzi.

Ale mocno słyszalne mody pomieszczenia powinny dotyczyć 20-70 Hz, a podział z tego co podałeś jest znacznie wyżej...

Sumowanie może być słabe jeśli odgrody wnoszą filtrację 1 rzędu (zależy głównie od dobroci ich woofera).

Pewnie raczej trzeba by filtr zbliżyć w stronę Linkwitza-Rileya, ale bez pomiarów to tylko zgadywanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.