Skocz do zawartości
IGNORED

Offset wzmacniacza


lukcuk

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzmy, że 50 może 100 mV jest jeszcze dopuszczalna, jednak każdy dobrze zaprojektowany wzmacniacz powinien mieć poniżej 10-15mV

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zera nie ma żaden wzmacniacz.

A te z DC serwo ? Pewnie też mają trochę ale myślę że to poniżej 1 mV choć nigdy tego nie sprawdzałem. Mój odtwarzacz CD ma takie wyjście.

Największa wartość jaką spotkałem w urządzeniu fabrycznym dobrej klasy to było 70 mV.

 

Powiedzmy, że 50 może 100 mV jest jeszcze dopuszczalna, jednak każdy dobrze zaprojektowany wzmacniacz powinien mieć poniżej 10-15mV

Dobrze ustawiony wzmacniacz. Ofset na wyjściu jest przeważnie ustawiany PR-ką. Nie zawsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z offsetem jest tak jak z jitterem.

Skoro różne serwa, i PLL`e (automatyka) korygują sygnał aby utrzymać go na właściwym poziomie (serwo offset blisko zera a PLL częstotliwość bliską nominalnej) to potrzebują do tego sygnału błędu. Ten offset i jitter to właśnie sygnał błędu. Jak go nie będzie nie będzie regulacji. Zero to tylko jeden ze stanów. Fluktuacje zakłóceń wytrącają serwo z równowagi a ono je neutralizuje. W ten sposób sygnał błędu (offset) fluktuuje wokół nastawionej wartości.

 

A praktycznie to kilkadziesiąt mV na wyjściu wzmacniacza to słychać jak się przełącza "w biegu" kilka wyjść wzmacniaczy na jeden komplet zespołów głośnikowych. Myślę, że poniżej 10mV jest bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że poniżej 10mV jest bardzo dobrze.

Tak ma przyzwoity układ zrobiony z przyzwoitych elementów (nie muszą być z certyfikatem audiofilskim ;-) ). Moje końcówki w najstarszych kolumnach aktywnych nie przekraczają +/- 5 mV, choć oczywiście długotrwałych pomiarów nie prowadziłem (nie mają DC serwa).

DC serwo najbardziej przydaje się układom przed końcówką mocy choć współczesne układy scalone potrafią zapewnić DC poniżej 1 mV. Ten mój odtwarzacz Sony ma wyjście na mosfetach średniej mocy, taką jakby "końcówkę mocy" i pewnie dlatego ma to DC serwo żeby uniknąć kondensatora na wyjściu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zera nie ma żaden wzmacniacz.

Pamietam krell kav300i mial 0,01mV

 

na fabrycznych potencjometrach mozna uzyskac ponizej 5mV, po wymianie na precyzyjne da sie zejsc do 0,1mV

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak ma przyzwoity układ zrobiony z przyzwoitych elementów (nie muszą być z certyfikatem audiofilskim ;-) ). Moje końcówki w najstarszych kolumnach aktywnych nie przekraczają +/- 5 mV, choć oczywiście długotrwałych pomiarów nie prowadziłem (nie mają DC serwa).

DC serwo najbardziej przydaje się układom przed końcówką mocy choć współczesne układy scalone potrafią zapewnić DC poniżej 1 mV. Ten mój odtwarzacz Sony ma wyjście na mosfetach średniej mocy, taką jakby "końcówkę mocy" i pewnie dlatego ma to DC serwo żeby uniknąć kondensatora na wyjściu.

Jeslo w torze jest astatyzm to nie potrzeba uchybu w stanie ustalonym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na fabrycznych potencjometrach mozna uzyskac ponizej 5mV, po wymianie na precyzyjne da sie zejsc do 0,1mV

Pod warunkiem że będziesz miał precyzyjną kompensację temperaturowa całości, np. zrobisz wzmacniacz na jakiejś kości scalonej lub hybrydowej. W innym przypadku chyba tylko DC serwo może zapewnić taką dokładność. Tak mi się wydaje. Zero na wyjściu jest ważniejsze w układach stojących przed końcówkami mocy, jeżeli mamy połączenie galwaniczne z końcówką (bez kondensatora), na wyjściu końcówki jest mniej newralgiczne, ale oczywiście im mniej tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że będziesz miał precyzyjną kompensację temperaturowa całości, np. zrobisz wzmacniacz na jakiejś kości scalonej lub hybrydowej. W innym przypadku chyba tylko DC serwo może zapewnić taką dokładność

Niekoniecznie, prosty uklad, potencjometr 28-obrotowy

 

0d5sbabgsidq.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, prosty uklad, potencjometr 28-obrotowy

Potencjometr wielo-obrotowy nie załatwi precyzyjnej kompensacji temperaturowej a ona potrzebna jest do utrzymania dokładności DC na wyjściu. W kopii wzmacniacza Hafler którą kiedyś wydłubałem (dawno temu) miałem PR wielo-obrotowe i był pewien dryft DC na wyjściu (+/-5 mV). Prawdopodobnie zastosowanie we wzmacniaczach różnicowych na wejściu tranzystorów podwójnych (dwa w jednej obudowie, tak jak na powyższym schemacie) zmniejszyłoby ten dryft, ale nie miałem wtedy dostępu do odpowiednich do tego celu elementów UCE=65V, pnp/npn, więc nie sprawdzałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilny offest (czy to blisko 0, czy jakiejkolwiek innej wartości) jest możliwy przy zachowaniu równowagi termicznej - dobrze zaprojektowany układ w odpowiednio dobranej obudowie może ustalić na wyjściu stabilny offest, a możliwość jego korekty (np. za pomocą potencjometru) pozwala ustawić go na zero.

 

Stałe napięcie na wyjściu powyżej 1V już może być uznane za niebezpieczne, zatem umownie można przyjąć że ten 1V to wartość graniczna. Offset poniżej 100mV nie powinien zrobić krzywdy głośnikom i często w starszych wzmacniaczach , wartość < 100mA uznawano za dopuszczalną (prawidłową).

 

Idealnie powinno być zero, ale 0+-30mV jest OK. Jeśli jest mniejszy niż 10mV to jest dobrze i nie ma o co kruszyć kopii (tzn. nie ma sensu walczyć o jego dalsze zmniejszanie).

 

Trzeba jednak pamiętać, że offest nie jest stały - często w różnych warunkach (temp. otoczenia) lub przy dużym obciążeniu (zmierzony np. bezpośrednio po długotrwałym i mocnym obciążeniu) będzie miał inną wartość. No i warto dodać że offset na poziomie kilku mV jest absolutnie niesłyszalny - jak ktoś słyszy offest to jest to zwykłe audio-voodu i pewnie słyszy też inne "głosy"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zastosowanie we wzmacniaczach różnicowych na wejściu tranzystorów podwójnych (dwa w jednej obudowie, tak jak na powyższym schemacie) zmniejszyłoby ten dryft

Dokładnie, zintegrowana para różnicowa, symetryczna rezystancja polaryzacji i schemat, który zapewnia równe prądy pary bez sygnału, co wymaga przemyślenia dryftów termicznych całości. Pewnie nadal będzie pływać parę mV, ale to już bez większego znaczenia. I praktycznie biorąc, regulacja nie powinna być potrzebna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...No i warto dodać że offset na poziomie kilku mV jest absolutnie niesłyszalny - jak ktoś słyszy offest to jest to zwykłe audio-voodu i pewnie słyszy też inne "głosy"

Jeśli pijesz do mnie to:

Nie sam fakt istnienia jakiejś tam składowej na wyjściu jest słyszalny ale stuki przy przełączaniu wielu wzmacniaczy na ZG.

Sama desymetria wyjścia jest bardziej związana z nierównomiernością napięć zasilania B+ i B- (wg powyższego rysunku) i to tylko w przypadku P nominalnej i wyżej... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Position very well regarded!.

 

My site ::

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat

Czy jest sens podmienić opa2134 w dc serwo na wejściu w wzmaku na coś innego lepszego chodzi mi ogólnie o wpływ opków na brzmienie w tym miejscu bo jakoś z dc serwo nie było mi po drodze... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór optymalnego wzmacniacza będzie zależał najbardziej od wartości rezystorów w układzie filtra w którym WO pracuje. Inaczej mówiąc od rezystancji widzianej przez wejścia wzmacniacza. Masz tam wstawiony opamp FET, więc może ona być wysoka.

Dla rezystorów nie większych jak 100k ja polubiłem się z OPA277. Jeżeli szukasz podwójnego będzie to OPA2277. Ma 10x mniejszy prąd biasu jak OPA227. Przy nim schodzę z offsetem <100uV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.