Skocz do zawartości
IGNORED

Stukanie (prawdopodobnie) silnika w Thorens 318 MK II


buzz_astral

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, bo właściwie od kiedy posiadam gramofon (od kilku miesięcy) regularnie pojawia się tępe stukanie podczas pracy gramofonu. Gdy muzyka gra to tego nie słyszę, ale przychodzi pauza pomiędzy numerami i dostaję już białej gorączki :).

Uwieczniłem to stukanie na filmiku, ale proponuję trochę podkręcić głośność, aby je usłyszeć:

 

 

Stukanie pojawiało się tylko wtedy kiedy na platterze obecna była płyta, bez płyty stukania nie było. Oczywiście podczas testów na samym subplatterze analogicznie stukania nie było.

Moje obawy budził dwa fakty:

1. pasek właściwie znajduje się na dolnej krawędzie subplattera, ale założyłem, że tak ma być.

2. na osi silnika jest delikatny luz przedstawiony na filmiku:

- pytanie czy to jest ok czy nie.

 

To mój pierwszy gramofon i kwestie typu wypoziomowanie gramofonu czy talerza zaniedbałem co dzisiaj namiętnie korygowałem z poziomicą (budowlaną nie smartofonową :)) przez dwie godziny.

Obniżyłem też talerz tak, aby pasek jednak znajdował się w środkowej części. Jednak podczas regulacji zauważyłem, że nawet bez płyty stukanie się pojawia. Czasami ciszej, czasami głośniej w zależności od ustawienia.

 

Progres jest taki, że potrafi teraz nawet samo ustąpić, ale niestety stukanie cały czas występuje. Szanowni forumowicze, co robić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawałeś po kropelce oleju na górę i dół ośki silnika ?

 

Witaj Bartku,

 

nie dawałem kropelki, ale dałem tylko na górę i silnik zaczął pukać bez założonego plattera, dzięki czemu mam już pewność, że to silnik :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie pierwszy etap sprawdzenia , powiedz ile ta ośka silnika idzie do góry - 1mm czy więcej ?

 

Kropelkę dałem, chwilę silnik pochodził bez obciążenia, ale stukanie już teraz występuje nawet bez plattera.

Za to pulley, a zatem ośka nie podnosi się podczas uruchomienia. (sprawdzone bez plattera)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buzz zdejmij pulley odkręcając malutkie śrubki w miedzianym elemencie (są zdaje się na inbus 1mm) , sprawdź luz boczny wirnika silnika machając ośką na boki , włącz sinik i sprawdź czy oś silnika nie ma bicia , czyli czy jest prosta. , oraz czy występuje stukanie jak w czasie pracy wywierasz nacisk boczny na ośkę . Zdarza się czasem , że to pulley hałasuje jak ma luzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buzz zdejmij pulley odkręcając malutkie śrubki w miedzianym elemencie (są zdaje się na inbus 1mm) , sprawdź luz boczny wirnika silnika machając ośką na boki , włącz sinik i sprawdź czy oś silnika nie ma bicia , czyli czy jest prosta. , oraz czy występuje stukanie jak w czasie pracy wywierasz nacisk boczny na ośkę . Zdarza się czasem , że to pulley hałasuje jak ma luzy.

 

Wielkie dzięki, ale póki co temat odpuszczam. Po prostu chyba się zbyt pospieszyłem z postem, bo po paru godzinach przerwy od "zakropienia" silnika odpaliłem gramofon i nic nie stuka. Widocznie olej musiał się "zadomowić" wokół ośki.

Dzisiaj cały dzień też nie stuka, więc chyba nie ma o co kruszyć kopii i szukać dziury w całym. Jeżeli w najbliższych dniach jednak coś się zmieni to o tym tutaj wspomnę i będziemy walczyć dalej. Póki co cieszę się jak małe dziecko, bo mogę się już skupić na muzyce :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.