Skocz do zawartości
IGNORED

JBL XTi100 - czy warto wytłumiać dodatkowo


Bu1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do doświadczonych w tuningu fabrycznych kolumn. Otóż mam sobie od jakiegoś czasu JBL XTi100. Zastąpiły u mnie Dynaudio 72. Jestem z nich na tyle zadowolony, że nie planuję zmiany. Ale... muszę wymienić zawieszenia w głośnikach. Zdemontowałem więc głośniki, zajrzałem do środka i lekko się zdumiałem. W komorze głośników niskotonowych praktycznie nie ma wytłumienia na ściankach!. Jest gruba pianka na górnej ściance dzielącej od komory średnio, niskotonowej, na dole jest ścianka z okrągłym otworem w którym wklejona jest kolejna gruba pianka i tyle! Co ciekawe, w komorze wys/śr. jest bardzo gruba pianka typu piramidka + spora ilość jakiejś syntetycznej watoliny. Wiem, że to projektowali fachowcy, kolumny grają ok. więc może nie warto przy tym grzebać. A może warto? Może te boczne ścianki czymś okleić? Nie mam pojęcia czy i czym. Cienką pianką, filcem, może dwuwarstwową pianką i bitumem? Doradźcie coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-48932-0-18971100-1504443181_thumb.jpg

post-48932-0-77014100-1504443191_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli nic się nie dzieje i głośniki grają prawidłowo (ilość basu jest właściwa, nie dudni) nie ma potrzeby niczego zmieniać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czasem słychać w dźwięku pewną pudełkowatość " lub sklejkowatość " ...obudowy , wtedy można pomyśleć o wytłumieniach , czasem wystarczy przyklejenie grubej zwartej tektury na ściankach bocznych i wytłumienia tyłu kolumny , to daje najwięcej , dlatego tylną ścianę warto zasłonić wełną lub materiałem filcowatym . Można przetestować różne materiały , każda kolumna ma też inne brzmienie i trzeba poszukać dla niej właściwego materiału tłumiącego . Konstrukcje zamknięte na ogół wypełnione są szczelniej , choć to nie reguła . Z bas refleksem powinny mieć miejsce na sprężenie powietrza ...tu trzeba dobrać na ucho , chodzi o jakość basu . Zasada mówi , że wypełnienie ; kolumna widzi " jak powiększenie objętości , i wpływa to na jakość basów . Warto popracować nad tym zagadnieniem , ponieważ większość wszelkich przewodów głośnikowych jest kiepska w ukazywaniu tego zakresu . Przewody z kolumn są na ogół tanie o słabej jakości ( mętne i piaszczyste ) , na tym polu też wiele można uzyskać , wystarczy poszukać w opisach kabli audiofilskich , to co chcemy osiągnąć ! W wielu przypadkach to przynosi dużą poprawę . ... Wracając do wytłumień , na pewno koledzy coś podrzucą z własnych doświadczeń , ale ważne jest aby próby i testy tych modyfikacji przeprowadzać w dwóch kolumnach , wtedy słychać i widać " lepiej efekt tej pracy . Kilka takich zabaw przeprowadziłem i w każdym przypadku była znacząca poprawa , czasem tylko kable dały bardzo dużo . W jednym , tylko jednym przypadku nic nie ruszałem , ponieważ uznałem że jest bardzo dobrze , a wiadomo elementy nowe wymagają wygrzewki , czasem kilku tygodni aby właściwie zaczęły grać i cieszyć ucho .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podziale pasma na 350 Hz wytłumienie może być w ogóle zbyteczne.

Jeśli jest właściwe strojenie nic złego nie powinno się dziać.

Inna sprawa jest ze średnimi, tam jest inny zakres częstotliwości; inna długość fali;

porównywalna z wielkością komory głośnika.

 

Z drugiej strony, gdyby te nowe zawieszenia nie były jak oryginalne,

trzeba będzie skorygować strojenie BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Zdecydowałem się nic nie zmieniać, bo: ścianki są bardzo solidne w tych kolumnach i ustawione skośnie, więc nie ma niepożądanych zjawisk typu falowego albo buczenia. W dodatku w wersji fabrycznej gra to dobrze, na tyle dobrze, że jakiś czas temu człowiek, który słuchał mojego zestawu, a sam ma taki z kolumnami za ok. 15 tys., był bardzo smutny, bo stwierdził, że ja za 1/8 tej kwoty (używane JBLe chodzą po ok. 2 tys.) mam jakość może nieco niższą w pewnych aspektach, ale jednak relacja jakości do ceny jest wybitna.

 

BTW: nie jest tak źle z tymi zawieszeniami. Mnie udało się kupić oryginalne. Okazało się, że są dostępne, podobnie jak głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bass reflex jest prawidłowo zestrojony i nisko cięty wzgledem średnich, które mają własną komorę, brak wytlumienia jest optymalnym rozwiązaniem. Materiał wytłumiający obniżałby skuteczność układu rezonansowego i energię basu. Zauważ, że w subwooferach b-r nigdy nie stosuje się wytlumienia, chyba, że parametry głośnika odbiegają trochę od optymalnych dla b-r, ale to już inna bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto wytłumiać tych kolumn, ponieważ są... kiepskie.

Choć nie wykluczam, że to co mi się nie udało, nie uda się tobie, Bu1.

Dziwi mnie to, co piszesz, że te kolumny nie buczą. Kiedy słuchałem ich w sklepie to też tak myślałem: nie buczą. Kiedy stanęły w moim pokoju usłyszałem sporo buczenia. Pokój mam kiepski akustycznie ale głośniki, które teraz u mnie grają rzeczywiście nie buczą, więc nie był to problem marnej akustyki.

Głośniki niskotonowe, które siedzą w tych xti100 są marne. W dodatku cięte dość wysoko, bo w okolicy 500 Hz. Moim zdaniem produkują sporo brudu na niższej średnicy i wyższym basie. To przekłada się na słabą czytelność dźwięku z tych kolumn.

Zaznaczam, że nie jestem żadnym guru i opisuję tylko moje odczucia na podstawie męczenia się z dźwiękiem tych kolumn przez ok 5 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.