Skocz do zawartości
IGNORED

Brakujący element systemu audio


raffaello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

forum przeglądam od jakiegoś czasu, przeczytałem kilka interesujących wątków tu i gdzie indziej, i jak to zwykle ja - wiem więcej niż kiedyś, ale dzięki temu jestem dalej od podjęcia decyzji i wyboru brakującego (moim zdaniem) elementu systemu audio.

 

'System' wygląda tak:

wzmacniacz Pioneer A-300X

kolumny stereo Sony SS-E315V

źródła:

CD Pioneer PD-S601,

a także coraz częściej komputer, a właściwie laptop. Pliki flac, dobre mp3 (256 / 320 kbps). Karta zintegrowana - i tu, moim zdaniem, tkwi problem.

 

Pokój: 15 - 17 m2, zbliżony do kwadratu. Najczęstsze stanowisko odsłuchowe ustawione po środku przeciwległej ściany z głośnikami. Ulubione gatunki muzyczne - szeroko rozumiany rock, inne rzadko. Często oglądam też filmy, docelowo planuję zakup rzutnika.

 

Założenie 1: nie chcę zmieniać ani wzmacniacza, ani kolumn, ani tym bardziej komputera, żeby można było wsadzić wewnętrzną, dobrą kartę dźwiękową. I tak jestem 'przygłuchy', poza tym jest o niebo lepiej niż z telefonu i w samochodzie. Przy słuchaniu z CD jakość dźwięku jest dla mnie zadowalająca :) Mam też wrażenie, że ze starego laptopa było lepiej, niż teraz.

 

Założenie 2: budżetu na razie brak, ale jakieś możliwości są, tym bardziej, że zbliża się końcówka roku, urodziny, święta itp. Karty zewnętrzne Creative'a można kupić za niecałe 100 PLN. Pierwszy polecany pod powyższym linkiem DAC kosztuje ok. 270 PLN. Powiedzmy, że jeśli ktoś mnie przekona, że warto, to dam się namówić na wydatek rzędu 500 PLN.

 

Założenie 3: sprzęt nie musi być nowy. I nie musi być kupowany na już.

 

Wnioski:

najpierw doszedłem do wniosku, że rozwiązaniem jest po prostu zewnętrzna karta dźwiękowa. W poszukiwaniu opinii na temat tego sprzętu trafiłem tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Pojawił się więc DAC. I tęsknota za ogromem wyboru koloru lakieru w Fordzie model T :D

 

Czy jest sens inwestować w DACa, czy lepiej skupić się tylko i wyłącznie na zewnętrznej karcie dźwiękowej? Jakie są argumenty za i przeciw obu rozwiązaniom? Czy po prostu należy DACa traktować jako rozszerzenie takiej karty, w zależności od oferowanych przez sprzęt opcji?

 

Z każdego rodzaju sprzętu (przy założeniu, że nie traktujemy DACa jako rozszerzenia karty) które produkty możecie polecić amatorowi?

 

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi, wskazówki, sugestie, rady, propozycje itp.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens inwestować w DACa, czy lepiej skupić się tylko i wyłącznie na zewnętrznej karcie dźwiękowej?

Powiem tak: skoro grasz z laptopa to zapewne przez wyjście minijack. Zakup DAC na pewno wniesie poprawę jakości dźwięku. Osobiście do odtwarzania dźwięków "komputerowych" zostawiłbym w spokoju wbudowaną kartę dźwiękową i głośniczki, wystarczy. A zewnętrzny DAC używałbym do słuchania muzyki czy oglądania filmów.

 

W takim przypadku zakup zewnętrznej karty dźwiękowej mija się z celem: dopłacisz do bajerów a z całej karty dźwiękowej używał będziesz tylko wbudowanego w niej DAC.

 

...i tu, moim zdaniem, tkwi problem.

Może opisz jaki to problem.

 

I tęsknota za ogromem wyboru koloru lakieru w Fordzie model T :D

Określisz budżet i wymagania to zatęsknisz za wyborem większym niż kolor Forda T :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem podobny problem

DAC go rozwiazal - u Ciebie tez pomoze.

z tym ze ja DACa uzywam jako podstawoej karty dzwiekowej w windows 7 (tylko mikrofon do rozmow na TSie mam podlaczony do zintegrowanej karty dzwiekowej) takie rozwiazanie jest chyba idelane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja DACa uzywam jako podstawoej karty dzwiekowej w windows 7 (tylko mikrofon do rozmow na TSie mam podlaczony do zintegrowanej karty dzwiekowej) takie rozwiazanie jest chyba idelane.

Nie do końca: osobiście nie lubię jak dźwięki Windowsa, internetowych reklam czy Skype napier... po całym domu. Dlatego poza muzyką i filmami wszystko mi gra przez wbudowane głośniczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opisz jaki to problem.

 

Np. różnica w jakości dźwięku z tej samej płyty czytanej przez laptopa i CD Pioneera. To, że pliki flac, przy tym samym odtwarzaczu i tej samej dalszej części konfiguracji (czyli patrząc od kabla minijack-chinch do głośników) lepiej, jakby bardziej czysto brzmiały na starym, mocno budżetowym komputerze. Postaram się jeszcze pobawić w weekend innym odtwarzaczem, np. polecanym w kilku wątkach na tutejszym forum foobarem. Może kolejna aktualizacja odtwarzacza coś zepsuła.

 

Określisz budżet i wymagania to zatęsknisz za wyborem większym niż kolor Forda T :-)

 

Budżet mniej więcej określiłem w pierwszym poście. A wymagania: porównywalna jakość dźwięku z CD-ROMu i zewnętrzego Pioneera. Czystsze brzmienie plików odtwarzanych z aktualnego komputera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też wrażenie, że ze starego laptopa było lepiej, niż teraz.

Dotychczas w laptopach były " zielone i czerwone otworki " czyli: wyjście audio mini jack i wejście mikrofonowe, a teraz zwykle jest jeden otwór czyli jest 2in1, takie rozwiązanie jest pewnie wygodne dla graczy sieciowych mających na głowie słuchawki zintegrowane z mikrofonem:( Jednak jakościowo bardzo słabo, zresztą wcześniej też, to tylko wyjście słuchawkowe laptopa, było i jest. Oczywiście różnica miedzy starszym i nowym może wynikać też że poprzedni laptop miał w jakiś sposób lepszy tor audio ( pewnie przypadkowo, ale jednak), sprawdź też czy w ustawieniach audio ( karta realtek czy jakoś tak) w którymś z nich nie jest ustawiony korektor w V, czy jakieś efekty typu pusty pokój, hala, wytłumienie itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze faktycznie potrzebujesz DAC. Watek dla Ciebie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo, przewinęło się kilka budżetowych dac i moim zdaniem najlepszy wybór w Twoim budżecie to używka DAC S.M.S.L. Sanskrit. Sam posiadam i bardzo sobie chwale. Szczerze polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca: osobiście nie lubię jak dźwięki Windowsa, internetowych reklam czy Skype napier... po całym domu. Dlatego poza muzyką i filmami wszystko mi gra przez wbudowane głośniczki.

ale ja tak wcale nie mam - do muzyki uzywam foobara w trybie WASAPI (push) czyli tryb wylacznosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SONY HW55, DENON PMA-2020AE + Cambridge Audio 751R, Monitor Audio: GX200, GX50, GXC150, Silver W12, Oppo BDP-95 (ISO), Mede8er 600X3D, DAC Nostromo 5 & wzm. Nostromo, Denon AH-D7200, BT: qudelix5k & 10kg kabli wszelakiej maści 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, o czym ja mowie.

 

SMSL Sanskrit - robi robote. Mam do sprzedania... ale w UK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas w laptopach były " zielone i czerwone otworki " czyli: wyjście audio mini jack i wejście mikrofonowe, a teraz zwykle jest jeden otwór czyli jest 2in1,

 

Też na to zwróciłem uwagę. Zastanawiałem się również, czy nie jest tak, że kabel jack-RCA zwiera dwa segmenty z jacka, ale raczej nie. Chyba, że schrzanili gniazdo do tego stopnia, że wszystkie trzysegmentowe wtyki zwierają... Poza tym po wpięciu komputera do stacji dokującej jest jeszcze gorzej, a tam są dwa oddzielne gniazda.

 

sprawdź też czy w ustawieniach audio ( karta realtek czy jakoś tak) w którymś z nich nie jest ustawiony korektor w V, czy jakieś efekty typu pusty pokój, hala, wytłumienie itd.

 

Tę opcję też sprawdzałem. Problem występuje niezależnie od ustawień.

 

Jak będę mieć możliwość to przetestuje jak sprawa ma się w bliźniaczym modelu, ale w większą matrycą (znajomy z pracy ma taki). Może na moich 12 calach tak musieli oszczędzać miejsce na płycie, że totalnie odpuścili sobie dźwięk.

 

Wyglada na to, ze faktycznie potrzebujesz DAC. Watek dla Ciebie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dzięki, tamten wątek widziałem, czytałem go nawet. Teraz jestem na etapie dokładnego czytania wszystkich wpisów i analizowania proponowanych tam modeli. Opcje, ceny, opinie w internecie, dostępność. Trochę czasu to zajmuje.

 

W międzyczasie doprecyzowałem również wymagania: wejście USB i mini-jack (żeby można było podłączyć np. telefon), wyjście RCA i opcjonalnie też mini-jack.

Wzmacniacz słuchawkowy byłby miłym dodatkiem, ale nie jest koniecznością. Fajnie byłoby, gdyby miał wejścia i wyjścia z tyłu obudowy, a z przodu tylko diody i potencjometr, ewentualnie też włącznik (i wyjście wzmacniacza słuchawkowego, jeśli będzie występował w wybranym modelu). Łatwiej byłoby poprowadzić kable. Staram się ogarnąć to na biurku :)

 

Dam znać, jak dojdę do jakichś nowych wniosków, czy podejmę jakąś decyzję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie widzę opcji edycji postu :(

 

W poprzednim wpisie chodziło mi po prostu o opcjonalne drugie wyjście, bez określania typu.

 

W dziale ogłoszenia znalazłem to:

 

Cambridge Audio DAC MAGIC 100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ktoś z Was miał może do czynienia? Możliwość bezpośredniego porównania np. z przytaczanym Sanskritem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca: osobiście nie lubię jak dźwięki Windowsa, internetowych reklam czy Skype napier... po całym domu. Dlatego poza muzyką i filmami wszystko mi gra przez wbudowane głośniczki.

Tu zresztą chodzi nie tylko o napier... po całym domu, ale w ogóle o jakość dźwięku, jeśli ze wspólnego wyjścia korzysta wiele programów, to trudno uzyskać bit perfect, nawet mogą być cicho, a może się zdarzyć, że któryś wymusi inną częstotliwość próbkowania...

Ja rozwiązałem to w ten sposób, żedo codziennej pracy, skype'ow, radyjka w tle używam połączenia optycznego S/PDIF (ustawionego w Win jako domyślne), a do muzyki i filmów — połączenia USB w trybie ASIO (a wiec bez miksowania, na wyłączność dla odtwarzacza). Na szczęście mój DAC ma 3 wejścia, więc zostaje jeszcze jedno dla CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z Was miał może do czynienia? Możliwość bezpośredniego porównania np. z przytaczanym Sanskritem?

Miałem oba u siebie przez jakiś miesiąc i zostawiłem Smsl. Jak dla mnie ten Cambridge grał jakoś tak mało naturalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo: Sony E9000ES + N9000ES; Sony MXD-D3; Technics SL-1200 mk2; kolumny: Usher CP-730 Kino: Yamaha rx-v767 + Usher CP730 + Focal.JMlab (cent, rear, sub)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem oba u siebie przez jakiś miesiąc i zostawiłem Smsl. Jak dla mnie ten Cambridge grał jakoś tak mało naturalnie.

 

Po raz kolejny dziękuję za opinie :) Aktualnie jestem na urlopie, więc mniej czasu poświęcam na forum, ale w głowie cały czas przetwarzam kolejne informacje :)

 

@ szymon1977: jakiś czas temu wysłałem Ci wiadomość na priv :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj sanskrit uwaga, aukcja w UK!!!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

O jakosci dzwieku zbyt wiele nie powiem, bo nie mialem porownania z innymi. Ale w porownaniu do minijack z kompa jest lepiej. Nie chodzi o to, ze cos jest podbite jak korektoren, ale dzwiek stal sie wyraznie odmulony. Dzwieki nie zlewaja sie w jeden.

 

Jal juz kupisz DAC to na poczatek polecam system Daphile na pendrive. Instalujesz, wlaczasz Graphic UL, wybierasz dysk, na ktorym masz zapisane mp3 i twoj PC zamienia sie w dedykowany music player. Bez inwestycji a dziala sprawnie.

 

PS. Sanskrit bym nie sprzedawal ale moj nowy wzmacniacz ma wbudowany DAC. To jedyny powod.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj sanskrit uwaga, aukcja w UK!!!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Taaa, aukcja w UK, brak wysyłki do Polski... To po co link na polskim forum? ;)

 

Niby OK, ale jutro rano idę w góry, nawet jakbyś zmienił, to mnie tu nie będzie. Po powrocie z urlopu będę myśleć dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...aukcja w UK...

Chciałeś - masz. Pisałem o tym od razu.

 

Po powrocie z urlopu będę myśleć dalej.

Pomyśl o Malince (zacznij czytanie od trzeciego postu od dołu):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za lekko ponad 500 zł proponuje ci wypożyczyć od nas Cambridge dac 100.

Czy się sprawdzi nie wiem bo nie znam twoich kolumn.

Ale będziesz wiedział. Jak nie to go oddasz nic nie tracisz.

Z używanych modeli dobre są musical fidelity vdac.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano dziś, 01:13

Chciałeś - masz. Pisałem o tym od razu.

 

Aukcja w UK nie wyklucza wysyłki do innego kraju... Przynajmniej dwie książki tak kupiłem :)

 

A o malince poczytam, dziękuję za radę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś kupisz, a jeśli masz czas to mam dla Ciebie taką głupawą opcję:

 

Ściągnij sobie Daphile i posłuchaj jak gra przez minijacka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.