Skocz do zawartości
IGNORED

Katoda bezpośrednio żarzona, sposoby na jej dłuższe życie


bmxmen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ponieważ ostatnio stała się straszna rzecz, umarła moja lampa Dht Qb2/250 Philipsa, a dokładnie zarnik wolframowy uległ zniszczeniu. Wydaje mi się to nieco za wcześniej, lampę mam 2.5roku, słucham może z4 max 6godzin na tydzień. Napięcie podane na zarnik dzięki modułowi dht Roda Colemana jest stabilne. Lampy są bardzo drogie więc sądziłem że dobrych kilka lat mam spokoju. Jakie jeszcze są metody na przedłużenie życia żarnika? No powolne narastania napięcia? Odwrócenie popularyzacji bezposrednio przy lampie? Ile zyja takie Gm70, 845?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim wzmacniaczu na lampch 300B co pewien czas zamieniam lampy miejscami, w podstawach mam zamienioną bigunowość żarzenia.

Ale tekie rozwiązanie można stosować przy automatycznym biasie chyba, że po zamianie lamp wyregulujemy obiad.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że lampa szybko klękła to raczej jej fabryczna wada. Używam GM70 i GU48. Trwałość tych lamp jest wręcz niesamowita. Wzmacniacz SET42 produkuję od 2013 roku i nawet we wzmacniaczach z początku produkcji lampy nie były jeszcze wymieniane. Z tego co przeszło przez moje ręce to z całej produkcji były wymienione tylko 3 komplety. Ostatnio padła lampa u dystrybutora w Niemczech ale dla przykładu wzmacniacz chodził na niej ponad 3 lata i po ostrej eksploatacji. Nadmieniam że GM70 w papierach ma tylko 1000H trwałości z doświadczenia wytrzymuje 3-4 tyś. Podobnie z 833A tutaj mam mniejsze doświadczenie bo pracuje tylko kilka kompletów SET140 ale jeden komplet jest eksploatowany na "maxa" 8-10h dziennie i lampy wytrzymują minimum rok co stanowi nadal grubo ponad 3000h.

Czy można przedłużyć trwałość przez zmianę biegunowości czy inne myki z napięciem żarzenia szczerze wątpię.

 

Jeszcze dodam że pierwszy komplet lamp GU48 jaki wymieniłem po roku był spowodowany rozszczelnieniem lampy. Zatem nie był to problem z katodą. Drugi komplet był wymieniony bo zabezpieczenie nadprądowe wyłączało monoblok powód mi nie znany ale raczej to też nie problem z katodą.

Lampy GM70 raczej też nie miały problemów z katodami poza ostatnim serwisem w Niemczech co sądząc z opisu po prostu lampa nie miała już emisji ale tak jak piszę mogła ona mieć grubo ponad 3000h pracy z tego co mi przekazano nawet 5000h.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wiadomości. A ma sens wykonanie Soft startu dla zarzenia tych lamp? Aby rozgrzewaly się 20 sekund, a nie 3 sekundy jak się ma to w przypadku Soft startu wbudowanego z zasilacz dht roda Colemana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Ja mam standardowe stabilizatory i zero opóźnienia. Myślę że po prostu nie w tym problem. Mam komplet lamp GU48 i GM70 takich do uruchamiania eksperymentów pomiarów itp te lampy są wielokrotnie włączane i nie ma z tym problemów. Pewnie ze im to nie służy ale jak na razie nic się z nimi nie stało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.