Skocz do zawartości
IGNORED

Dobór Przyrządów pomiarowych do zastosowań audio


lukcuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Panowie jakie przyrzady polecacie, mam na myśli:

-oscyloskop

-generator częstotliwości

Itp

 

Konkretnie do budowy wzmacniaczy.

Chodzi mi o modele urządzeń , mają być w przystępnej cenie i zarazem w zupełności wystarczające .

Z Góry dziekuje za pomoc .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Zależy od budżetu. Zobacz ten model

hp-54600b-2x100mhz

Osobiście z takiego korzystam i sobie go chwalę - wojsko je kiedyś wyprzedawało praktycznie nieużywane można je trafić na serwisach aukcyjnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno oscyloskop jak i generator fajnie by było, gdyby były odseparowane galwanicznie, czyli bateryjne ;) Mam takie chińskie za stówę diy i się doskonale sprawdzają, pamiętając oczywiście o ich ograniczeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hp-54600b-2x100mhz

To stara cyfrówka lepiej kupić analog .

Ten oscyloskop ma 100Mhz tylko dla przebiegów okresowych .

Rzeczywiste pasmo to jakieś 2Mhz :)

 

Generator nie jest potrzebny na początek lepiej kupić sobie dobrą kartę dźwiękowa .

Generator prostokąta można złożyć za 2 złote .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

 

To stara cyfrówka lepiej kupić analog .

Ten oscyloskop ma 100Mhz tylko dla przebiegów okresowych .

Rzeczywiste pasmo to jakieś 2MHz.

Ja pożegnałem się z analogiem ze względu na wygodę użytkowania (poprzedni który miałem miał mniejszy ekran i nie podawał wyników w postaci literowej i miałem dość liczenia kratek). Pasmo i tak z dużym nadmiarem jak do zastosowań audio. W budżecie do 1000 zł ciężko znaleść coś lepszego (dwa kanały, wielkość wyświetlacza, automatyczne ustawienia - przy przebiegach złożonych nie zawsze działa tak jakby się chciało ale jest dużym ułatwieniem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Chodzi mi o modele urządzeń , mają być w przystępnej cenie i zarazem w zupełności wystarczające .

 

podaj ile chcesz wydać, sprzęt ma być nowy czy używany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven1985 ma rację, jeżeli oscyloskop ma być używany TYLKO przy budowie wzmacniaczy to szkoda kasy na jakieś wypasione modele. W przypadku wzmacniaczy audio oscyloskopem w zasadzie nic się nie zmierzy, można zobaczyć czy się nie wzbudza, jak odtwarza prostokąt, przesunięcie fazy, czy poziom przesterowania przy pomiarze mocy. Lepiej przeznaczyć pieniądze na dobrą kartę dźwiękową i ewentualnie płatne oprogramowanie i wtedy mierzysz zniekształcenia (w tym intermodulacyjne) do setnych czy tysięcznych %, pasmo przenoszenia, analizę widma z rozkładem harmonicznych a z mikrofonem pomiarowym też pomierzysz kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven1985 ma rację, jeżeli oscyloskop ma być używany TYLKO przy budowie wzmacniaczy to szkoda kasy na jakieś wypasione modele. W przypadku wzmacniaczy audio oscyloskopem w zasadzie nic się nie zmierzy, można zobaczyć czy się nie wzbudza, jak odtwarza prostokąt, przesunięcie fazy, czy poziom przesterowania przy pomiarze mocy. Lepiej przeznaczyć pieniądze na dobrą kartę dźwiękową i ewentualnie płatne oprogramowanie i wtedy mierzysz zniekształcenia (w tym intermodulacyjne) do setnych czy tysięcznych %, pasmo przenoszenia, analizę widma z rozkładem harmonicznych a z mikrofonem pomiarowym też pomierzysz kolumny.

 

Ocyloskop jest uniwersalnym przyrządem pomiarowym/dignostycznym i zdecydowanie się przydaje w warsztacie elektronika/amatora. ja polecam Rigola 1054Z lub inny - NOWY, cyfrowy oscyloskop ogólnego przeznaczenia.

 

Nie zakwalifikowałbym jednak oscyloskopu jako przyrząd pomiarowy audio.

 

Niestety, ale poza kartą muzyczną i PC + software to nic nie jest dostępne dla amatorów bo przyrządy pomiarowe audio są koszmarnie drogie ....

 

A pomiary kartą muzyczną i softem są niestety bardzo podatne na pomyłki, trudno o rzetelną kalibrację i raczej stosuje się je tylko w celach porównawczych/diagnostycznych, bo trudno w ten sposób cokolwiek zmierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie płatne oprogramowanie i wtedy mierzysz zniekształcenia (w tym intermodulacyjne) do setnych czy tysięcznych %, pasmo przenoszenia, analizę widma z rozkładem harmonicznych

 

Darmowy RMAA wszystko to mierzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pożegnałem się z analogiem ze względu na wygodę użytkowania

Żartujesz chyba .

Nie przesadzajmy .

Ten HP to zabawka i szkoda na niego kasy .

 

Jak się wzmacniacz wzbudzi to tego na tym nie zobaczysz a na na najprostszej analogówce 10Mhz już tak .

 

i na poczatek nic więcej nie trzeba.

Nie zastąpi oscyloskopu a jest dość drogie i tylko 14bit . Raczej jako uzupełnienie warsztatu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chce wydac tyle ile potrzeba w zupelnosci. Ani za malo ani za duzo :)

Wiele urządzeń pewnie posiada funkcje ktore nie beda mi potrzebne i z pewnoscia te urzadzenia sa drozsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Darmowy RMAA wszystko to mierzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

RMAA niczego nie mierzy. Dostajesz jakieś wykresy i w celach porównawczych można je do czegoś użyć, ale jak nie masz z czym porównać i odnieść do czegoś pewnego to nie masz żadnego pomiaru.

 

Wysłane z mojego Kindle Fire HDX 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMAA niczego nie mierzy. Dostajesz jakieś wykresy i w celach porównawczych można je do czegoś użyć, ale jak nie masz z czym porównać i odnieść do czegoś pewnego to nie masz żadnego pomiaru.

 

Wysłane z mojego Kindle Fire HDX 7 przy użyciu Tapatalka

jak nie mierzy, jak jednak mierzy, na przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Wyświetl postUżytkownik traxman dnia 03.10.2017 - 21:40 napisał

i na poczatek nic więcej nie trzeba.

Nie zastąpi oscyloskopu a jest dość drogie i tylko 14bit . Raczej jako uzupełnienie warsztatu .

Drogie? Nie sądzę, za generator, oscyloskop, rejestrator, analizator widma?

.. i tylko 14bit, a oscyloskopy cyfrowe ile mają? 8bit i wystarcza, a tu 14bitów to zbyt mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie mierzy, jak jednak mierzy, na przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Byłby OK, gdyby pracował z lepszymi kartami/interfejsami, robiłem do niego parę "podejść" i kicha. Niby nowa wersja ma działać z asio, ale gdzie ona? IMO najlepszy jest nasz niezastąpiony REW - działa ze sterownikami asio i ma ogromne możliwości.

Jedna uwaga - w przypadku wykorzystywania komputera czy jako oscyloskopu czy całego systemu pomiarowego trzeba bardzo uważać na masy, pisałem w poście #3/

 

Mam hanteka do komputera, ale uważam, że mały "zabawkowy" oscyloskopik do audio jest lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tego samego softu, czyli RMMA, mierząc ten sam wzmacniacz, w kilku różnych zastawach komputerowych z różnymi interfejsami (inne karty, inne sterowniki) otrzymasz różne wyniki "pomiarów".

 

Z tego powodu trudno uznać aby RMMA coś mierzył - to tylko software do interpretacji sygnału wejściowego. Realne pomiary to można wykonać za pomocą takich interfejsów i softu jakie dostarcza np Audio Precision (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) ale to nie są urządzenia w "przystępnej cenie".

 

Nie oznacza to że mamy przestać RMMA czy innego dostępnego software'u , ale musimy zachować zdrowy rozsądek i zdawać sobie sprawę z ograniczeń takiego systemu pomiarowego. W praktyce, większość parametrów które chcemy zmierzyć, pozostaje poza dostępną rozdzielczością i jest praktycznie niemierzalna.

 

Budując sobie zaplecze warsztatowe, postarałbym się o kilka dobrych multimetrów, prosty oscyloskop cyfrowy (era dinozaurów przeminęła) , zasilacz laboratoryjny i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.