Skocz do zawartości
IGNORED

Uziemienie gramofonu


Papamek

Rekomendowane odpowiedzi

Prawidłowo IC nie obciążony na końcu ,będzie zbierał., A czy sam wzmacniacz na zalaczonym pre też 'Buczy". Oddalając się od niego w strone ramienia powinieneś znależć przyczynę brumu.Dokładaj po koleji az znajdziesz "denata "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

conri: "... IC nie obciążony na końcu ,będzie zbierał..."

 

Zgadza się. To by potwierdzało hipotezę, że gdzieś po drodze jest przerwa.

Jeżeli nie w IC, to na odcinku od wkładki do gniazd wyjściowych z ramienia.

Jeżeli porzewód włączony do wejścia pre-ampa nie jest "zamknięty" od strony wejścia cewką wkładki,

to jest podobnie, jakby był włączony IC bez podłączonego ramienia. A w takim przypadku jest brum.

 

Oskar, czy sprawdzałeś gniazda wyjściowe z ramienia? Może tam coś się uwaliło(?)...

Albo przy samej wkładce... Albo w miejscu, gdzie przewody wchodzą do ramienia... Albo... ... ... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yanoosh i Conri: moim zdaniem nie ma przerwy nigdzie po drodze, zmieniałem ic, wkładki, lutowania i wzmacniacze oraz pre. A przyszło mi do głowy teraz, że jedyna zmiana między okresem, kiedy działalo dobrze a teraz, gdy brumi to remont fasady budynku i jak dziś zobaczyłem usunięte piorunochrony. Może też gdzieś było jakieś uziemienie budynku, które przerwano w czasie prac????? Co wy na taki scenariusz.

 

 

Wysiliłem się i długaśnym kablem pociągnąłem uziemienie od wzmaka do rury z gazem na korytarzu domu i znacznie lepiej, ale nadal jest bardzo słyszalny brum w bardzo niskiej częstotliwości.

 

 

Uziemianie do bolca uziemienia w gniazdku chyba nie jest bezpieczne i poprawia mniej niż rura.

 

Pomyślcie nad tą wersją, pls.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oskar

Uważasz, że nie ma przerwy nigdzie po drodze, ale czy masz pewność?

Pewność dałoby sprawdzenie omomierzem.

 

Co własciwie rozumiesz przez uziemienie budynku?

Jeżeli przed i po zmianie miałeś podłączony sprzęt do jakiegoś "uziemienia budynku", to jego przerwanie być może mogłoby coś zmienić. Ale nawet niekoniecznie.

 

Dlaczego podłączenie do bolca uziemienia w gniazdku miałoby być niebezpieczne?

Własnie dla bezpieczeństwa do tegoż uziemienia podłącza się metalowe obudowy pralek, lodówek i innych urządzeń, również sprzętu RTV.

Jeżeli masz 3-żyłowe kable (podłączone do gniazdka z bolcem) do zasilania wzmacniacza czy CD, to zapewne obudowy tychże, a także ich masa elektryczna, są już podłączone do uziemienia w gniazdku. A ponieważ masy wszystkich klocków zestawu audio są ze sobą połączone, to już masz wszystko uziemione poprzez bolec w gniazdku. Być może właśnie dlatego dodatkowe podłączenie do bolca już niewiele zmienia.

 

PS. Gdzie mieszkasz? Niekoniecznie pełny adres :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i jeszcze...

"Uziemienie" gramofonu chyba trochę niefortunnie zostało tak nazwane.

De facto chodzi o podłączenie masy ramienia (ewent. masy całego gramofonu) oddzielna żyłą do masy pre-ampa,

a nie faktyczne o podłączenie do uziemienia.

Owszem, masa całego zestawu audio bardzo często bywa podłączona do uziemienia, ale jeżeli tak by nie było,

to i dosłowne uziemienie samego gramofonu zapewne też nie byłoby konieczne, a być może nawet niewskazane.

 

Jak mnie najdzie "natchnienie" :-) to sprawdzę u siebie taką wersję -

- podłączenie całego zestawu bez uziemienia, a następnie podałączanie/odłączanie masy ramienia do bolca.

Ciekaw jestem, jakie to może wnosić zmiany w kwestii przydźwięków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok no to teraz jestem w kropce Yanoosh. Tylko w takim razie co to jest uziemienie, skoro to "coś" leci z gramofonu do ampa i stamtąd już nigdzie. Moze znasz jakąś definicję i opis fizyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie uziemienie to jest rzeczywiście podłączenie do bolca lub choćby do jakiejś instalacji "rurowej"

(choć tego drugiego nie wolno robić).

Natomiast w gramofonie chodzi o połączenie jego masy z masą pre-ampa (i całej reszty zestawu).

Dlatego napisałem, że w tym przypadku nazwa "uziemienie" jest trochę niefortunna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem jeśli tak to może należy stworzyć jakiś dodatkowy ekran dla kabla, zasłonić go od wpływu tego czegoś, tylko z czego taki ekran wykonać? Może z jakiejś metalowej siatki? Z gumy?

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli brumi nadal , obstawiałbym stare kody w zasilaniu wzmaka.

Oskar- a jak odłączysz wszystko to tez brumi.I przy przełaczeniu na inne wejscia..A może sąsiad ma manufakturę lub spawarę i sieje cosinusem Fi od silników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conri: no właśnie inne wejścia nie brumią, a phono tylko pod włożeniu IC lub kabli z ramienia.

Ten remont cały czas trwa, no ale nie w nocy, więc raczej nie problem w sieci? Chociaż ta akurat Twoja sugestia najbardziej mnie przekonuje.

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byc padnięte ekranowanie- uziom w preampie wbudowanym we wzmak. Podłacz pre indywidualny do innego wejścia TAPE, AUX? I szukaj .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conri: ta próba nie dała wiele, ale za to próba z dodaniem ekranu chyba trochę pomogła. Polega to na razie na obłożeniu IC grubaśną warstwą folii i moim zdaniem spadło to brumienie.

 

czy myślicie żeby dalej iść w tym kierunku może i dodać coś jeszcze? No w kazdym razie wydaje się to logiczna taka droga.

 

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zastanawia mnie dalej co może tak siać w powietrzu no bo to chyba lata po domu to coś co łapią kable? Jakieś sugestie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oskar20051

1. Czy ten brum jest w obu kanałach??

2. Wspominałeś też chyba, że dźwięk z płyty jest bardzo słaby, zagłuszany przez brum. Czy tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helo Yanoosh ponownie,

W tej chwili wygląda to tak: oba kanały słychać przy kazdej konfiguracji - 2 wzmacniacze, dwa pre, w różnych wejściach, gramofon uziemiony do pre albo do wzmaka albo i tu i tu, przy dotknięciu ręką trochę brum maleje. Ale przy wysokich poziomach słychać go bardzo, przy niskich mniej. Ramię osobno uziemione do gramofonu (i cokół i ramię - oba są odseparowane od siebie gumowym zawieszeniem ramienia).

 

Tak więc słychać oba kanały, ale brumienie niskotonowe jest bardzo dokuczliwe i słuchać się nie da.

 

Na razie się poddaję: bo albo to sieć brumi *tylko czemu jedynie na wejściu dla gramofonu lub z pre w dowolnym gnieździe, albo kable ramienia lub i IC coś zbierają z "eteru".

 

Może warto sprawdzić jakiś kondycjoner *jeśli to sieć*, albo już nie wiem co.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno: poziom sygnału muzycznego wcale nie jest taki mały i całkiem nieźle słychać muzykę, tyle że membrany szaleją w swoim brumiącym rytmie, gdy jest głośno.

 

O.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A instalacja sieciowa 230V trzy żyłowa z uziemieniem czy dwu z tzw zerowaniem.Pomierz rezystancje uziomu. Między bolcem a wodociągiem-ZW.Następnie napięcie w tym samym punkcie (powinno byc "0 V ")

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff zmalało, nic nie zmieniłem a zmalało to brumienie. to jest w tej chwili połączone są tylko gramofon (plinta) ze wzmacniaczem (pre wmontowane) z użyciem kabelka uziemienia i brumienie jest 10 razy mniejsze, trochę jest ale przy średnim poziomie głośności prawie nie słychać. Ale jak tylko usuwam kabel łączący TT ze wzmakiem brumi jak szalone.

 

Stało się samo z siebie bo wczoraj w tej samej sytuacji było bardzo źle.

 

No i bądź tu mądry:)

Oskar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

JEstem początkujący, ale czy nie leci Ci kabel sygnałowy blisko źródła zasilania, lub kabla zasilajacego? Ja ostatnio sam byłem zaskoczony jak to może oddziaływać i szukałem źródeł brumu po przesunięciu gramofonu, a okazało się, że kabel sygnałowy w pewnym miejscu był bardzo blisko sygnałowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dobry pre (płytka ) musza być ekranowane, aby nie zbierać "śmieci".To samo dotyczy przewodów idących od RCA.Duże znaczenie ma ustawienie kątowe względem najbliższego tafo. Bywa że strumień e-m indukuje tzw brum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>conri,

 

"....To samo dotyczy przewodów

>idących od RCA.Duże znaczenie ma ustawienie kątowe względem najbliższego tafo. Bywa że strumień e-m

>indukuje tzw brum....."

 

Czy można prosić o parę słów rozwinięcia. Nie załapałem o co idzie z tym "ustawieniem kątowym". Czego do czego ? Przewodów do trafo ? W jakich warunkach strumień e-m (elektromagnetyczny ?, z trafo ?) może indukować brum ?

Tonę w domysłach,

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki pre np na uniwersalnej testowej pcb podpięty nieekranowanymi drutami (1,5m) z gramiakiem nie wydaje z siebie nic. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar,

 

ja również prowadziłem taką walkę z brumieniem i okazało się, że to była tv kablowa, która miała kontakt z zestawem poprzez antena->TV->DVD wpięte IC do wzmaka. Oczywiśvie Twoja konfiguracja może być zupełnie inna. Drugi dziwaczny przypadek widziałem u znajomego, gdzie wariowała sieć energetyczna, mieszka w domu pod koniec przyłącza, potrafiło spadać do 180V, konieczna była przeróbka zasilania sprzętu, żeby wyeliminować brumienie.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>ahaja,

"....Taki pre....nie wydaje z siebie nic. :-)...."

 

Jak to nic, dźwięku z siebie też nie wydaje ? Oouu...! Szkoda !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odprowadziłem kabel od bolca przy cinchach do "0" w gniazdku w ścianie i przydźwięk prawie zniknął. Słychac go przy pełnej mocy wzmacniacza, ale tak nigdy neie słucham, a poza tym jest wówczas zagłuszony.

Ale mam też jeszcze jedną obserwacje. Czy to możliwe, że po uziemieniu dźwięk stał się łagodniejszy? Wysokie tony się trochę zaokrągliły. A może to tylko moje voo-doo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 16

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.