Skocz do zawartości
IGNORED

Allo Sparky USBridge ?


Maniol

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Przemek_65101 napisał:

Smutna prawda jest taka, że żadna wymiana zaislacza czy źródła nie wpłynie na odbiór dźwieku w taki sposób jak akustyka pomieszczenia, ustawienie głośników oraz miejsca z którego dokonuje się odsłuchu...

Zbyt duże uproszczenie które prowadzi do fałszywych wniosków...

Trzeba pamiętać, że zawsze gra cały system i jego jakość jest zależna od każdego elementu w torze, w skrócie system gra tak jak najsłabszy element w torze (akustyka tez jest jednym z elementów).

Dlatego czasem zmiana jakiegoś elementu nie jest słyszalna, bo jest inny słabszy element i determinuje to. Dlatego jedni "słyszą" kabelki, a inni nie...

Elementy toru to nie tylko sprzęt, jak już wspomniałem to też akustyka, ale też do tego jeszcze dochodzą różnego rodzaju zakłócenia...

Jeśli chodzi o różne komputerki SBC i poprawę zasilania, to na dzisiaj największym ograniczeniem w uzyskanych efektach jest sam układ zasilania na SBC.
Bo np. my podajemy "czyste" 5V np. z baterii, a na SBC są niestety różne DC-DC które wprowadzają i tak śmieci.

Dlatego kolejny etap rozwoju źródeł na SBC będzie poprawa zasilania i na SBC...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się @PJotr z tym co napisałeś, tyle, że zgadzam się również z tym co jest powiedziane w filmie- niestety mało kto z nas wie jak na prawdę grają jego głośniki ponieważ... w 50-70% słuchamy pomieszczenia w którym są one ustawione ? Na prawde warto obejrzeć cały film ?

Nie chcę tu rozpoczynać niewiadomo jakiej dyskusji, ale zmiany zasilania, źródeł, wzmacniaczy itd. będą dawały zmiany, tylko, że... będą one na prawdę niewielkie... Nie neguję ich sensu, bo... sam ich dokonuje w myśl zasady aby ciągle gonić króliczka ? Jednak pogodziłem się z faktem, że choćbym nie wiem co zrobił, nie wiem jak się starał- akustyki pomieszczenia nie przeskoczę i nawet sprzęt za pierdyliard kolumbijskich peso tego nie zmieni ?

Gość na filmie mówi wprost, że jeśli chodzi o adaptację akustyczną salonu w zwykłym mieszkaniu- sory, ale tu się nie da naprawić akustyki w 100%, można conajwyżej próbować ja trochę poprawić. Albo masz salon w którym mieszkasz, albo dedykowane pomieszczenie w którym słuchasz muzyki- trzeba ustalić priorytety. Można próbować naprawiać akustykę w salonie, ale wtedy koszt elementów wygłuszających wzrasta niemiłosiernie, ponieważ muszą one jakoś wyglądać i trzeba wydać kupę kasy... Niemniej jednak gość zachęca do chociaż próby poprawy akustyki pomieszczenia w myśl zasady, że 80% rezultatów uzyskuje się po 20% kosztów ?

Pozdr,
Przemek

P.S. Ty masz swoje zdanie, a ja swoje i ani ja Ciebie ani Ty mnie nie przekonasz, więc ja już więcej się nie wypowiadam nie na temat, bo to w końcu wątek o USBridge'u który jest na prawdę SUPER ? Sory za ten mały off topic, ale ten filmik mnie dzisiaj po prostu rozwalił ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Przemek_65101 napisał:

Smutna prawda jest taka, że żadna wymiana zaislacza czy źródła nie wpłynie na odbiór dźwieku w taki sposób jak akustyka pomieszczenia, ustawienie głośników oraz miejsca z którego dokonuje się odsłuchu...

100% racji. Większość z nas posiada pomieszczenie odsłuchowe w salonie a jego adaptacja akustyczna jest mocno ograniczona. Najbardziej na jakość dźwięku wplywaja kolumny. Oczywiście pomieszczenie też jest ważne.

32 minuty temu, PJotr napisał:

Zbyt duże uproszczenie które prowadzi do fałszywych wniosków...

Trzeba pamiętać, że zawsze gra cały system i jego jakość jest zależna od każdego elementu w torze, w skrócie system gra tak jak najsłabszy element w torze (akustyka tez jest jednym z elementów).

Dlatego czasem zmiana jakiegoś elementu nie jest słyszalna, bo jest inny słabszy element i determinuje to. Dlatego jedni "słyszą" kabelki, a inni nie...

Elementy toru to nie tylko sprzęt, jak już wspomniałem to też akustyka, ale też do tego jeszcze dochodzą różnego rodzaju zakłócenia...

Jeśli chodzi o różne komputerki SBC i poprawę zasilania, to na dzisiaj największym ograniczeniem w uzyskanych efektach jest sam układ zasilania na SBC.
Bo np. my podajemy "czyste" 5V np. z baterii, a na SBC są niestety różne DC-DC które wprowadzają i tak śmieci.

Dlatego kolejny etap rozwoju źródeł na SBC będzie poprawa zasilania i na SBC...

PJotr. Ostatnio znajomym z tego forum opowiedział mi jak wiele na tym forum jest klonów, poprostu ludzi który zarabiają na chleb ze sprzedaży. Jakby nie patrzeć twoja wypowiedź wpisuje się w 100% w taki nurt. Ja nie jestem naciągaczem. Ludzie nie słuchajcie takich opinii bo to są kłamstwa. Ok jak ktoś ma ochotę kupować te kable i inne voodoo rzeczy proszę bardzo,. ale to nie pomaga. Uwaga sprawdzilem to osobiście na dobrej klasy sprzętach. A jeżeli już któryś tam kabel czy inne pierdolniki coś pomagają to są to marginalne zmiany na granicy percepcji, które to zanikaja po 5s odsłuchu. Przemek_65101 piszę prawdę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda- kolumny to najważniejsza część toru audio + akustyka pomieszczenia oczywiscie ?

Kolega @PJotr chyba raczej nie jest sprzedawcą - napisał wiele przydatnych informacji w tym wątku odnoścnie uruchomienia DietPi na USBridge, że bez tego bym kurde się męczył jeszcze przez długi długi czas z jego uruchomieniem. Tak więc dzięki wielkie @PJotr za cenne wskazówki ?

I proponuję zakończyć już ten temat, bo ostatnią rzeczą o jakiej marzę to zepsucie tego wątku kłótnią o wyższości jednej rzeczy nad drugą, bo każdy ma swoje zdanie i jeden drugiego nie przekona...

Tak na koniec tylko dodam, że chyba nawet producenci audiofilskich kabli USB do drukarek podchodzą z dystansem do ich wpływu na jakość brzmienia- no bo jak inaczej wytłumaczyć ten uśmieszek na kablu ? ?

Pozdr,
Przemek

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemek_65101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny dzień porównań Allo zasilane przez Tomanka vs oryginalny zasilacz. Dziś to dopiero wyszły szopki. Na 6 prób trafiłem dwie. Wniosek jest tylko jeden. Absolutnie i jednogłośnie Tomanek nie wnosi nic do jakości dźwięku,a jeżeli już to są to zmiany tak małe że trudne do wychwycenie a co za tym idzie nie warte dopłaty. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adams84 napisał:

Dzisiaj kolejny dzień porównań Allo zasilane przez Tomanka vs oryginalny zasilacz. Dziś to dopiero wyszły szopki. Na 6 prób trafiłem dwie. Wniosek jest tylko jeden. Absolutnie i jednogłośnie Tomanek nie wnosi nic do jakości dźwięku,a jeżeli już to są to zmiany tak małe że trudne do wychwycenie a co za tym idzie nie warte dopłaty. Pozdrawiam

Sprobuj inaczej.

Czy masz Allo Sparky czy zestaw z hatem Usbridge ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, rambo54 said:

Tomanek to nie niestety dość słaby zasilacz.

Porządnie wykonany ale te zasilacze np z  Gotronik za 10% ceny Tomanka mają lepszy stabilizator, o mniejszych szumach.

Czołem Rambo- jakie zasilacze są godne uwagi Twoim zdaniem po za wspomnianym Gotronik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, rambo54 napisał:

Czy masz Allo Sparky czy zestaw z hatem Usbridge ?

Z hatem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adams84 napisał:

Z hatem

Odepnij zworke i podłacz zasilanie tylko pod hat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemek_65101 napisał:

Czołem Rambo- jakie zasilacze są godne uwagi Twoim zdaniem po za wspomnianym Gotronik ?

Bateryjne. Hat usbridge chodzi trzy dni na 4x R6

Dzis podłaczam jeszcze 4x R20 do Sparky.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, rambo54 said:

Bateryjne. Hat usbridge chodzi trzy dni na 4x R6

Dzis podłaczam jeszcze 4x R20 do Sparky.

 

Oj ja to aż tak daleko się raczej nie posunę, bo jednak balans między lepszym dźwiękiem a praktycznością musi być dla mnie zachowany ;P

Jaki zasilacz Gotronik miałeś na myśli? Mają tego trochę... https://www.gotronik.pl/zasilacze-laboratoryjne-c-12.html

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie ma już ich w ofercie.

Ale jeśli akumulatorki wymieniane co trzy dni są na nie, to tym bardziej lutowanie podzespołów na pcb może Ci nie podejść + zakup trafa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuje drugi dzień zasilanie akumulatorowe zamiast fabrycznego zasilacza do Sparky. Hat usbridge również na aku. 

Nie słysze roznicy miedzy podpieciem zwykłej impulsówki.

Przepaść na korzyść jest miedzy Sparky jako źródło a Sparky z Hatem usb i tu zasilacz liniowy albo bateryjny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych nową wersją usbridge koleje zdjęcia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

usb_sig_back.jpg

usb_sig_front.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktoś używał / skonfigurował DietPi oraz Squeezelite z dwoma DACami?

Podłączam dwa DACi, jeden do USB na Sparky a drugi do czystego USB na USBridge'u. Oba DACi są widoczne:

root@DietPi:~# ls -l /proc/asound/
total 0
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 atm7059link -> card0
dr-xr-xr-x 6 root root 0 Aug 27 07:57 card0
dr-xr-xr-x 3 root root 0 Aug 27 07:57 card1
dr-xr-xr-x 3 root root 0 Aug 27 07:57 card2
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 cards
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 D10 -> card1
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 devices
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 hwdep
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 pcm
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 Qutest -> card2
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 timers
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 version
root@DietPi:~#

Niestety okazuje się, że DAC podpięty do Sparky (card1) ma zawsze "pierwszeństwo" przed DACiem podpiętym do USBridge'a. Tylko ten podpiety do Sparky działa.

Obstawiam, że trzeba wyedytować plik /etc/systemd/system/squeezelite.service i wskazać w nim, że są dwa DACi:

root@DietPi:~# cat /etc/systemd/system/squeezelite.service
[Unit]
Description=squeezelite

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/squeezelite -a 4096:8096:32:0 -C 5 -n 'DietPi-Squeezelite' -f /var/log/squeezelite.log -D :u32be

[Install]
WantedBy=multi-user.target
root@DietPi:~#

Potem będzie można wybierać, który player/DAC chcemy używać:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jednak nie wiem za bardzo jak to zrobić...

 

Czy ktoś już to próbował?

 

Pozdrawiam,
Przemek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest najlepsza konfiguracja USB Bridge? Ze Sparky czu z Maliną? Widzę że na zdjęciu jest miejsce na moduł Wi-Fi, rozumiem, że trzeba taki dokupić...? Czy Allo USB Bridge Signature już jest w sprzedaży?

Czy da się zainstalować Volumio na Sparky/USB Bridge Signature? Jaki system najlepiej będzie współpracował z USB Bridge?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audio Physic Sitara25+WBA ThunderBird KT88EH+2x12AX7PSVane+2x12AX7GoldLion+Audioquest Type 2+, NuPrime DAC-9, Struss Analog Interconect rca-rca 1m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fido920 napisał:

Jaka jest najlepsza konfiguracja USB Bridge? Ze Sparky czu z Maliną? 

USBridge Sig. nie współpracuje z Sparky, a z Maliną w postaci modułu Compute Module. Np takim: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2 godziny temu, fido920 napisał:

Widzę że na zdjęciu jest miejsce na moduł Wi-Fi, rozumiem, że trzeba taki dokupić...?

Za darmo nie rozdają... ?

2 godziny temu, fido920 napisał:

Czy Allo USB Bridge Signature już jest w sprzedaży?

Miał być dostępny w sierpniu, ale chyba nie zdążą. Na pewno we wrześniu. Podobno już ruszyła linia produkcyjna.

 

2 godziny temu, fido920 napisał:

Czy da się zainstalować Volumio na Sparky/USB Bridge Signature? Jaki system najlepiej będzie współpracował z USB Bridge?

Na razie jest zapewnienie ze strony DietPi. Volumio pewnie też się pojawi, ale w późniejszym czasie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Przemek_65101 said:

Witam,

Czy ktoś używał / skonfigurował DietPi oraz Squeezelite z dwoma DACami?

Podłączam dwa DACi, jeden do USB na Sparky a drugi do czystego USB na USBridge'u. Oba DACi są widoczne:

root@DietPi:~# ls -l /proc/asound/
total 0
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 atm7059link -> card0
dr-xr-xr-x 6 root root 0 Aug 27 07:57 card0
dr-xr-xr-x 3 root root 0 Aug 27 07:57 card1
dr-xr-xr-x 3 root root 0 Aug 27 07:57 card2
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 cards
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 D10 -> card1
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 devices
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 hwdep
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 pcm
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 Qutest -> card2
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 timers
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 version
root@DietPi:~#

Niestety okazuje się, że DAC podpięty do Sparky (card1) ma zawsze "pierwszeństwo" przed DACiem podpiętym do USBridge'a. Tylko ten podpiety do Sparky działa.

Obstawiam, że trzeba wyedytować plik /etc/systemd/system/squeezelite.service i wskazać w nim, że są dwa DACi:

root@DietPi:~# cat /etc/systemd/system/squeezelite.service
[Unit]
Description=squeezelite

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/squeezelite -a 4096:8096:32:0 -C 5 -n 'DietPi-Squeezelite' -f /var/log/squeezelite.log -D :u32be

[Install]
WantedBy=multi-user.target
root@DietPi:~#

Potem będzie można wybierać, który player/DAC chcemy używać:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jednak nie wiem za bardzo jak to zrobić...

 

Czy ktoś już to próbował?

 

Pozdrawiam,
Przemek

Poczytałem sobie troche Internet:
https://www.hagensieker.com/wordpress/2018/06/12/302/
https://www.max2play.com/en/wiki/command-line-options-for-squeezelite/
https://www.dobreprogramy.pl/mariushko/Poradnik-systemd-cz.-1,67627.html

I okazuje się, że w pliku /etc/systemd/system/squeezelite.service definiuje się player'a.
Po opcji -n podaje się jego nazwę, natomiast po opcji -o można podać urządzenie z którego ma korzystać.
Listę dostępnych urządzeń sprawdzamy komendą squeezelite -l która u mnie wyglada tak:

root@DietPi:/etc/systemd/system# squeezelite -l
Output devices:
  null                           - Discard all samples (playback) or generate zero samples (capture)
  sysdefault:CARD=atm7059link    - atm7059_link,  - Default Audio Device
  dmix:CARD=atm7059link,DEV=0    - atm7059_link,  - Direct sample mixing device
  dmix:CARD=atm7059link,DEV=1    - atm7059_link,  - Direct sample mixing device
  dmix:CARD=atm7059link,DEV=2    - atm7059_link,  - Direct sample mixing device
  dsnoop:CARD=atm7059link,DEV=0  - atm7059_link,  - Direct sample snooping device
  dsnoop:CARD=atm7059link,DEV=1  - atm7059_link,  - Direct sample snooping device
  dsnoop:CARD=atm7059link,DEV=2  - atm7059_link,  - Direct sample snooping device
  hw:CARD=atm7059link,DEV=0      - atm7059_link,  - Direct hardware device without any conversions
  hw:CARD=atm7059link,DEV=1      - atm7059_link,  - Direct hardware device without any conversions
  hw:CARD=atm7059link,DEV=2      - atm7059_link,  - Direct hardware device without any conversions
  plughw:CARD=atm7059link,DEV=0  - atm7059_link,  - Hardware device with all software conversions
  plughw:CARD=atm7059link,DEV=1  - atm7059_link,  - Hardware device with all software conversions
  plughw:CARD=atm7059link,DEV=2  - atm7059_link,  - Hardware device with all software conversions
  sysdefault:CARD=D10            - D10, USB Audio - Default Audio Device
  front:CARD=D10,DEV=0           - D10, USB Audio - Front speakers
  surround21:CARD=D10,DEV=0      - D10, USB Audio - 2.1 Surround output to Front and Subwoofer speakers
  surround40:CARD=D10,DEV=0      - D10, USB Audio - 4.0 Surround output to Front and Rear speakers
  surround41:CARD=D10,DEV=0      - D10, USB Audio - 4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers
  surround50:CARD=D10,DEV=0      - D10, USB Audio - 5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers
  surround51:CARD=D10,DEV=0      - D10, USB Audio - 5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
  surround71:CARD=D10,DEV=0      - D10, USB Audio - 7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers
  iec958:CARD=D10,DEV=0          - D10, USB Audio - IEC958 (S/PDIF) Digital Audio Output
  dmix:CARD=D10,DEV=0            - D10, USB Audio - Direct sample mixing device
  dsnoop:CARD=D10,DEV=0          - D10, USB Audio - Direct sample snooping device
  hw:CARD=D10,DEV=0              - D10, USB Audio - Direct hardware device without any conversions
  plughw:CARD=D10,DEV=0          - D10, USB Audio - Hardware device with all software conversions
  sysdefault:CARD=Qutest         - Qutest, USB Audio - Default Audio Device
  front:CARD=Qutest,DEV=0        - Qutest, USB Audio - Front speakers
  surround21:CARD=Qutest,DEV=0   - Qutest, USB Audio - 2.1 Surround output to Front and Subwoofer speakers
  surround40:CARD=Qutest,DEV=0   - Qutest, USB Audio - 4.0 Surround output to Front and Rear speakers
  surround41:CARD=Qutest,DEV=0   - Qutest, USB Audio - 4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers
  surround50:CARD=Qutest,DEV=0   - Qutest, USB Audio - 5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers
  surround51:CARD=Qutest,DEV=0   - Qutest, USB Audio - 5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
  surround71:CARD=Qutest,DEV=0   - Qutest, USB Audio - 7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers
  iec958:CARD=Qutest,DEV=0       - Qutest, USB Audio - IEC958 (S/PDIF) Digital Audio Output
  dmix:CARD=Qutest,DEV=0         - Qutest, USB Audio - Direct sample mixing device
  dsnoop:CARD=Qutest,DEV=0       - Qutest, USB Audio - Direct sample snooping device
  hw:CARD=Qutest,DEV=0           - Qutest, USB Audio - Direct hardware device without any conversions
  plughw:CARD=Qutest,DEV=0       - Qutest, USB Audio - Hardware device with all software conversions

root@DietPi:/etc/systemd/system#

Stworzyłem zatem dwa pliki dla dwóch DACów, przyjkład dla jednego z nich poniżej (drugi jest analogiczny):

root@DietPi:/etc/systemd/system# cat squeezeliteD10.service
[Unit]
Description=squeezeliteD10

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/squeezelite -a 4096:8096:32:0 -C 5 -o hw:CARD=D10,DEV=0 -n 'Topping-D10' -f /var/log/squeezeliteD10.log -D :u32be

[Install]
WantedBy=multi-user.target
root@DietPi:/etc/systemd/system#

Po stworzeniu plików, pouruchamiałem permanentnie serwisy i zrestartowałem urządzenie:
systemctl enable squeezeliteD10.service
systemctl enable squeezeliteQUTEST.service
reboot

Niestety po restarcie, serwisy nie są aktywne, w obu pokazuje się błąd o problemie z otwarciem urządzenia:
root@DietPi:~# cat /var/log/squeezeliteD10.log
[23:54:36.031509] test_open:281 playback open error: Device or resource busy
[23:54:36.031814] output_init_common:382 unable to open output device
root@DietPi:~#

Zrozumiałbym, gdyby błąd dotyczył jednego urzadzenia, tego które jest przypisane do card1 i które jest uzywane przez domyślny serwis squeezelite.service, jednak błąd był taki sam w obu przypadkach. Tymczasem squeezelite.service działał bez problemu.

Po wyłączeniu i właczeniu serwisów, zaczynają one być aktywne:
systemctl stop squeezeliteD10.service
systemctl start squeezeliteD10.service

systemctl stop squeezeliteQUTEST.service
systemctl start squeezeliteQUTEST.service

Po zalogowaniu się do serwera LMS, pokazuje się zawsze jeden player, aczkolwiek czasami był to domyślny DietPi-Squeezelite a czasem jeden z DACów.

Dziwnie się to wszystko zachowywało i niestety nie udawało mi się wybierać playera tak jak robi się to w Daphile. W Daphile każdy podpięty DAC to odzielny player i można sobie go zmieniać po zalogowaniu do serwera...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzebie grzebie i znalazłem obejście na gazomierzu jak używać dwóch DACów z DietPi oraz Squeezelite i jak się między nimi przełączać:

Tak jak pisałem wcześniej, DAC podpięty do Sparky jest rozpoznawany jako pierwszy (card1) a ten podłączony do USBridge jako drugi (card2):

root@DietPi:~# ls -l /proc/asound/
total 0
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 atm7059link -> card0
dr-xr-xr-x 6 root root 0 Aug 27 07:57 card0
dr-xr-xr-x 3 root root 0 Aug 27 07:57 card1
dr-xr-xr-x 3 root root 0 Aug 27 07:57 card2
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 cards
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 D10 -> card1
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 devices
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 hwdep
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 pcm
lrwxrwxrwx 1 root root 5 Aug 27 07:57 Qutest -> card2
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 timers
-r--r--r-- 1 root root 0 Aug 27 07:57 version
root@DietPi:~#

Okazuje się, że Squeezelite korzysta z domyślnego urządzenia audio skonfigurowanego w /etc/asound.conf , którym domyślnie jest card1:

root@DietPi:~# cat /etc/asound.conf
pcm.!default {
    type hw
    card 1
    device 0
}

ctl.!default {
    type hw
    card 1
}
root@DietPi:~#

Stworzyłem zatem sobie dwa pliki, jeden taki jak oryginalny /etc/asound.conf a w drugim zmieniłem urzadzenie na card2:
cp /etc/asound.conf /root/asound_CARD1.conf
cp /etc/asound.conf /root/asound_CARD2.conf
nano /root/asound_CARD2.conf                    // zamiana card1 na card2, potem Ctrl+O i Enter aby zapisać i Ctrl+X i Enter żeby wyjść

Pliki zatem wyglądają następujaco:
root@DietPi:~# cat asound_CARD1.conf
pcm.!default {
    type hw
    card 1
    device 0
}

ctl.!default {
    type hw
    card 1
}
root@DietPi:~# cat asound_CARD2.conf
pcm.!default {
    type hw
    card 2
    device 0
}

ctl.!default {
    type hw
    card 2
}
root@DietPi:~#

Teraz, aby wybrać DACa, którego chcę używać, muszę po prostu podmienić plik /etc/asound.conf i zrestartować squeezelite.service :
cp /root/asound_CARD1.conf /etc/asound.conf && systemctl restart squeezelite.service            // będzie działać card1 czyli u mnie D10
cp /root/asound_CARD2.conf /etc/asound.conf && systemctl restart squeezelite.service            // będzie działać card2 czyli u mnie Qutest

Dodałem te komendy do aplikacji "SSH button" na telefonie, której używam do wyłączania urządzenia (komenda: shutdown -h now) oraz restartowania (komenda: reboot) więc teraz mogę przełączać DACi za pomocą tej właśnie aplikacji:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie, ale działa wygodnie.
Idealnie byłoby gdyby można było przełączać DACi tak jak w Daphile czyli zmieniając Playera, jednak póki co nie wiem jak to osiagnąć...

Pozdrawiam,
Przemek

P.S. Taka mała uwaga / ciekawostka... Używany przeze mnie Topping D10 jest DACiem USB który jest zasilany z portu USB i potrzebuje 5V / 0.5A. Niestety nie można go podłączyć do czystego wyjścia USB na USBridge'u ponieważ tam maksymalny prąd na wyjściu wynosi 350mA więc jedyne co pozostaje to podłączenie do portu USB na Sparky. Tak właśnie obecnie robię. Całe urządzenie jest zasilane podstawowym zasilaczem impulsowym z zestawu i... jestem pozytywnie zaskoczony jak ładnie gra DAC za 400zł...

Po za tym jest to mega praktyczne rozwiazanie, ponieważ D10 nie ma dodatkowego zasilacza, zatem włącza i wyłacza się razem z USBridgem. A w zasadzie USBridge nie jest potrzebny, wystarczyłby sam Sparky za 170zł.

Zatem za zestaw Topping D10 (400zł) + Allo Sparky (170zł)+ zasilacz Sparky (50zł)+ obudowa Sparky (50zł) musimy zapłacić jakieś 670zł (tyle mniej więcej co Yamaha WXAD-10 która kosztuje 633zł). Za 670zł otrzymujemy zestaw, który możemy potem sobie rozbudować (zmienić DAC na lepszy), a w obecnej formie wspiera on PCM do 384kHz oraz DSD256 (natywnie), bo na pokładzie DACa jest nie byle jaki ESS Sabre ES9018K2M

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do D10 nie mam żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o jakość wykonania, a nawet jestem mega pozytywnie zaskoczony jak solidnie jest wykonany i jak ładnie wygląda... Gdy jest postawiony obok Qutesta, laik nie rozpozna, który DAC kosztuje 400zł a który 6000zł, a jeśli chodzi o rozpoznanie brzmienia to też może być różnie... Chińczycy niesamowicie mieszają na rynku DACów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemek_65101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, wydaje mi się, że rozwiązując ten problem powinieneś skupić uwagę na parametrze -m. Uruchom dwie instancje squeezelite każdy z innym, unikalnym mac adresem. LMS rozpoznaje playery po adresach sieciowych. 

Może ten link ci pomoże: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Przemek_65101 napisał:

Po za tym jest to mega praktyczne rozwiazanie, ponieważ D10 nie ma dodatkowego zasilacza, zatem włącza i wyłacza się razem z USBridgem. A w zasadzie USBridge nie jest potrzebny, wystarczyłby sam Sparky za 170zł.

Czyli, jeżeli mam Toppinga D70 to wystarczy Allo Sparky, czy też czekać na USBridge Signature? Czy jest różnica w jakości transportu na samym Allo Sparky i USBSignature?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dzięki WIELKIE @pw01 !

Po zdefiniowaniu MAC addresów, widzę oba playery po jednym dla każdego DAC'a i dokładnie o to mi chodziło ? Poprzednio pewnie serwer głupiał, bo playery nie miały przypisanych MAC adresów i raz wyświetlał się jeden, raz drugi, a raz trzeci.

Co zrobiłem, to na początku wyedytowałem plik /etc/asound.conf i zmieniłem tam card1 na card0, żeby domyślny player o nazwie DietPi-Squeezelite nie używał żadnej karty. Następnie wyedytowałem pliki od playerów i pododawałem MAC adresy po parametrze -m:

root@DietPi:/etc/systemd/system# cat squeezeliteD10.service
[Unit]
Description=squeezeliteD10

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/squeezelite -a 4096:8096:32:0 -m dd:dd:dd:dd:dd:dd -C 5 -o front:CARD=D10,DEV=0 -n 'Topping-D10' -f /var/log/squeezeliteD10.log -D :u32be

[Install]
WantedBy=multi-user.target
root@DietPi:/etc/systemd/system# cat squeezeliteQUTEST.service
[Unit]
Description=squeezeliteQUTEST

[Service]
Type=simple
ExecStart=/usr/bin/squeezelite -a 4096:8096:32:0 -m cc:cc:cc:cc:cc:cc -C 5 -o front:CARD=Qutest,DEV=0 -n 'Chord-QUTEST' -f /var/log/squeezeliteQUTEST.log -D :dop

[Install]
WantedBy=multi-user.target
root@DietPi:/etc/systemd/system#

I przez przegladarkę oraz aplikację Squeezer widzę oddzielne niezależne playery ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

players2a.thumb.png.7e177f29d64fb62d2cfff88ac5b7cb10.png

Mam jednak nadal dwa problemy:

1. Oba DACi grają duuuuużo ciszej niż gdy były używane w domyślnym playerze DietPi-Squeezelite

2. Pomimo wydania komend:
systemctl enable squeezeliteD10.service
systemctl enable squeezeliteQUTEST.service

Playery nie startują po restarcie systemu, a w logach jest informacja, że output device is busy (pomimo tego, że domyślny player nie powinien używac tych DACów, bo ma zdefiniowane card0 w /etc/asound.conf):

root@DietPi:~# cat /var/log/squeezeliteD10.log
[11:11:02.915223] test_open:281 playback open error: Invalid argument
[11:11:02.915735] output_init_common:382 unable to open output device
root@DietPi:~# cat /var/log/squeezeliteQUTEST.log
[11:11:02.884686] test_open:281 playback open error: Invalid argument
[11:11:02.885134] output_init_common:382 unable to open output device
root@DietPi:~#

root@DietPi:~# cat /etc/asound.conf
pcm.!default {
    type hw
    card 0
    device 0
}

ctl.!default {
    type hw
    card 0
}
root@DietPi:~#

Oczywiście po manualnym wystartowaniu, playery śmigają:
systemctl enable squeezeliteD10.service
systemctl enable squeezeliteQUTEST.service

Niemniej jednak jest to DUŻY progres ? Poczytam jeszcze ten wątek co podeesłałeś- teraz tylko na szybko zrobiłem test ?

@wtsz D10 ma tylko wejście USB, nie ma wejścia na zasilacz i pobiera sygnał audio oraz zasilanie z portu USB do którego jest podłączony. D10 potrzebuje 5V/500mA a na czystym wyjściu "starej" nakładki USBridge może być maksymalnie 5V/350mA więc po prostu D10 nie działa.

D70 ma wbudowany zasilacz, więc nie będzie pobierał prądu na czystym wyjściu nakładki USBridge, więc spokojnie można, a nawet trzeba go tam podłączyć, bo po to została właśnie stworzona ta nakładka aby dawać czysty sygnał na wyjsciu USB.

Tak więc do D70 to zdecydowanie USBridge Signature albo czyste wyjscie ze "starego" USBridge. TEORETYCZNIE powinno być dużo lepiej niż USB z kompa, czy ze Sparky czy z Maliny, ale to każdy musi sam ocenić ;-)

Widzę, że akurat ktos sprzedaje na alledrogo (gdybym wcześniej nie kupił sobie to bym tego łyknął na pewno) https://allegro.pl/oferta/transport-allo-sparky-usbridge-zasilacz-tomanek-8433406163

Gdzie kupowałeś D70? Też się do niego przymierzam- mam wrazenie, że wciągnie nosem obecne "hity" wśród DACów audiofilskich firm ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Przemek_65101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemek_65101 napisał:

D70 ma wbudowany zasilacz, więc nie będzie pobierał prądu na czystym wyjściu nakładki USBridge, więc spokojnie można, a nawet trzeba go tam podłączyć, bo po to została właśnie stworzona ta nakładka aby dawać czysty sygnał na wyjsciu USB.

Tak więc do D70 to zdecydowanie USBridge Signature albo czyste wyjscie ze "starego" USBridge. TEORETYCZNIE powinno być dużo lepiej niż USB z kompa, czy ze Sparky czy z Maliny, ale to każdy musi sam ocenić ?

Dziekuję. Rozumiem i zaczekam na signature.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nowe Usbridge sterowane przez Maline ma sens. 

Np Volumio na Sparky ciagle jest pełne błedów. Kompilacja tego systemu pod Maline jest jednak stabilniejsza.

Tez czekam bo jakosc dzwieku jest swietna po usb. Zaden pc nie ma startu nawet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jako źródło do Qutesta lepiej wybrać Malinę czy Usbridge? Qutest po usb ma największą funkcjonalność pod względem plików. Czy Usbridge obsługuje DSD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hasos napisał:

Czy jako źródło do Qutesta lepiej wybrać Malinę czy Usbridge? Qutest po usb ma największą funkcjonalność pod względem plików. Czy Usbridge obsługuje DSD?

Lepiej USBridge - Tak obsługuje bez problemu. Tutaj masz link do forum roon gdzie ten problem teź był poruszany. Przeczytaj wpisy z 22 maja a w szczególności użytkownika ROSS - opisuje co zrobić na dietpi i volumio aby natywnie działał DSD 256.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.