Skocz do zawartości
IGNORED

Pokój dzienny- co by tu jeszcze poprawić...


Bebol

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Przedmiotem rozważań jest pokój w bloku z wielkiej płyty, wymiary szer. ok. 3,4m, dł. ok. 4.5, wys. ok. 2,5m. Sam postanowiłem zacząć zmiany, aby poprawić akustykę, bo zdawałem sobie sprawę, że moje wcześniejsze ustawienie było dalekie od jakichkolwiek standardów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-68599-0-39593600-1509653270_thumb.jpg

 

Po przemeblowaniu sytuacja wygląda następująco:

 

post-68599-0-28182000-1509653418_thumb.jpgpost-68599-0-35409100-1509653427_thumb.jpg

 

Poradzicie coś co można by było jeszcze poprawić? Przemeblowanie pokoju już raczej nie wchodzi w grę, choć wiem, że nadal mu wiele brakuje do ideału, ale myślę, że i tak jest lepiej, niż było... Miejsce odsłuchu wypada praktycznie na środku pokoju (ponoć nie za dobrze), odległość pomiędzy kolumnami to ok. 180cm, do miejsca odsłuchu też mniej więcej tyle samo. Myślałem nad jakimś "ustrojstwem" na ścianę za kolumnami i właściwie na tym moje pomysły się kończą. Na komodę po lewej (nie widać jej całej na zdjęciach) planuje jakieś książki postawić, albo obraz. Wiem, że powininen napisać, co chciałbym zmienić w dźwięku, co mi nie pasuje itd, ale nie jestem za mocno jeszcze osłuchany i po prostu ciężko mi to określić. Wcześniej w miejscu odsłuchu przy niektórych płytach było za dużo basu, co skutkowało tym, że miałem na stałe zainstalowane gąbki w otworze bass refleksu. Przy obecnym ustawieniu gąbki są zdemontowane i wydaje mi się, że jest ok z basem. Kolumny to Kef q300 wzmacniacz Mitchell Johnson Sap 201v.

 

Poproszę o jakieś sugestie, tylko nie krytykujcie za mocno :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od razu lepiej, uff :)

 

Teraz małymi kroczkami, aby czegoś nie popsuć. Na początek spróbuj płyty granitowe pod standami, minimum 3 cm grubości. Na filcowych podkładkach, będziesz mógł łatwiej manewrować pozycją monitorków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj za każdą kolumnę postawić panel wełny Isover 80.

Kiedyś słyszałem dźwięk z i bez. Jest różnica a koszt niewielki. Sam się przymierzam.

Chodzi o to, że od tylnej ściany dźwięk się niekorzystnie odbija.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi granitami to już gdzieś czytałem, że ludzie z nich korzystają, natomiast, co do ich wpływu na dźwięk, to zdania są już podzielone. Myślę jednak, że koszt jest stosunkowo nie wielki, więc się raczej na nie skuszę, tylko nie wiem jaki dobrać rozmiar. Mają być takie same jak dolna podstawa (22x27cm), czy mogą/muszą być po parę cm większe z każdej strony?

 

Co do wełny, to właśnie nad nią się zastanawiam, myślę, że zrobię eksperyment i ściągnę dwie sztuki ze ściany (bo mam właśnie z pt80) i postawię za kolumnami. Zobaczymy czy to coś zmieni. Czytałem też, że warto zainteresować się miejscami pierwszych odbić, tylko, że u mnie wypadają one mniej więcej na wysokości kaloryfera. I pytanie, czy lepiej pochłaniać, czy rozpraszać.

 

Co myślicie nad tego typu panelami? Mają tylko 5cm grubości, więc nie wiem, czy są coś warte.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty granitowe tej samej wielkości co dolna podstawa standów, lub nieco większe... tak naprawdę decyduje estetyka, ważniejsza jest grubość tych płyt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granity zamówione, zobaczymy jaki będzie efekt. Wczoraj trochę posłuchałem muzyki, i tak prawdę powiedziawszy, to basu w miejscu odsłuchu mogłoby być troszeczkę więcej. Przy stole pod ścianą tradycyjne go nie brakowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Granity zamówione, zobaczymy jaki będzie efekt. Wczoraj trochę posłuchałem muzyki, i tak prawdę powiedziawszy, to basu w miejscu odsłuchu mogłoby być troszeczkę więcej. Przy stole pod ścianą tradycyjne go nie brakowało.

 

No to jak nie brakowało przy stole to tam wódkę trza pić ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Kurcze trochę się spóźniłeś, bo w międzyczasie kupiłem dwa panele z wełny Rockwool Acosutic i postawiłem za kolumny (ale pomysł zacny, pewnie bardziej by przypasował żonie :P ). No i dojechały podstawy granitowe pod standy. Czy coś się zmieniło na lepsze po tych zabiegach??? Szczerze nie za bardzo potrafię to wyłapać. Najwięcej wniosło samo przemeblowanie (postawienie kolumn na podstawkach itd.), dźwięk stał się bardziej przestrzenny-otwarty, wokale brzmią jeszcze lepiej, wysokie tony też, są takie bardziej selektywne. A z basem no cóż, zapodałem zatyczki do bass refleksu i już tak pod scianą nie dudni, a w miejscu odsłuchu nie słyszę za bardzo jakiegoś pogorszenia brzmienia w związku z tymi zatyczkami (wiem pewnie jestem głuchy....).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Na początek spróbuj płyty granitowe pod standami, minimum 3 cm grubości. Na filcowych podkładkach,

 

To już lepszy efekt da położenie tych płyt na monitorach, aby zwiększyć nacisk jednostkowy na płytki parkietu zamiast go zmniejszać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W postawieniu kolumn na standach i/lub granitach chodzi bardziej o odsprzeglenie od pudła rezonansowego podłogi jeżeli takim jest, co moze poprawić scenę i przestrzeń jeżeli ta została w ogole nagrana przez realizatora.

Pod ściana siedziałeś w ciśnieniu 1-go mody stad wiecej basu, ale ten zapewne był kiepski, dudniący, itd.

Spróbuj poszukac, jak masz mozliwosc, miejsca dla kanapy pomiedzy środkiem długości pokoju a 1/4 tej długości od tylniej sciany. Jak masz możność podobnie pokombinuj z monitorami.

Czasami optymalizacja ustawień 'trojkata' mozna duzo osiągnąć, co zalezy juz od samego pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W postawieniu kolumn na standach i/lub granitach chodzi bardziej o odsprzeglenie od pudła rezonansowego podłogi jeżeli takim jest, co moze poprawić scenę i przestrzeń jeżeli ta została w ogole nagrana przez realizatora.

Hmm, zawsze mi się wydawało, że rezonans wpłynie przede wszystkim na barwę... jeżeli o takowym jak ww. można mówić. Przyjmując że kolumna wraz ze standem coś tam przenosi, jest to bardzo mikry ułamek tego co jest generowane w powietrze przez membrany i w dodatku w wąskim paśmie częstotliwości. Szansa że się tą drogą podłoga wzbudzi jest raczej mała. Wiele razy miałem do czynienia z rezonansami i wszystkie były generowane drogą powietrzną. Oczywiście można dać absorber pomiędzy jedno a drugie, ale tu główną rolę odegra nie tyle granit co ten filc podklejony pod nim ;-) Też mam granitowe płytki ale ich rola w zestawieniu z 7-tonową zdylatowaną od ścian wylewką leżącą sobie na wielowarstwowym ociepleniu nie wydaje mi się znacząca, głownie chodzi o zabezpieczenie płytek podłogi przed zarysowaniem :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od pudła rezonansowego podłogi jeżeli takim jest

 

Mi sie wydaje, ze napisałem dosyc jasno. Hmmm, najwyraźniej musze sie rozpisać....jeżeli płyty granitowe pod kolumny - pod standy to juz wymysły ludkow - to tylko , gdy podłoga jest pudłem rezonansowym; tutaj na mysli mam podłogi pływające lub na podbudowie szkieletowej drewnianej (stropy). I tutaj moze sporo poprawic w scenie.

 

Natomiast odsprzeglanie płyta granitowa, kolumny od 7 tonowej podłogi z betonu, zapewne jeszcze zbrojonego, to sorry, ale uważam mówiąc delikatnie jest chęcią ubarwienia wystroju ołtarza audiofila kolorem granitu ....

Stad tez m.in. wynika preferencja używania gadżetów i biżuterii i innych duperli nad zaawansowana akustyka, bo tej drugiej nie widac i nikt nie zauważy.

Zeby nie było: powyższe imo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie moim tematem. Tak jak pisałem wcześniej, nie specjalnie zauważyłem jakieś zmiany w brzmieniu, w basie itd. po zastosowaniu granitów, być może dlatego, że nie ma go aż tak dużo w miejscu odsłuchu, nie wiem... (aktualnie mam zatkany bass refleks i dudni mniej). Granitów na kolumny raczej stawiać nie będę, choć już o takich pomysłach gdzieś czytałem (tam pisali chyba o ciężkich książkach). Co do przesunięcia sofy to już o tym myślałem wcześniej, ale może być z tym problem, bo już teraz mam ok. 50cm "przejścia" pomiędzy sofą a stołem... Delikatne możliwości mam z samymi kolumnami, (mniej lub bardziej je dokręcić, może trochę zmniejszyć, zwiększyć bazę, przód/tył, ale to nie będą za duże wartości, bo też nie ma na to za dużo miejsca..)

 

Stan aktualny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast odsprzeglanie płyta granitowa, kolumny od 7 tonowej podłogi z betonu, zapewne jeszcze zbrojonego, to sorry, ale uważam mówiąc delikatnie jest chęcią ubarwienia wystroju ołtarza audiofila kolorem granitu ....

Chyba użyłem zbytniego eufemizmu :-). Są wyłącznie po to aby kolce nie wbijały się w płytki podłogowe. Oprócz tego zaletą granitu jest to, że jako materiał idealnie wysezonowany nie ulega żadnym odkształceniom. Tak swoją droga to nie kojarzę terminu odsprzęglanie w akustyce.

 

Granitów na kolumny raczej stawiać nie będę, choć już o takich pomysłach gdzieś czytałem (tam pisali chyba o ciężkich książkach).

Na pewno warto sprawdzić na książkach zanim się wyda pieniądze na płyty. Ja żadnych zmian po obciążeniu monitorów nie zaobserwowałem.

 

(aktualnie mam zatkany bass refleks i dudni mniej).

Udało się ustalić która częstotliwość odpowiada za dudnienie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książkami to spróbuje, to żaden problem. Jeśli chodzi o częstotliwości dudnienia, to jak to sprawdzić w prosty sposób, bez jakiś pomiarów? Są chyba jakieś pliki z częstotliwościami do puszczania?? Tak poza tym, to kiedy miałem poprzednie kolumny MA BX 2 to nie pamiętam, żeby tak dudniło. Kefy są większe i być może to też jest przyczyną dudnienia. Poza tym, ludzie piszą, że Kefy potrzebują mocnych wzmacniaczy (mój nie jest mocarzem) więc może i to wpływa jakoś na ten bas...

 

Tak na szybko zapodałem ze Spotify test basu:

 

Z wyciągniętymi zatyczkami wzbudza się przy: 35Hz, 40Hz i w okolicach 65HZ, 70Hz.

 

Z zatyczkami właściwie tylko w 35Hz.

 

Słuchałem pod ścianę przy stole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak swoją droga to nie kojarzę terminu odsprzęglanie w akustyce.

 

 

Ja natomiast tak swoją droga nic na to nie poradzę i szkoda, ze brakuje skojarzenia z tym słowem (fakt wkradło sie 'l', ale dalej mozna zrozumieć wiedząc o co chodzi) w akustyce.....

 

 

 

 

Są wyłącznie po to aby kolce nie wbijały się w płytki podłogowe. Oprócz tego zaletą granitu jest to, że jako materiał idealnie wysezonowany nie ulega żadnym odkształceniom.

 

a to juz jest novum sposobu i potrzeby zastosowania płyt granitowych na podłodze z cementu zbrojonego pokrytego płytkami ceramicznymi..... a jednak miałem racje: 2 w 1. - zastosowanie dekoracyjne z jednoczesna ochrona :) gratuluje

 

Kefy są większe i być może to też jest przyczyną dudnienia. Poza tym, ludzie piszą, że Kefy potrzebują mocnych wzmacniaczy (mój nie jest mocarzem

 

Tak na szybko zapodałem ze Spotify test basu:

 

Z wyciągniętymi zatyczkami wzbudza się przy: 35Hz, 40Hz i w okolicach 65HZ, 70Hz.

 

Z zatyczkami właściwie tylko w 35Hz.

 

dobry test

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele do manewrowania nie mam miejsca. Dudnienie jest mniej więcej do ok. 1m od sciany. Dalej w kierunku sofy jest już ok. tzn nie dudni, ale tego basu trochę brakuje i tu jest trochę problem...

 

Co do wzmaka, to jeśli Hegel H100 miał problem (nie wiem jakie miałeś te Kefy, bo ja mam najtańsze Q300) to nie wiem co pomoże.... Nie chcę wydawać 6000zł na wzmacniacz, żeby napędził kolumny za 2000zł. Chyba już lepiej zmienić kolumny i dopasować je do tego co jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Za wiele do manewrowania nie mam miejsca. Dudnienie jest mniej więcej do ok. 1m od sciany. Dalej w kierunku sofy jest już ok. tzn nie dudni, ale tego basu trochę brakuje i tu jest trochę problem...

 

Co do wzmaka, to jeśli Hegel H100 miał problem (nie wiem jakie miałeś te Kefy, bo ja mam najtańsze Q300) to nie wiem co pomoże.... Nie chcę wydawać 6000zł na wzmacniacz, żeby napędził kolumny za 2000zł. Chyba już lepiej zmienić kolumny i dopasować je do tego co jest.

 

A dlaczego nie?

To nie jest takie proste a pokutujące na forum..."tani wzmacniacz do tanich kolumn" to największy mit tego forum...

Po podpięciu do moich "śmieciowych" głośników wzmacniacza duużo droższego zagrało tak, że wręcz żona jest o wzmacniacz zazdrosna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele do manewrowania nie mam miejsca. Dudnienie jest mniej więcej do ok. 1m od sciany. Dalej w kierunku sofy jest już ok. tzn nie dudni, ale tego basu trochę brakuje i tu jest trochę problem...

 

Co do wzmaka, to jeśli Hegel H100 miał problem (nie wiem jakie miałeś te Kefy, bo ja mam najtańsze Q300) to nie wiem co pomoże.... Nie chcę wydawać 6000zł na wzmacniacz, żeby napędził kolumny za 2000zł. Chyba już lepiej zmienić kolumny i dopasować je do tego co jest.

 

to były kef r-700.

Nie proponuje wzmaka klasy h100- podałem Tobie tylko przykład, ze wzmacniacz nie jest w stanie wysterowac kolumn.

Chodziło mi o to abyś spr mocniejszego prądowo wzmacniacza w budżecie ktory Cie interesuje.

 

Co do kolumn możesz spróbować zbliżyć kolumny do sciany, unikając odległości 1,1 metra , z zatkanym BR i zobacz czy cos sie zmieni.... albo absorbery za kolumny....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie?

To nie jest takie proste a pokutujące na forum..."tani wzmacniacz do tanich kolumn" to największy mit tego forum...

Po podpięciu do moich "śmieciowych" głośników wzmacniacza duużo droższego zagrało tak, że wręcz żona jest o wzmacniacz zazdrosna ;-)

 

Myślałem nad czymś w okolicy 3500zł, tylko że wolałbym, żeby miał wejścia cyfrowe i phono tak jak mam teraz. A to już komplikuje sprawę. Myślałem nad NAD 368.... ale nie ma o nim zbyt wiele opinii..

Co do kolumn możesz spróbować zbliżyć kolumny do sciany, unikając odległości 1,1 metra , z zatkanym BR i zobacz czy cos sie zmieni.... albo absorbery za kolumny....

 

 

 

Spójrz na zdjęcia, u mnie kolumny stoją ok. 65 cm od ściany licząc od frontu...Absorbery też mam... Nie wiem, czy te Kefy po prostu nie mają tyle basu i za bardzo nic więcej się z nich nie wyciągnie..

 

Skomplikowane to wszystko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to juz jest novum sposobu i potrzeby zastosowania płyt granitowych na podłodze z cementu zbrojonego pokrytego płytkami ceramicznymi..... a jednak miałem racje: 2 w 1. - zastosowanie dekoracyjne z jednoczesna ochrona :) gratuluje

 

Płytki ceramiczne mam tylko w łazienkach. Wylewki do ogrzewania podłogowego się nie zbroi. Efekt dekoracyjny jest raczej dyskusyjny bo kolorem zupełnie nie pasuje ani do kolumn ani do płytek podłogi. Poza tym co już pisałem jeszcze zabezpieczają obudowy przed obiciem podczas odkurzania i mycia.

 

Z wyciągniętymi zatyczkami wzbudza się przy: 35Hz, 40Hz i w okolicach 65HZ, 70Hz.

 

Z zatyczkami właściwie tylko w 35Hz.

 

Słuchałem pod ścianę przy stole.

 

To co się dzieje pod ścianą jest bez znaczenia, ważne co słychać w miejscu odsłuchu. Gdy można usiąść daleko od ścian tak jak u Ciebie to w przypadku monitorów problemem są częściej "dziury" w przenoszeniu basu niż jego rezonanse. Wpisz wymiary pokoju i obejrzyj sobie rozkład poszczególnych modów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie wiem, czy te Kefy po prostu nie mają tyle basu i za bardzo nic więcej się z nich nie wyciągnie..

 

Przetworniki 16,5 cm mają swoje ograniczenia. Można rozciągnąć bardziej bas wkładając je do większych obudów ale kosztem dalszego obniżenia efektywności, aczkolwiek w pokoju tej wielkości pewnie by wystarczyło. Mnie się kiedyś w niecałych 20 metrach po eksperymentach z kilkoma monitorami doskonale sprawdziły ProAc Response 1.5 - bas lepiej rozciągnięty i bardziej równomierny a rezonanse zniknęły.

 

Ja natomiast tak swoją droga nic na to nie poradzę i szkoda, ze brakuje skojarzenia z tym słowem (fakt wkradło sie 'l', ale dalej mozna zrozumieć wiedząc o co chodzi) w akustyce.....

Czy z literką czy bez, i tak nie ma najmniejszego znaczenia w omawianym przypadku :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie zatyczki rozwiązują w dużym stopniu dudnienie pod ścianą, czasem nawet mam wrażenie, że tam się lepiej słucha, bo jednak tego basu jest tam mimo wszystko więcej, niż w miejscu odsłuchu.... I tu jak razem zauważyliśmy jest problem...

 

Rozkład modów oglądałem, potwierdziło to co wcześniej usłyszałem z tym niskim basem. Z kolumnami jedne co mogę zrobić to je wymienić na inne podstawkowe (podłogowe odpadają, dopiero co kupiłem standy, żona by nie przeżyła.... zresztą i tak już na mnie krzywo patrzy...). Tylko nie mam pomysłów na jakie, a poza tym, obawiam się, czy jak kupię takie co mają lepszy bas, to czy nie będzie sytuacji, że będzie mi dudnić w całym pokoju, a nie tylko pod ścianą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skreślałbym tych kolumn tak łatwo. Spróbuj z jakimś mocniejszym wzmacniaczem. To raz.

Dwa: Próbowałeś poprzestawiać kolumny i sofę? Mam na mysli, zeby uciec z dołków modow? Np. Zbliżyć kolumny do sciany, nawet na maxa z zatkanymi br i przesunąć sofę w ich kierunku? Podobnie pograć z baza stereo? Zmniejszyć/zwiększyć.

 

Te standy sa zasypane? Miałem kiedys przypadek ze standy były lekkie i małe monitory rownież, co objawiało sie kartonowym dzwiekiem, ze słabo podkreślona podstawa basowa. Po zasypaniu dzwiek sie dociążył i scena była lepiej zdefiniowana, dokładniejsza.

Próbowałeś w aktualnym ustawieniu zdjąć je ze standow i postawić na próbę na np. tej szafce tv?

 

Inna sprawa to po słuchaniu muzyki do tej pory na tylniej ścianie, podbitego modem basu, powstaje pytanie do jakiej ilości tego basu przyzwyczaiłes swoje ucho????

Moze wlasnie teraz jest normalnie....

 

Zanim zaczniesz zmieniać kolumny, postaraj sie wyeliminować lub upewnić ze sa one faktycznie problemem. Bo czesto jest to amplifikacja i/lub akustyka pomieszczenia. Ta druga nie zawsze No moze byc naturalnie dobra.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie bazę mam ok. 180-190cm. Do miejsca odsłuchu jest podobnie.

Postaram się pobawić z ustawieniem kolumn, tylko tak jak pisałem za wiele miejsca nie mam. Już są dość blisko tylnej ściany, a mając za nimi panele, mogę je dosunąć raptem parę cm do tyłu. Z przesunięciem sofy do przodu w kierunku kolumn nie powinno być problemu, z tym, że nie chciałbym siedzieć z głową w Tv :)

 

Na szafce tv ich nie stawiałem, bo nie widziałem sensu, ma tylko metr szerokości. No i w sumie wcześniej stały na komodzie i nie po to robiłem przemeblowanie, żeby znów je stawiać na meblach :P

 

Jak zmniejszę bazę, to bas powinien być większy tak? Dokręcać je do środka, czy raczej na wprost, jak to może wpłynąć na bas?

 

Czym zasypać te standy?? Wsypywać bezpośrednio, czy w jakimś worku? Całe, czy tylko częściowo?

 

Jakieś propozycje wzmacniacza (nowy/używany) do ok. 3000zł-3500zł (co najmniej z wejściem phono)??

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

?? Wsypywać bezpośrednio, czy w jakimś worku? Całe, czy tylko częściowo?

 

Jakieś propozycje wzmacniacza (nowy/używany) do ok. 3000zł-3500zł (co najmniej z wejściem phono)??

 

 

 

Moze spr Atoll se80, miałem wprawdzie 100 i był dobry prądowo. Najlepiej jak masz mozliwosc wypożycz z salonu audio.

Możesz zasypać bezpośrednio, wysuszonym piaskiem kwarcowym.

Ile? Stopniowo, jednak to Ty musisz stwierdzić czego Ci brakuje w dzwieku. Bo na początku napisałeś ze po przestawce mebli bas był ok/lepszy. A teraz twierdzisz ze jest go za mało....

Wiec powtarzam co wczesniej napisałem: moze przyzwyczaiłes sie do pod podbitego pod ściana??? Stad braki.....

 

Poprzestawialeś sie co nieco? Masz pufę do ćwiczeń nie musisz jeździć sofa. Potestuj rożne ustawienia i czy w jakichś dzwiek sie zmienia i poprawia. Wjedz z kolumnami na ścianę, dosun sie z pufa, zwęź bazę i rozsun, poskrecaj kolumny lewo/prawo. Po prostu pobaw sie.

Ty słyszysz i wiesz najlepiej jak gra. Wg rozkładu modow nie jest najgorzej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.