Skocz do zawartości
IGNORED

Wojciech Młynarski.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do założenia wątku skłoniło mnie kilka przyczyn.Po pierwsze śmierć artysty w tym roku.Po drugie płyta "Młynarski & Sent jesteśmy na wczasach ...na żywo 2001" oraz obejrzenie filmu dokumentalnego "Młynarski.Piosenka finałowa".Bezpośrednio po śmierci p.Wojtka nie zdawałem chyba sobie sprawy do końca z jego znaczenia dla polskiej kultury .Oczywiście jego teksty były od zawsze w mojej świadomości i towarzyszyły mi ale i chyba większości Polakom od ponad 50 lat.Komentował nasze życie,nasze wady czy śmiesznostki,absurdy systemu.Był człowiekiem instytucją.Podobno napisał ponad 3500 piosenek !Tłumaczył Brela,Brasensa czy Wysockiego.Śpiewali go wszyscy wielcy ale najlepszym wykonawcą swoich tekstów był on sam.

Wspomniana płyta CD zawiera recital z triem J.Senta z 2001r.Dopiero na takich nagraniach live można docenić geniusz jego tekstów,wykonań i znakomitych anegdot między piosenkami.Wspomniany film dokumentalny to znakomity portret artysty i próba podsumowania jego dokonań.Mamy tu fragmenty jego występów,wywiady i wypowiedzi największych luminarzy naszej kultury.A jest to przeplatane wypowiedziami przedstawicieli najbliższej rodziny i samego Młynarskiego u schyłku życia.Mówi się tu o rzeczach wspaniałych ale i bardzo trudnych.Sporo miejsca poświęcono jego walce z chorobą dwubiegunową.To bardzo tragiczny epizod jego życia.I jaki portret Młynarskiego jawi się z tego filmu?Jaki był?Był człowiekiem niewątpliwie bardzo zdolnym,geniuszem w zakresie poetyckich tekstów piosenek.Był tytanem intelektu i ozdobą życia towarzyskiego.Ale jednocześnie był człowiekiem trudnym we współżyciu,Był egocentrykiem ( a któż z artystów nim nie jest ?),perfekcjonistą.Bardzo wiele wymagał od współpracowników.Był również trudnym rodzicem o czym świadczą wypowiedzi córek i syna.Po prostu był człowiekiem.Wielkim poetą,który przez ponad 50 lat kształtował świadomość i poczucie humoru polskiej inteligencji.

 

P.S.Dwie uwagi na marginesie.Bardzo wzruszający fragment Opola gdy razem występują Młynarski,Osiecka i Kofta.

Druga uwaga.Na jak wysokim intelektualnie poziomie stała ówczesna telewizja!Nie ma co porównywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No geniusz był - ABSOLUTNIE. :)

 

Ale nie zadałeś konkretnego tematu do poruszeń.

Mamy się zachwycać Jego twórczością i pisać, że był pod pewnym względem niedościgniony?

To można nawet przeczytać w Wikipedii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zadawać pytania?

Chodzi o własne refleksje związane z jego osobą czy twórczością.

Bynajmniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

Aktualne:

 

"Jeśli za mało książek znasz

- to ci wychodzi na twarz.

Gdy nie wiesz, kim był J.S. Bach

- to spłaszcza ci czółka dach.

Nieznany ci Edypa los

- to deformuje ci nos.

Gdy nie wiesz, co to savoir-vivre

- żuchwę masz grubą, aż dziw!

 

Owe przykłady można by mnożyć,

Proszę szanownych pań, panów,

I całkiem długą listę utworzyć

Zdeformowanych organów.

Niech więc rodakom sprawa ma służy,

Tu się nie trzeba lenić:

Znam dwóch chirurgów plastycznych, którzy

Mogą ten stan odmienić!

 

Dwójka chirurgów jest w stanie

Zmienić wam twarz, bez wątpienia:

Myślenie i Oczytanie...

I tak przez trzy pokolenia!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne: (...)

 

Komplementarne (i równie aktualne):

 

"Zamiast wątpliwych sensacji wiru

Niech widz prawdziwej sensacji liźnie

Oto, co wyznał mi pewien chirurg

Już w posttotalitarnej ojczyźnie

 

Wpadł do mnie facet o wczesnej porze

Miał jasne oko, miłą prezencję

I szepnął cicho, panie doktorze

Proszę mnie wyciąć inteligencję

 

Ja odbąknąłem cicho a ma pan

Owszem doktorze, mam dosyć sporą

I przez to ciężki kac mnie dołapał

Jak w krąg spojrzę diabli mnie biorą

 

Choć wokół niby piękne przemiany

I Polska weszła na nowa drogę

Z inteligencja moją kochany

Spokojnie na to patrzeć nie mogę

 

Bo z jednej strony piękne wspomnienia

Gdyśmy mądrości nieśli proporce

Jesieni ludów będąc natchnieniem

Iskrą, zarzewiem, pochodnią, wzorcem

 

A z drugiej strony buźki jak z buszu

Męty wszelkiego autoramentu

Czas dla cwaniaków, raj dla chytrusów

I dno dla pełnych inteligentów

 

Ja na to patrzeć nie mogę, ach nie

Z inteligencja mą nazbyt czułą

Niech pan ją wytnie, niech pan ją ciachnie

Bym dostosował się do ogółu (...)"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość papageno

(Konto usunięte)

Prorocze (1978) i mimo tylu lat nadal aktualne:

 

"Do kłamstw, gdzie prawdy trza choć kęs,

bełkotu, gdy potrzebny sens,

i do bezradnych łez spod rzęs - ja się nie przyzwyczaję...

Do smogu, gdzie potrzebny tlen,

plastiku, gdzie potrzebny len,

pajaca, gdzie potrzebny men - ja się nie przyzwyczaję...

Zastępczych opakowań chłam

w nieopisanej wzgardzie mam,

nie o to szło, nie po to szłam przez lat dojrzałych gaje.

I póki serce w piersi gra,

sumienie skład swych zasad zna,

nie wiem, jak inni, ale ja - ja się nie przyzwyczaję!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych

edit jest nawet oryginał :))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Фома
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Jestem nowa, zaczynam działać najpierw na tym wątku , ponieważ uwielbiałam twórczość Wojciecha Młynarskiego.

Ostatnio byłam i polecam44bc140dea23.jpgFilm trwa 1,5 godziny,ale czas leci szybciutko, bo jest to

ostatni wywiad/ale nie tylko/ i dawniejsze

wywiady z Wojciechem Młynarskim-całość tworzy wspaniałą biografię przeplataną piosenkami w wykonaniu samego Wojciecha

Młynarskiego , oraz piosenek z jego......... tekstami.... wierszy jak;

"kocham cię życie" -E.Geppert,icon_eek.png

"przepiękna wiolonczelistka" Skaldowie, oraz "wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał,"icon_eek.png

piosenka kabaretowa "w Polskę idziemy..." i wiele, wiele innych.

 

Artur Andrus wypowiadając się w filmie twierdzi , że Wojciech Młynarski był ;

literatem ,poetą, bardem ulicznym, świetnym obserwatorem -tekstami ubranymi muzyką był reporterem życia , a swoimi tekstami dawał dużo do myślenia.

Przekazywał swoimi utworami rzeczywistość jaka nas otaczała , ale lawirując słowami umiejętnie , aby nikogo bezpośrednio nie urazić icon_smile.png

 

W.Młynarski opowiada widzom jak było z utworem "róbmy swoje "

- jak piosenka była odbierana przez skrajnie myślące osoby;

 

Wałęsa swoim kolegom powtarzał ....róbcie swoje tak jak śpiewa Młynarski, a...icon_smile.png

gen.Jaruzelski swoim towarzyszom powtarzał - róbcie swoje tak jak śpiewa Młynarski.... i każdy robił swoje, a sam Wojciech Młynarski sprowokowany słowami panów; Wałęsy i Jaruzelskiego dopisał ostatnią zwrotkę :

 

 

Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić" - mówi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy", „Niedziela na głównym" , „Róbmy swoje", czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. W tych jego miniaturach wyraźniej odbijał się PRL niż na przykład w trzytomowej powieści – mówi w filmie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki.

Wojciech Młynarski trafnie i finezyjnie opisywał w swoich utworach rzeczywistość Polski, świata, pisał o uczuciach , namiętnościach, wielkich emocjach, a wszystko robił perfekcyjnie nikomu bezpośrednio nie wytykając całego zła które wyczyniał , bo dla innych to było samo dobro.

Obiektywnie , bo dobro i zło oceniamy tak jak w danej chwili wybieramy to co dla nas najlepsze/tfuu egoiści/ i na jakim stołku siedzimy,

 

a gwiazdorzyć lubi wielu z nas i właśnieicon_smile.png

W poprzednim roku Mistrz napisał chyba ostatni swój wiersz KRAKOWIACZEK.

Opublikował w telewizji, internecie, ale tylko tekst -oprawy muzycznej jeszcze nie ma , ale to kwestia czasu i z pewnością jakaś/jakiś młoda/dy wokalista wyśpiewa KRAKOWIACZKA.

Ja , aby wędrował po kraju zrobiłam pokaz pps .

Starałam się bardzo choć- przecież -ważna jest treść - a przede wszystkim puenta icon_smile.png

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

kliknij w link.

wybierz wolne pobieranie/darmowe/

nie klikaj myszką po każdym slajdzie - samo zrobi fiku mikuicon_smile.png

 

A moje przemyślenia:

był taniec chochoła, jest taniec z gwiazdami i nie daj Boże w przyszłości taniec z szablami/ale jedynie Ravela icon_smile.png

W filmie wypowiada się wielu celebrytów między innymi Magda Zawadzka..Andrus, J.Gajos , Gustaw Holubek , Marian Opania i wielu wielu innych - łącznie z rodziną, która opowiada o chorobie i życiu osobistym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

W poprzednim poście reklamuję i polecam film w którym sam Pan Wojciech Młynarski opowiada o pisaniu, tworzeniu swoich utworów, które potem są obrabiane muzycznie przez wokalistów , ale...... tylko zachęcają do myślenia, lecz nie zastępują.Tutaj wklejam pokaz krakowiaczek , ale w mp4

Ponownie piszę;

W poprzednim roku Mistrz napisał chyba ostatni swój wiersz KRAKOWIACZEK. Opublikował w telewizji, internecie, ale tylko tekst -oprawy muzycznej jeszcze nie ma , ale to kwestia czasu i z pewnością jakaś/jakiś młoda/dy wokalista wyśpiewa KRAKOWIACZKA. Ja , aby wędrował po kraju zrobiłam pokaz pps . Starałam się bardzo choć- przecież -ważna jest treść - a przede wszystkim puenta

Aha w poprzednim poście piszę jak to było wg, relacji Wojciech Młynarskiego z piosenką "Róbmy swoje" i co skłoniło Mistrza do napisania Suplementu

 

Suplement:

 

Minęły lata, proszę Pań,

I chmurzy lico moje,

Że dziś wczorajszy byle drań

Też śpiewa „Róbmy swoje!”.

I w mądrych ludziach przygasł duch,

Choć ciągle im tłumaczę,

Że gdy to samo śpiewa dwóch,

To nie to samo znaczy!

Inteligencie, wstydź się waść!

Nie pozwól sobie śpiewki kraść!

Róbmy swoje! Kładźmy zbroje pełne wgięć!

Róbmy swoje! Wróćmy słowom sens i chęć!

Twarz wróćmy słowu- bo bez twarzy

Największe słowo nic nie waży! Rodacy!

Róbmy swoje! Róbmy swoje!

Na tym dziś się skupmy I z uporem róbmy swoje’"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

To chyba tylko dla dorosłych, dla dzieci nie. Jak tego słucham, to zawsze się zamyślam, bardzo fajne. Mam w dobrej jakości, jak ktoś chce, to mogę mu na email podesłać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Zachęcam do zapoznania się z płytą "Ateneum gra Młynarskiego " .To podwójny album będący zapisem koncertu z piosenkami Młynarskiego a wydany w b.r.Młynarski był związany z tym teatrem od lat 80 gdzie wystawiał przedstawienia poświęcone wybitnym twórcom piosenki takim jak Hemar,Brel czy Wysocki.Na tej płycie mamy w sumie 39 piosenek autorstwa p.Wojtka a wykonywanych przez aktorów Ateneum .M.in. przez K.Gosztyłę,W.Zborowskiego,A.Kuleszę, M.Zawadzką, Z.Zamachowskiego,G.Damięckiego, P.Machalicę,M.Bajora i wielu innych.A zapowiadają panowie Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.Wiele piosenek znanych wiele mniej znanych ale wszystkie świetnie wykonane.A wszystko to i do śmiechu i do zadumy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz Dwa Trzy "Wojciech Młynarski". Świetny koncert w studiu im. A. Osieckiej. Jest to technicznie najlepiej nagrana płyta polska jaką znam. Szczególnie lubię ostatnią piosenkę "Jeszcze nie umieramy". Słucham jej często kiedy jestem zmęczony i mam wszystkiego dosyć. A w zasadzie to "Jeszcze w zielone gramy" ?

hqdefault.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich tematów, to bardzo mi się podoba płyta "Rebeka nie zejdzie dziś na kolację" zespołu "Młynarski Plays Młynarski", którego jednym z członków, założycieli jest Jan Młynarski, syn Wojciecha Młynarskiego.
Na YT brzmi wyjątkowo słabo, CD jest OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

spacer.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, barmanekm napisał:

Z takich tematów, to bardzo mi się podoba płyta "Rebeka nie zejdzie dziś na kolację" zespołu "Młynarski Plays Młynarski", którego jednym z członków, założycieli jest Jan Młynarski, syn Wojciecha Młynarskiego.
Na YT brzmi wyjątkowo słabo, CD jest OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

spacer.png

Z chęcią posłucham. On często w radiu teraz jest. Ma zajawkę na starą polską piosenkę ulicy i dobre brzmienie w starym stylu i ogólnie brzmienie w rozumieniu audiofilskim.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego słucham na YT, ale to są dość nieprzypadkowe brzmienia, to jest nagrane w analogowym staroświeckim stylu. Ciekawe to jest, nie odpowiada mi jednak Gaba Kulka ze swoją dziwną manierą śpiewania. Czasem śpiewa z taką dykcją jakby w buzi memłała pierogi, a czasem jak zupełna wieśniaczka. Do Młynarskiego trzeba mieć trochę inną klasę. Ciężko w ten sposób zaśpiewać takie przegadane piosenki, z resztą męskim stylu. A te „Panowie, bądźcie dla nas dobrzy na zimę” to sfeminizowana parafraza „Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę”. Ten kawałek do niej pasował, „Nie ma jak u mamy” też ciekawe. Reszta jakoś mi nie podeszła. Wychodzi jednak że to jest męska muzyka, i to jest taki polski teatr trochę, tego nie można se "tak o" zaśpiewać. To trzeba czuć, to trzeba rozumieć i lubić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Piotr_1 napisał:

„Nie ma jak u mamy”

To jest mój ulubiony utwór z tej płyty. Nie patrzyłem na tą płytę od tej strony, ale przyznaję, że są na niej utwory, które mogą się podobać mniej lub bardziej w tych aranżacjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę się mylić, poza tym to tylko YT, ale gra to trochę jakby były rezystory węglowe w torze właśnie, nie wiem czy to tylko ta gitara, ale to taki styl zniekształceń właśnie. Góra pasma w stylu bajkowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.