Skocz do zawartości
IGNORED

Klasa A 10-20 W jaka lampa..?


front247

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam za sobą budowe kilku bardzo prostych konstrukcji na lampach,bufor na ecc88, wzm. 2x el 84 single, wzmacniacz gitarowy 5 w z preampem soldano.

Jako że ten dzwiek mi odpowiada w połaczeniu z moimi vinylami , chciałbym zbudowac cos mocniejszego miedzy 10-20 watów ale na pojedyńczej triodzie. I teraz mam kłopot bo nie znam schematu ani lamp które mógłyby się do tego nadawać. Jesli ktos moze polecic zdecydowanie sprawdzony schemat/aplikacje to bedę wdzieczny :)

W PP nie chcę robić nic na lampach bo mam wystarczająco brzmiący wzm. tranz. którego dzwięk mi odpowiada,i tu nei będę wywazał otwartych drzwi :)

dzięki i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6s33s się mieści w przedziale mocowym. Jednak miałbym coś robić to wybrałbym 300b lub gm70 a diabła zostawił w spokoju .

 

Poczytaj :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jaki masz budżet ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parallel-single ended

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chłopaki za pomoc :)

Rzeczywiście gdzieś mi tam z tyłu kołatało 300B...

Budzet w sumie nieograniczony ;)...(w granicach rozsądku)

Szukam w tej chwili sprawdfzonego schematu na 300B ,lampki spokojnie mieszcza się w budzecie.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 300b lepiej zagra 807, lub 811, ale to Twój wybór ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniej się marwię o brzmienie 300b ,bardziej szukam sprawdzonej aplikacji, lampki do najtańszych nie należą i wolałbym uniknąć eksperymentów,zresztą moja wiedza starcza bardziej na składanie niż projektowanie ,dobieranie punktów pracy itp. ,ale dzieki za sugestie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budzet w sumie nieograniczony ;)...(w granicach rozsądku)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Proszę bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka Daris666...ale to nie 300B..czy sie mylę? Upieram się przy 300B z prozaicznego powodu...mam dwie takie stare 300B ,kiedys je dostałem od woźnego ze szkoły,podczas remontu ,kiedy robili porzadek.Nie wiem czy sa sprawne ale to osobny temat.

 

Ok znalazłem taki schemat tylko moze ktos bardziej obeznany podpowiedział by mi:

czy w tym schemacie można zastosować inna lampę na przedwzmacniaczu? Z tego co się orientuje jest wiele triod,tańszych i równie dobrze brzmiących.

i jaki transformator wyjściowy mógłbym tu zastosować od polskich firm (Ogonowski, Indel..)? Czy tylko ten lundahl ze schematu? Chodzi mi dokładnie o to żeby były odczepy dla głośników 4 i 8 ohm zamiast 8 i 16 ohm. Nawet nie chodzi o cenę lundahl,i...bo sa na ebayu ale po prostu łatwiejszy dostep byłby na miejscu

czy lampę prostowniczą w zasilaczu mozna zastąpić inną czy to już wymaga przebudowy zasilacza?

dzięki i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O transformatory pytaj się użytkownika pawelkomandos z Trioda.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 300b lepiej zagra 807, lub 811, ale to Twój wybór ;-)

 

Coś więcej na temat 807? SE, PSE, PP, spieta w triodę czy pentoda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowanie wzmacniacza SE w klasie A1 na pojedynczej triodzie, o mocy wyjściowej 10-20 W RMS to raczej trudne zadanie.

Owe (duże) moce wzmacniaczy, tak radośnie podawane przez producentów czy konstruktorów, mają znaczenie raczej marketingowe niż rzeczywiste.

 

Owszem, są wzmacniacze SE na triodach o takich (i wyższych) mocach, ale wymaga to spełnienia pewnych warunków - zastosowania odpowiednich triod i zasilania ich wysokim (czasem naprawdę wysokim) napięciem, a co za tym idzie zastosowania materiałów bardzo dobrej jakości.

A to jak przeniesienie się do wyższej ligi -: dużo pracy, zachowanie dużej staranności przy projektowaniu i montażu no i w związku z tym - DUŻO KASY do wydania.

 

Ze wzmacniacza którego schemat podano powyżej (na 300B) to może uda się wycisnąć 4-5 W mocy wyjściowej (RMS), przy rozsądnie ustawionym biasie, by nie żyłować lamp i uzyskać w miarę niskie zniekształcenia.

Można wprawdzie trochę więcej wycisnąć, ale kto będzie ryzykował wymianę (drogich) lamp 3 razy w roku?

 

Kto nie wierzy, niech zobaczy na datasheet lampy, np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na pocieszenie - te 5 W przy skutecznych kolumnach, mimo wszystko "daje świetne wyniki podczas słuchania muzyki".

 

Zamiennikiem (popularnej) 6SN7 jest równie popularna rosyjska 6H8C (po naszemu 6N8S) a jeszcze inny zamiennik (novalowy) to jak najbardziej popularna ECC82.

Według wielu, Ogonowski jest jak najbardziej OK., ale wielu konstruktorów ma własnych faworytów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka Daris666...ale to nie 300B..czy sie mylę? Upieram się przy 300B z prozaicznego powodu...mam dwie takie stare 300B ,kiedys je dostałem od woźnego ze szkoły,podczas remontu ,kiedy robili porzadek.Nie wiem czy sa sprawne ale to osobny temat.

 

Ok znalazłem taki schemat tylko moze ktos bardziej obeznany podpowiedział by mi:

czy w tym schemacie można zastosować inna lampę na przedwzmacniaczu? Z tego co się orientuje jest wiele triod,tańszych i równie dobrze brzmiących.

i jaki transformator wyjściowy mógłbym tu zastosować od polskich firm (Ogonowski, Indel..)? Czy tylko ten lundahl ze schematu? Chodzi mi dokładnie o to żeby były odczepy dla głośników 4 i 8 ohm zamiast 8 i 16 ohm. Nawet nie chodzi o cenę lundahl,i...bo sa na ebayu ale po prostu łatwiejszy dostep byłby na miejscu

czy lampę prostowniczą w zasilaczu mozna zastąpić inną czy to już wymaga przebudowy zasilacza?

dzięki i pozdrawiam

 

ten schemat to najbardziej popularny układ wzmacniacza SE na 2a3 i 300b. Taki układ jest w Sun Audio i połowie japonskich konstrukcji DIY.

Gra dobrze, aczkolwiek podwójne wzmocnienie na 6SN7 jest zbyt duże i w efekcie na godzinie 9:00 potencjometru bedziesz mial pełną moc wzmacniacza.

Poza tym, tak jak zauwazył kolega wyżej - moc tego wzmacniacza to max 4W.

 

mam trafa Tango do wzmacniacza SE na 6c33c. Z diabła zrobisz 12W SE w klasie A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostudziliście mój zapał...no ale z drugiej strony gdyby rozejrzeć się za jakimis kolumienkami o efektywności 92-95 dB to wystarczy . Szkoda że w domu w sumie słuchamy raczej dynamicznej muzy niz kameralnej tak dobrze odbieranej z takimi systemami. Ok powertuje forum ,schematy z netu i cos postanowie,i tak musze coś zrobic bo lampy mam na stanie. Dzięki za pomoc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostudziliście mój zapał...no ale z drugiej strony gdyby rozejrzeć się za jakimis kolumienkami o efektywności 92-95 dB to wystarczy . Szkoda że w domu w sumie słuchamy raczej dynamicznej muzy niz kameralnej tak dobrze odbieranej z takimi systemami. Ok powertuje forum ,schematy z netu i cos postanowie,i tak musze coś zrobic bo lampy mam na stanie. Dzięki za pomoc :)

 

Posiadanie dwóch wątpliwej jakości lamp nie zmusza Ciebie do budowy na nich wzmacniacza. Przemyśl to dwa razy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wzmacniacz na nowoczesnych "Diabłach" amerykańskich (grafitowe) moc 2x18W w SE ,super granie i gra ze wszystkimi kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mam teraz trochę czasu no i zima idzie chciałem coś tam zbudować ,pomyślałem jak w temacie ale to rzeczywiście może być wtopa bo nawet nie wiem czy te moje 300B sprawne do końca,a układ w razie czego wymaga wpompowania kasy....a i zaraz rośnie apetyt na jakies głośniki DIY o lepszej skurteczności. Przegladam fonar i tematy tutaj i coś bym zbudował cokolwiek,dziś zrobiłem sobie wycenę na nowe elementy wzmacniacza na 6l6 ewentualnie el 34 ,wszystko w PP i cholera wychodzi mi ze za komplet elementów na wzmak od 20-40W w PP to musze przygotować te 2000-2500 zł....i to z podstawowymi lampkami od JJ,oczywiście z obudowa która by miała sensowną estetykę.Patrząc dziś na ceny xindaków,cain,ów czy Yaquin gdzie mozna je wyrwac nowe do 3000 zł,a używki w okolicach 2000 zł to się zastanawiam czy poza samym zacięciem hobbystycznym do składania ma to większy sens. Z robienia na elementach zużytych,starych,niepewnych się dawno wyleczyłem bo to oznacza zwykle gorsza jakość lub niepewne elementy a to generuje potem i tak koszty. To nasze DIY powoli wchodzi w ten pułap co na zachodzie jest od dawna,jakość i estetyka ma być porównywalna z fabrycznymi urządzeniami a najlepiej jeszcze wyższa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Diy ma sens ekonomiczny kiedy idziesz w jakość - wtedy się to nawet opłaca. Niedawno był temat polskiej manufaktury - zakończył się zakupem chińczyka ponieważ poniżej pewnego pułapu nie warto schodzić. Ale jak zrobisz porządnie z dobrych części to wyjdzie nie drożej jak Chińczyk po modyfikacjach - ważne by nie robić z odpadów bo to potrafi się zemścić podwójnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, el84 w SE tez można zrobić na najlepszych elementach tylko czy ten zysk w postaci poprawy brzmienia jest tego wart..? Myślę ze jest jakiś tam poziom poniżej którego nie warto schodzić z jakością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty wzmaka w klasie A, SE , 20-30 W to same części 5000-10 000zł jeżeli to ma zagrać na poziomie HI END w twoim budżecie raczej szkoda czasu i pieniędzy. A wzmak grający słabo lepiej kupić używany i zaoszczędzić kłopotów , rozterek i czsu na dłubanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zelo7,100% racji,aczkolwiek robiłem kosztorys pod 300B 2x8W i biorac pod uwagę ze mam lampy sprawne (te co mam) to zamknał bym się w 2000-2500 zł...bez lamp 3000-5000 zł. Inaczej być nie chce ...oczywiscie kupując parkę nie tych najdroższych a przeciętnych ;),jakies 500-1000 zł/sztuke 300B.

Poszukam kogos do sprawdzenia tych moim lampek ,jesli sa sprawne i emisyjnie dobre to na pewno zadziałam,przeciez nie będa grał na rotelu jak mi w na stryszku miałyby lezec dwie sprawne 300B :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakie to lampy ?

 

Chyba Zelo7 mial na mysli z tego watku z postu z samego dolu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra lampa dht jest 813 lub model qb2/250 da koło 32 może 35wat mocy w klasie A1, w klasie a trochę mniej. Jednak sensowny wzmacniacz bardzo lekko przekroczy 10tys zł za elementy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tez sie przymierzam do mocnego wzmaka SE i teraz nie wiem jakie lampy wybrac. musza byc latwo dostepne. kt150, 845, diably ?? co polecacie zeby bylo duzo przestrzeni??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.