Skocz do zawartości
IGNORED

Tuner FM czy FM/DAB+


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

Pytanie jest takie, czy kupowanie obecnie tunera tylko FM ma sens. Zgodnie z zapowiedziami mamy przechodzić na DAB+. Tylko jak to zwykle u nas bywa, nie padają żadne daty do kiedy będzie nadawany analog FM. Gdzieś tam w sieci wyczytałem, że do 2020 sieć cyfrowa ma pokryć 97% powierzchni kraju. I na tym koniec. W DAB+ nadają obecnie chyba ze 4 stacje ogólnopolskie i jakieś tam lokalne.

Nie ma mowy (albo ja nie znalazłem) kiedy zupełnie zamilknął stacje FM.

Chciałbym sobie zakupić jakiegoś dobrego tunera. Pojawia się dylemat czy celować w jakąś ciekawą używkę tylko FM czy szukać czegoś nowego (lub używanego) obsługującego FM i DAB+ (a często jest to jeszcze połączone z odtwarzaczem strumieniowym).

Jeśli wyłączenie analogu to perspektywa powiedzmy 10 lat, to myślę, że można sobie takiego tunera kupić, ale jeśli to 3-4 lata to już kwestia do mocnego przemyślenia. Bo niestety po przejściu na cyfrę, tunery FM to już tylko ładne urządzenia, ale bezużyteczne.

No i pytanie czy za rok lub dwa nie pojawi się jeszcze coś innego niż DAB+ (np. DAB+++)

Może ma ktoś jakąś większą wiedzę na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogowe radio nie będzie wyłączone przez najbliższe kilkanaście lat, jeśli nie dłużej. DAB+ to krok w tył, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Dochodzi do tego fakt, że nadawcom nie opłaca się ta technologia. W moim mniemaniu nie ma co brać pod uwagę radia cyfrowego, tylko kupować dobry tuner FM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć jak i kiedy się skończy FM.Osobiście nie mam zamiaru kupować DAB.Ten system ma możliwości,lecz jak zwykle wygrywa kasa i stąd bardzo niska jakość transmisji.Zawsze wygrywa ilość stacji i oczywiście płatnych reklam ,nad mniejszą ilością stacji o wysokiej jakości dzwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tez ta sprawa interesuje, gdyz cyfrowe radio to także lepsza jakość muzy i inne opcje ;

system to dab + - ten plus oznacza /nadawanie i odczyt polskich znaków, wiec jak tuner nie jest dab+

to nie odczyta;

pr , oraz emitel nigdzie nie podaje aby był inny system dab+++ - bo i poco;

rownież nie bedzie wyłaczone analogowe FM, a po prostu dalej nadawanie

 

ilosc nadajników - jest juz wiecej, niz piszesz, praktycznie kazde duze miasto jest pokryte cyfra,

tylko co z tego - te nadajniki sa o mocy jakies 10kW max ( a dvbt 150 kW)

, czyli zasięg 40-50 km i zaleznie od terenu juz moze nie byc sygnału;

 

p nadajnik Gdyński Chwaszczyno wiecej wysyła w morze, a zasieg ledwo do Tczewa

 

coz miejmy nadzieje ze nastapi postep w tej dziedzinie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie tez ta sprawa interesuje, gdyz cyfrowe radio to także lepsza jakość muzy i inne opcje ;

system to dab + - ten plus oznacza /nadawanie i odczyt polskich znaków, wiec jak tuner nie jest dab+

to nie odczyta;

 

To nie polskie znaki, tylko całkowicie inne kodeki, jak dab (bez plusa).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Moje DAB+++ było ironiczne :-).

Nic nie pisałem o ilości nadajników, tylko o stacjach ogólnopolskich, które nadają w DAB+.

Bo pokrycie kraju sygnałem cyfrowym to jedna sprawa, a przechodzenie kolejnych stacji radiowych na DAB+ to druga sprawa. Tak mi się przynajmniej wydaje. A z tego co czytałem to niewiele, albo żadna z komercyjnych stacji nie jest póki co zainteresowana cyfryzacją.

Nie wiem dokładnie jaka jest różnica między DAB i DAB+. Być może jest jak piszesz, że chodzi o polskie znaki. Wiem tylko, że tunery z DAB (bez plusa) działać nie będą.

 

Widzę, że kolega Porlick wyjaśnił, że chodzi o kodeki. To by się pokrywało z tym co gdzieś tam wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mieszkam w Gdańsku. Mam Tuner FM/DAB+ (Cambridge Audio 650T). Próbowałem obie opcje i pozostałem przy FM. Przynajmniej w przypadku mojego Tunera nie było żadnej przewagi jakościowej DAB nad FM. W DAB jest tylko PR 1,2,3,4,Radio Dzieciom, Radio Poland, Polskie Radio 24 i chyba Radio Gdańsk - Nie ma innych komercyjnych stacji - zatem wybór bardzo niewielki. Nawet np jakość RMF Classic bije na głowę DAB a i tak wiem że mój Tuner nie należy do wybitnych. Kiedyś miałem Tuner Rotel RT 1080 - polecam wybitna jakość odbioru i dźwięku (to jest oczywiście stary model - tylko FM)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

No właśnie myślę o tunerze Rotela, choćby z tego względu, że mam serię 15. Nawet już chciałem zakupić RT-1570. Ale, po pierwsze jest niedostępny (będzie niedługo następca), po drugie ma dość wysoką cenę, ze względu na to, że to jednocześnie odtwarzacz sieciowy, na którym mi kompletnie nie zależy, ponieważ mam już inny.

Dlatego rozważałem właśnie proponowanego powyżej RT1080, ale pojawił się też na a..gro RDG-1520.

Inna opcja to nowy T11 (FM/DAB+). Trochę mnie kusi ten RDG1520, przede wszystkim dlatego, że będzie pasował wizualnie. Tylko trochę chyba ta cena przewalona, tym bardziej, że jak jednak zniknie FM, to nadal pozostanę bez tunera.

Pozostaje wybór nowy T11czy używany RDG1520. Cena zbliżona, tylko T11 to DAB+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawy temat, choć od strony audio, a przecież na stronie audio jesteśmy- prosty. System DAB to system starodawny, choć zdawałoby się cyfrowy. Kiedy w naszym kraju w sumie już wiele lat temu zapadła decyzja o przejściu na nadawanie cyfrowe zdecydowano się na nowocześniejszy DAB+. Inne kraje poszły tym samym sladem, stąd wielu oszustów na Allegro sprzedających badziewne starodawne NAD-y i Cambridge Audio np. w wersji 640 bez plusa króre ludziska z Danii masowo wysprzedają. Jest na ten temat sporo w necie.

Z drugiej strony po co komu na dzień dzisiejszy tuner skoro nasza Trójka..................................

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem ten sam dylemat. Miałem wzmacniacz Rotel RA 1520 i odtwarzacz Rotel RCD 1520 i poszukiwałem Tunera. Proszę poszukać w internecie zdjęć wnętrza RDG 1520 ( tam Tuner FM to tylko mała gotowa płytka doczepiona do reszty z której chyba nawet dźwięk jest przetwarzany przez przetworniki analogowo-cyfrowe by wejść na płytę główną i potem przez przetworniki cyfrowo analogowe i do wyjść). Podobny numer był w Tunerze-streamerze Denon DNP 720 ( obecna wersja DNP-730 w ogóle już nie ma radia FM). Natomiast Rotel RT 1080 to rasowa konstrukcja tunera - duża rozbudowana płyta z filtrami, itd. a nie jakiś gotowiec. Miałem go i rozkręcałem. Fakt nie pasuje do serii 1520 stylistycznie ale jako tuner jest super, postawiłęm go z boku i można się przyzwyczaić optycznie. Pilot od wzmacniacza RA 1520 obsługiwał Tuner RT 1080. Na temat T11 nie umiem nic powiedzieć. Od 2 lat nie mam już Rotela 1520 ale to już inna historia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem i używam anteny radiowej zewnętrznej specjalnej do UKF( pręt około 1,3 metra) ale mam ją postawioną wewnątrz w domu przy oknie. Jednak ten Rotel RT 1080 był tak dobry że nawet na wpiętym przysłowiowym kawałku drutu odbierał większość stacji co najmniej bardzo dobrze!!! podczas gdy inne tunery (obecny Cambridge, stary Technics, jakiś chyba Pioneer) wymagały tej w/w dużej anteny by uzyskać zadowalający odbiór. Tę antenę kupiłem w sklepie Antena w Gdyni na ulicy Działdowskiej gdzie jest super wybór.

Ten Rotel RT 1080 o ile pamiętam ma wejście na 2 anteny i zależnie od stacji można wybrać pilotem z której anteny ma on daną stację "łapać" gdyż często różne stacje są nadawane z różnych często przeciwległych miejsc w mieście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejście na telewizję cyfrową było dyrektywą Unii Europejskiej. W sprawie radiofonii cyfrowej jest tylko zalecenie. Kraje członkowskie mogą ale nie muszą się do tego zastosować. Norwegia wprawdzie do UE nie należy, ale w ciągu najbliższych kilku lat ogłosiła że wyłączy wszystkie analogowe nadajniki FM. Zostanie u nich tylko DAB+. Podobny krok planuje Dania i (jeśli dobrze pamiętam) Szwecja.

 

DAB+ to przyszłość radia. Ma bardzo duże możliwości, niewykorzystane z przyczyn (jak Przedmówcy napisali) finansowych. Na danej częstotliwości można umieścić albo jedną stację nadającą z jakością CD (możliwy jest nawet program wielokanałowy 5.1, ale byłby on kodowany w SAC, żaden odbiornik nie ma takiego dekodera, wszyscy poprzestali na stereo) albo multipleks kilkunastu stacji. Księgowi zadecydowali, że będzie to drugie. Zauważmy jednak, że program kodowany jest w HE-AAC v2 i nie należy się przerażać bitratem 112 kbps, bowiem w tym kodeku to równoważnik 384 kbps w mp3, a więc całkiem porządnie.

 

Prawdą jest że w DAB+ bawi się wyłącznie Polskie Radio. Komercyjni są na razie totalnie niezainteresowani. Zaryzykuję tezę (to wyłącznie moja opinia), że zaczną się interesować gdy większą popularność zdobędą odbiorniki samochodowe z DAB+. Już obecnie niektórzy producenci wyposażają swoje modele w takie odbiorniki. Wiele osób słucha radia głównie tam. Wówczas znajdzie się pierwszy komercyjny, który rozpocznie nadawanie cyfrowe. A potem już poleci, nikt nie będzie chciał odstawać. Z początku będą nadawali równolegle, na cyfrze i w analogu, co z kolei nakręci popyt na radia z DAB+. W dalszej przyszłości zaczną wyłączać nadajniki analogowe, nikomu nie będzie się opłacało utrzymywanie obydwu systemów.

 

Tak więc odpowiedź na pytanie Autora wątku jest oczywista. Czy warto kupić tuner FM/DAB+? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Nawet jeśli chwilowo zakres cyfrowy będzie wykorzystywany rzadko lub wcale. Jest to jednak sprawa przyszłościowa. Za kilka lat jak znalazł.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Tak się składa że akurat mam dostęp do DAB+ , jak dla mnie to jest pedarda. Przeskok jakościowy z FM na DAB+ jest ogromny, stacji mam mnóstwo,od wyboru do koloru. Korzystam z Onkyo t4030+ Hegel H80+B&W 685s2, ktoś tu pisał że FM jest lepsze niż DAB+,chyba z rozumem się z kimś zamienił. Przeskok jest jak z taśmy magnetofonowej na cd, aż chce się słuchać radia. Oczywiście mówię tutaj o Norwegii gdzie system FM został już prawie wyłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślę o tunerze Rotela, choćby z tego względu, że mam serię 15. Nawet już chciałem zakupić RT-1570. Ale, po pierwsze jest niedostępny (będzie niedługo następca), po drugie ma dość wysoką cenę, ze względu na to, że to jednocześnie odtwarzacz sieciowy, na którym mi kompletnie nie zależy, ponieważ mam już inny.

Dlatego rozważałem właśnie proponowanego powyżej RT1080, ale pojawił się też na a..gro RDG-1520.

Inna opcja to nowy T11 (FM/DAB+). Trochę mnie kusi ten RDG1520, przede wszystkim dlatego, że będzie pasował wizualnie. Tylko trochę chyba ta cena przewalona, tym bardziej, że jak jednak zniknie FM, to nadal pozostanę bez tunera.

Pozostaje wybór nowy T11czy używany RDG1520. Cena zbliżona, tylko T11 to DAB+

RDG-1520 posiada DAB bez + ,u nas potrzebny jest odbiornik z DAB+.Polecam poszukać z drugiej ręki RT-12 posiada FM,DAB+ i radio internetowe.Dodatkowa wbudowany DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jedyną rzeczą, której uczy historia, jest to, że większości ludzi niczego nie uczy. [Winston Churchill]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Wiem, że RDG1520 to DAB a nie DAB+. Ale jak pisałem wcześniej, jeśli wyłączenie FM to kwestia powiedzmy 10 lat to można się nad takim urządzeniem zastanowić, tym bardziej, że pasuje mi wizualnie do zestawu.

A o RT-12 nie pomyślałem, dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że przez te 10 lat do wyłączenia FM dab+ będzie się rozwijał i może się okazać, że tuner dab+ przyda się dużo wcześniej, jak za 10 lat.

Z drugiej strony, w domu bardziej przydatne może okazać się radio internetowe, jak dab+.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, w domu bardziej przydatne może okazać się radio internetowe, jak dab+.

Dokładnie, mam 2 tunery trzy systemowe i jak ich słucham to tylko radia internetowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie polskie znaki, tylko całkowicie inne kodeki, jak dab (bez plusa).

 

na pewno polskie znaki poczytaj sobie, natomiast fakt - oczywiscie

inny kodek

 

A z tego co czytałem to niewiele, albo żadna z komercyjnych stacji nie jest póki co zainteresowana cyfryzacją.

no ale przeciez wiadomo ze komercyjne stacje nie chca wkładac kasy w cyfre;

a w tv to gdzies masz 100 % cyfry , czyli jakosc obrazu hd - tylko publiczna,

a pozostałe jakosc sd ;

 

Zauważmy jednak, że program kodowany jest w HE-AAC v2 i nie należy się przerażać bitratem 112 kbps, bowiem w tym kodeku to równoważnik 384 kbps w mp3, a więc całkiem porządnie.

 

No to dobrze ze napisałeś , bo jakos nie mogłem znależć tych danych ,

wiec to oznacza tylko srednia jakość audio - faktycznie jak pisza inni

nie ma specjalnie roznicy, a jedynie moze nizszy poziom np szumu

lub odbiór z odbicia ;

no to - o kant z takim dab+

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Moim celem jest możliwość posłuchania radia, w miarę, w dobrej jakości i bez udziału internetu. Po za tym, jakość radia internetowego pozostawia wg mnie wiele do życzenia. Strumieniówkę już posiadam, tak więc radio internetowe też.

Chyba jednak będę celował w tuner FM/DAB+. W przypadku Rotela, jak pisałem wcześniej albo nowy T11 albo poczekać na nową odsłonę RT-1570. Tylko ta cena, 5000zł, a wszystko przez to, że to bardziej strumieniówka niż tuner. No i jeszcze proponowany wcześniej używany RT-12.

No nic, temat do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim celem jest możliwość posłuchania radia, w miarę, w dobrej jakości i bez udziału internetu.

FM nigdy nie będzie spełniał warunku dobrej jakości w sensie poglądów tego forum. Ograniczenie dynamiki, pasma do 14-15 kHz, spore zniekształcenia THD i sygnał doprowadzany do nadajników w formie MP3, 192 kbps. Internet radio bije to wszystko na głowę. Oczywiście nie przy niskich bitrate, ale jak czasem słucham Swiss Radio Jazz (128 kbps) to się zastanawiam co takiego szwajcarzy zrobili że przy tak niskim bitrate jest zupełnie dobrze choć oczywiście nie tak dobrze jak na wav czy flac 44,1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

 

Czyli krok w tył w ocenie wielu.

 

Powiem ci tak, sam posłuchaj i wyrób sobie swoje zadanie. Według mnie nawet nie miałeś styczności z radiem dab+ a tworzysz już teorie spiskowe. Ja na codzienne mam styczność z tym radiem, byłem świadkiem jak w jeden dzień działało fm a na drugi już nie.

Podoba mi się też że kanały są jakby w pakietach, nrk ma swój pakiet i jest ich chyba z 20. Fajnie to działa,u nas to raczej daleka przyszłość. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.