Skocz do zawartości
IGNORED

Bardzo dobre kable głośnikowe, które niewiele kosztują - czy istnieją?


dfx5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomierzyłem swoje kable głośnikowe ze skrętki ydt. Mają przekrój ok 1,5 mm2 i 4 m długości. Sygnały testowe zostały pobrane z zacisków wzmacniacz i z zacisków kolumny z tym że z kolumny była przedłużka ze skrętki. Nagrałem i pomierzyłem różnice w Audacity na wykresie analiza widma. Rozdzielczość 0,1 dB.

Moim zdaniem z tych pomiarów wynika, że taki kabel niewiele wnosi do brzmienia. Różnice  0,2 dB wystąpiły dwa razy i raz 1dB przy bardzo niskim poziomie -68dB. Może być to częściowo zasługa nierównomiernej impedancji kolumny, ponieważ pomiar zrobiłem przy podłączonych kolumnach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy porównując kable o podobnym przekroju skrętka a solid core czyli drut to jest wg was jakąś zauważalna różnica ? Zakładając ten sam materiał.

Czy te różnice w budowie wpływają np na pojemność ? Tłumienie? A zarazem na reprodukcję dźwięku a Jasło to jak?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku po wymianie głośnikowych na ydt oraz wewnątrz kolumny zrobiło dużą różnicę. Sama wymiana na głośnikowe nie wnosiła zbyt wiele. Nie trzeba tego mierzyć, wystarczy zmienić tylko w jednej kolumnie. Będziecie w szoku. Nosiłem się z tym zamiarem dość długo i nie byłem przekonany teraz polecam wszystkim jako kierunek do prawidłowego odtwarzania muzyki przez zestaw. Sama wymiana IC czy głośnikowych w moim przypadku powodowała mieszane uczucia a nawet wydało mi się że psują. Niby pojawiła się dynamika, lepsza kontrola basu, wieksza przestrzeń, ale coś nie pasowało.
Teraz już wiem że to był błąd. Po wymianie tylko w jednej kolumnie wiodącą stała się właśnie ta. Ten eksperyment uwidocznił jak bardzo tłumiony jest wysokotonowy i to nie chodzi że stał się krzykliwy. Obecne słychać szczegóły przy bardzo niskich poziomach głośności. Przy tak niskich że nie wyobrażałem sobie że te kolumny to potrafią. Przy dobrze zrealizowanych nagraniach odczuwalne są wibracje skrzypiec a tego nie potrafiły wcześniej otworzyć.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kable mają wpływ na brzmienie. 2. Ale nie kupowałbym kabli audiofilskich marek. Czemu oni nie mogą zrobić jednego dobrego modelu tylko mają 15 w swojej ofercie? Biznes..., te tańsze celowo degradują dźwięk po to byś kupił później te droższe itd. Cała tajemnica i tyle w tym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobię zrobię kabelek ze skrętki cat 6 zobaczymy jak to zagra..

5,5zl 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ciężko będzie przebić tą cenę heh

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1. Kable mają wpływ na brzmienie. 2. Ale nie kupowałbym kabli audiofilskich marek. Czemu oni nie mogą zrobić jednego dobrego modelu tylko mają 15 w swojej ofercie? Biznes..., te tańsze celowo degradują dźwięk po to byś kupił później te droższe itd. Cała tajemnica i tyle w tym temacie.
Wydaje mi się że nie ma dobrego modelu oprócz tych które bardzo mało wpływają na system. Zawsze będą wpływać i dlatego jest wybór. Np. kable melodiki można śmiało zastosować do jasnego systemu. Kiedy kupowałem to sprzedawca zapytał się do jakiej marki. Od razu zaproponował melodike. Ale on nie wiedział że ja mam sprzęt stary, rzeczywiście nowe wzmacniacze tej marki grają jasno, czymś trzeba to przytłumić. Tylko to nie tędy droga bo można dużo szczegółów stracić. Bas też jest rozlany, niby go więcej ale mało dynamiczny. Na pierwszy rzut ma się wrażenie poprawy lecz to jest złudne. Zastosowanie ydty ukazuje wszystkie wady systemu i nagrania. Dźwięk nie jest podany na tacy jak przy np. melodice. To jest kabelek który powinno się zabierać przy wyborze sprzętu.
Reduktor szumu dokładnie wyjaśnia jakie parametry wpływają na brzmienie. Zresztą na początku twierdził że nie wpływają ale przy ostatnim filmie już twierdzi co innego chociaż wprost tego nie powiedział.
Ja to widzę tak jeśli po zmianie na ydty sprzęt gra źle to znaczy że coś jest że sprzętem i akustyką. Po wymianie IC wokale były suche, w słuchawkach ok a na głośnikach lipa, w słuchawkach słyszałem szczegóły, detale z dużą rozdzielczością. Nosiłem się z zamiarem wymiany kolumn, wymiana kabli wewnątrz i szok i niedowierzanie. Dodatkowo musiałem zmienić kondensator bo były dwa równoległe. Ale to już na samym końcu kiedy jeszcze mi coś nie pasowało, no i teraz to gra. Kolumny stały się kilkakrotnie droższe. Nie twierdzę że są super ale gra to nareszcie poprawnie. Nie zastanawiam się czy może zmienić kolumny, czy może CD wiem że to płyta jest kiepska, to poprostu słychać. Że gra jasno czy ciemno to już kwestia gustu, ma grać poprawnie. Żeby słyszeć detale, żeby przy sciszaniu nie ulegała zmianie barwa wokalu i ogólnie przymulenie, żeby bas był głęboki i twardy. A wibracje przy skrzypcach to się tego nie spodziewałem, coś takiego słyszałem na Audio show ale zestaw kosztował 60 tys zł. Noszę się z zamiarem i będę zmieniał we wzmacniaczu chociaż mam jakieś markowe.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki ydt (niezła nazwa - należy wtedy pisać z dużej litery YDT) spisują się bardzo dobrze, chociaż moim zdaniem niekoniecznie nadają się do kształtowania brzmienia...dają po prostu efekt odetkania wąskiego gardła. Pomiary pokazują, że ten kabel nic nie podbija, chociaż może sprawiać takie wrażenie.

Gdyby komuś było za jasno na niektórych płytach można bardzo łatwo temu zaradzić stosując prosty filtr RC w IC, który po prostu przycina górę pasma - można to regulować. Są takie nagrania, które lepiej brzmią na ciemniejszych systemach. Sprawdziłem takie rozwiązanie zupełnie przypadkiem, kiedy pomyliły mi się wartości kondensatorów o rząd wielkości...pomyślałem jakie fajne łagodne brzmienie...w końcu mogę słuchać wszystkich płyt bez zmęczenia. To nie działa jak regulacja sopranu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest takie pójście na skróty. Kable nie powinny do tego służyć, ale nie ma innej możliwości poza modyfikacją sprzętu, a to jest jakby modyfikacja sprzętu, którą można przenieść do kabla. Warto spróbować, mało kosztuje, można sprawdzić wiele wariantów, a jak zechce się wrócić do jaśniejszego brzmienia nic nie kosztuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pawel72 napisał:

Tylko trzeba sobie zadać pytanie czy to system ma grać czy kable.

 

Przecież system to również kable w tym wewnętrzne okablowanie.

Przekonać się jednak o wpływie łatwiej na zewnętrznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to są dobre tanie kable...

Ani dobre drogie.

Wiem tylko tyle, że pomiędzy kiepskimi kablami często roznice są nie warte zachodu i jak w kiepskim systemie przepina się kawałek druta na inny to nie czuc różnicy.

Ale jak w dobrym systemie wepnie się kiepski kabel i dobry kabel to różnica w prezentacji dźwięku pojawia się często ogromna. Od mocnego podbicia basu, do większej klarownosci, rozdzielczości, lepszych wybrzmień, detalu itd. 

Słyszalne nawet przez moja dziewczynę ultra laiczkę w blind teście (a co ty pozmieniałeś, wcześniej brzmiało dużo lepiej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cytat

myślę, że warto przeczytać ten artykuł (z naszego forum z innego wątku) :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wprawdzie dotyczy trochę innego zagadnienia (kolumny pasywne / aktywne) ale temat kabli się w nich przewija w wypowiedzi człowieka, w którego kwalifikacje ciężko jest wątpić nawet sceptykowi.

dla leniwych cytat poniżej (ale zachęcam do lektury artykułu bo mi sporo naświetlił choć te sprzęty poza moim zasięgiem finansowym)

"Na rynku PRO od dawna bardziej popularne są głośniki aktywne.  I to głównie z uwagi na wygodę.  Oczywiście dochodzi do tego brak kabli głośnikowych, które mają spory wpływ na jakość dźwięku.  Przyglądałem się temu od zawsze.  Rynek audiofilski to rynek "tweakers‘ów" – coś jak tuning‘owanie samochodów. Audiofile zaopatrują się na przykład w ramię SME do tego wkładkę GRADO, odpowiedni napęd, dopasowują do tego phonostage, wzmacniacz, kable, głośniki... dobierają do siebie komponenty i to stanowi rodzaj poważnego hobby.

Moje pierwsze zestawy także miały wzmacniacze zewnętrzne, ale ponieważ szybko zauważyłem wpływ kabli na brzmienie, to opracowałem koncepcję zakładającą maksymalne skrócenie kabli i instalację modułu wzmacniacza w statywie głośnika.  Porównywałem ze sobą wiele kabli i drogi długi kabel zawsze przegrywał z kablem tańszym lecz krótszym. "

 

 

sorry nie wiem czemu wpis jako cytat się pojawia choć nie cytuję :) 

 

chyba, że sam siebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, mogę powiedzieć że najlepsze są kable głośnikowe to takie które są zbudowane z kilkunastu drucików który każdy ma swoją izolację. Po wielu testach i próbach MELODIKA BROWN SUGAR BSC2330 zagościła u mnie na stałe i na pewno nie będę szukał innego kabla.

MELODIKA BROWN SUGAR BSC2330 to kabel głośnikowy który spełnia moje oczekiwania w 100%, zbudowany jest z 16 drucików o wymiarach 0,20m2 i każdy ma swoją izolację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chord Clearway bez wtyczek i temat zamknięty na lata.

Miałem wiele kabli głośnikowych do około 1500zł , kilka w okolicach 5000zł a ostatnie bardzo zachwalane za 15000zł.

Teraz jest Clearway za około 55zł/metr i nie widzę sensu zmiany czy nawet próbowania czegoś innego.

 

Moją opinię potwierdziło już kilku znajomych mających też kable w okolicach 4-7000zł.

 

To nie jest kabel który zamula czy rozjaśnia . Nie podbije i nie osłabi jakiegoś pasma . Robi to co dobry kabel powinien - niewiele ingeruje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybaczcie bo jestem mega sceptykiem .. 

są kable do transmisji cyfrowej złocone  xD .. transmisja cyfrowa to 2 zsynchronizowane urządzenia pracujące na zadanej częstotliwości na wejściu mamy 0 i 1 .. i koniec ..  a niektórzy słyszą różnicę.. xDDDD

hitem jest kabel zasilający za jakieś koszmarne pieniądze .. jakby w scianie było złoto - i do transformatora leciało czystym goldem.  ale.. niektórzy słyszą różnicę.. 

kabel wprowadza zniekształcenia ... inny inne ..  a na końcu kto sobie zbadał słuch ? .. ile mu zostało z tych częstotliwości ? .. 

to dla tego w pogoni za króliczkiem sprzęt, który 3 lata temu dla nas wmiatał .. stał się jakiś inny .. 

nie jest tak ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.02.2019 o 21:06, J.Jerry napisał:

Pomierzyłem swoje kable głośnikowe ze skrętki ydt

Czy robiłeś pomiary dla innych kabli, takich bardziej klasycznych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, J.Jerry napisał:

Zbłąkany sceptyk

 kabel do transmisji cyfrowej odpowiedzialny jest za przesyłanie danych w formie zer i jedynek, które na końcu podlegają rozkodowaniu posiadając swoją sumę kontrolną na końcu każdej przesyłanej ramki. medium transmisyjne w tym wypadku nie ma kompletnego znaczenia. nie istnieje tu żadne pole błędu - w wypadku niepoprawnej sumy kontrolnej ramka wysyłana jest do skutku - na końcu otrzymujemy zawsze ten sam wynik. Dane w takich transmisjach są buforowane - pobierane do DAC'a ze stosu.. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romek atomek
z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.02.2019 o 07:52, romek atomek napisał:

 kabel do transmisji cyfrowej odpowiedzialny jest za przesyłanie danych w formie zer i jedynek

W tym wątku jest o kablach analogowych

W dniu 25.02.2019 o 23:01, piotrek7 napisał:

Czy robiłeś pomiary dla innych kabli, takich bardziej klasycznych?

To moje pierwsze podejście do pomiaru kabli przy okazji robienia pomiarów różnych wzmacniaczy. Kiedyś planuje pomierzyć więcej różnych kabli, ciekawi mnie jak wypadną linki.

Mam jeszcze poprawioną tabelkę gdzie dodatkowo jest pomiar sygnału zanim trafi do wzmacniacza. Można sobie porównać...wyraźnie widać że wzmacniacz zniekształca sygnał poza wszelkimi wątpliwościami w ten sposób, że go tłumi, a czasem zniekształca tyle co kabel. Ostatni pomiar pokazuje, że test sinusem nie pokaże za wiele...załączam wykres widma sygnału za kablem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pomiary kabla ydt sinus.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest celem planowanych pomiarow?

A) wykazanie, ze przemierzone kable maja rozne parametry techniczne?

B) wykazanie, ze przemierzone kable maja rozne brzmienie?

 

pamietaj ze

A) nie jest jednoznaczne z B) 

A) wymaga innych pomiarow niz B)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak. Miałem kilkanaście zestawów - tanich, drogich, średnich. W końcu pobawiłem się w DIY zaczerpniętych z doświadczeń na innych światowych forach. Skrętka mnie nie zaskoczyła pozytywnie, ani żaden solid care, natomiast od kilku tygodni słucham czegoś innego, czegoś - czego nie mam zamiaru zastępować ani szukać innych rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.11.2017 o 21:25, zwyczajnyjerzy napisał:

STEREOVOX HDSE : ) ...tylko z rynku wtórnego obecnie.

Miałem dłuższy czas te kable , poprostu świetne !! 

Wersja głośnikowa to HDLS

Niestety rzadko spotykane na rynku wtórnym....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Co jest celem planowanych pomiarow?

A) wykazanie, ze przemierzone kable maja rozne parametry techniczne?

B) wykazanie, ze przemierzone kable maja rozne brzmienie?

Celem pomiarów gdybym miał taką możliwość byłoby sprawdzenie co wychodzi po drugiej stronie kabla w różnych konfiguracjach, czy bardziej zależy to od konfiguracji, czy bardziej od kabla. Mam niestety skromne możliwości.

Godzinę temu, dementor napisał:

Skrętka mnie nie zaskoczyła pozytywnie, ani żaden solid care, natomiast od kilku tygodni słucham czegoś innego, czegoś - czego nie mam zamiaru zastępować ani szukać innych rozwiązań.

Co to takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry, solidny kabel, wykorzystywany przez Harbetha do okablowania wewnętrznego kolumn:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do tego solidna konfekcja - wtyki miedziane (na przykład coś z produktów CMC) i problem kabli głośnikowych z głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.