Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  166 członków

XiangSheng Klub
IGNORED

Klub XiangSheng


venom200

Rekomendowane odpowiedzi

Pojutrze będę lutować te Jantzeny i silver miki. Trochę się cykam, to będzie moja pierwsza elektronika w praktyce... od czasów technikum.

testował ktoś może OPA627AU x 2 ? bo nad tymi jeszcze się zastanawiam..

CHĘTNIE KUPIĘ OD KOGOŚ BURSON VIVID V6 !

@edit

Szczerze to już się pogłubiłem w tych OPA trochę. Na buforze musi być podwójny, ale na kanałach mogą być pojedyncze, choć jak wsadzi się podwójne, to też się nic nie stanie? Dziwne jest to, że na china-hifi-audio oferują opcję z 3 x OPA627, który to chyba nie występuje nawet w wersji pojedynczej.

 

Edytowane przez admor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojutrze będę lutować te Jantzeny i silver miki. Trochę się cykam, to będzie moja pierwsza elektronika w praktyce... od czasów technikum.
testował ktoś może OPA627AU x 2 ? bo nad tymi jeszcze się zastanawiam..
CHĘTNIE KUPIĘ OD KOGOŚ BURSON VIVID V6 !
@edit
Szczerze to już się pogłubiłem w tych OPA trochę. Na buforze musi być podwójny, ale na kanałach mogą być pojedyncze, choć jak wsadzi się podwójne, to też się nic nie stanie? Dziwne jest to, że na china-hifi-audio oferują opcję z 3 x OPA627, który to chyba nie występuje nawet w wersji pojedynczej.
 
Wszustkie opa w tym dacu są podwójne i pojedyńcze nie będą działać a mogą nawet coś spalić w dac albo same się spalić.

Wysłane z mojego MI PAD 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@admor lutowanie jest stosunkowo proste. Dasz sobie radę, później jaką satysfakcję będziesz miał.

Co do OPA to prawie wszystkie popularne OPA były testowane w różnych konfiguracjach jest to opisane oczywiście w tym wątku jak dobrze pamiętam trzeba szukać w tematach z poczatku tego roku. 

Ja osobiście nie polecam OPA627AU. Są lepsze moim skromnym zdaniem. 

Z OPA to trochę loteria, ale warto czytać różne wątki na innych forach również. Można po dokładnych opisach spróbować u siebie podobnego zestawienia sam tak robiłem i nie narzekam, ale dalej gonię króliczka ?

Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojutrze będę lutować te Jantzeny i silver miki. Trochę się cykam, to będzie moja pierwsza elektronika w praktyce... od czasów technikum.
testował ktoś może OPA627AU x 2 ? bo nad tymi jeszcze się zastanawiam..
CHĘTNIE KUPIĘ OD KOGOŚ BURSON VIVID V6 !
@edit
Szczerze to już się pogłubiłem w tych OPA trochę. Na buforze musi być podwójny, ale na kanałach mogą być pojedyncze, choć jak wsadzi się podwójne, to też się nic nie stanie? Dziwne jest to, że na china-hifi-audio oferują opcję z 3 x OPA627, który to chyba nie występuje nawet w wersji pojedynczej.
 
Możesz podać jakie modele kupujesz Jantzenów oraz silver mici ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jack0K napisał:

Jak tam lutowanko ?
Wrzuć jakieś fotki jak Ci wyszło...

Mam opóźnienie przez awarię auta. Dziś odebrałem wszystkie paczki dopiero. Mam wstępną wizję jak to ulokować. Nie mam żadnych kabli, dlatego chce wykorzystać fabryczne nóżki. Opierdziele je taśmą izolacyjną, żeby miały ekran. Zrobie warstwy: taśma, tasma, tasma, folia alu, taśma, będzie jak dobry kabel. Same Miki mają okrutnie krótkie nóżki. Wpadłem na genialny pomysł osedzenia ich na.. nóżkach Jantzenów. Zalutować w miejscu położenia oczywiście. Kondy obok siebie, prawie stykające się. Obecnie nie bedzie wyglądać to zbyt estetycznie, jednak myślę, że finalny efekt będzie typu: kreatywna, funkcjonalna, ciekawa prowizorka. Mam nadzieję ? Co o tym myślicie? Będzie wyglądać to mniej-wiecej tak:

 

IMG_20191031_234759_compress29.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, admor said:

Mam opóźnienie przez awarię auta. Dziś odebrałem wszystkie paczki dopiero. Mam wstępną wizję jak to ulokować. Nie mam żadnych kabli, dlatego chce wykorzystać fabryczne nóżki. Opierdziele je taśmą izolacyjną, żeby miały ekran. Zrobie warstwy: taśma, tasma, tasma, folia alu, taśma, będzie jak dobry kabel. Same Miki mają okrutnie krótkie nóżki. Wpadłem na genialny pomysł osedzenia ich na.. nóżkach Jantzenów. Zalutować w miejscu położenia oczywiście. Kondy obok siebie, prawie stykające się. Obecnie nie bedzie wyglądać to zbyt estetycznie, jednak myślę, że finalny efekt będzie typu: kreatywna, funkcjonalna, ciekawa prowizorka. Mam nadzieję ? Co o tym myślicie? Będzie wyglądać to mniej-wiecej tak:

 

IMG_20191031_234759_compress29.jpg

A Czemu nie zamonujesz obok tych czarnych chińskich(jak je wymontujesz) tam jest sporo miejsca i możesz miki wlutowac bezpośrednio w miejsce styków a janzeny na lekkim przedłużeniu kabelki miedzianymi. 

Podobnie jak u kolegi pierwsze zdjęcie 

Lub u mnie drugie 

 

20180615_000518 (1).jpg

IMG_20190512_212620.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gustwao napisał:

A Czemu nie zamonujesz obok tych czarnych chińskich(jak je wymontujesz) tam jest sporo miejsca i możesz miki wlutowac bezpośrednio w miejsce styków a janzeny na lekkim przedłużeniu kabelki miedzianymi. 

Podobnie jak u kolegi pierwsze zdjęcie 

Lub u mnie drugie 

 

20180615_000518 (1).jpg

IMG_20190512_212620.jpg

To niezłą gafę strzeliłem.. nie wiem czy zauważyłeś gdzie ja wgl je ustawiłem! O mały włos wymienilbym nie te kondy co trzeba. Masakra ? Miki, które kupiłem mają tak okrutnie krótkie nóżki, że nawet zamontować ich się nie da pionowo.. stąd pomysł, żeby były gdzieś w powietrzu. Zrobię jak u kolegi na pierwszym zdjeciu, z tym że sposobem jak na swoim zdjęciu, bo on tam chyba Mików nie zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wlutowałem Jantzeny - dałem je od spodu na przewodach.
Wymieniłem też przewody do Coaxów przy okazji bo te fabryczne "nitki" nie wzbudzają zaufania ?
Czekam jeszcze na paczkę z kondkami mikowymi by je wlutować górą.
Dobrze jeszcze nie pograłem bo mam gości, gram bardzo cicho ale chyba się nieco dźwięk otworzył.
Dzięki koledzy za wskazówki, bez Was nie byłoby u mnie XS'a i kolejnych modów.
Radości jest co niemiara... ?
Dla kolejnych majsterkowiczów moja fotka.
 

XS_mod.jpg

Edytowane przez Jack0K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, cork napisał:
47 minut temu, Jack0K napisał:
Polecane tutaj są te: >> Link

ok ale to są używki, czymś się różnią od tych które podałem wcześniej??

Za pewnie brzmieniowo inaczej wypadają ale najlepiej jakby koledzy się wypowiedzieli, którzy eksperymentowali z bocznikowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cork myślę że z powodzeniem możesz je zastosować. Ważne aby w mikach było srebro w tych nowych trzeba brać na wiarę ?. Stare sam kiedyś rozwalilem, aby się przekonać naocznie że tam są srebrne opiłki. 

Jakoś starszej technologii bardziej dowierzam zwlasza w tanich rozwiązaniach. 

Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cork myślę że z powodzeniem możesz je zastosować. Ważne aby w mikach było srebro w tych nowych trzeba brać na wiarę . Stare sam kiedyś rozwalilem, aby się przekonać naocznie że tam są srebrne opiłki. 
Jakoś starszej technologii bardziej dowierzam zwlasza w tanich rozwiązaniach. 
Zamówiłem te używki z allegro, zobaczymy co to bedzie - trochę krótkie nóżki mają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po  wszystkich modach xianga, czas przyszedł na sprawdzenie połączenia xlr - xlr 

Zamówiłem dobry kabelek u lokalnego rzemielśnika i testujemy. 

No powiem wam,  miazga!!!!!!!! 

Jak to urządzenie gra w tym połączeniu!!!!! 

Zdecydowanie najlepsze z możliwych i daje najlepsze efekty. 

Mam jednocześnie wzmaka połączonego po coloxial i xlr

Normalnie kocyk zrywa z xiangchenga razem z piżamom i majtkami :))) 

Zabawa z opa ciąg dalszy..... 

Największą zmianę opa słychać właśnie po xlr

Coloxial daje zmianę, ale tu potrzeba wybornego ucha i dobrze znanego repertuaru. 

Jestem mega zaskoczony efektu.

Może to również zasługa wzmacniacza, gdzie sam producent zaleca połączenie xlr. 

Oczywiście pomijam fakt, że po xlr gra głośniej  i może to łudzić . Oceniam ogólne odczucia z przekazu. 

Bardziej żywy wokal, scena bardziej w głąb, wysokie nawet trochę faworyzują. Fajnie słucha się wokali a szczególnie męskich z grubym basem. 

Muzyka progressive, house, vocal hause może zostać na coloxial - po xlr za dużo się dzieje, ale do jazzu bajka :))) 

 

Edytowane przez dancos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dojechały Mikowe.
Zaraz je wlutowałem, pomimo krótkich nóżek idealnie starczyły by sięgnąć do tulejek.
Ciężko mi wyłapać jakąkolwiek różnice, może mam gorszy dzień dziś.
Bardzo subiektywnie, że jest nieco ostrzej na wysokich bardziej chłodno i jakby mniej mi się podoba ta prezentacja (gram bez lampy). Trzeba dłużnej posłuchać...
Fotka do archiwum.

XS_mod_final.jpg

2 godziny temu, dancos napisał:

Po  wszystkich modach xianga, czas przyszedł na sprawdzenie połączenia xlr - xlr 

Zamówiłem dobry kabelek u lokalnego rzemielśnika i testujemy. 

No powiem wam,  miazga!!!!!!!! 

Jak to urządzenie gra w tym połączeniu!!!!! 

Zdecydowanie najlepsze z możliwych i daje najlepsze efekty. 

Mam jednocześnie wzmaka połączonego po coloxial i xlr

Normalnie kocyk zrywa z xiangchenga razem z piżamom i majtkami :))) 

Zabawa z opa ciąg dalszy..... 

Największą zmianę opa słychać właśnie po xlr

Coloxial daje zmianę, ale tu potrzeba wybornego ucha i dobrze znanego repertuaru. 

Jestem mega zaskoczony efektu.

Może to również zasługa wzmacniacza, gdzie sam producent zaleca połączenie xlr. 

Oczywiście pomijam fakt, że po xlr gra głośniej  i może to łudzić . Oceniam ogólne odczucia z przekazu. 

Bardziej żywy wokal, scena bardziej w głąb, wysokie nawet trochę faworyzują. Fajnie słucha się wokali a szczególnie męskich z grubym basem. 

Muzyka progressive, house, vocal hause może zostać na coloxial - po xlr za dużo się dzieje, ale do jazzu bajka :))) 

 

Jaki kabelek XLR zastosowałeś ?

Edytowane przez Jack0K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jack0K napisał:

Dziś dojechały Mikowe.
Zaraz je wlutowałem, pomimo krótkich nóżek idealnie starczyły by sięgnąć do tulejek.
Ciężko mi wyłapać jakąkolwiek różnice, może mam gorszy dzień dziś.
Bardzo subiektywnie, że jest nieco ostrzej na wysokich bardziej chłodno i jakby mniej mi się podoba ta prezentacja (gram bez lampy). Trzeba dłużnej posłuchać...
Fotka do archiwum.

XS_mod_final.jpg

Jaki kabelek XLR zastosowałeś ?

Większość modów jak dla mnie otwiera szczególnie górę. Tak samo bocznikowanie, było pisane. Xlr - xlr również sprawia wrażenie wyostrzenia, choć podoba mi się najbardziej. Zostanę przy tym połączeniu ale poszukam opa łagodniejszych i myślę, że będzie idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam Panowie, że Burson V6 Vivid nie nadaje się do neultralnie-analitycznych systemów (osobiście mam dopieszczonego Nelson Passa F5 z AudioPhysic Sitara). Słabiutko jest. Sucho, a detalicznością nawet nie przerasta Stacatto. Ten drugi po wejściu do środka (po wymianie kondów+bocznikowaniu)..  jest perfekcyjny. Nareszcie słyszę to, co trzeba :3

Czekam jeszcze na dostawę AD797BRZ. Zobaczymy jak wypadną w starciu z Muses, ale myślę, że je przerosną, chociaż czas (ucho) pokaże.

Czekam również na premierę Xiaomi Mi Note 10 Pro, który będzie fabrycznie obsługiwać LHDC. Kontaktowałem się z Chinami. Okazało się, że ten moduł bluetooth jednak jest dość mocny. Nie obsługuje Qualcomma, ale obsługuje LHDC, który obsługują apki na Androida - umożliwia przesył DSD (czyżby bezpośrednio do AKM?!), jak również 24bit o częstotliwości 900kbps, czyli całkiem konkretnie. Czasami po wejściu do domu nie ma czasu, nie chce się włączać lapka i do niego podchodzić.. wówczas telefon to świetne narzędzie. Szkoda, że LHDC dopiero wchodzi do telefonów, taki nowoczesny ten XS.

Za rok dołożę malinkę z digione signature. Również wymienię kable na super-hiper. Potem wymienię Nelsona na jakąś wypasioną lampę. Na koniec wymienię kolumny na coś z bardzo wysokiej półki. Wszystko przez XSa?

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim klubowiczom!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@admor szkoda, że nie zamowiles starszej wersję AD797BR gra bardziej naturalnie od wersji AD797BRZ. 

Ale się rozpedziles z tym sprzętem ?

Tak trzymać ?

Jak zdecydujesz się na maline 4 , to poczytaj o nakładce PI2AES zamiast digione signature. 

Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gustwao napisał:

@admor szkoda, że nie zamowiles starszej wersję AD797BR gra bardziej naturalnie od wersji AD797BRZ. 

Ale się rozpedziles z tym sprzętem ?

Tak trzymać ?

Jak zdecydujesz się na maline 4 , to poczytaj o nakładce PI2AES zamiast digione signature. 

 PI2AES lepszy?

Masz na myśli tego?

https://www.ebay.com/itm/1PCS-AD797BR-SOIC-to-DIP-Op-amp-replace-OPA627AU-/262081985061

Jeśli tak, to... sic! Chyba kolejna stówka (prawie) poszła na OPA, które pójdzie do szuflady.. obecnie jest może ociupinkę-tyciuńkę za ciepło, a Muses 8920 są ponoć neultralne, więc może akurat idealnie będzie.. jak nie, to w sumie mogę te BRZ jeszcze zwrócić. Nie masz może tych BR wypożyczyć do porównania ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, admor said:

 PI2AES lepszy?

Masz na myśli tego?

https://www.ebay.com/itm/1PCS-AD797BR-SOIC-to-DIP-Op-amp-replace-OPA627AU-/262081985061

Jeśli tak, to... sic! Chyba kolejna stówka (prawie) poszła na OPA, które pójdzie do szuflady.. obecnie jest może ociupinkę-tyciuńkę za ciepło, a Muses 8920 są ponoć neultralne, więc może akurat idealnie będzie.. jak nie, to w sumie mogę te BRZ jeszcze zwrócić. Nie masz może tych BR wypożyczyć do porównania ? ?

PI2AES lepszy? Zależy dla kogo na pewno nie gorszy. A cenę i wyjść ma więcej oraz mniej wrażliwy na zasilanie. 

Tak to ten AD797BR, ale musi być w wersji podwójnej. Czyli kostka z dwóch stron płytki wlutowana. 

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F352628837833

Niestety nie mieszkam w Polsce wiec z pozyczeniem będzie problem. 

@Jack0K jak po zbocznikowaniu mik nic nie usłyszałem to może świadczyć że masz w systemie gdzieś bardzo wąskie gardło, stawiam na transport w mniejszym stopniu wzmak. U wszystkich którzy zrobili ten mod była poprawa w prawie całym piśmie. 

Edytowane przez gustwao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gustwao napisał:

@Jack0K jak po zbocznikowaniu mik nic nie usłyszałem to może świadczyć że masz w systemie gdzieś bardzo wąskie gardło, stawiam na transport w mniejszym stopniu wzmak. U wszystkich którzy zrobili ten mod była poprawa w prawie całym piśmie. 

Myślę, że u mnie to, iż nie wyłapałem tej różnicy wnika tylko z tego, że tak duża była różnica po wlutowaniu Jantzenów, że jeszcze się z nią nie oswoiłem. Minęły zaledwie dwa dni i wlutowałem Miki na to.
Za kilka tygodni jak słuchowo już przejdę po modzie do porządku dziennego wylutuje na dzień/dwa Miki i porównam co się zmieniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gustwao napisał:

@Jack0K powinieneś to usłyszeć od razu po wlutowaniu mik bo to jest ogromna różnica. Coś w Twoim torze musi być strasznym zamulaczem.  Masz malinę ? 

Mam PicoPC z Daphile. Niestety jeszcze z zasilaczem impulsowym.
Niebawem go podmienię na coś lepszego.

Trochę mnie zaintrygowałeś tym, że tak duża powinna być różnica.
Między transportem a XSem ma chinola USB  - możliwe by on tak wycinał ?

Nie wiem czy dziś po lutownicę nie sięgnę jeszcze i potestuje Z i BEZ Mików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jack0K powiem Ci, że dobrze że teraz to wylapales, bo bardzo długo nie wiedział byś że masz w torze jakiś "koc".

Ja u siebie w torze również miałem kilka kocow, jeszcze mam na pewno jeden (potencjometr) chcę go wymienić na drabinkę. Sluszalem różnicę u kolegii, który wymienił u siebie w wzmacniaczu i się mocno zdziwiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gustwao napisał:

@Jack0K powiem Ci, że dobrze że teraz to wylapales, bo bardzo długo nie wiedział byś że masz w torze jakiś "koc".

Ja u siebie w torze również miałem kilka kocow, jeszcze mam na pewno jeden (potencjometr) chcę go wymienić na drabinkę. Sluszalem różnicę u kolegii, który wymienił u siebie w wzmacniaczu i się mocno zdziwiłem. 

Wylutował, posłuchał, wlutował, posłuchał i zwracam honor temu co te miki polecił. Różnica jest i to turbo na korzyść mików. Cała góra się uwalnia, wokale nabierają barw i idą na przód u mnie. Holografia lepsza i scena w szerz. A chińczyk na USB daje jednak radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 36

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.