Skocz do zawartości
IGNORED

Jak polepszyć brzmienie z plików?


Jarosław Kaźmierczak

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

(Konto usunięte)

A mnie zastanawia, co jest nie tak w brzmieniu plików?

Czytałem na tym forum różne bzdury na temat plików, szczególnie w zakładce HiEnd, ale ni hu hu nic z tego nie rozumiem...

Gram od lat z plików i żadnej przypadłości typu brak blasku, rozdzielczości a już na pewno cyfrowego nalotu nie zauważyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki plik jest plikiem, nie ma problemu, zmiany dźwięku zaczynają sie, gdy plik staje się sygnałem analogowym. Tam należy szukać poprawy, nie w domenie cyfrowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie TY masz zdanie w temacie? Masz W ogóle coś do powiedzenia?

 

Mało się napisałem w temacie Fidelizera tutaj i gdzie indziej? Chyba więcej niż ktokolwiek inny.

Co z tego, kiedy Wy go uważacie za gadżet voodoo.

Więc nie bardzo rozumiem Twoje pytania do mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało się napisałem w temacie Fidelizera tutaj i gdzie indziej?

bez autoryzacji papieża kościoła Audio Voodoo, to ile byś nie napisał, to jakbyś nic nie napisał :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mało się napisałem w temacie Fidelizera tutaj i gdzie indziej? Chyba więcej niż ktokolwiek inny.

Co z tego, kiedy Wy go uważacie za gadżet voodoo.

Więc nie bardzo rozumiem Twoje pytania do mnie.

Ktoś, kto twierdzi że naukę ma w d... Wypowiada się na temat fidelizera- ciekawe. A zdajesz sobie choć sprawę z zasady działania tego ptogramu, systemu operacyjnego i możliwości wpływu na odtwarzaniu dźwięk, czy tylko "ja słyszę"???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdajesz sobie choć sprawę z zasady działania tego ptogramu, systemu operacyjnego i możliwości wpływu na odtwarzaniu dźwięk, czy tylko "ja słyszę"???

 

Oczywiście, że tak i dlatego wiem jaki ma wpływ na brzmienie. Ty z góry zakładasz, że to oszustwo, więc żadne Twoje wypowiedzi w tym temacie

nie będą ani wiarygodne, ani wartościowe, ani też pomocne innym użytkownikom tego programu.

 

I tym akcentem proponuję zakończyć przekomarzanie się kto posiada większą wiedzę na temat Fidelizera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest Rambo jakiś mecz. Naukę należy wykorzystywać w sposób umiejętny i stosować ją tam, gdzie faktycznie się przydaje.

Sorry ale w kwestii tego programu Wasza nauka, która takie rzeczy regularnie neguje nie ma zastosowania, bo zmiany są naprawdę słyszalne.

Fidelizer ingeruje w brzmienie i go zmienia. Czy na lepsze? Kwestia indywidualnego odbioru. Są wersje, których nie lubię. Najlepsza jest w moim systemie 7.6.

Nawet ostatnia 8.0 moim zdaniem nie jest lepsza. Są systemy, w których w ogóle nie musi się sprawdzać i producent też o tym pisał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Każdy ma inny słuch i inny sprzęt. ;-)

 

Ale W każdym systemie operacyjnym odtwarzanie dźwięku ma o wiele wyższy priorytet, jak wylaczane przez fidelizer procesy W tle. Jeśli miałyby one w jakikolwiek sposób przeszkodzić w odtwarzaniu, system operacyjny wstrzymałby ich działanie do czasu ustania odtwarxania- dlatego fidelizer jest fikcją, w dodatku kaleczącą system operacyjny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fidelizer jest fikcją, w dodatku kaleczącą system operacyjny.

 

To jest mit. Fidelizer jest programem do optymalizacji systemu pod audio i nie powinno się używać na nim innych programów jednocześnie z używaniem Fidelizera, bo one mogą pracować niestabilnie, a w skrajnych przypadkach faktycznie uszkadzać system. Sam producent o tym pisze.

Jednak najnowsza wersja podobno jest ulepszona pod kątem właśnie większej tolerancji względem innych pracujących razem z nim programów, więc należałoby sprawdzić, czy to prawda.

Ja tego nie sprawdzę, bo u mnie na pokładzie Windowsa jest tylko JRiver + Fidelizer. Nie używam żadnych innych programów, komputer mam odłączony od netu i od kilku lat mam dziewiczy system, który ani razu mi się nie popsuł przez tego "nieszczęsnego" Fidelizera. Wszystko działa bez najmniejszego szwanku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mit. Fidelizer jest programem do optymalizacji systemu pod audio i nie powinno się używać na nim innych programów jednocześnie z używaniem Fidelizera, bo one mogą pracować niestabilnie, a w skrajnych przypadkach faktycznie uszkadzać system. Sam producent o tym pisze.

Jednak najnowsza wersja podobno jest ulepszona pod kątem właśnie większej tolerancji względem innych pracujących razem z nim programów, więc należałoby sprawdzić, czy to prawda.

Ja tego nie sprawdzę, bo u mnie na pokładzie Windowsa jest tylko JRiver + Fidelizer. Nie używam żadnych innych programów, komputer mam odłączony od netu i od kilku lat mam dziewiczy system, który ani razu mi się nie popsuł przez tego "nieszczęsnego" Fidelizera. Wszystko działa bez najmniejszego szwanku.

 

ale odpowiesz w koncu na zadane przeze mnie pytanie ? bo jak narazie pyskówka jest Twoim jedynym argumentem. Nagadales sie juz wiele, ze sceptycy nie mają sluchu. To, ze nauke masz w dupie to tez juz kilka razy podkreślałeś ale zeby odpowiedziec na proste pytanie to juz jak widać trudno. Wiec jeszcze raz: wszedlem na strone polecanego przez Ciebie opropgramowania i nie do konca rozumiem co jest głównym jego celem, czy mozesz wyjasnic co oznaczaja te słowa w cudzysłowie ? Od razu zadam kolejne pytanie: czy ten problem wystepuje tylko na komputerach PC z zainstalowanym systemem Windows czy rownież na Mac'ach i linuksie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale skoro nie rozumiesz prostej treści, to ja mam Ci jak 5-ciolatkowi wyjaśniać co tam jest napisane?

Zadaj pytanie na forum Fidelizera. Z pewnością dostaniesz wyczerpującą odpowiedź.

 

Aha...co do nauki, którą mam rzekomo w dupie, to wielokrotnie już pisałem: nie interesuje mnie nauka tam, gdzie nie jest mi ona do niczego potrzebna.

Nie interesuje mnie też z tego samego powodu wiedza na ten temat. Dlatego można przyjąć, że w pewnych tematach jestem ignorant, tak jak każdy.

Nie ma ludzi, którzy wiedzą wszystko na każdy temat. W tematach, które mnie interesują wiedzę posiadam na poziomie takim, który mi wystarcza.

Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale skoro nie rozumiesz prostej treści, to ja mam Ci jak 5-ciolatkowi wyjaśniać co tam jest napisane?

Zadaj pytanie na forum Fidelizera. Z pewnością dostaniesz wyczerpującą odpowiedź.

 

Nie jestem na forum fidelizera, tylko na forum audiostereo. Skoro nie masz ochoty rozmawiac w normalny sposob na tematy przez Ciebie poruszane to moze przejdz na forum, ktore bedzie dla Ciebie bardziej odpowiednie np. forum fidelizera.

 

nie wiem co to jest "digital glare. Czyli wychodzi jednak, ze o bardziej okrągłe zera chodzi jskoro osoby polecajace nie sa w stanie odpowiedziec na proste pytanie, no moze zbyt proste bo na poziomie 5latka.

 

Aha...co do nauki, którą mam rzekomo w dupie, to wielokrotnie już pisałem: nie interesuje mnie nauka tam, gdzie nie jest mi ona do niczego potrzebna.

Nie interesuje mnie też z tego samego powodu wiedza na ten temat. Dlatego można przyjąć, że w pewnych tematach jestem ignorant, tak jak każdy.

Nie ma ludzi, którzy wiedzą wszystko na każdy temat. W tematach, które mnie interesują wiedzę posiadam na poziomie takim, który mi wystarcza.

Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.

 

 

tak, wystarczajaco jasno ( wpis obraźliwy )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym kończę z Tobą jałową dyskusję, bo nie odpowiada mi rynsztokowy poziom.

Jednocześnie lojalnie informuję, że Twoje zachowanie zgłosiłem moderatorowi.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tu się absolutnie nie zgodzę. Bez urazy, ale przestrzegam przed pierwszym wrażeniem. Coś, co wywołuje WOW od razu, po 1/2 godz będzie drażnić- noooo w najlepszym razie nudzić.

Nie jest moim zamiarem nikogo urazić, ale ten dystrybutor w niedługim czasie będzie musiał zmienić strategię marketingową albo zawód. Kończy się czas brania konsumentów na świecidełka, lusterka i koraliki. Zacznie - już niedługo- liczyć się JAKOŚĆ, a tę można ocenić wyłącznie w długim eksperymencie.

Efekt WOW to nie pierwsze wrażenie tylko typ taniego brzmienia. Z tymi 30 sek. z boku to oczywiście metafora. Jak masz ucho to poznasz, że gra. Jak masz oko zrobisz zdjęcie "z niczego" komórką. Reszcie pozostają suwmiarki i pomiary...

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niniejszym kończę z Tobą jałową dyskusję, bo nie odpowiada mi rynsztokowy poziom.

Jednocześnie lojalnie informuję, że Twoje zachowanie zgłosiłem moderatorowi.

 

Pozdrawiam.

 

dziekuje za zakonczenie dyskusji i mam nadzieje, ze sie nigdy nie powtórzy. "Jednoczesnie lojalnie informuje" (towarzyszu soundchaser), ze Twoje zachowanie pokazuje jak niewiele masz do powiedzenia oprócz szczekania na innych, nawet jak bardzo sie stara czegos od Ciebie dowiedziec lub przekonac. A szkoda bo wydawaloby sie patrząc na Twoją liczbe postow, ze "rozmawia" się z kimś, z którym warto porozmawiac. Coż ...

 

Pozdrawiam również.

 

EDIT:

 

A odpowiadając na pytanie "Jak polepszyć brzmienie z plików?" nie wiem czy padlo: uzyć cyfrowego equalizera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Nie istnieje cos takiego jak mozliwość porawiania plików. One albo są dobre i są dobrze odtwarzane albo nie. Po co dorabiać jakąś filozofię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ZBANOWANY PRZEZ VLADO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wpływu kabli LAN, switchy pomijacie jeden aspekt - owszem nie można mówić że są gubione jakieś bity bo tu nie oto chodzi - chodzi o zakłócenie przenoszone przez kable i generowane przez urzadzenia - pomyślcie z jaką częstotliwościami pracują LAN i urządzenia w środku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie,

 

Używam Fidela w zasadzie od pojawinia się na rynku. Testowałem z różnym kompami, gołymi i takimi z gizmo poprawiaczami. Z dacami za 150zł i takimi za 12000... W najciekawszym okresie, w salce o bardzo niskim pogłosie miałem naraz 4 pary głośników aktywnych różnych producentów i pokaźny sub. Wszystko spięte najczęściej XLRami za max 1000zł za parę. W każdym zestawieniu i każdej konfiguracji zmiany zawsze są słyszalne. Zamiast pisać że poprawił się bas, scena czy góra - powiem - "timing". Uważam, żę z niego wyniakają wszystkie obserwacje słyszących. Nie wiem czy to jitter czy inny szajs.. wiem tylko tyle, że po zastosowaniu Fidelizera ma się wrażenie, że większość częstotliwości nagle zajmuje właściwe miejsce. To dzięki temu - jeśli akustyka, ustawienie głośników są poprawne, nagle słyszy się wiecej... nie wiem jak to określić ale to tak jakby głośniki w końcu grały razem ze sobą w odpowiedniej fazie. Ja się nie dziwie, że sporo ludzi przesiada się na Malinę wiedząc jak brzmi dobry transport, a czując że z zwykły PC na windzie to taki Ciamajda. Mi Fidel daje dużo radochy, nie trace funkconalości Windowsa a dzwięk jest wyraźnie lepszy... wiecej - najnowsza wersja w wersji Purist to już nawet over the top dla mojego obecnego systemu.

 

Wiem, że to trochę demagogia, zdaję sobie z tego sprawę... niestety w moim miejscu odsłuchowym słychać prawie wszystko, wszelkiej maści kable (do Gleleców za 20k mam podpięte obecnie zaproponowane przez Audioburaka solid core od domofonu chyba za 12zł za komplet biamp, haha pozdrawiam - wybornie się sprawdzają), USB a także sieciowe (których nie mam na stanie btw)... Nie twierdzę, żę już wszystko miałem i odpowiednio przetestowałem ale dla mnie poza cyfrowym DSP, największym poprawiaczem plików i streamowania z typowego PCta jest właśnie Fidelizer.

 

Pozdr / Cezarh.

Po to git program jest... ;-) Ja wchodzę w wersję Pro.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Dzięki że odpisałeś

 

Jako tego sprzętu też trochę w życiu miałem, a nigdy Fidelizera czy Jplay nie "słyszałem". Stąd byłem ciekaw jaki jest twój system. (mój w "o mnie"

 

 

Wczoraj pobrałem Fidelizera, zacząłem czytać co i jak, dostawca oprogramowania na wstepie wymienia programy jakie wg niego, trzeba posiąść na sprzęcie do odtwarzania muzyki, tj "Audiophiler Optimalizer" czy coś takiego, i jakie konkretne funkcję w nim uruchomić.

Program płatny, zrezygnowałem.

Dalej jest lista ustawień dla Foobar, to już wiele razy ćwiczyłem na przestrzeni 10 lat z moim Audio PC, tj wgrywanie plików do pamięci RAM (nie potwierdzam żadnego wpływu na brzmienie) oraz zmniejszenie bufora do 200ms (tego to akurat nie polecam) resztę jak się okazało miałem już wcześniej wprowadzone do systemu.

 

Po kilku podejściach, uznałem że to nie był dla mnie wczoraj dzień do analiz słuchowych, ot każdy kto próbował się myśle na tym przekonał, że nie każdego dnia mamy do tego predyspozycję. Ja wczoraj nie miałem i też a różnych prób z Fidelizerem i bez nie usłyszałem.

 

Nie mniej te wyłączanie WLAN/LAN w wersji Fidelizer Purist spowodowało najprawdopodbnie że dziś 4h walczyłem z WLAN w laptopie który robi jako napęd do plików i Tidal.

Po restarcie po prostu przestał mi działać WLAN oraz przycisk od jego włączania i przełączania między WLAN/LAN.

Nigdy mi się to wcześniej nie przydarzyło, pojawiło się po restarcie kompa, po uruchomieniu Fidelizara Purist.

Laptop to bardzo wysoki model HP, na dobrych i markowych podzespołach. Nigdy nie mialem z nich podobnych problemów.

W między czasie naliczyłem też że Fidelizer wygasił w sumie 4 procesy, które z wygody zazwyczaj mam włączone na codzień, nie mniej do samego słuchania nie są potrzebne. Wiele razy też pisałem, że wg mnie, otwarcie 58 zakładek w przeglądarce również wpływu na brzmienie nie ma.

Ale wracając do problemów z WLAN (wifi) nie pomagało resetowanie biosu, wgrywanie go na nowo, odinstalowywanie drajewerów od WLAN, wyjmowanie karty ze slotu w laptopie i ponowna instalacja, podłączanie i rozłaczanie anten, po prostu nic.

Kiedyś miałem co prawda gorsze przejscia z JPLAY po których finalnie musiałem przeinstalować system, tu finalnie, przeczesując internet natrafiłem na kolejny sposób na przywrócenie działającego wifi, w postaci instalacji jakieś pakietów oprogramowania HP do zarządzania WLAN/LAN/WWA/BT i jakoś softwerowo wymusiło to włączenie w końcu WLAN !! po 4h dumania, i irytowania się, gdzie zawodowo byłem technikiem informatyki i zawsze wszyscy do mnie ze swoim sprzętem przychodzą jak coś przestaje działać lub dzwonią i marudzą..

 

No nic, nie chce przez to pisać wprost że Fidelizer mi namieszał w systemie, bo to pewnie zdarzenie losowe, ani nie chce również pisać że Fidelizer u mnie nie wprowadza słyszalnych zmian czy warunkować generalnie, czy on działa czy nie.

Ja po prostu tego u Siebie, po raz nie wiem który, nie usłyszałem.

A słyszę wyraźnie zmiany w systemie, mogę w ciemno powiedzieć który w moich kabli sygnałowych gra miedzy DACiem i wzmacniaczem, ale tu niczego nie stwierdziłem.

 

Pozdrawiam

Ale na czym ty grasz te pliki Win 98, XP? Na Amiga?

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

dziekuje za zakonczenie dyskusji i mam nadzieje, ze sie nigdy nie powtórzy. "Jednoczesnie lojalnie informuje" (towarzyszu soundchaser), ze Twoje zachowanie pokazuje jak niewiele masz do powiedzenia oprócz szczekania na innych, nawet jak bardzo sie stara czegos od Ciebie dowiedziec lub przekonac. A szkoda bo wydawaloby sie patrząc na Twoją liczbe postow, ze "rozmawia" się z kimś, z którym warto porozmawiac. Coż ...

 

Pozdrawiam również.

 

EDIT:

 

A odpowiadając na pytanie "Jak polepszyć brzmienie z plików?" nie wiem czy padlo: uzyć cyfrowego equalizera.

OMG.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę o Fidelizer, Sparky i zasilaniu.

 

Kilka dni temu niestety popsuł się mój USbridge, odesłałem go do firmy Botland i po sprawdzeniu przez nich dostałem bardzo szybko nowe urządzenie. W miedzyczasie przyszedł też zasilacz Tomanka dedykowany do Sparky/USBridge (chociaż na stronie producenta nie jest wymieniany). I w ten sposób wczoraj zrobiłem pierwsze porównania.

 

Zasilacz Tomanka daje zdecydowanie lepszy dźwięk,, mam nadzieję, że po wygrzaniu da jeszcze lepszy. Na razie nie robiłem prób z podwójnym zasilaniem.

 

Dopiero z takim zasilaniem USBridge przebił bezpośrednie podłączenie komputera z Fidelizer do DACa.

 

Na zakończenie włączyłem Fidelizera w konfiguracji z Sparky (czyli komputer z JRiver 22 jest serwerem DLNA i tylko podaje pliki przez Ethernet do streamera Sparky/USBridge, który wysyła to do Daca) i wierzcie albo i nie ale dźwięk stał się jeszcze lepszy i był to duży skok. Trójwymiarowość, separacja, pełnia wybrzmień. W kiepskich nagraniach i słabym metalu jednak to polepszenie stało się nieznośne. Jednak Deep Purple "When a Blind Man Cries" zabrzmiał bajecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast Jriver+Fidelizer, robiłeś próbę na Foobar ?

 

Foobar od pewnego czasu pozostaje w tyle do JRiver, a kiedyś był moim zdaniem lepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga. Nie słucham metalu. Ale pamiętam, że raz porównywałem kawałek Stereolab słuchając go raz na Deezer hi-fi(akurat testowałem ten serwis) a raz ze swojego pliku na foobar/jplay. I szczerze powiedziawszy miałem problemy ze wskazaniem wielkich różnic. Wystarczyło zrobić ten sam zabieg z klasycznym fortepianem i różnice na niekorzyść Deezera były bardzo wyraźne. Takie samo doświadczenie miałem prze sprawdzaniu wpływu JitterBuga.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.