Skocz do zawartości
IGNORED

Godne polecenia odtwarzacze i transporty HI-END. Bez względu na wiek. AS.


Szymon1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam brzmienia tego modelu kolumn więc trudno będzie konkretnie doradzić ostateczne rozwiązanie.

Z dystrybutorem Esoteric Polska ciężko się dogadać, praktycznie nic z wyższych modeli nie mają na stanie. Z obsługą bardziej doświadczonego audiofila są poważne problemy. Zakup w ciemno to loteria. Dowiedz się czy jest możliwość wypożyczenia jakiś topowych modeli typu K01, P-02x, P1 Grandioso itd. Jeśli nie trzeba szukać u zachodniego sąsiada.

Ze swojej strony mogę pomóc w odsłuchu kilku godnych polecenia urządzeń. Zacznij może od paru wizyt abyś wiedział jaki konkretnie kierunek rozwoju Cię interesuje. Zapraszam do siebie z kolumnami i sprzętem jeżeli masz ochotę na takową wyprawę. To są zbyt poważne decyzje żeby podejmować je na odległość.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. To zrozumiałe. Będziemy się umawiać na odsluch K1. Kumpel poczynil ku temu już pierwsze kroki ale na tą chwilę odpuścił bo kupił pre D, Agostino więc zakup nowego źródła odłożył na rok przyszły. 

W związku z tym, że źródło musi czytać Sacd zbyt wielkiego wyboru chyba nie ma. 

Co do kolumn to tak jak pisałem, sprawa będzie dość otwarta. Jak kupi źródło wtedy dobierzemy najbardziej pasująca opcje do tej elektroniki. 

Persony grają bardzo detalicznym, szybkim dźwiękiem opartym o taką średnicę i solidny fundament basowy. Nie ma w nich ciepła ale nie jest to konstrukcja  pozbawiona emocji. Przy wymianie końcówek i pre, zauważyłem, że dość mocno ewoluuje w kierunku zmian jakie wnosi wymiana elektroniki a więc mówimy o dużej elastyczności, transparentnosci i neutralności tej konstrukcji. Góra oparta jest na berylu. W mojej ocenie jest znakomita w skali bezwzględnej. Ciekawostką jest tu też głośnik sredniotonowy, również wykonany z berylu. Czytałem opinie jednego z forumowiczów, że słyszy charakterystyczny sznyt za który odpowiada materiał z jakiego wykonano przetwornik. Ja osobiście nie potwierdzam tego choć pewnie jak w wielu przypadkach, pewne cechy brzmienia można dość mocno przypisać materiałom uzytym do budowy przetworników tak więc i w tym przypadku może być podobnie. Dla mnie średnica tych konstrukcji jaki się przede wszystkim jako niezwykle czytelna, zróżnicowana i dokładna. Z D,Agostino brzmi to niezwykle pociągające i wyrafinowanie. 

Jasne, że zakup w ciemno nie wchodzi tu w rachubę. Rozmawialiśmy z kilkoma osobami na ten temat i potwierdzają świetna współpracę D, Agostino i Esoterica stąd też nasze zainteresowanie tym urządzeniem. 

W jakim regionie mieszkasz Szymonie? Myślę, że warto byłoby skorzystać z Twojego zaproszenia i doświadczeń. To budowa systemu docelowego za duże już pieniądze więc trzeba tu rozwagi i staranności. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ira napisał:

Byłem w lekkim szoku jak zobaczyłem na AS Paradigmy za 170 kzł... Nawet ciekawie wyglądają.

Ja bardziej preferuję takie co grają, a nie wyglądają ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ira napisał:

w lekkim szoku jak zobaczyłem na AS Paradigmy za 170 kzł.

Ja jetem w stałym szoku jeśli widzę i słyszę coś z elektroniki audio co kosztuje więcej niż 50kzł.
(za jeden element całej audio układanki)  :-) ...i to wcale nie z powodu efektów tego co widzę i tego co słyszę.

Po prostu tak mam ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ostatnia wizyta w salonie audio nasuneła mi jeden wniosek - tam nic nie chce grać, ale za to łądnie wygląda :/. A co do cen to są conajmniej absurdalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, xniwax napisał:

Ja jetem w stałym szoku jeśli widzę i słyszę coś z elektroniki audio co kosztuje więcej niż 50kzł.
(za jeden element całej audio układanki)  :-) ...i to wcale nie z powodu efektów tego co widzę i tego co słyszę.

Po prostu tak mam ;)))

 

25 minut temu, piter z napisał:

Moja ostatnia wizyta w salonie audio nasuneła mi jeden wniosek - tam nic nie chce grać, ale za to łądnie wygląda :/. A co do cen to są conajmniej absurdalne.

Fajnie panowie ,że chociaż wy mnie zrozumieliście :) No, niestety jak usłyszałem znajomego właściciela dużego sklepu audio rynek się kurczy . Pewnie jednym z powodów są ceny. Zwłaszcza w odniesieniu do zarobków.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony rekomendacją Szymona kupiłem to 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przeróbka za którą Niemiec dał 800 Euro 8 lat temu, jak to często bywa, nie wygląda zbyt profesjonalnie....  ale jak gra!

Teraz to moja referencja w systemie jeżeli chodzi o transporty. USBridge z Tomankiem (w najdroższej wersji na tranzystorach 2 x 5V) zszedł na II miejsce. Będę musiał transport plików podnieść do tego poziomu tego CD. Ale czym? SOtM -em ?

Dzięki Szymon!

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomuś cieszę się, że mogłem służyć pomocą. To bardzo miłe jak wieloletnie testy sprzętu i doświadczenie z tego płynące pomagają kolejnym osobom w podejmowaniu trafnych wyborów.

Pobić ten znakomity odtwarzacz, (zwłaszcza po udanej modyfikacji) tanimi streamerami nie sposób. Możesz skorzystać z jego przetwornika, ma wbudowane wejścia cyfrowe. Tyle , że będzie problem z gęstymi formatami. 

Czy używasz dodatkowo zewnętrznego przetwornika?

Żeby "podskoczyć" temu playerowi w zakresie transportu trzeba sięgnąć po dużo poważniejszy kaliber typu dcs NB + roon. Sotm to niestety budżetowy poziom i na ten transport zainstalowany w VRDS25x nie wystarczy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Szymon napisał:

Tomuś cieszę się, że mogłem służyć pomocą. To bardzo miłe jak wieloletnie testy sprzętu i doświadczenie z tego płynące pomagają kolejnym osobom w podejmowaniu trafnych wyborów.

Pobić ten znakomity odtwarzacz, (zwłaszcza po udanej modyfikacji) tanimi streamerami nie sposób. Możesz skorzystać z jego przetwornika, ma wbudowane wejścia cyfrowe. Tyle , że będzie problem z gęstymi formatami. 

Czy używasz dodatkowo zewnętrznego przetwornika?

Żeby "podskoczyć" temu playerowi w zakresie transportu trzeba sięgnąć po dużo poważniejszy kaliber typu dcs NB + roon. Sotm to niestety budżetowy poziom i na ten transport zainstalowany w VRDS25x nie wystarczy.

 

Mod zrobil z niego tylko transport. Plytki z przetwornikiem i czescia analogową brak. W tym miejscu jest rozbudowany zasilacz z trafem. Jest tez dunski zegar. Wszystkie standarowe wej/wy sa nieaktywne. Sygnal jest tylko na tym dodakowym rca.

Siłą rzeczy korzystam z zewnętrznego DAC. dcs NB puki co odpuszczę no chyba ze trafi sie okazja jak z tym TEACiem. Puki co wracam do plyt... moze trochę zakupie.

Fajne ze sa zapalency tacy jak ty, ktorzy maja tyle determinacji, aby to wszystko przetestować i jeszcze sie z nami podzelic doświadczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sprawa jest jasna. Do 10kzł trudno będzie o ciekawsze brzmieniowo urządzenie. Jakiego przetwornika używasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co poruszam się w sprzętach i kabelkach do 10kPLN właśnie (choć prawie wszystkie kupiłem za mniej niż 4). Większość z manufaktur. Sam też modyfikuje sobie sprzęty tak jak LKS 003, którym się cieszę się już 3 lata :). Niezbyt bawi mnie przewalanie sprzętu przez system,  bo nie odnajduje zbytnio przyjemności z wykonywana testów. Najczęściej wyrabiam sobie opinię czytając fora i  zakupuje konkretne modele sprzętu ew. elementy do modyfikacji. Dlatego b. cenię osoby, którzy przetestowali kupę sprzętu i dzielą się tą wiedzą  na forach. Dla skąpych leniuchów takich jak ja to wymarzona sytuacja :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję ze zaśmiecam wątek. Wiec na tym kończę.

Wszystkim polecam tego TEAC-VRDS-25X z modem. Nie wiem jak gra bez i czy ten mod ma sens, bo oryginalnego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  nie słyszałem. Ale ten pokonał (co pewnie nie zaskakuje, bo to jakby powiedział Szymon budżetowe transporty) Oppo 103 i Sparky USBridge z Tomankiem na tranzystorach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2018 o 09:01, morawka napisał:

Trochę off topic

zastanawiam się ostatnio nad upgradem swojego MacaMini- wymiana wewnętrznego zasilacza impulsowego na zewnętrzny zasilacz liniowy wysokiej jakości 

Sa nawet firmy , które taka usługę oferują - np. Mojo Audio, z tym ze najbardziej wypasiony zasilacz to ok. 1200$

czy ktoś próbował takiego rozwiązania ? Jaki wpływ na brzmienie ?

czy jednak lepiej kupić gotowy streamer z porządnym zasilaniem liniowym typu Aurender

Choć ze względów użytkowych wolałbym pozostać przy MacMini

wszelkie uwagi mile widziane

Zerknij na to.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

big_catalogo_1544533391_2633.jpg

big_catalogo_1544533644_6182.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy na takiego Innuosa - sądzę, że siedzi tam zwykła płyta w formacie ITX w ładniejszej obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co w moje łapy wpadł 

ModWright Transporter na bazie Logitecha( czy to dobra zakładka ...? Hehe)

Kupilem go jako źródło do sypialni - streamer z dobrym "miracle DAC AKM4396 a Dan Wright dodał lampowe wyjście analogowe i przewymiarowane zasilanie z lampa prostownicza ( ile by kosztował taki Lampizator ? )

ale z ciekawości podłączyłem jako  transport do Berkeleya po AES/EBU i tak sobie hula od paru dni , aż żal wyłączać 

mialem już coś podobnego do innuosa- Cary Audio MS-1

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez morawka

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, morawka napisał:

ale z ciekawości podłączyłem jako  transport do Berkeleya po AES/EBU i tak sobie hula od paru dni , aż żal wyłączać 

Tylko, że cała siła modyfikacji polegała na poprawie analogowego stopnia wyjściowego. Jako transport gra identycznie z fabrycznym egzemplarzem Logitecha. Czy w Twoim egzemplarzu jest jakaś modyfikacja toru cyfrowego?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko analogowego, cyfrowy raczej jest fabryczny Logitech

zastanawiam się jedynie czy upgrade zasilania ma w tym przypadku znaczenie

Nie rozkręcałam ( jestem typowym humanista )

ale ponoć tak to wyglada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy gdy jest używany jako transport upgrade zasilania coś wnosi do brzmienia?

wiekszosc producentów streamerow oferuje upgrade właśnie przez lepszy zasilacz

Swoja droga po wyjściach analogowych gra bardzo przyjemnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez morawka

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Szymon napisał:

Z tego co widać na zdjęciach 

Zazdroszczę ze widzisz... 

niemniej jako transport spisuje się niegorzej od mojej podstawowej opcji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale jak już pisałem kupiłem go do sypialni jako samodzielne źródło po wyjściach analogowych właśnie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, morawka napisał:

Zazdroszczę ze widzisz... 

niemniej jako transport spisuje się niegorzej od mojej podstawowej opcji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

SB to był bardzo dobry transport. Zakup SB Classic + zasilacz liniowy i porównaj z ciekawości. Ewentualnie pożycz od forumowicza, jest kilka osób z tym sprzętem.

Co ciekawe stary SB ma wsparcie softu Roon i w takim połączeniu gra jeszcze lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Szymon napisał:

SB to był bardzo dobry transport. Zakup SB Classic + zasilacz liniowy i porównaj z ciekawości. Ewentualnie pożycz od forumowicza, jest kilka osób z tym sprzętem.

Co ciekawe stary SB ma wsparcie softu Roon i w takim połączeniu gra jeszcze lepiej.

No co Ty @Szymon SB Classic jako transport w dziale hi-end :)))

Swoją drogą SB  Classic tylko 16/44,1 kHz.

Transporter daje rade wyżej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Elberoth napisał:

Szkoda kasy na takiego Innuosa - sądzę, że siedzi tam zwykła płyta w formacie ITX w ładniejszej obudowie.

Sądzisz, ale nie wiesz co tam siedzi. Ja posiadam starszy model mk2 i porównując dzwięk po Pc-usb z MacBook Pro , Pioneer XDP100RK i serwera Nas Synology Ds216j , różnica jest ogromna.

Mój sprzęt do odsłuchu to wzmacniacz zintegrowany Rotel RA-1572 , głośniki Bowers & Wilkins CM6 S2 , kable głośnikowe Chord Odyssey 2 i kabel usb to Wireworld Starlight 7.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku twojej wersji mk II wiem nawet dokładnie - siedzi tam zwykła płyta mini ITX Mitac PD10BI ze zintegrowanym procesorem. Od strony hardware'u nie ma tam nic niezwykłego - to najprostszy możliwy komputerek, jaki każdy może sobie złożyć w domu samemu w 15 minut, za mniej niż 1500zł. 

Płyta Mitac PD10BI jest już dość wiekowa i chyba nieprodukowana - z tego co widzę w wersji mk 3 zastosowali jakąś nowszą wersję płyty, zapewne z nowszym prockiem i szybszą pamięcią.   

 

Innuso Zen mini mk 2 (na górze):

2017-7_innuos-zen-und-zen-mini-back-03.j

Mitac:

7d761e0412b62b3bc67cfee5a661e596.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.