Skocz do zawartości
IGNORED

Kable - jak dobrać, kierunek poszukiwań


Pasqual

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście zgadzam się, że podstawą doboru czegokolwiek jest odsłuch. Ponieważ jednak na rynku jest mnóstwo kabli, więc musiałbym przeznaczyć na ich testowanie chyba cały urlop :(

Byłbym więc wdzięczny, gdyby Koledzy podsunęli mi kierunek poszukiwań. Wiem, że lepszy kabel prawdopodobnie lepiej przewodzi prąd, ale w audio dzieją się cuda (np. całkowicie nie rozumiana przeze mnie fundamentalna zmiana brzmienia po zmianie kabla sieciowego czy działanie demagnetyzera na płyty CD. Dlatego bardzo proszę o wszelkie sugestie czy lepszy kabel gramofon -przedwzmacniacz czy przedwzmacniacz-wzmacniacz. Muzyka to głównie barok, renesans, Mozart,

Życzę wszystkim Wesołych Świąt i z góry dziękuję za odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej zagra średni pre wbudowany w seryjne urządzenie z dobrym kablem,

niż drogie pre oddzielne za to ze słabymi kablami.

Tu jednak jest pytanie podstawowe: co znaczy dla konkretnego konsumenta słowo "lepiej"

Czy pełne pasmo, obecność artysty i otwarty dźwięk, czy może granie "analogowe"

czyli cieplutko ze smyczkiem mocno nasiąkniętym mżawką 1 listopada i z oddali ?

 

Kolega @Ahaja polecał na wymianę w ramieniu np. drut cienki nawojowy emaliowany.

Idąc tym tropem mam do AT 440 kable DIY z drutu 0,2 mm2 solid - ekran tylko od źródła

i jestem z nich zadowolony, ale czy to są kable dla każdego ?

Im więcej czytam w temacie, tym bardziej wątpię ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj ostry temat i prowokacyjny , bo raz usuwanie złącz i rekabling licą uważam za mega głupotę , szczególnie jak odbywa się to na dobrym sprzęcie i na zasadzie wsadziłem bo polecają ,bez pomiaru i słowa o wkładce , oraz reszcie toru.

 

Jak cię dręczą takie głupie pytania to postaw kable głośnikowe na kawałkach drewna , ponoć niektórzy słyszą kolosalną różnicę. Jak i ty słyszysz różnicę , to lica jest nie dla ciebie , potrzebne ci są kable z kruptonitu i kamienia filozoficznego

 

Ogólna zasada jest taka , że impedancja wyjścia źródła powinna być mniejsza od impedancji wejścia wzmacniacza . Im ta różnica większa tym kable mają mniejszy wpływ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kable gramofonowe, to warto zauważyć, że wejście gramofonowe jest korygowane zgodnie z krzywą RIAA, czyli bardzo mocno osłabiane są wysokie, a wzmacniane niskie. Wobec tego bardzo ważna jest jakość kabla pod względem ekranowania, natomiast praktycznie nieistotne są parametry w górnym paśmie, bo marne ułamki decybela wobec tolerancji krzywej korekcji przedwzmacniacza zupełnie nie mają znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadna prowokacja. Co do spraw gramofonowych jestem całkowicie zielony, stąd moje pytanie. Konkretnie - mam bardzo dobre srebrne kable RCA od AMR, musiałbym tylko dorobić połączenie masy. , co specjalnie trudne nie jest. Wtedy dałbym od przedwzmacniacza do wzmacniacza gorszy kabelek. Czy lepiej dać kable od AMR między przedwzmacniaczem (Parasound ZPhono), a wzmacniaczem (Jazz WILE) i szukać jakichś kabelków do gramofonu Zależy mi na dźwięku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, czyli moim zdaniem dźwięku analogowym; nie jestem "badaczem pasma". W ramieniu nie zamierzam niczego zmieniać - mam Ad Fontes, a pan Kozłowski świetnie zna się na rzeczy i na pewno dobrał najlepsze kable między wkładką, a gniazdami RCA. W przedwzmacniaczu jest tylko przełącznik MC - MM, reszta tak jak fabryka dała. Nie chciałbym ograniczać potencjału, jaki ma gramofon i pre - czy w takim razie kupować specjalne kable gramofonowe, które tak jak sugeruje kolega przemak będą dobrze ekranowane. Cały system jest okablowany Versusem Albedo i gra to tak, że mi się podoba. Biorę też pod uwagę opcję - kupuję kabel z metra i dorabiam resztę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja też mam AF i niedawno wymieniłem przewody sygnałowe - pomiędzy preampem a wzmacniaczem. Przewody od gramofonu do preampu wciąż jeszcze mam oryginalne od p. Andrzeja (takie czerwone sznurówki).

Trochę mieszałem kabelkami, jednak tak naprawdę każdą zmianę słyszę dopiero za preampem - dlatego tutaj zainwestowałem w nowy przewód. Wymiana tych "sznurówek" na coś lepszego u mnie niewiele wnosi... wiem, dziwna to sprawa, skoro słyszę nawet zmiany przewodu zasilającego do ULPS preampu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może celowo tego nie robisz , ale robisz to jak stary prowokator . Zauważyłeś , że przy danych technicznych wkładki masz podaną pojemność i opór elektryczny (celowe uproszczenie dla laika) . Otóż twój przewód powinien mieścić się w tych widełkach i tyle. W tedy wkładka ma zazwyczaj najbardziej liniową charakterystykę . Nie chcesz go mierzyć , nie chcesz zajmować się sprawami technicznymi , to bardziej odpowiedni będzie dział hi-end . Tam audio-voodu i srebrne kable są na porządku dziennym , a fizyka nie istnieje .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między gramofonem a preampem kable o niskiej pojemności i solidnym ekranie. Sygnał z wkładki jest blisko 1000 razy słabszy od sygnału z np 'sedesa'.

 

Pojemność, która obciąża wkładkę to pojemność całego okablowania począwszy od pinów wkładki a skończywszy na wejściu na stopień wzmacniający w preampie. Jeśli sam preamp ma np 150pF pojemności na wejściu to dołączony do niego gramofon (przy dobrych wiatrach) zwiększy ją o 75-100pF minimum.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kończy się to często rezonansem wzmocnienia w pasmie pomiędzy 10 a 16 kHz, co słychać :-(

Jak umiesz i jesteś zwolennikiem tego, co fabryka dała, to sam zrób sobie kabelek.

Jest tego tematu trochę na forum, a pomysły bardzo różne, bo od drutu 0,12 po linkę 0,8 mm.

Wybrać musisz sam. Jak wszystko, co fabryka dała, to solid do 0,2 mm2,

a jak potrzebujesz modyfikować, to obszar poszukiwań jest nieograniczony ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kończy się to często rezonansem wzmocnienia w pasmie pomiędzy 10 a 16 kHz, co słychać :-(

Jak umiesz i jesteś zwolennikiem tego, co fabryka dała, to sam zrób sobie kabelek.

Jest tego tematu trochę na forum, a pomysły bardzo różne, bo od drutu 0,12 po linkę 0,8 mm.

Wybrać musisz sam. Jak wszystko, co fabryka dała, to solid do 0,2 mm2,

a jak potrzebujesz modyfikować, to obszar poszukiwań jest nieograniczony ;-))

 

Wiedziałem, że tu trafisz z kabelkiem od domofonu. Sorry, on do gramofonu się nie nadaje ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są duelundy i inne przewody ze srebra, srebrzone, włókna węglowe, taśmy bo o gotowych wykonanych

tą metodą nie chce mi się znów rozwodzić, ale co racja, to racja, bo

nie to w analogu większość, jak to mówią: "tygrysy lubią najbardziej" ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam metrowy kabel zazwyczaj ma małą pojemność , wychodzi mi , mierząc przez kondensator mniej niż 0,5 uF żyła (kabel proel) . Z tego wynika , że pojemności raczej trzeba szukać w pre . A skoro szkodzi - to poco tam jest ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5uF = 500nF = 500 000pF ...

 

------------------------------------------------------------

 

Kable video mają niską pojemność. Dobry, najlepszy ekran to plecionka ('braided' w specyfikacji w anglosaskim).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dużym przybliżeniu , wyszło 0,12 i kondensatorem 100uf na końcu , ale jednostki oczywiście zapomniałem przeliczyć :P . Kabel to jakiś proel instrumentalny , wiec nie ma się co dziwić .

 

z innym mniejszym kondem wychodzi 1,1 nf więc pomiar raczej o kant d rozbić . Trzeba chyba dalej wierzyć producentom na słowo. Chyba , że jest sposób by w miairę dokładnie zmierzyć.

 

i nie kilometrowy odciek :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy wykonany z drutu w PCV ma ok 80 pF/m więc to dużo nie jest,

a robiąc w postaci taśmy można to jeszcze zmniejszyć; ale C wtyków się nie przeskoczy.

Mierzone profesjonalnym, legalizowanym mostkiem B&K ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprawdopodobniej , bo mierzyłem bardziej dla sprawdzenia miernikiem lcr-t4 z kondensatorem w szeregu . Może z odpowiednio małym kondensatorem wynik będzie bardziej dokładny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy wykonany z drutu w PCV ma ok 80 pF/m więc to dużo nie jest,

 

Van Damme 55:

57cm długości z wtykami CMC - 34,8pF

 

Każdy normalny kabel ma pojemność rzędu 60-100pF na metr.

 

robiąc w postaci taśmy można to jeszcze zmniejszyć

 

Rozumiem, że używasz nieekranowanego kabla do połączenia gramofonu z przedwzmacniaczem? Jesteś debeściak! ;)

 

ale C wtyków się nie przeskoczy

 

Będzie trudno, bo one praktycznie nie mają wpływu na pojemność kabla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolałbym po naszemu i konkretnie , co będzie z brzmieniem się działo gdy będziemy zwiekszać pojemność kabla .

będzie się robiło podbicie w wysokich częstotliwościach , tłumacza użyj :P

 

różnie to będzie zależy od pojemności , może nie być góry a np talerze głośne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

będzie się robiło podbicie w wysokich częstotliwościach

 

Tylko ? bo może kablem da się więcej jak pre :)

Wymieniłem kable i wróciłem ponownie do starych , bo różnicy nie usłyszałem .

 

Tlumacz nie zawsze łapie coś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z uporem maniaka polecam druty zrobione z kabla antenowego 70 ohm: wybrać coś z niską pojemnością, jak najkrótsze. Ja wziąłem takie co żyłę wewnętrzną mają solid core.

A przewód masowy luźno owinąć wokół obu tych przewodów.

Aha: czy kabel "słychać" czy nie - zależy od indukcyjności wkładki: typowe MM mają ok. 0.5H (dużo), ale już Grado, które są MI - tylko ok. 0.05H -> wtedy rezonans z pojemnością kabla wychodzi poza zakres słyszalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemak zasugerował:

 

Rozumiem, że używasz nieekranowanego kabla do połączenia gramofonu z przedwzmacniaczem?

 

Otóż ekranowanego, a rzecz w tym, że pomiędzy żyły wstawiałem taśmę o szerokości 5mm

z 1,5 mm PCV i to przyznasz chyba - mocno zmniejsza pojemność.

Całość nawlekana w oddzielny cynkowany ekran, lutowany tylko z jednej strony.

Kabel nieekranowany przy takim poziomie sygnału zupełnie się nie sprawdził :-((

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przepisami na kable to proszę podawać podstawowe parametry takiego kabla jak opór , pojemność i długość . Bo skoro dowiedzieliśmy się jaki wpływ mają kable na pasmo wkładki , to dobrze by było wiedzieć jaki kabel możemy użyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.