Skocz do zawartości
IGNORED

Budżetowy zestaw stereo


hasos

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zakupić jakiś dobrze grający zestaw stereo.

Będzie grał w pokoju 18 mkw.

Kwota, którą dysponuję, to ok. 2500-3000 zł.

Może to być zestaw pod laptopa lub pod podpięcie dysku z muzyką, cd niepotrzebne.

Muzykę mam głównie we flac i flac z winyli, więc urządzenie musi obsługiwać taką jakość.

Preferuję dźwięk ocieplony, z zaznaczonym basem, niekrzykliwy i niesuchy.

 

Myślę o takich konfiguracjach:

 

1. laptop + dac/wzmacniacz + kolumny

2. Amplituner/odtwarzacz sieciowy + kolumny

3. Minizestaw.

 

Jeśli chodzi o 1 i 2 opcję, to tu nie mam propozycji. Chodzi mi o coś dobrego w danej cenie. Póki co w oko wpadły mi kolumny Magnat Magnat Quantum 673.

 

Dla opcji 3 mam propozycję Grand PianoCraft MusicCast MCR-N670.

Ten minizestaw jest ciekawy i kusi, ale z cd nie będę korzystał, z radia sporadycznie, więc nie wie, czy warto za to płacić.

 

W każdym razie problemem jest to, że trudno jest znaleźć dobry wzmacniacz z dac usb w niskiej cenie, stąd rozglądanie się po amplitunerach.

 

Będę wdzięczny za info, jaki zestaw pozwoli najkorzystniej wydać pieniądze.

 

Rozważam tylko nowy sprzęt.

 

I takie coś: R-N303D + NOTA 550

 

Nie wiem, czy jest coś takiego jak wzmacniacz, który czyta pliki flac? Taki amplituner bez radia i bajerów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od Twojego związku z basem ;-)

Jeśli musisz mieć efekty jak z caraudio, to moja propozycja odpada:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

funkcje są, USB jest a jak znajdziesz płytę CD na ulicy, tez odtworzysz ;-)

 

Sam AT można kupić za ok. 2,2 k a do niego dobrać podłogówki np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

albo monitory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bez kosztów dostawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Na pewno pod względem jakości dźwięku oraz komfortu obsługi klasyczny zestaw oparty na amplitunerze sieciowym i dobrych podłogówkach będzie opcją najlepszą. Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, system zbudowałbym na bazie amplitunera sieciowego Yamaha R-N402D (https://www.q21.pl/yamaha-r-n402d.html). To znacznie lepsze urządzenie niż R-N303D. W kwestii kolumn dobrą opcją jest rzeczywiście Indiana Line, jest nawet ciekawy zestaw R-N402D z kolumnami Indiana Line Nota 550X (https://www.q21.pl/yamaha-r-n402d-indiana-line-nota-550x.html). Trochę przekracza budżet, ale moim zdaniem naprawdę warto dołożyć. Jako alternatywa spójrz także na kolumny Pylon Audio Pearl 25 (https://www.q21.pl/pylon-audio-pearl-25.html) oraz STX Electrino 150 (https://www.q21.pl/stx-electrino-150.html). Pylon Audio to spójne, pełne, dynamiczne brzmienie, bardzo uniwersalna kolumna. STX natomiast to bardziej swobodny przekaz, wyraźniej wyeksponowane skraje pasma.

Alternatywą dla elektroniki Yamaha jest równie ciekawy, najnowszy amplituner sieciowy Pioneer SX-N30AE (https://www.q21.pl/pioneer-sx-n30ae.html).

 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Pisząc o ocieplonym dźwięku, nie mam na myśli walącego basu.

Oczywiście lubię, jeśli bas jest, zwłaszcza taki nisko schodzący, wybrzmiewający, ale nie jakiś rozlany, prezentujący się buczeniem.

Nie lubię natomiast syczącej i piskliwej góry, tzw. cykania.

Lubię dobrze oddany, ciepły wokal, wypełnienie.

Tak żeby Patricia Barber nie wstydziła się śpiewać :)

 

Dzień dobry.

Na pewno pod względem jakości dźwięku oraz komfortu obsługi klasyczny zestaw oparty na amplitunerze sieciowym i dobrych podłogówkach będzie opcją najlepszą. Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, system zbudowałbym na bazie amplitunera sieciowego Yamaha R-N402D (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). To znacznie lepsze urządzenie niż R-N303D. W kwestii kolumn dobrą opcją jest rzeczywiście Indiana Line, jest nawet ciekawy zestaw R-N402D z kolumnami Indiana Line Nota 550X (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Trochę przekracza budżet, ale moim zdaniem naprawdę warto dołożyć. Jako alternatywa spójrz także na kolumny Pylon Audio Pearl 25 (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) oraz STX Electrino 150 (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Pylon Audio to spójne, pełne, dynamiczne brzmienie, bardzo uniwersalna kolumna. STX natomiast to bardziej swobodny przekaz, wyraźniej wyeksponowane skraje pasma.

Alternatywą dla elektroniki Yamaha jest równie ciekawy, najnowszy amplituner sieciowy Pioneer SX-N30AE (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).

 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji.

 

Dziękuję za propozycje.

Czytałem o tych zestawach i rzeczywiście wydają się atrakcyjne.

Kluczowe dla mnie są dwie kwestie: cena w okolicach tych 3 tys. oraz zgranie się z moimi preferencjami.

Jak pisałem, chciałbym coś, co gra raczej ciepło, ale też nie jakoś bardzo flakowato.

Może tak: dźwięk naturalny, wypełniony, dźwięczny, ocieplony, bez syczącej góry, ale też jednak trochę szczegółowy i przestrzenny.

Taki po prostu przyjemny. Tak, by dobrze brzmiał wokalny jazz, ale i np. Metallica.

Wiem, że to wszystko to nie za takie pieniądze, ale myślę o takim kierunku.

Czy ta Yamaha nie będzie więc czymś raczej jasnym?

Niestety mieszkam we Wrocławiu, więc odsłuch odpada.

 

A Pioneer SX-N30?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i do tego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

albo używane pylony.

 

wzmacniacz, wzmacniacz gramofonowy, CD, Tuner - kompletny zestaw audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hesos mamy salon we Wrocławiu.

Wpadnij odsłuchać zestaw YAMAHA R-N303D z NOTAMI choć ja bym na Twoim miejscu spróbował z YAMAHĄ R-N402D bo dodatkowo dostaniesz wejście USB na dysk/pendrive i kolumnami TESI 561. Zestaw droższy ale świetnie brzmiący.

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n402d-indiana-line-tesi-561.html

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, problem jest taki, że w tym salonie niewiele jest na stanie :)

W przypadku tej Yamahy obawiam się zbyt suchego brzmienia, poza tym jak czytam opinie, to w zasadzie wszyscy są zgodni co do tego, że wypada ona znacząco gorzej względem pioneera i onkyo.

 

No i kwestia kolumn - co pod taki zestaw, którego szukam? Podstawki czy podłogówki?

Z wyczytanych opinii myślę o: Quantum 673, Pylon Audio Pearl 25, Indiana Line Nota 550, ale nie wiem, czy to wszystko to dobre typy pod to, czego szukam.

 

Pokój 18 mkw, muza flac i vinyl rip, różna, od Metallicy i Toola po jazz i powagę.

 

I jeszcze kwestia tej recenzji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"Występują drobne różnice między możliwościami portu USB i modułu sieciowego; ten pierwszy nie wspiera plików DSD128, a także Flac i WAV o częstotliwości powyżej 96 kHz."

 

Czy to oznacza, że po usb można odtwarzać pliki do 96 khz? Widzę, że Yamaha nie ma tego problemu. Coś za coś. Czy przy odsłuchu w ogóle da się wyczuć różnicę między np. 96 a 192?

 

Jak w ogóle sobie radzą te ample z czytaniem dysku hdd usb?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla opcji 3 mam propozycję Grand PianoCraft MusicCast MCR-N670.

To jest jedna propozycja,

Druga to Pioneer SXN30 lub Onkyo 8250 z Quantum 673.

Na RN3 lub RN4 bym nie szedł to jednak słabsze modele i tu co prawda wybierając lepsze kolumny i tak nie uzyskasz lepszego grania. To jednak modele stosunkowo słabe.

 

Piotrek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sprzęcie w tym budżecie wsparcie DSD i innych gęstych plików ta taki kwiatek do kożucha jak to się mówi, niemniej DSD wymaga bodaj wsparcia już nowszego standardu USB Audio 2.0 jeżeli chodzi o USB DACi.

Niedrogie wydaje się warte odsłuchania wzmacniacze to np: Onkyo A-9010 czy Pioneer A-30 ewentualnie A-20.

Do 18m2 to raczej nie brał bym większych kolumn niż Pylon Pearl 20 czy Electrino 150 lub jakieś monitory chyba że lubisz dużo basu.

Być może warto też posłuchać np Tonsil Pulse.

Niedrogie DACi wytwarza np. Project Nostromo (np. Nostromo 5H).

Inny przykłady budżetowego dac'a to Matrix Mini (w tym budżecie raczej tylko używany),

musical Fidelity V-DAC/V-DAC II, Cambridge Audio Dac Magic. Jest tego na rynku sporo.

W przypadku PC może się okazać że używając Linuksa USB dac zagra lepiej niż w przypadku Windows (zwłaszcza starszych niż 10).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to co wyzej przebija zestaw ktory mam w syialni/gabinecie: Raspberry Pi3 +Iqaudio hat DAC/wzmacniacz klasa D 2x35W do tego glosniczki qacoustics 3020. Calosc ok 2tys - wszystko nowe oczywiscie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ale to masz w jakiejś obudowie? Jak to wygląda?

Gdzie można nabyć ten dac, bo Pi3 widzę jest u nas.

Będę wdzięczny za więcej informacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qacoustics 3020 do gabinetu kapitalne, u mnie grają z mega budżetową końcówką mocy Dynavox ET 100, do tego malinka po USB i chiński DAC z regulacją głośności, śmieszne pieniądze a zestaw naprawdę potrafi zagrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz user guide.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jedno z lepszych zdań jakie zauważyłem jest na stronie 17-tej które mówi że zasilenie wzmacniacza bez podłączonych głośników może go uszkodzić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem staje się RPi. RPi po prostu odtwarza muzykę z udostępnionych zasobów sieciowych. Volumio np. Obsługuje się poprzez przeglądarkę z PC. Jak masz np.muzykę na pendrive to nie wpinasz tego do RPi tylko do PC i udostępniasz przez sieć. Volumio ma wtyczkę też np. dp Spotify'a.

Jak to działa z Windows PC nie wiem, testowałem kiedyś z PC na Linuksie. Zapewne Volumio pozwala podmontować też zwykłe dyski sieciowe.

Na ten moment wolę odtwarzać wszytko z PC via USB DAC. Nie muszę mieć tagów w nagraniach itp. Wszystko co odtwarza VLC odtwarzam.

 

Dodam jeszcze że o ile Laptop jest w miarę nowy dość dobrą jak na ten zakres cenowy jakość dźwięku może zapewnić wbudowana karta dźwiękowa. Podpinasz to kablem min jack - 2x RCA do wzmacniacza i dac nie jest potrzebny. Tanie przetworniki powiedzmy poniżej 300-500 PLN wcale nie muszą być lepsze od zwykłej karty dźwiękowej. Warto sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to rzeczywiście, zgłębię temat.

Laptop gra całkiem ok, nawet jak na głośniki laptopowe, więc może dziurka słuchawkowa nie będzie zła.

Szukałem jednak Daca by ją ominąć, ale może warto spróbować.

Czyli zakupuję dwie płytki, RPi i dac, łączę wg instrukcji i już?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wiele nie trzeba poza zasilaczem do Rpi i kartą pamięci 4-8GB i na której trzeba umieścić Volumio czy inny software oraz dyskiem sieciowym lub PC który będzie udostępniał zasoby.

 

Przykła dac'a: HiFiBerry DAC+ Pro RCA Są też konwertery do spdif np. HiFiBerry Digi+ Pro wtedy trzeba mieć dac'a z wejściem spdif.

 

Jest trochę wzmacniaczy które takie wejścia mają np. Onkyo 9010 chociaż lepiej żeby to był lepszy dac niż ten wbudowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasos - Zestawienie ktore Ci zaproponowalem zagra duzo lepiej od dziurki z laptopa - ale oczywiscie wymaga troche pracy - niewiele ale jednak - sa w necie proste turtoriale jak to zrobic - Obudow od wyboru do koloru - jesli jestes zainteresowany to polecam temat w dziale PC audio o Malinie.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie zgłębię temat, bo wydaje się to całkiem dobrym rozwiązaniem.

Czy udostępnianie muzy musi się odbywać radiowo, czy można np. podłączyć dysk hdd?

Czy ta konstrukcja cała nie wymaga jakiegoś chłodzenia na procesorze?

 

Czyli: kupuję płytkę podstawową RPi + np. to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) no i obudowę, zasilacz, katę i to już jest zestaw do grania? Do tego potrzebny jest wzmacniacz, czy ten dac jest też wzmacniaczem?

Jak by sie chciało to rozbudować o jakiś wzmacniacz za ok. 1000 zł i kolumny za ok 2 tys. komplet, to całość lepiej zagra niż np. amplituner pioneer sx-n30 i np. stx 250?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dac iqaudio ma tez funkcje wzmacniacza - oferuja kilka roznych rozwiazan - sam dac lub dac ze wzmakiem.

Chyba hifiberry tez ma cos podobnego - to urzadzwnie ktore nakladasz na raspberry - do niego potrzebny jest zasilacz mocniejszy (laptopowy) a on zasila jednoczesnie dac wzmacniacz i Maline.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Temat trochę wyewoluował, rozważałem różne opcje, także w innym temacie, i ostatecznie sprawa wygląda tak.

Źródłem będzie Malina, dalej dac lub wzmacniacz z dac i kolumny.

Podsumowanie odsłuchów, które odbyłem.

 

Najpierw były amplitunery:

 

1. Yamaha MusicCast R-N602 + indiana line 560

Granie dość przyjemne, z dociążonym basem, niezbyt agresywną górą, przyjemną średnicą. Zestaw muzykalny.

Minus: słaba scena i separacja. Wszystko grało na kupie.

Po tym zestawie podłączono dla porównania jakieś BW za 6 tys. Bardzo to kiepsko zagrało. Doszło więcej powietrza, pojawiła się lepsza separacja, ale na pewno nie był to zestaw z 8 tys. :)

 

2. Denon 720 wzmak + cd + Dali Zensor 3

Tu niestety nie słuchałem swojej muzy, bo cd nie czytał flaców hi-res z pendriva, a zamiast sieciowego gość podłączył cd.

Granie bardzo przyjemne, mimo że bardzo dużo góry, to nie natarczywa, świetna stereofonia, scena, separacja.

Jeśli ktoś szuka zestawu do muzyki akustycznej lub z małą ilością basu, to polecam posłuchać.

Słuchałem też w tym zestawie qu 3020 - grały dość podobnie do Dali, ale czuć że to nie ta półka.

Ale też zero basu.

 

3. Pioneer sx-n30 + Pearl 25

Z tych 3 zestaw najlepszy. Biorąc pod uwagę, że to koszt ok. 3 tys., to nawet świetny. Pearle grają bardzo dobrze.

Myślę, że trudno będzie dla nich znaleźć konkurencję. W każdym razie o wiele lepiej niż indiana.

Dobry bas, dynamika, dociążenie, góra sympatyczna.

Minus: słaba scena, brak powietrza, ale i tak lepiej niż w indianie.

Także jak ktoś szuka budżetowego zestawu, uniwersalnego, to polecam.

 

Następnie przyszedł czas na wzmacniacze, w odniesieniu do ampli:

 

- Pioneer sx-n30

- Yamaha r-n802

- Yamaha r-n602

- Nad 326

- Cambridge Audio (wzmacniacz, ok 2 tys. zł, z wyjściem cyfrowym, nie zanotowałem modelu)

 

Do tego kolumny:

 

- Tannoy Mercury 7.4

- Monitor Audio MR6

- Haco Aurora 700

- Acoustic Energy 109

- Sonus Faber Chameleon B

- Elac Debut B6

- Elac Debut F6

 

W pierwszym sklepie były zestawy wymiennie Pioneer, Nad, CA, Yamaha 802.

Na początek Tannoye i Pioneer - grało całkiem przyjemnie, dość równo, z niewielką przestrzenią, wszystko na froncie, bas zaznaczony, ale niezbyt duży, trochę za surowe to było, męcząco, zbyt bezpośrednio.

Życia doszło po podłączeniu Yamahy - średnie i wokal się cofnęły, doszło więcej powietrza na froncie, co mi się podoba, bo dźwięk nie jest podany na front, ale czuć, że przed nim jest przestrzeń.

Wiadomo, podłączenie wzmacniaczy dodało jakości, szlachetności, zdefiniowania.

Zdziwiło mnie, że NAD dość jednak tej góry ma, ale dociąża fajnie bas, CA dodaje też góry, ale jest bardziej liniowy, bas jest spory, ale skupiony.

W zasadzie podłączenie pod każde z tych kolumn wzmacniacza pokazywało dość zauważalną różnicę na niekorzyść ampli, niestety.

Dlatego zdecydowałem się na wzmacniacz w podobnym przedziale cenowym.

 

Kolejne połączenie to MR6, które spowodowało wyeliminowanie Tannoyów. Względem MR6 były trochę nijakie. MR6 na plus scena, przestrzeń, stereofonia, oderwanie dźwięków od kolumny, wokal i średnie lekko cofnięte, co mi się podobało, bo jednak lubię delikatne wycofanie średnicy. Z jednej strony chcę, by była szczegółowa, ale z drugiej też, by się nie narzucała. Tu było miło w zasadzie w każdej konfiguracji, wiadomo, z ampli pioneera najbardziej sucho, mało szczegółowo.

 

AE 109 miały bardzo miły, aksamitny taki, miękki bas, ale reszta to nie to. Scena słaba, wszystko wypchnięte do przodu.

 

No i Heco, podobnie jak BX6 były przyjemne, podobne brzmienie, ale Heco miało większy bas, mniej dookreślony, ale dociążenie basu i średnich bardzo miłe. BX6 chyba kreowało większą przestrzeń,a Heco miało bardziej wypchnięty wokal.

 

Na koniec podstawkowe Chameleon B - świetne kolumny, z mocnym, zaznaczonym basem, przestrzenią, trochę cofniętą sceną, z rozbudowanym tłem, muzyka bardziej w tle niż na froncie. Bardzo mi się spodobały.

Takie podstawkowe BX6 z mniejszym dociążeniem. Te słuchałem ich na NAD-zie.

 

W top hifi posłuchałem jeszcze - Elac Debut B6 i Elac Debut F6 z 602 i NAD-em.

Bardzo przyjemne granie, nawet z 602 nie było męcząco, szczegółowość, scena, stereofonia, muzyka pomiędzy głośnikami.

Przyjemnie to grało. Nie było dużej różnicy między ampli a NAD-em, wiadomo dociążenie, separacja, powietrze, ale nie aż tak duża, jak by się można spodziewać.

 

Z tego, co posłuchałem, to tak:

 

MR6/Heco

 

Dalej:

Sonus

F6

B6

 

Przy czym B6, biorąc ich cenę, to świetne kolumny.

 

Póki co odsłuchy pokazały mi, że mam następujące preferencje:

 

- przestrzeń - lubię jak jest duża stereofonia, rozmieszczenie instrumentów, powietrze między nimi, gdy dźwięk jest trochę odsunięty, docierający nie bezpośrednio z kolumny, ale jakby ze sceny, te plany w głąb i w szerz są istotne

- wokal, średnica - powinien być trochę cofnięty, nie bezpośredni (taki wydaje mi się jest właśnie w heco - na froncie), żeby nie był natarczywy.

- bas - bas schodzący nisko, nie musi być rozlany, ale by było czuć objętość i kontur, miękki, nie twardy, poza tym by dociążał średnie, by gitara basowa, czy kontrabas miały swój ciężar, wybrzmienie, jak plumknie fortepian, to by było czuć wybrzmienie.

- góra - nienatarczywa, szczegółowa, ale może być ciut schowana, też odsunięta w głąb.

 

Właśnie takie granie, przestrzenne, cofnięte lekko, ale szczegółowe i stereofoniczne, z dźwiękiem między kolumnami, oderwanym od głośników, a przy tym ocieplone, aksamitne, dociążone.

Tego szukam :)

 

Wydaje mi się, że MR6 i Heco to dają, podobnie Sonus, mniej B6 i F6, tu jest jaśniej, ale przestrzeń niweluje natarczywość.

Trudno mi wychwycić różnicę między wzmacniaczami, ale NAD dodawał chyba więcej dołu niż CA, poza tym czytałem, że CA to jasne granie, więc nie wiem, czy z czasem nie zmęczy.

 

Czyli źródło (malina, bo odtwarzacz sieciowy za 1500 zł nie będzie lepszy zapewne) + dac lub wzmacniacz z dac?

Dac cenowo to chyba tylko CA 100 - jak on się np. skomponuje z NAD-em?

A może do moich preferencji warto coś jeszcze ze wzmaków po słuchać?

 

Użytkownicy polecają sprawdzić onkyo 9050 i yamaha as501, ale boję się, czy nie będzie za sucho.

Yamahę mogę posłuchać tylko w top hi fi, a tam nie ma kolumn, które mnie interesują.

Onkyo nie mam gdzie.

 

Będę wdzięczny za komentarze odnośnie do moich odczuć względem kolumn i doboru źródła/daca/wzmaka.

Wiem, co mi się podoba, ale nie wiem, czy dobrze odebrałem dźwięk tych zestawów, żeby nie było, że później w domu dźwięk zacznie męczyć.

Najbardziej skłaniam się w stronę nada jednak, choć opcja onkyo i yamahy z dacami jest kusząca.

Czy taki nad + dac CA będzie lepszy niż np. as501 czy 9050 pod kolumny mr6 czy heco?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.