Skocz do zawartości
sylwon38

Cyfrowe ściszanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od dłuższego czasu nie zawracam sobie głowy bit-perfectami, WASAPI, ASIO itp. Pamiętam tylko porady, że jeśli decydujemy się ściszać głos korzystając z jakiegoś playera, a nie przy pomocy wzmacniacza, to w przypadku plików 16-to bitowych trzeba ustawić rozdzielczość 24bit, jeśli DAC obsługuje taką rozdzielczość, wtedy cyfrowy regulator będzie obcinał tylko nadmiarowe zera i nie będzie to zmniejszać rozdzielczości 16-to bitowych plików. Nie słucham żadnych Hi-Resów, ale TIDAL MASTER streamuje chyba muzykę w 24 bit. Co się dzieje wtedy z taką 24-ro bitową rozdzielczością, jeśli ściszam dźwięk z poziomu playera?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... jeśli ściszam dźwięk z poziomu playera?

Jakiego playera? Diabli wiedzą co programista zawarł w kodzie. Każdy player ma inaczej działającą opcję VOLUME. Do dziś nie wiem czy Foobar pracuje z wewnętrzną rozdzielczością 32 bit float czy 64 bit float i do dziś nie wiem czy do rozdzielczości docelowej po obróbce VOLUME dodawany jest dither. Ogólnie zero info technicznego w tym temacie.

To między innymi z powodu różnie zaaplikowanego kodu VOLUME ludzie twierdzą, że odtwarzacze programowe brzmią różnie. Nic w tym dziwnego. Jeden odtwarzacz przy operacji ściszania może dorzucać resampling + dither i pracować w 32 bit float a inny odtwarzacz może pracować w 64 bit float bez resamplingu z innym ditherem. Będziemy mieli więc dwa różnie grające odtwarzacze programowe.

Ściszasz dźwięk z poziomu playera i co dalej? Wypuszczasz ten dźwięk via karta dźwiękowa po analogu czy po wyjściu cyfrowym (optyczne/coax)?

Edytowane przez yayacek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze mam ustawione na maxa, czy to sam player TIDAL, czy też jRiver, tylko nowy wzmacniacz dość szybko kręci gałą z poziomu pilota i jest to trochę irytujące :-) Skok co 100dB ;-) Wolę jednak korzystać z analogowej gałki i trza będzie przywyknąć, bo też nie ufam czy programista przyłożył się i czy zdawał sobie sprawę, że dźwięk tu jest najważniejszy a nie tysiące zbędnych funkcji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krótko mówiąc - różnicy nie słyszysz?

Jaki wzmacniacz w końcu kupiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Krótko mówiąc - różnicy nie słyszysz?

Jaki wzmacniacz w końcu kupiłeś?

NAD 375BEE.

Różnicy raczej nie słyszę, za to jestem bardzo podatny na "autosugestię". Kiedy coś mi się uroi w tym pustym łbie, to wmawiam sobie, że nawet niedociśnięty porządnie wtyk RCA może być przyczyną degradacji dźwięku :-) Jakaś nerwica natręctw. Znasz może na to jakieś lekarstwo, mniej inwazyjne, niż porządnie przyłożyć sobie w łeb?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dwa głębsze :) i dać głośniej !

Uprzedziłeś mnie z tym wpisem. Mogę cię tylko przebić trzema głębszymi.

Trzeba się cieszyć muzyką, wolnym czasem, a nie rozkminiać cyferki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uprzedziłeś mnie z tym wpisem. Mogę cię tylko przebić trzema głębszymi.

Dla pewności cztery i piątym zapić :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jeszcze jeden glebszy i hifi nie bedzie potrzebne bo sam sobie zaspiewasz.

Edytowane przez szymon1977

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Używając Aimp czy Foobar2000 w ustawieniach aplikacji jest wybór głębi bitowej. Tutaj bym się nie przejmował. Program wewnętrznie raczej na 16 bitach nie pracuje. Ja używam replaygain w trybie album i niczego złego nie zauważyłem. Nie wiem jak jest z tymi spotify i Tidal... nie ma tam nic w sumie do ustawiania więc pozostają Windowsowe ustawienia. Ale co się dzieje przy ściszaiu programista jeden wie :) Spotify ma replaygain wiec może ktoś to zrobił odpowiednio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi