Jump to content
marcin32

Chiński DAC PCM1794 + AK4118 DAC

Recommended Posts

Tylko i wyłącznie bez wyświetlacza. Ze względu na to, że sterowanie już nie jest potrzebne. Wpinasz się bezpośrednio w PCM1794. Wyświetlacz jest do sterowania AK4118, którego pomijasz.

www.gavron04.diyaudio.pl układy audio

A no tak, nie przemyślałem pytania, bo przecież wyświetlacz ze sterowaniem jest do receivera AK4118. 
Trochę szkoda wejść SPDIF i wyświetlania częstotliwości próbkowania. Przydałby się switch I2S, ale wtedy i tak by nic nie wyświetlało dla modułu USB 😕

Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie. John Acton

www.valvencore.pl

1 minutę temu, McGyver napisał:

A no tak, nie przemyślałem pytania, bo przecież wyświetlacz ze sterowaniem jest do receivera AK4118. 
Trochę szkoda wejść SPDIF i wyświetlania częstotliwości próbkowania. Przydałby się switch I2S, ale wtedy i tak by nic nie wyświetlało dla modułu USB 😕

Zrobiłem switcha i2s. Też go wstawiałem w tym temacie. Jak dla kogoś grają cyferki na wyświetlaczu to niestety nie może używać porządnego konwertera z i2s do tego DACa 😄

http://gavron04.diyaudio.pl/?selektor-i2s,48

Nie zrozumieliśmy się. Dla mnie nie grają cyferki na wyświetlaczu, oczywiste jest że lepiej podłączać USB przez I2S. Niemniej wyświetlania trochę szkoda. Muszę chyba pomyśleć jak mieć i jedno i drugie.

www.valvencore.pl

Po prostu zapakuj mojego switcha i tyle 🙂 Wyświetlacz nadal możesz używać do sterowania Ak4118.

Chodzi mi o zrobienie wyświetlania nie tylko dla SPDIF ale i dla I2S (właściwie wystarczy dla I2S). Pomyślę nad tym.

• Like 1

www.valvencore.pl

10 minut temu, McGyver napisał:

Muszę chyba pomyśleć jak mieć i jedno i drugie.

Włąśnie leci do mnie XMOS z wyświetlaniem częstotliwości, a nawet i wycieraczek

https://www.diyinhk.com/shop/audio-kits/113-xmos-384khz-dxd-dsd256-high-quality-usb-to-i2sdsdspdif-pcb.html#/xmos-xmos_384k_and_0_96_vu_meter_pcb

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

3 minuty temu, Kris_54701 napisał:

Fajne, ale to z kolei jest tylko dla USB. Nie za bardzo to będzie wyglądać jak jeden DAC będzie miał dwa różne wyświetlacze, jeden dla USB i drugi dla SPDIF 😄 
Zatem i tak muszę pomyśleć nad problemem.

www.valvencore.pl

Muszę chyba pomyśleć jak mieć i jedno i drugie. 

US $47.31 30%OFF | Lusya Amanero cyfrowy XMOS interfejs dekoder dźwięku DAC częstotliwość próbkowania wyświetlacz AK4118 SPDIF I2S rozdzielnica z OLED T0138

https://s.click.aliexpress.com/e/bfldSPuU

No właśnie, coś w tym kierunku.

www.valvencore.pl

W dniu 29.07.2019 o 15:57, McGyver napisał:

Nie zrozumieliśmy się. Dla mnie nie grają cyferki na wyświetlaczu, oczywiste jest że lepiej podłączać USB przez I2S. Niemniej wyświetlania trochę szkoda. Muszę chyba pomyśleć jak mieć i jedno i drugie.

Jest i wyświetlanie dla USB 🙂

621ac31ac5e2a5847aed07a15da121cc_1564587

W dniu 28.07.2019 o 17:44, gavron04 napisał:

Zamiast szaleć z takim wynalazkiem to proponuję sprawdzony USB Audio od .3lite na CM6631.

Trafna propozycja @gavron04 - urządzenie USB Audio od .3lite działa wyśmienicie z moim DAC PCM1794 w połączeniu z RPI3B+ i sterowane z MOODE Audio :)
uruchomienie tego jest dziecinnie łatwe.

Dobrze że nie poszedłem w kierunku mnożenia konwerterów sygnału oraz nakładek Allo Kali na RPI.
USB Audio to najprostsze i najlepsze rozwiązanie do takiego zastosowania.
Mając taką bazę wystarczy zmienić tylko DAC po I2S i mamy kolejne urządzenie do testów :)

Całość zamontowana do obudowy po starym tunerze

20190801_204315.thumb.jpg.27539ed75797d3595c4f73ecc9f665ca.jpg20190801_204306.thumb.jpg.3894dd884f245de5464a0ca7ca03290a.jpg:)

Edited by Rafal kar
  • Like 1

Posiadam "fabryczną" wersje DAC'a z tematu. Chciałbym coś poeksperymentować i z tego co czytałem to najszybszą modyfikacją jest wymiana OPAMP,  czy można prosić link do jakiś lepszych zamienników? Może być z Ali 🙂

Edited by Kami3n147

Najszybszą pewnie tak, ale zacząłbym od naprawy filtrów, które im nie wyszły 🙂 

• Like 1

W dniu 9.09.2019 o 14:45, Kami3n147 napisał:

Posiadam "fabryczną" wersje DAC'a z tematu. Chciałbym coś poeksperymentować i z tego co czytałem to najszybszą modyfikacją jest wymiana OPAMP,  czy można prosić link do jakiś lepszych zamienników? Może być z Ali 🙂

Chcesz kolego wymienić opamy na tej płytce ? To najlepiej będzie:

1. Zakup autentycznych opamów bezpośrednio od ti.com lub w  hurtowniach z elektroniką  tme , mouser , digikey itp (tyle że ceny przy małych ilościach + transport robią istotną cenę☹️).

2. Zakup opamów na "stoliczkach" na portalu "ale..drogo" od niejakiego recoill_75 (od niego kupowałem i jestem zadowolony)

3. Lub popytaj się na forum czy ktoś , przypadkiem nie ma na zbyciu  itp.

Ps. 

Zakup na ali....ss  to czysta loteria nie gwarantująca autentyczności ( a tym samym jakości spodziewanego brzmienia) , wiele jest podrabianych poprzez nadruki na nich a w rzeczywistości mogą to być 5532 albo  5534  bodajże .

Też kupowałem od "skośnookich przyjaciół" z ali...su.com ( AD744 oraz LT1364 ) ale jeszcze ich nie testowałem w swoim nowym projekcie DAC-a PCM1794A bo czasu brakuje a poniekąd zawodzi mnie pan Rober z Modushop-u któremu zaufałem i powierzyłem wykonanie "facjaty" obudowy Pasante 2U 🤬 😡☹️😩 !!

Edited by thomas_XLR

Będę skłonny rozstać się ze swoim PCM1794. Do kompletu dorzucam najlepiej brzmiące w tej aplikacji opampy. Jest też i trafo coil zasilające, które mogę dołączyć do zestawu. Jak coś to na priv proszę.

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

>Będę skłonny rozstać się ze swoim PCM1794. Do kompletu dorzucam najlepiej brzmiące w tej aplikacji opampy. Jest też i trafo coil zasilające, które mogę dołączyć do zestawu. Jak coś to na priv proszę.

Dlaczego? Coś Ci się w nim nie podoba?

Panowie , macie może schemat analogu tego DAC-a ? Chce przetestować transformatory na wyjściu a do tego niezbędne jest wylutowanie elementów przy opampach .

...there is no spoon...

Analog jest zerzniety z dataszita opa1612.

18 godzin temu, mdabro napisał:

>Będę skłonny rozstać się ze swoim PCM1794. Do kompletu dorzucam najlepiej brzmiące w tej aplikacji opampy. Jest też i trafo coil zasilające, które mogę dołączyć do zestawu. Jak coś to na priv proszę.

Dlaczego? Coś Ci się w nim nie podoba?

Jest spoko, ale znalazłem coś bardziej w swój gust. 

Screenshot_20190913-083507.png

Edited by Kris_54701

11 minut temu, Kris_54701 napisał:

Jest spoko, ale znalazłem coś bardziej w swój gust. 

czyli co?

Sabre, czy jednak coś R2R?

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

wczoraj wyciągnąłem z pudełka i posłuchałem tego daca . pierwsze wrażenia - fajny  - dobry bas , ładna przestrzeń , detale , energia  ale po kilku minutach słychać wyraźnie wpływ opampowego analogu - barwy maja techniczny nalot , góra nieco ostra i zapiaszczona , pojawia się lekka agresja w żeńskich wokalach  . w porównaniu do zlampizowanego AD1862 czy TDA1541A brzmienie jest przybrudzone i poprostu sztuczne . moim skromnym zdaniem wystarczy jednak zrobić dobry analog lampowy lub zastosować transformatory i zagra lepiej niż w/w ,,kultowe'' kości .

...there is no spoon...

Analog na lampie zmienia postać rzeczy. Nie wiem czy z każdą lampą, ale taniutka 6N2P-EW uspakaja dźwięk, dodaje basu i muzykalności. 

Taka lampowa analogowka to niemały wydatek, ale  w łatwy sposób można poprawić brzmienie stosując 3 x opa1612. Układ jest do tych opampow stworzony przez ich producenta. Brzmienie jest łagodniejsze, mniej techniczne, mniej efekciarskie, ale za to pełniejsze z lepszą barwą, z większą ilością szczegółów, z lepszą sceną. W zależności od reszty toru i gustu może się nawet podobać. Zawsze jednak będzie słychać że gra kostka.

Grałem też na 2x opa1612 i opa2132. Również doskonałe połączenie. Prawie tak jak na trzech 1612, ale odrobinę ciemniejsze.

Edited by Kris_54701

2 minuty temu, Kris_54701 napisał:

taniutka 6N2P-EW uspakaja dźwięk, dodaje basu i muzykalności. 

też mam takie wrażenia , testowałem lampowe analogi do dac-ów prądowych w układach SRPP na kilku lampach - 6111WA , E88CC, 6N6P , E180CC , 6N1P , 6112 od różnych producentów ale 6N2P-EV jest wyjątkowa - barwy są nasycone i realistyczne jak z żadnej innej lampy 

...there is no spoon...

10 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Analog na lampie zmienia postać rzeczy. Nie wiem czy z każdą lampą, ale taniutka 6N2P-EW uspakaja dźwięk, dodaje basu i muzykalności. 

Taka lampowa analogowka to niemały wydatek, ale  w łatwy sposób można poprawić brzmienie stosując 3 x opa1612. Układ jest do tych opampow stworzony przez ich producenta. Brzmienie jest łagodniejsze, mniej techniczne, mniej efekciarskie, ale za to pełniejsze z lepszą barwą, z większą ilością szczegółów, z lepszą sceną. W zależności od reszty toru i gustu może się nawet podobać. Zawsze jednak będzie słychać że gra kostka.

Grałem też na 2x opa1612 i opa2132. Również doskonałe połączenie. Prawie tak jak na trzech 1612, ale odrobinę ciemniejsze.

Polecam wzmacniacze operacyjne na elementach dyskretnych. Przesłuchałem stado NE, AD, LT i dopiero wstawienie Stacatto, Burson Audio i ostatni nabytek od pana z dalekiego wschodu na ebaju ;-) pod nazwą audiofeelccdt. Różnica w jakości brzmienia DAC-a to lata świetlne i najlepiej wydane pieniądze.

• Like 1

Co zrobić by po uruchomieniu DAC uruchamiał się  z ustawionym na stałe  na SPDIF a nie coax  bez potrzeby ręcznego przestawiania?

Cóż, nie wiemy co kolega miał na myśli, wiemy jedynie co napisał 😉

www.valvencore.pl