Skocz do zawartości
IGNORED

Nowe CD za 3-5 k czy DAC i transport ?


Hrehor

Rekomendowane odpowiedzi

Najtanszy nowy sensowny transport kosztuje powyzej 10 tys.

 

2/10 bo odpisałem :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli CD albo DAC za 3k kupisz, ale na transport minimum 4? xD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat nie taki jeszcze stary, więc zamiast zakładać nowy, napiszę tutaj. Jestem w podobnej sytuacji jak autor wątku. Posiadam sporo płyt, a plików słucham rzadko. Mimo to jak każdy zresztą lubię słuchać muzyki w najlepszej jakości na jaką pozwala budżet. Dysponując niecałymi 3 tysiącami czego lepiej szukać? Używanego ale nie starego odtwarzacza, czy dobrego transportu w postaci jakiegoś tam odtwarzacza + DAC? Szukam w źródle po prostu jak najwierniejszego oddania muzyki i odpowiedniej ilości szczegółów. Czy brzmienie będzie lekko "ocieplone", czy też "ochłodzone" nie ma większego znaczenia, ponieważ wzmacniacza jeszcze jako takiego nie znalazłem. Czy w tej cenie znajdę coś co będzie adekwatne jakościowo do AP Sitar?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę dosyć często o tym odtwarzaczu. Wiele osób go chwaliło. Niestety nie mam możliwości przesłuchania u siebie, zatem byłby to zakup w ciemno. O jakiejś przesadnej awaryjności nie słyszałem, ale czy w razie potrzeby da się jeszcze dokupić jakieś części typu laser?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to sprzęt, który nadal jest w oficjalnej dystrybucji. Zapytaj się o części zamienne do niego za 10 lat. Wtedy to pytanie będzie zasadne. Wiesz dlaczego jest zachwalany przez wiele osób? Bo to cholernie dobry odtwarzacz. Pod względem dźwięku i wykonania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2018 o 12:55, Hrehor napisał:

Obecnie stoję przed trudnym wyborem. Padło mi CD i muszę jakoś załatwić tą dziurę. I o ile temat CD mam jako tako rozpoznane to DAC są dla mnie nadal wielką tajemnicą.

Za wspomnianą kwotę można kupić kilka Nazwijmy to znośnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Na przykład Roksan K3 Rega apollo-r Pioneer pd-50 A może uda się nawet Naim 5si. Mogłaby być to również coś używanego ale o zadbany egzemplarz nie będący dziadziusiem trudno a szukam już miesiąc.

 

A może Cary Audio cdp-1 (nowy) ? 

 

Z przeprosinami za wjazd z reklama bez wstępnego przedstawienia się na forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2018 o 12:55, Hrehor napisał:

Witam. O CD i DAC napisano tu wiele.

A jak wypadła konfrontacja?!?

Obecnie stoję przed trudnym wyborem. Padło mi CD i muszę jakoś załatwić tą dziurę. I o ile temat CD mam jako tako rozpoznane to DAC są dla mnie nadal wielką tajemnicą.

Za wspomnianą kwotę można kupić kilka Nazwijmy to znośnie odtwarzacz. Na przykład Roksan K3 Rega apollo-r Pioneer pd-50 A może uda się nawet Naim 5si. Mogłaby być to również coś używanego ale o zadbany egzemplarz nie będący dziadziusiem trudno a szukam już miesiąc.

Zastanawiam się jak wymienione przeze mnie propozycję w zakładanym budżecie będą miały się dźwiękowo do jakiegoś DAC do którego podepnę jako źródło na przykład starego Marantz CD 63 albo 6000. Czy ma to w ogóle sens czy dźwięk będzie lepszy w ogólnym znaczenie tego słowa i czy w ogóle warto się bawić w takie zestawienie. Od razu nadmienię że pliki są dla mnie nowością i jeszcze nie przekonałem się o ich wyższości na CD. Co nie zmienia faktu że mam ogromną ochotę tego spróbować. Jeżeli ktoś z Was borykał się z podobnymi dylematami Będę wdzięczny za odpowiedź i doświadczenia jakie zebraliście.

Marantz CD63 czy 6000 mają niskiej jakości wyjścia cyfrowe . Znacznie lepsze są CD42,52 i najlepsze z nich CD72.

Do tego dobry kabel cyfrowy około 800-1300zł , reszta na DAC.

 

Natomiast jeżeli chodzi o odtwarzacz CD to za 5000zł sprzedawałem idealnego Accuphase DP-55 .

Jeżeli jesteś w stanie dołożyć to na allegoro masz DP-65 , naprawdę warto. Mimo wieku i tak przeżyje każdy obecnie produkowany odtwarzacz CD . Brzmieniowo to czołówka lat 90tych , dzisiaj to by z 50 000 kosztował .

 

Jeżeli ma być nowy w tej cenie to Pioneer PD-50 póki jeszcze są dostępne nowe .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/31/2018 at 12:35 PM, Guest bartosz_55239 said:

 

Pamiętaj że Pioneer jest bardzo awaryjny. Dotyczy to pd 50 jak i 30 i 10

 

 

 

 

Nie bardzo rozumiem zarzuty o awaryjność PD50. Mój kręci już z 5 lat i nic nie było grzebane. A i sam jako DAC (sygnał z TV) sprawdza się znakomicie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, muda44 napisał:

Natomiast jeżeli chodzi o odtwarzacz CD to za 5000zł sprzedawałem idealnego Accuphase DP-55 .

Jeżeli jesteś w stanie dołożyć to na allegoro masz DP-65 , naprawdę warto.

Ależ piękny ten DP-65. Słuchajcie się Mudy bo wielu już pomógł (m.in. mnie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, piotrek7 napisał:

Przecież to sprzęt, który nadal jest w oficjalnej dystrybucji. Zapytaj się o części zamienne do niego za 10 lat. Wtedy to pytanie będzie zasadne. Wiesz dlaczego jest zachwalany przez wiele osób? Bo to cholernie dobry odtwarzacz. Pod względem dźwięku i wykonania

No okej, ale jeszcze jedno: Są CD23, CDS23, CD23T. Niby wszystkie z oznaczeniem "FMJ". Czym one się tak naprawdę różnią i które są te "the best"? :) Może i jest informacja w necie, ale nie w naszym ojczystym języki, a z angielskim to ja tak średnio stoję :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD23T jest uważany za najlepszy odtwarzacz tej firmy a CDS 27 lubi się " wieszać ".

CD23T znam doskonale i zamiast niego to jest znacznie lepszy odtwarzacz .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To był mój odtwarzacz który sprzedałem jakiś czas temu a był ze znikomym przebiegiem .

Tak wygląda w lepszym ujęciu i to jest ten egzemplarz. Do kilku tysięcy wśród używanych odtwarzaczy CD ciężko o coś lepszego . Jest też w pełni zbalansowany a laser to popularny i dostępny KSS213.

Pojawia się rzadko a w takim stanie to unikat .

 

20170417_135238(0).jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, muda44 napisał:

CDS 27 lubi się " wieszać "

Co dotyczy funkcji sieciowych. Jako CD/SACD  jest bardzo dobry

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2019 o 16:50, brbr napisał:

Mimo wszystko upierając się przy DAC do transportu  (mój akurat Shigaclone), to poza Xiangsheng jeszcze jakieś czarne konie? :)

Ten temat też mnie ciekawi :) Nie miałem jeszcze okazji używać Xiangshenga, ale dużo dobrego słyszałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2018 o 15:43, Ujemny napisał:

 

Ale sobie kekłem xD

 

Porządny transport w CD, a cóż to takiego? To są czytniki płyt tłuczone gdzieś w chinach za grosze. Ktoś myśli, że jakaś "audiofilska" marka ma własną fabrykę bardziej laserowych laserów czy co? :)

 

No i kabel, który swoje kosztuje też się eliminuje, owszem, dane z czytnika są teleportowane do DACa za pomocą splątania kwantowego :)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Pokaż ukrytą zawartość

a może to cienka jak sik pająka ścieżka w układzie scalonym, kto wie, kto wie

 

 

 

Nie ma czegoś takiego jak konfrontacja DAC vs CD - bo to jest to samo urządzenie.

 

CD różni się od DACa tym, że ma wbudowany czytnik płyt i najczęściej nie posiada żadnych innych wejść.

DAC za to nie posiada wbudowanego czytnika płyt, ale posiada dużo rożnych wejść cyfrowych, żeby można było podłączyć różne czytniki (/transporty).

 

 

Nie ma sensu w obecnych czasach inwestować w CD. Nie znam nikogo kto spróbował streamingu/plików i wrócił do płyt. Jeden zawzięty kolekcjoner płyty kupuje dalej, tyle że ripuje, odkłada na półkę i odtwarza ze swojego NASa.

 

Kupujesz DACa, a do niego pasujące ci transporty - czytnik płyt, streamer, PCet itd.

 

I teraz domyślam się reakcji: eeeeee, to ja wole CD, kupuje pudełko i mam z głowy, a tak to jeszcze dodatkową kasę muszę wydawać na transport, to dwukrotnie podraża imprezę.

Spokojnie, nic takiego nie ma miejsca. Jeśli masz komputer, to już masz jeden transport gratis. W roli czytnika płyt możesz użyć starego odtwarzacza CD (a zwykle mają wyjście cyfrowe) - spokojnie za 400 zł do kupienia. Prosty streemer z najpopularniejszymi serwisami to kosz 150 zł.

 

No ewentualnie jak tu parę osób celnie zauważyło, można kupić odtwarzacz CD z wejściami cyfrowymi - czyli tak naprawę jest to DAC z wbudowanym czytnikiem - np. audiolaba 8300CD.

Ja używam cd i nie ripuję, posiadam klasyczny odtwarzacz i bogatą kolekcję płyt, które przy okazjo cieszą oko na półce i nie mam zamiaru tego zmieniać. Lubię płyty i nie wyobrażam sobie słuchania na plikach ale oczywiście co kto woli. Daców też nie polecam zawsze to dodatkowy element w torze a im krócej tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, radark napisał:

 Daców też nie polecam zawsze to dodatkowy element w torze a im krócej tym lepiej.

 

Ale w czym krócej? Ktoś tłoczy płytkę w chinach, ona jedzie do polski dwa tygodnie w jakimś kontenerze razem ze skrzynkami mango, potem leżakuje w magazynach, potem jakiś kurier wozi ją na pace 3 dni. Potem trafia do czytnika w CD, który wysyła ją cienką jak włos ścieżką do DACa. Co tą trasę czyni krótszą i od czego ona jest krótsza?

Jak masz czytnik z DACem w jednym pudełku to masz kabelek łączący te dwa moduły krótszy o pół metra, tylko powiedz mi co to ci daje, skoro dane w niezmienionej formie są w stanie okrążyć świat 3 razy zanim trafią do ciebie z serwera na szpicbergenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą opcją jest też marantz nd8006...czyli cd+ dac+ strumieniowiec w jednym, za cenę lekko ponad 5K za nowy mamy wszystko w jednym przyzwoitej jakości bez plątaniny dodatkowych kabli...jeżeli komuś zależy na ograniczeniu się do jak najmniejszej ilości składów myślę że spoko opcja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2019 o 13:00, muda44 napisał:

CD23T jest uważany za najlepszy odtwarzacz tej firmy

Dobrze,że nie poleciłeś jeszcze starszego cd niż 20 lat. CD23 gra gorzej niż arcam rdac+m2tech usb hiface.

Stare to jest dobre wino i whisky, a nie odtwarzacze cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Primare jest bardzo dobry, o którym Muda pisze. Porównywałem go jakiś czas temu z Arcamem Aplha 9 i go rozjechał jako transport do Hegla HD12 po wyjściu coax

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
25 lat doświadczenia | 15 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, caralooh napisał:

Dobrze,że nie poleciłeś jeszcze starszego cd niż 20 lat. CD23 gra gorzej niż arcam rdac+m2tech usb hiface.

Stare to jest dobre wino i whisky, a nie odtwarzacze cd.

Pisałem o wersji z T , starszej CD23 nie znam . Mało tego już lata temu pisano o problemach z nimi ( wysychające kondensatory ) które mają wpływ na pogarszające się z czasem brzmienie . Mi się udało kupić ładną i mało używaną sztukę .

Dobry był ale Primare D30.2 MKII jest lepszy .

Arcama rDACa znam na wylot . Lata temu robiłem do nich zasilacze na oryginalnych regulatorach od Teddy Pardo , modyfikowałem też je . Testowałem  je z przeróżnymi transportami  , PC itd . Więc mam jakieś o nich pojęcie ;)

A! Były 2 wersje jeżeli chodzi o bebechy i różniły się brzmieniem o czym mało kto wie ;)

 

Przykro mi że Ciebie rozczaruję ale czasy najlepszych odtwarzaczy CD zaczęły się kończyć mniej więcej 20 lat temu.

Wspomniany Accu DP-65 przeżyje z 4 takie nowe Arcamy a brzmieniowo to też przepaść.

Taki transport Theta Data Basic ma pod 30 lat a robi MIAZGĘ ze wszystkiego co znam .  Mój starszy transport ma jakieś 28 lat a drugi około 18 :)

2 godziny temu, Top Hi-Fi Poznań Woźna napisał:

Ten Primare jest bardzo dobry, o którym Muda pisze. Porównywałem go jakiś czas temu z Arcamem Aplha 9 i go rozjechał jako transport do Hegla HD12 po wyjściu coax

Na alledrogo jest Tag McLaren CDT20R . Jako transport jest fenomenalny i robi ogromną różnicę w stosunku do wyjść cyfrowych z odtwarzaczy CD. To trzeba usłyszeć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zawsze chwalili cd23 za ring dac. Nie wiem czemu rdac zagrał lepiej jak pokarmiłem go coaxialem.

Cóż.Ja czekam 4 miesiąc na mój przemycany jay's audio. Zobaczymy czy faktycznie pc usb to taki shit jak wszyscy mówią :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, muda44 napisał:

Przykro mi że Ciebie rozczaruję ale czasy najlepszych odtwarzaczy CD zaczęły się kończyć mniej więcej 20 lat temu.

Wspomniany Accu DP-65 przeżyje z 4 takie nowe Arcamy a brzmieniowo to też przepaść.

Święta prawda. Caralooh to wielbiciel made in China skoro jays kupił. Ciekawe jak długo mu podziała :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.