Skocz do zawartości
IGNORED

KOLUMNY PODSTAWKOWE vs. KOLUMNY PODŁOGOWE


S4Home
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, J.Jerry napisał:

Jak wzmacniacz ma szybkie i precyzyjne zabezpieczenie nadprądowe, to może sygnalizować takie przypadki spadku impedancji, które inne wzmacniacze i ucho nie wychwycą. Niech to będzie 1 Om na milisekundy, dioda świeci, trzeba ściszyć. Mamy 10A prądu na 4 Om co nam daje 400W, ale przy 1 Om robi się 100W.

spadek do 1 oma to ewenement raczej

ale jesli juz wystepuje to wzmak ma byc na to przygotowany by nie obciac sygnalu

np Mephisto oddaje moc nawet dla 1/4 oma

dlatego istotna sprawą jest znajomość przebiegu impedancji wlasnych kolumn i dopasowanie do nich wzmacniacza ktory nie udlawi sie nimi jesli dostanie minimum impedancji

a kwiatkow tego rodzaju jest wiele np Fokal opisuje swoje kolumny jako 8 omowe podczas gdy spadki impedancji do 2,5oma nie kwalifikuja ich nawet jako 4 omowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Aby to osiagnac lecialy 4 „wysokoskuteczne“ niskotonowce napedzane 4x400W (razem 1600W!).

Zauważ, że w przypadku dba nie ma w tym dole spadku spl wraz z odległością 😉

"SPL throughout the room is virtually constant" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadek jest, ale nie ma peakow i dipow. Te tylne DBA to jak supergruba warstwa welny ktora pochlania caly bas.

Czyli troche "skomplikowany" przypadek 🙂

Ale to nie jest takie wazne. Chodzilo po prostu o pokazanie jakich extremalnych mocy wymagaja takie poziomy SPL, a do tego wystarczy spojrzec na te mrugajace diody clippingu 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Nie jestem całkiem pewien, ale skoro robisz korekcję charakterystyki suba w obudowie zamkniętej do 20, a nawet 10 Hz, to nie masz wyżej całej dostępnej mocy 400W tylko 400 minus wartość korekcji przy 20 lub 10.

Co do tabelki, to kończy się na 65dB - to głośność ruchu ulicznego lub odkurzacza...całkiem głośno, a masz tam 0,001-0,005-0,011, czyli 1-11mW, a po drugiej stronie 1600W jako odpowiednia moc, chociaż nie do końca. Moim zdaniem gdzieś jest błąd...400x4 i 95dB to zbyt dużo, więc wyjaśnieniem może być to, że faktycznie dostępna moc jest znacznie mniejsza.

To z ta korekcja sie nie zgadza. Mieszasz korekcje z moca

Zaladuj tabelke, rozszerz ja o nizsze poziomy SPL i popraw jesli uwazasz ze jest bledna

3 godziny temu, slawek.xm napisał:

jak lubisz się bawić to oddzielnie dla 2 om 4om 8 om

z zapotrzebowaniem na prąd ze wzmaka

to dopiero przemawia do wyobraźni 🙂

 

moc= prąd do kwadratu x impedancja

dla 1600W i 3 om to 23 ampery a 3 om to przy 4 omowej impedancji zdarza się często

które trafo potrafi taki prąd dostarczyć nawet jeśli jest to tylko pik sygnału?

Hi, te 1600W to suma dla 4 przetwornikow (4x400W) Zmin=3Ohm, czyli 11,5A

Zasilcz impulsowy (Hypex)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, xajas napisał:

Hi, te 1600W to suma dla 4 przetwornikow (4x400W) Zmin=3Ohm, czyli 11,5A

Zasilcz impulsowy (Hypex)

 

dla 4 oddzielnych przetwornikow napędzanych oddzielnymi wzmacniaczami ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemak napisał:

No właśnie nie ma...

No wlasnie nie rozumiem 🙂 . Jak to nie ma?  To jak usiade 50m od tych przednich majac te tylne 2m za soba to nie bedzie spadku w porownaniu jz tym, ak bym siedzial 5m od tych przednich i 2m od tylnych? Zrodlem sa tylko przednie (od ktorego sie oddalamy -> stad spadek), te tylne to tylko "absorbery".

Moze ten spadek w tym zakresie jest inny niz te teoretyczne 6dB/2*odstep, ale brak spadku trudno mi sobie wyobrazic

 

Juz wiem skad to nieporozumienie -> mysle ze zle zinterpretowales "SPL throughout the room is virtually constant". Mysle ze w powyzszej wypowiedzi chodzi o to, ze SPL nie zmienia sie dla kazdego miejsca w pomieszczeniu w wyniku nakladania modow. DBA eliminuje te mody 

10 minut temu, slawek.xm napisał:

dla 4 oddzielnych przetwornikow napędzanych oddzielnymi wzmacniaczami ?

1 koncowka mocy stereo + 2 x mono

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, xajas napisał:

Juz wiem skad to nieporozumienie -> mysle ze zle zinterpretowales "SPL throughout the room is virtually constant". Mysle ze w powyzszej wypowiedzi chodzi o to, ze SPL nie zmienia sie dla kazdego miejsca w pomieszczeniu w wyniku nakladania modow. DBA eliminuje te mody 

Na Edyte bylo za pozno 🙂

Juz wiem skad to nieporozumienie -> mysle ze zle zinterpretowales "SPL throughout the room is virtually constant". Mysle ze w powyzszej wypowiedzi chodzi o to, ze rozklad SPL dla poszczegolnych czestotliwosci (czyli przebieg charakterystyki czestotliwosciowej) nie zmienia sie dla kazdego miejsca w pomieszczeniu co by bylo wynikiem nakladania sie modow. DBA eliminuje te mody. Moge sie przesunac w lewo i w prawo, do przodu i do tylu i przebieg charakterystyki sie nie zmienia ("SPL throughout the room is virtually constant"), ale poziom sie zmienia.

I to jest przewaga DBA nad EQ. Za pomoca EQ tez bym mogl wyeliminowac peaki (bez dipow), ale tylko dla okreslonego miejsca, a jak sie przesune w bok, to juz jest ta rownowaga charakterystyki zaburzona (inna "kompozycja" modow w tym miejscu) -> czyli "SPL is not virtualy constant through the room" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Zacytowałem fragment, większy brzmi tak:

"SPL throughout the room is virtually constant which might affect tonal balance with satellite speakers that fall off with listening distance." 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poddaje sie Nie rozumiem, na bazie jakiego efektu akustycznego by to mialo dzialac. To jak sluchanie na wolnej przestrzeni bez odbic. Tam tez wysokie szybciej cichna z odlegloscia (patrz umpfta, umpfta z daleka przy open air koncertach ), ale to nie efekt DBA. Ale spadek jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, slawek.xm napisał:

spadek do 1 oma to ewenement raczej

ale jesli juz wystepuje to wzmak ma byc na to przygotowany by nie obciac sygnalu

np Mephisto oddaje moc nawet dla 1/4 oma

Miałem na myśli stany nieustalone np. włączasz urządzenie i przez chwilę pobiera kilka razy większy prąd, czy zwrotnice z głośnikiem mogą mieć takie momenty, kiedy nie płynie prąd i nagle pojawia się impuls - według mnie mogą...jest jeszcze prąd generowany przez głośnik. To wszystko niby nie ma znaczenia, bo sprawę załatwia pomiar impedancji ciągłym sygnałem sinus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

To z ta korekcja sie nie zgadza. Mieszasz korekcje z moca

To niby ja mam problem? Na razie to ty masz 1600W pod ręką i narzekasz na brak mocy.

Jednak kalkulator policzył, że 4 kolumny o efektywności 95 z 10 stóp stojące w odległości do metra od ściany dadzą 120dB SPL. Mniej więcej zgadza się z tym co podałeś, czyli może jednak wszystko gra. Według kalkulatora 3 i 4 głośnik nie daje dużo więcej SPL 1 - 114 2 - 117 3 - 119 4 - 120.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, xajas napisał:

To jak sluchanie na wolnej przestrzeni bez odbic

No właśnie wręcz przeciwnie. Żeby nie było, nie deprecjonuję w żadnym wypadku DBA, tylko chodzi mi o spadek wraz z odległością w pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

To niby ja mam problem? Na razie to ty masz 1600W pod ręką i narzekasz na brak mocy.

 

Ty masz problem, bo mieszasz pojecia.

Ja nie narzekam

Godzinę temu, przemak napisał:

No właśnie wręcz przeciwnie. 

Co masz na mysli piszac "wrecz przeciwnie", jakos nie nadazylem za twoim skrotem myslowym 🙂

Moje wyobrazenie dzialania DBA to -> tylne suby wchlaniaja docierajaca fale i niedopuszczaja do jej odbicia -> brak odbic, jak na wolnej przestrzeni.

Czyli dzialaja jak superduper gruba warstwy welny na tylnej scianie ktora wchlania docierajace fale.

Czyli jesli wychodzimy z zalozenia ze przy DBA nie ma spadku z odlegloscia, to w przypadku tej superduper welny tez nie powinno byc spadku. Czyli na moja chlopska logike ten efekt braku spadku to nie jest efekt specyficzny dla DBA, tylko generalne zachowanie sie fal niskich czestotliwosci w zamknietych pomieszczeniach. To by do mnie przemawialo 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, xajas napisał:

Co masz na mysli piszac "wrecz przeciwnie", jakos nie nadazylem za twoim skrotem myslowym 🙂

Moje wyobrazenie dzialania DBA to -> tylne suby wchlaniaja docierajaca fale i niedopuszczaja do jej odbicia -> brak odbic, jak na wolnej przestrzeni.

Czyli dzialaja jak superduper gruba warstwy welny na tylnej scianie ktora wchlania docierajace fale.

Czyli jesli wychodzimy z zalozenia ze przy DBA nie ma spadku z odlegloscia, to w przypadku tej superduper welny tez nie powinno byc spadku. Czyli na moja chlopska logike ten efekt braku spadku to nie jest efekt specyficzny dla DBA, tylko generalne zachowanie sie fal niskich czestotliwosci w zamknietych pomieszczeniach. To by do mnie przemawialo 🙂

W otwartej przestrzeni jest spadek. W pomieszczeniu jest spadek, mniejszy ale jest. Przy DBA spadku nie ma - czyli wręcz przeciwnie. Grają dwa suby, owszem, w przeciwfazie i z opóźnieniem, ale grają z przeciwległych stron. Ja tylko cytuję cechy tego systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"The only disadvantage I know of is the adaption to the front speakers, since their sound pressure usually lowers with 6 dB when doubling the distance and DBA's sound pressure stays constant in the whole room. So if you adjust a linear frequency response for the first row of seats the second will get slightly more bass (or in fact lower sound pressure from the fronts)."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tutaj wywodów a odpowiedź jest prosta, kupić te które lepiej słuchaczowi (inwestorowi) odpowiadają, z których wyraźnie słyszy, że brzmienie muzyki bardzo mu odpowiada... a najlepiej mieć dwie pary i sobie zmieniać. Nie muszą być drogie, bo nie jest tak, że im droższe tym lepsze. Nie ma pojęcia "lepsze" w audio. Jest zawsze "inaczej"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, J.Jerry napisał:

Jak działa DBA? Sprawdźcie w Wikipedii jak trzeba rozmieszczać głośniki żeby osiągnąć efekt, którym jest...

Czy zauwazyles od kiedy sie tym tematem zajmuje 🙂

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dardzo wiele

W bardzo wielu roznych konfiguracjach z bardzo wieloma roznymi glosnikami w bardzo wielu roznych pozycjach 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, J.Jerry napisał:

Bardzo wiele lat?

Ludzie tyle nie żyją 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenie z DBA od kilkunastu dni...takie że czytam na tym forum o DBA, Wikipedie z opisem jak to działa, są rysunki, wzory, opis i to razem daje obraz czym jest DBA no i oczywiście zdjęcia praktycznych realizacji. Tak że rozumiem obawy, że mogę mieć niewielkie pojęcie. Mam jeszcze w arkuszu jak rozmieścić suby na ścianach i jakie będę miał zakres pracy w zależności od rozmiarów ścian i ilości subów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.11.2021 o 11:02, slawek.xm napisał:

kolumna ma tylko jedną oś konstrukcji na ktorej zgranie fazowe jest najlepsze

bo w tej osi konstruktor robil pomiar i dla tej osi przewidzial odsłuch

wg mnie każda kolumna powinna mieć oznaczony punkt tej osi

po to by potencjalny uzytkownik mogl usłyszec do konstruktor mial na mysli projektujac kolumnę

ilustracja , jak wyglądają charakterystyki w zalezności od wysokosci odsłuchu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i komentarz

"Optimum flat response at a listening height somewhere between the two drivers."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to sa pomiary „w bliskim polu“

A teraz zrob pomiar z 3m w miejscu sluchacza (bo o tym miejscu dysktujemy), to zobaczymy, czy ta roznica nadal tak wyglada i czy jestes w stanie ta roznice wychwycic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, xajas napisał:

Ale to sa pomiary „w bliskim polu“

A teraz zrob pomiar z 3m w miejscu sluchacza (bo o tym miejscu dysktujemy), to zobaczymy, czy ta roznica nadal tak wyglada i czy jestes w stanie ta roznice wychwycic

pomiar bliskiego pola nazywa się nearfield i jest robiony z odległości ok 1cm od  przetwornika pokazuje realną charakterystykę do ok 250hz-300hz

pomiar pokazany na obrazku jest złożeniem nearfield i on axis

on axis jest pomiarem bramkowanym czasowo w celu wyodrębnienia charakterystyki glośników bez odbić w pomieszczeniu w osi konstrukcji kolumny , przy odpowiednim ustawieniu kolumn i wielkości pomieszczenia można uzyskać rozdzielczość do tych 300hz i przy tej częstotliwości połączyć oba pomiary w  celu uzyskania charakterystyki wypadkowej kolumn bez wpływu pomieszczenia

operacja wygląda tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

poza tym największe zmiany charki dla różnic odsluchu w pionie są w zakresie średnim i wysokim

dlatego do sprawdzenia różnic wystarczy pomiar onaxis

dla sprawdzenia charakterystyk w poziomie stosuje się off axis przy różnym odchyleniu kolumn

pomiar onaxis jego rozdzielczość i odległość kolumn od mikrofonu zależy od warunków pomiaru i wielkości pomieszczenia najczęściej stosuje się od 50cm do 2m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.