Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz lampowy, kolumny o nierównej impedancji 4ohm czy 8ohm?


szaman777

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, robsonic napisał:

Napiecie wyrazane w dB to jest nowosc i nie wystepuje cos takiego nigdzie , tylko tutaj na tym forum

Tak, tutaj na forum napięcie w dB podajesz tylko ty, mimo moich wielokrotnych próśb o zaprzestanie bałwanienia.

 

3 minuty temu, robsonic napisał:

Widze, ze nie ma co Ciebie za duzo czytac, bo mozna zglupiec..

Powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, przemak napisał:

Tak, tutaj na forum napięcie w dB podajesz tylko ty, mimo moich wielokrotnych próśb o zaprzestanie bałwanienia. 

 

To przestan szerzyc dezinformacje to wtedy nikt sie nie bedzie czepial. Z pewnoscia to forum traci przez takie bajdobrzenie.. Podobnie jak z ta impedancja wyjsciowa. Najmniej istotny parametr wzmacniacza a urosl do rangi najwazniejszego parametru (niemal w co drugiej Twojej wypowiedzi widzimy te magiczne haslo).. Tak samo jak ow rzekoma "przezroczystosc transformatora". Kazdy elektronik wie, ze nie ma czegos takiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, robsonic napisał:

Podobnie jak z ta impedancja wyjsciowa. Najmniej istotny parametr wzmacniacza a urosl do rangi najwazniejszego parametru (niemal w co drugiej Twojej wypowiedzi widzimy te magiczne haslo).

Skoro wątek jest o tym? ?

15 minut temu, robsonic napisał:

PS. Nie da sie ukryc, ze mylisz impedancje z rezystancja.. Ehh..

Pokaż, gdzie podaję napięcie w niemianowanych jednostkach dB i gdzie mylę impedancję z rezystancją i znikaj, bo śmiecisz. Tylko ty w tym wątku nie rozumiesz, o czym się pisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemak napisał:

 

Pokaż, gdzie podaję napięcie w niemianowanych jednostkach dB i gdzie mylę impedancję z rezystancją i znikaj, bo śmiecisz. Tylko ty w tym wątku nie rozumiesz, o czym się pisze.

Pomylka...tylko wiekszosc nie chce sie nawet odzywac.. Nie mam zamiaru po raz kolejny cytowac tego samego.. Znikam..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robsonic napisał:

Pomylka...tylko wiekszosc nie chce sie nawet odzywac..

Ta, jasne, @slawek.xm tylko czekał, żeby...?
Z kolei @-45- nie potrafi odczytać zakresu na pięćdziesięcioletnim mierniku, jak dojrzał, to zniknął na zawsze ?

 

9 minut temu, robsonic napisał:

Nie mam zamiaru po raz kolejny cytowac tego samego..

Nigdzie na razie nie zacytowałeś, żebym podawał napięcie w dB (trudno będzie, bo nie podawałem), także ten...

11 minut temu, robsonic napisał:

Znikam..

Nareszcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemak napisał:

Ta, jasne, @slawek.xm tylko czekał, żeby...?
Z kolei @-45- nie potrafi odczytać zakresu na pięćdziesięcioletnim mierniku, jak dojrzał, to zniknął na zawsze ?

 

45 nie zniknął na zawsze, tylko nie chce z tobą dyskutować bo piszesz bzdury. 

Jak sam widzisz nie tylko ja. 

Oprócz pisania bzdur przestań pisać też kłamstwa na mój temat. Nigdy nie miałem pięćdziesięcioletnigo miernika. 

Nie wywracaj też kota ogonem. Twoja „teoria” głosiła że „wzmacniacz lampowy na odczepie 4 Ohm z kolumnami 8 ohm będzie grał głośniej niż z kolumnami 4 ohm”. I tego się dalej trzymaj. 

4 godziny temu, robsonic napisał:

PS. Nie da sie ukryc, ze mylisz impedancje z rezystancja.. Ehh..

Nie tylko to. Wszystko mu się pomieszało. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, -45- napisał:

Oprócz pisania bzdur przestań pisać też kłamstwa na mój temat. Nigdy nie miałem pięćdziesięcioletnigo miernika. 

Nie wiem, czy miałeś, jeżeli nie, to żałuj. Wiem o tobie tylko to, co napisałeś w tym wątku i na tym się skupiam. A na podstawie poniższych zdjęć z rzeczonym pięćdziesięcioletnim miernikiem ustawionym na zakres 1,5V odczytałeś 2,5V:

 

W dniu 21.02.2018 o 23:52, -45- napisał:

Widać bardzo dobrze, a myślisz że skąd wziąłem wyniki napięć? Wziąłem z twoich pomiarów z twoich zdjęć.

Popatrz na wskazania voltomierza na twoich fotkach i porównaj z tym co wstawiłem do kalkulatora. Wszystko się zgadza, są takie same.

2 godziny temu, -45- napisał:

Nie wywracaj też kota ogonem. Twoja „teoria” głosiła że „wzmacniacz lampowy na odczepie 4 Ohm z kolumnami 8 ohm będzie grał głośniej niż z kolumnami 4 ohm”. I tego się dalej trzymaj. 

Oczywiście, jeżeli chodzi o ten konkretny wzmacniacz:

 

W dniu 22.02.2018 o 00:01, przemak napisał:

Wracając na właściwe tory ? powtórzę, jeśli można:

 

Tryb pentodowy, odczep 8R, obciążenie nominalne 8R:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Odczytam i podam dla jasności - napięcie wyjściowe wynosi +3,8dBu=1,2V a więc moc na obciążeniu 8R wynosi 180mW

 

Przełączamy obciążenie na 4R i sytuacja wygląda tak:

 

post-64427-0-23846600-1519253724_thumb.jpg

 

napięcie wyjściowe wynosi 0dBu=0,775V a więc moc wyjściowa na obciążeniu 4R wynosi 150mW i jest niższa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, przemak napisał:

Ta, jasne, @slawek.xm tylko czekał, żeby.

Nie przesadzaj, co:)

nasza dyskusja i moja pomyłka tez maja dobre strony, i chyba nie trzeba bardziej tego udowadniać:)

a dla Ciebie tez jest plus bo zacząłes precyzyjniej wyrażać mysli:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, slawek.xm napisał:

Nie przesadzaj, co:)

A nie? Mam, na co zasłużyłem, nie narzekam przecież ?

16 minut temu, slawek.xm napisał:

nasza dyskusja i moja pomyłka tez maja dobre strony, i chyba nie trzeba bardziej tego udowadniać:)

a dla Ciebie tez jest plus bo zacząłes precyzyjniej wyrażać mysli:)

Jak pisałem, nie narzekam, choć kilka poprzednich postów to jest jednak kuriozum. Jeden pisze bzdury "Volt i Wolt to to samo, z tym, ze Volt bardziej powszechne" - zareagujesz? ;), drugi się upiera przy dwóch woltach z hakiem na zakresie miernika do półtora, powołując się przy tym na poboczny pomiar w trybie triodowym, precyzja jak diabli, choć zdjęcia wielkie jak byk powyżej. Ja rozumiem, że dwudziestoletnia beemka trójka "w kupe" to nie samochód tylko stan umysłu i się w związku z tym nie dziwię, ale @-45- to się dziwię, bo człek sądząc z postów rozumny, a upiera się jak dziecko, niestety w "doborowym" towarzystwie ? Popełniam błędy, pewno, jak każdy, ale akurat wszystko, o czym tu powyżej czytamy, wynika z niezrozumienia, złej woli adwersarzy i chęci dokopania, natomiast merytorycznie o konkretny cytat to się nie doprosisz, bo go nie znajdą przecież. Proste pytanie o cytat - gdzie "wyrażałem napięcie w dB" pozostaje jak widać bez odpowiedzi - bo nie "wyrażałem" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, przemak napisał:

Volt i Wolt to to samo, z tym, ze Volt bardziej powszechne" - zareagujesz? ?

nie chcę , bo musiałbym napisac ,ze sie czepiasz:)

np jednostka rezystancji jest po polsku om anie R:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, slawek.xm napisał:

np jednostka rezystancji jest po polsku om anie R:)

Tak, ale trudno się szuka na klawiaturze komórki omegi, a kod 03A9 tylko ze stacjonarnego można wprowadzić. W związku z tym R często w internecie używa się zamiennie z omegą, oczywiście tylko do rezystancji a nie do impedancji, o czym staram się pamiętać.

12 minut temu, slawek.xm napisał:

bo musiałbym napisac ,ze sie czepiasz:)

Nie czepiałbym się volta, gdyby nie twierdzenie, że jest bardziej powszechny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemak napisał:

 

Nie czepiałbym się volta, gdyby nie twierdzenie, że jest bardziej powszechny ?

odrobina tolerancji jeszcze nikomu nie zaszkodziła:):)

i smiem twierdzic ,że Volt Egurroli jest bardziej znany w Polsce niz wolt:):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z ciekawosci i wolnego czasu zrobilem pomiary 5 wzmacniaczy mocy. 2 lampowe i 3 tranzystorowe z czego jeden w klasie D, jeden AB mos i jeden klasa AB bipolar. (celowo nie pisze modeli i marek, bo to nie ma znaczenia).

Wszystkie tranzystorowce maja wieksza moc na 4 omach, natomiast oba lampowce na 8 omach.

Wzmacniacze tranzystorowe maja szersze pasmo przenoszenia glownie od dolu, natomiast lampa wypada znacznie gorzej i niestety wzmacnia juz dosc mocno znieksztalcony sygnal (od dolu). 20HZ u lampy wyglada tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

30hz juz wyglada znacznie lepiej:

30hz.jpg

Pozniej jest juz dobrze az do 20khz z tym, ze oczywiscie wzmocnienie maleje..

Niestety nie mam wiecej wzmacniaczy w gospodarstwie domowym, ale juz na tej podstawie moge wysunac pewnie wnioski (na ile obiektywne nie wiem):

Moim zdaniem wzmacniacze lampowe gorzej znosza niskie impedancje zestawow glosnikowych. Przenoszenie niskich czestotliwosci to ich slaby punkt. Dlatego uwazam, ze do wzmacniaczy lampowych lepiej dobierac kolumny o wyzszych impedancjach.

PS. Wszystkie moje tranzystorowce maja na 20 HZ sinusiki jak ta lala (nawet na 4 omach)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robsonic napisał:

Wszystkie tranzystorowce maja wieksza moc na 4 omach, natomiast oba lampowce na 8 omach.

Jakieś konkrety może, chociaż nominalna impedancja obciążenia tych lampowych? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemak napisał:

Jakieś konkrety może, chociaż nominalna impedancja obciążenia tych lampowych? ?

Oto konkrety ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, robsonic napisał:

Oto konkrety ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nono, ale moje pytanie jest jednak nieco inne: czy większa moc na obciążeniu 8 niż 4 jest na tym samym odczepie wyjściowym, czy na różnych, i na jakim/jakich konkretnie. Typ/topologia wzmacniacza też jest zagadką ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wnioski sa takie. Wszystkiemu winne sa transformatory glosnikowe (wiem, bardzo smiale :P).. One moim zdaniem traca/pozeraja znaczna czesc energii transformujac na nizsze napiecia i wyzsze prady niz w stosunku do samch strat na przewodach w systemach polprzewodnikowych. Moim zdaniem im wiekszy fizycznie taki transformator tym byloby lepiej (mam na mysli niskie czestotliwosci). Niskie czestotliwosci sa powazna przeszkoda dla lamp z transformatorami na wyjsciu. W tranzystorowcach nawet 5 hz moj oscyloskop bez poblemu "widzi".. Lampa niestety juz tego wogole nie przenosi..:(

Mysle, ze chyba najlepszym systemem audio to bedzie jednak hybryda z dwoma wzmacniaczami na kanal, w ktorej od 50hz-100HZ w dol pracuje porzadny mosfet w klasie D, natomiast wszystko po wyzej robi lampa w klasie AB. 

Uwazam, ze z takiego uniwersalnego systemu kazdy wyciagnalby cos dla siebie. Moznaby nawet robic na czyms takim imprezy masowe, na ktorych przeciez glownie czuje sie potege basow do czego moim zdaniem lampy nie sa stworzone.. Natomiast bzmienie ich od 100hz i wyzej , ze wszystkimi parzystymi harmonicznymi mogloby dac sporo radosci kazdemu ( z uzupelnieniem niedostakow basow tranzystorowcami)..

W zwiazku z pytaniem tytulowym autora, gdzie klos posiada system tylko oparty o wzmacniacz lampowy: UNIKAC KOLUMN O NISKICH IMPEDANCJACH!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, przemak napisał:

Nono, ale moje pytanie jest jednak nieco inne: czy większa moc na obciążeniu 8 niż 4 jest na tym samym odczepie wyjściowym, czy na różnych, i na jakim/jakich konkretnie. Typ/topologia wzmacniacza też jest zagadką ?

Nie ma sensu podpinac dedykowane obciazenie pod inne bo osiagniemy jeszcze wieksze znieksztalcenia, byc moze mniejsza moc i nawet uszkodzonenie sprzetu.

Pomiary zostaly wykonane pod odpowiednimi obciazeniami wpietymi w odpowiednie gniazda (w przypadku lamp). Wszystkie moje tranzystorowce sa uniwersalne czyli 4-16 OHM na wyjsciu co oczywiscie nie jest czyms dziwnym wsrod krzemowcow..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, robsonic napisał:

Pomiary zostaly wykonane pod odpowiednimi obciazeniami wpietymi w odpowiednie gniazda (w przypadku lamp).

OK. To dalej - co to znaczy "maja wieksza moc" - mowa o mocy maksymalnej dla jakiegoś (jakiego?) ustalonego poziomu zniekształceń, czy wyższą moc przy tym samym sygnale wejściowym czy jeszcze coś innego?

O jakich różnicach można mówić procentowo mniej więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, przemak napisał:

OK. To dalej - co to znaczy "maja wieksza moc" - mowa o mocy maksymalnej dla jakiegoś (jakiego?) ustalonego poziomu zniekształceń, czy wyższą moc przy tym samym sygnale wejściowym czy jeszcze coś innego?

O jakich różnicach można mówić procentowo mniej więcej?

Nie mam pojecia o ci Ci chodzi.. Moc zawsze sie oblicza na wpietym sztucznym obciazeniu i podaniu na wejscie sygnalu sinusoidalnego 1khz.

Mozna oczywiscie zrobic analize widma metoda wobuloskopowa czyli przemiataniem zdefiniowanego pasma (zakladajac, ze sztuczne obciazenie jest niezwykle wysokiej klasy i ma liniowa impedancje w przedziale pasma akustycznego jakie nas interesuje) i wtedy bedziemy mieli wykres jaki dany wzmacniacz wzmacnia czyli ktore syglaly sa wzmacniane najmocniej a ktore najslabiej. Jednakze takie pomiary to raczej sa wymagane w komunikacji szerokopasmowej. Nasze ucho nie uchwyci wiekszosci zmian "nieliniowego wzmocnienia" bo same sa nieliniowe w okreslony sposob. Kolejna sprawa jest nasz mozg, ktory bardzo uogolnia, upraszcza i porownuje z tym co juz wie... Nasze "naturalne mikrofony" maja tez spore "dziury" w pasmie akustycznym takze wzmacnianie czestotliwosci ktorych prawie nie slychac jest moim zdaniem bezsensowne.

Dlatego w zwiazku z powyzszym mozna by sprobowac zaprojektowac cos w rodzaju "przedwzmacniacza custom made" i wysterowywac koncowki mocy konkretnie pod nasze "naturalne mikrofony" - tak jak to sie robi w przypadku sluchawek dokanalowych (tylko akurat tam chodzi o ksztalt kanalu)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, robsonic napisał:

Nie mam pojecia o ci Ci chodzi.. Moc zawsze sie oblicza na wpietym sztucznym obciazeniu i podaniu na wejscie sygnalu sinusoidalnego 1khz.

No ale jaką moc? Maksymalną, czy przy tym samym poziomie na wejściu, czy jaką? Jeżeli maksymalną, to jak zdefiniowaną, na oko początek obcinania, zniekształcenia 1%, czy 10%, czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, przemak napisał:

No ale jaką moc? Maksymalną, czy przy tym samym poziomie na wejściu, czy jaką? Jeżeli maksymalną, to jak zdefiniowaną, na oko początek obcinania, zniekształcenia 1%, czy 10%, czy jak?

Oj oj oj .. I wlasnie tutaj widac, ze nie wiesz jak pytac.. Moc wejsciowa we wzmacniaczu nigdy nie powinna byc taka sama bo wzmacniacz WZMACNIA! - to raz!.. DWA.. testujac wzmacniacze zawsze podajmey sygnal na wejsciu zgodny ze standardem czyli 775mV.. Ja podaje 1V i co dziwne czasami trzeba zapodac jeszcze wiecej. Czasami niektore wzmacniacze zaczynaja znieksztalcac od dolu badz od gory najpierw.. :O.. czyli to oznacza, ze "masa" badz zasilanie symetryczne nie jest na 100% symetryczne. Zdarzylo mi sie, ze trzeba bylo zapodac wiecej na wejsciu niz 1V zeby zobaczyc obciecie z obu stron... Jednakze to naprawde rzadkosc..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Godzinę temu, robsonic napisał:

czyli to oznacza, ze "masa" badz zasilanie symetryczne nie jest na 100% symetryczne

A co ze wzmacniaczami w klasie A? Te też mają zasilanie niesymetryczne?

Proponuje też zapoznać się z pojęciem czułości wejściowej wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robsonic napisał:

Oj oj oj .. I wlasnie tutaj widac, ze nie wiesz jak pytac..

Możliwe, ale może chociaż odpowiesz?

2 godziny temu, robsonic napisał:

Moc wejsciowa we wzmacniaczu nigdy nie powinna byc taka sama bo wzmacniacz WZMACNIA! - to raz!..

Moc wejściowa mnie nie interesuje i nie o to pytałem.

2 godziny temu, robsonic napisał:

DWA.. testujac wzmacniacze zawsze podajmey sygnal na wejsciu zgodny ze standardem czyli 775mV.. Ja podaje 1V i co dziwne czasami trzeba zapodac jeszcze wiecej.

Rozumiem, że zawsze podajesz 0,775V, ale czasem 1V albo jeszcze więcej. Czyli w tym konkretnym przypadku dla stwierdzenia różnej mocy ile? To RAZ. DWA - skąd wziąłeś 0,775V? Takie poziomy wejściowe dużymi literami wypisane widziałem, owszem, w końcówkach mocy Skytec albo Hollywood. Blisko, ale jednak nie. Standardem jest owszem, zero ale 0VU, czyli +4dBu czyli 1,23V, tak więc nic dziwnego, że "czasami trzeba zapodac jeszcze wiecej" niż 775mV, skoro taki jest standard ? 

2 godziny temu, robsonic napisał:

Zdarzylo mi sie, ze trzeba bylo zapodac wiecej na wejsciu niz 1V zeby zobaczyc obciecie z obu stron... Jednakze to naprawde rzadkosc..

I do końca posta nie wiem, o jakiej mocy jest mowa. Może tak - czy przełączając odczepy wyjściowe i obciążenie zmieniałeś poziom sygnału na wejściu? To RAZ. Jeżeli tak, to o jakich wartościach jest mowa, jeżeli chodzi o różnice w mocy i jak określiłeś zniekształcenia czy obcinanie - na oko? To DWA. Potrafisz na takie dwa proste pytania dotyczące swoich w końcu działań odpowiedzieć?

Dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Seyv napisał:

A co ze wzmacniaczami w klasie A? Te też mają zasilanie niesymetryczne?

Proponuje też zapoznać się z pojęciem czułości wejściowej wzmacniacza. 

Prosze nie probowac bronic lamp (taki watek mamy). Klasa A jest jak dla mnie na prozno badz na sile stosowana w celu pojawienia sie "usmiechow" na twarzach sluchaczy. Moim zdaniem to skorka za wyprawke. Zeby marnowac tyle enegrii w stosunku do niezauwazalnej wrecz "jakosci brzmienia" jest dla mnie absurdem. Wezmy pod uwage fakt o codziennosci uzywania wzmacniaczy.. W wiekszosci czasu graja one gdzies w zaciszu na minimalnej glosnosci. Kto przypadkowy zauwazy te cudowne brzmienie klasy A? Mysle, ze kompromisy sa jak najbardziej rozsadne. Klasa A jak dla mnie naprawde brzmi bardzo podobnie jak klasa B (zwlaszcza jak sluchamy po cichu, noca).. Jak dla mnie jesli juz to roznice sa zauwazalne miedzy ukladami lampowymi i tranzystorowymi (w obojetnie jakiej klasie). Lampa jednak ma inne brzmienie i to trzeba jej przyznac, brzmienie ktore slychac nawet w przypadku sluchania w zaciszu, noca..

Czulosc wzmacniaczy? Heh.. nie wiem o jakim przekroju epoki mowa ale wznacniacze od kilkudziesieciu lat maja te same "czulosci".. Wejscie RCA ma swoj standard, miedzy innymi to sie wiaze z "czuloscia" i jest ustalone na poziomie 775mv (najczesciej 600 ohm)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Seyv napisał:

A co ze wzmacniaczami w klasie A? Te też mają zasilanie niesymetryczne?

Jak precyzja to precyzja - bardziej SE niż A, A w PP obcina równo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemak napisał:

A w PP obcina równo ?

mógłbys rozwiąc co masz na mysli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, slawek.xm napisał:

mógłbys rozwiąc co masz na mysli?

Klasa wzmacniacza to jedno, a topologia to drugie. Wzmacniacz SE w klasie A ma przewagę drugiej harmonicznej i nierówno obcina (czy raczej może nierówno obcinać) wierzchołki. Jednak wzmacniacz PP również może pracować w klasie A i wtedy będzie miał przewagę trzeciej i nieparzystych i poprawnie spolaryzowany będzie obcinał w miarę równo. Tak więc za nierówne obcinanie czy charakter zniekształceń nie odpowiada klasa tylko konstrukcja SE/PP.

11 minut temu, robsonic napisał:

Wejscie RCA ma swoj standard, miedzy innymi to sie wiaze z "czuloscia" i jest ustalone na poziomie 775mv (najczesciej 600 ohm)...

Jasssne, zwłaszcza te szejset omów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, przemak napisał:

Rozumiem, że zawsze podajesz 0,775V, ale czasem 1V albo jeszcze więcej. Czyli w tym konkretnym przypadku dla stwierdzenia różnej mocy ile? To RAZ. DWA - skąd wziąłeś 0,775V? Takie poziomy wejściowe dużymi literami wypisane widziałem, owszem, w końcówkach mocy Skytec albo Hollywood. Blisko, ale jednak nie. Standardem jest owszem, zero ale 0VU, czyli +4dBu czyli 1,23V, tak więc nic dziwnego, że "czasami trzeba zapodac jeszcze wiecej" niż 775mV, skoro taki jest standard ?  

 

Trzeba miec troche wyobrazni i intuicji.. Sygnal jednotonowy o amplitudzie 775mv to nie jest do konca to samo co "chaos czyli szum" o tym samym poziomie. Dlatego wlasnie czasami do testow (raczej zawsze) trzeba dac troszke wiekszy poziom sygnalu jednotonowego by zobaczyc na oscy kiedy sie wzmacniacz nam buntuje.  Uklady przedwzmacniaczy maja rozne wzmocnienia i w jednych konstrukcjach widzimy max mocy przy galce odkreconej na max w innym przypadku przy galce odkreconej na pol. Oczywiscie to takie wyjasnianie na chlopski rozum, lopatologiczne..

Kumaci od razu zajarza w czym rzecz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.