Skocz do zawartości
IGNORED

KD - 2,500-3000 - ważniejszy amplituner czy głośniki?


Bartosz Molik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :-)

 

To mój pierwszy post, więc korzystając z okazji pozwolę sobie wszystkich przywitać.

 

Zarejestrowałem się dosłownie "przed chwilą", choć wcześniej zdążyłem już nieco poczytać. Niestety - pomimo przeczytanych postów dalej mam sporo wątpliwości. Zakupu dokonam zapewne dopiero na jesień lub później, ale wolę wcześniej rozeznać temat i na spokojnie przemyśleć i/lub szukać okazji. Sprawa przewodów jest nieco bardziej nagląca - ale o tym dalej.

 

Sytuacja wygląda następująco:

 

- budżet jest niestety dość mocno ograniczony - to zaledwie/aż 2500-3000 PLN, z delikatnym marginesem błędu; wątpię, bym za jakiś czas chciał zestaw rozbudować; jeśli zakup będzie dokonywany w ratach typu 0% w popularnych sieciach to możemy nieco budżet przekroczyć, choć nieznacznie. Obawiam się, że "branża" nie może sobie pozwolić na w/w luksus tak niskich rat (do których de facto się dopłaca). Chwilowo więc sprzęt może przekraczać budżet (w pewnym stopniu) - w momencie mojego zakupu będzie on zapewne nieco tańszy, ze względu na stopniowe wprowadzanie nowości - czy to błędne założenie w tej branży i idę złym tokiem myślenia?

- chce nagłośnić salon (bardzo umowny schemat/"plan" w załączniku - choć to słowa bardzo na wyrost),) o powierzchni +/- 22 metrów,

- salon na chwilę obecną "robi" się, więc mogą w nim zajść pewne zmiany

- głośniki "tylne" miałyby stać między książkami, na regałach (chyba, że to średni pomysł),

- telewizor, który już jest, to Opticum 55023T - a więc adekwatny do budżetu ;-),

- mój słuch muzyczny powiedzmy, że istnieje (i nawet mam poczucie rytmu ;-)) - ale nie oszukujmy się, prawdopodobnie nie będę w stanie wychwycić aż takiej dużej różnicy, by dopłacać do lepszego sprzętu. Miałem już kiedyś okazję posłuchać naprawdę drogiego sprzętu (same przewody warte kilkadziesiąt tysięcy złotych) - i nie zrobiło to na mnie aż tak dużego wrażenia. Z przykrością trzeba więc chyba stwierdzić, że nie jestem w stanie wychwycić różnicy powyżej pewnego poziomu,

- w dużej mierze sprzęt ma zapewniać fajne doświadczenia przestrzenne (czyli tył) i w miarę sensowny bas (raczej odpadają więc zestawy 5.0, ale może...) - czyli filmy; czasem muzyka (tu nie oczekuję cudów - czasem zapewne trafi się jakiś mp3 lub streaming, może czasem flac etc), incydentalnie i raczej w przyszłości - jakieś gry/konsola. Sprzęt ma być więc raczej uniwersalny (naturalnie - jak coś jest do wszystkiego to jest do d... duszy) - więc przyjmijmy może, że - zgodnie z działem - najważniejsze zastosowanie do KD i filmy,

- funkcje streamingowe bezpośrednio z ampli nie są aż tak istotne - jako główne źródło prawdopodobnie służyć będzie mini pc/laptop etc, podpięty poprzez HDMI (HDMI 2.0 lub inną drogą - laptop niedługo będę musiał i tak wymieniać i tak, więc zobaczymy co się trafi. Zapewne będzie to USB-C ze strony laptopa/mini pc i właśnie HDMI po stronie ampli). Telewizor jest niby 4K z funkcjami Androida, ma USB - więc czasem coś będzie na nim bezpośrednio odtwarzane. Ampli powinno mieć więc złącze optyczne - tak, by odtwarzać dźwięk z TV. To co prawda raczej standard, ale...

- ze względu na źródło dźwięku/filmu chciałbym - mam nadzieje, że to możliwe - by to ampli był odpowiedzialny za dekodowanie dźwięku (czyli przykładowy film z mojego ślubu w 1080p, z dźwiękiem przestrzennym, odtworzony w VLC w laptopie ze średnią kartą dźwiękowa 2.0, mógł "wybrzmieć" - lub raczej "zadziałać". To również chyba standard - ale tego nie jestem pewien,

- żona zwraca uwagę na warstwę wizualną - więc raczej szukam czegoś czarnego (choć to akurat ostatni element). Głośniki zapewne czarne lub ciemny brąz,

- bluetooth generalnie może być, złącze USB mile widziane (choć niekonieczne), funkcje sieciowe - nie wiem, czy są mi potrzebne :-). Jeśli już - raczej w formie Ethernetu (bardzo blisko ampli będzie stał router/switch),

- koniecznie maskownice - w domu ciekawskie dziecko, drugie w drodze - więc odsłonięte membrany, dodatkowo często papierowe to nienajlepsze połączenie ;-),

- kolumny na szpilach - nie jestem pewien, czy w tym budżecie ma to sens. Podłoga będzie z paneli o stosunkowo wysokiej twardości, ze standardowymi podkładami, pod tym płyta OSB zamiast wylewki - aczkolwiek chyba to nie robi aż tak dużej różnicy. Mylę się? :-)

 

Zastanawiam się nad kilkoma konfiguracjami:

 

- opcja wyważona (1)- czyli umiarkowanej klasy ampli i umiarkowanej klasy głośniki

- lepszy ampli (2) - czyli lepszy ampli i słabsze głośniki

- lepsze głośniki (3) - czyli słabszy ampli i lepsze głośniki.

 

Nie udało mi się wyczytać, na ile trwałe są poszczególne elementy zestawu - pytam w kontekście ew. rozbudowy za jakiś czas (jeśli padną pierwsze głośniki, to lepiej teraz zainwestować w ampli a głośniki za jakiś czas lepsze; choć więcej elektroniki to zazwyczaj mniejsza trwałość, więc to zapewne ampli żyję krócej. Mylę się? :-) Dołożenie dodatkowych głośników bocznych czy też sufitowych nie za bardzo jest chyba możliwe, ze względu na układ pokoju. Sufit jest stosunkowo nisko, nie jest podwieszany. Fajnie byłoby mieć różne funkcje i tryby, w tym 7.1 czy nawet 7.2 czy 9.2 etc - ale trzeba patrzeć realnie, szczególnie przy tym budżecie i takim źródle. Dodatkowo zbyt rozbudowany panel tylni czy funkcje, których nie wykorzystam to zmarnowane pieniądze, które lepiej zainwestować w lepsze głośniki.

 

Jeśli chodzi o ampli to wykluczyłem w tym budżecie Pioneer'a - nie wiem, czy do końca słusznie, ale opinie się co najwyżej umiarkowane. Dobre opinie zbiera Yamaha i Onkyo, choć ten drugi producent jest nieco droższy.

 

Ad rem:

 

Ampli, które rozważałem

 

- ONKYO TX-SR333

- ONKYO TX-SR444 (jeden i drugi model do dostania w necie za +/- 1200-1300 PLN)

- TX-NR545 (+/- 2000, jak nic)

- RX-V483 i inne z tej serii (+/- 1700).

 

Zestawy głośnikowe, które rozważałem:

 

- Koda AV-707 MKII+SW-1000 MKII (+/- 1250 PLN)

- Magnat Monitor Supreme II 802 / 102 / 252 (+/- 1250)

- TAGA TAV-606v.3 (+/- 1200 z uszkodzeniami wizualnymi drobnymi)

- Quadral Quintas 6500 (+/- 1500)

- do zestawu 5.0 zapewne niezbędny będzie sub - może właśnie ta Koda SW-1000, podłączona pod "główne" zaciski ampli, do samego suba "główne" kolumny - dobrze myślę?

 

Opcją, która może nieco zmienić nieznacznie plany, to przejściowe wykorzystanie głośników od jakiegoś KD Samsunga, które dostałem (w tzw. "spadku po żyjącym") - problemy są jednak dwa. Pierwszy - to głośniki 3 Ohmy, większość ampli pracuje w przedziale 4-8; dwa - są malutkie i podejrzewam, że grają jak grają. Za jakiś czas chętnie je zapewne wykorzystam w piwnicy (planowo ma tam być zrobiony po kosztach pokój do "gier", "męskich" spotkań etc - więc tam jakość będzie drugorzędna, szczególnie, że planuje również w tym pokoju lodówkę ;-). Jeśli jakiś naprawdę tani ampli będzie miał wejście HDMI i będzie w stanie obsłużyć te głośniki - to ew. jego zakup wchodzi tu w grę). To jednak rozwiązanie zastępcze i bardziej na przyszłość - może akurat wpadnie komuś konkretny model ampli, który będzie można szukać na aukcjach do wyrwania za grosze. Podejrzewam, że nawet słabe głośniki mogą grać lepiej, niż te od TV - niemniej jednak nie to jest istotą tego tematu. Ot - może uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

Temat założyłem już teraz m.in. ze względu na przewody. Na chwilę obecną mam dwie opcje ich położenia - albo pod panelami (mam zrobione podłogę z płyt OSB zamiast z wylewki, na to standardowo dojdzie folia, podkład i panele) albo, co wydaje mi się bardziej sensowne i mniej niszczące dla przewodów - w listwach przypodłogowych. O przewodach naczytałem się bardzo dużo (naskórkowość, super srebro, które jednak może mieć problemy przy basie, zwykłe przewody elektryczne zamiast audio etc ;-)) i doszedłem do wniosku, że to z jak z większością pasji - często im droższy przewód tym faktycznie lepszy, ale relacja cena-jakość nie zawsze jest wprost proporcjonalna do ceny. Z tego, co doczytałem, to w moim przypadku i moim budżecie wystarczające będą takie przewody:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chyba, że przewody, które producent dołącza do głośników (dołącza jakieś, tak?) będą wystarczające i zakup tych 30-40 metrów przewodu jest zbędne. Dodatkowo rodzi się u mnie pytanie - czy faktycznie, tak jak kilka lat temu, przewody do strony lewej i prawej muszą być tej samej długości? O ile w przypadku kolumn przednich to nie jest większy problem, o tyle w przypadku tylnich i mojego rozłożenia pomieszczenia - już tak. Przewody do tylnich głośników "pójdą" jedną stroną - więc prawy tylni głośnik będzie miał zwisające dodatkowe metry kabla. Niedużo i schowane między regałami - ale może to niepotrzebne i współczesne ampli same dostosują się do różnej długości przewodów?

 

Wiem, że post jest długi, i pytań jest również dużo - ale do napisania zbieram się już długo, sporo też czytałem - i na chwilę obecną mam więcej pytań niż pewności ;-). Na chwilę obecną najbardziej pilny temat to przewody - chciałbym je zamówić możliwie szybko. Pozostałe elementy - bardziej sonduje temat. Jeśli chodzi o potencjalny odsłuch - to mieszkam w pobliżu Wrześni, Gniezna, Poznania.

 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc - mam nadzieje, że nie popełniłem kardynalnych błędów w tym poście.

 

Dobrego dnia dla wszystkich! :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwiedź jakiś solidny salon audio ( żadne media markety, euro itp) i na pewno coś Ci doradzą, a kupując komplet ( z kablami) możesz dostać fajny upust cenowy i raty 0% na miejscu.

Tutaj na forum raczej nie szukaj porady, bo zupełnie się pogubisz i będziesz wiedział jeszcze mniej niż teraz ;)

Pozdrawiam :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie opcja 3 Podstawa to dobre kolumny.

Nie pomoże żaden ampli czy odtwarzacz kiedy kolumny nie będą brzmiały.

Jestem za opcją 3 no ale i tak musisz iść do salonu wybrać kolumny grające na dobrym sprzęcie aby wiedzieć które grają lepiej dla Ciebie.

Potem do nich dobierz ampli zdolny je napędzić a odtwarzacz cóż na ile jeszcze budżet pozwoli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.