Jump to content
IGNORED

Akai CD 55 zniekształcające dźwięk


Cawe

Recommended Posts

Witam serdecznie. W końcu mnie dopadła usterka nad którą spędziłem łącznie już ładnych parę wieczorów a postępów brak. Pacjent to mój osobisty Akai CD 55 dostany za przysłowiowe pół litra. Odkąd go dostałem jakieś 3 miesiące temu borykał się z problemem zniekształcania cichych dźwięków oraz szumem w wyższych jego partiach. Standardowo pierw czyszczenie optyki, sprawdzenie na oscyloskopie w punktach pomiarowych parametrów związanych z optyką, wszystko książkowo. Kolejno mówię sprawdzę co najprostsze czyli sygnał przed i za opampami. Identyczny. No to układ deemfazy. Wszystkie kondensatory, rezystory trzymają wartości fabryczne. Tranzystory sterujące sprawne ( choć nawet po wymuszeniu deemfazy wiele się nie poprawia). Kolejno poszedł do sprawdzenia układ określania poziomu sygnału dla procesora, znowu pracuje książkowo. Chwila zastanowienia się. Lecimy sekcję cyfrową. Znowu wejście filtra cyfrowego, wejście DAC i wyjście DAC przebiegi identyczne jak w serwisówce ( sygnał 2KHZ). Na wyjściu Cd idealny sinus... Trochę podupadłem ale mówię nie poddajemy się. Czas na napięcia. Wszystkie przeleciane z układów cyfrowych i analogowych no i kurka zgadzają się. Jedyne które mają odchyłkę koło 0.4V to na DAC na pinach regulacji błędu MSB, lecz piny nie są wykorzystane. Czy taka różnica wpłynęła by na zasadność działania ? Jakoś nie chce mi się wierzyć. Na obu tak samo. Dziwne jest to że oba kanały mają ten sam problem ze zniekształcaniem i szumami. Oczywiście po podłączeniu sygnału z CD przez wyjścia cyfrowe sygnał idealny, więc kitrasi się coś w DAC. Porównując sygnał wyjścia cyfrowego z sygnałem RCK wyjścia DSP mamy prawie identyczny przebieg. Nie mam już na niego żadnego pomysłu. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem ? Z chęcią posłuchał bym tego CD bo konstrukcja jest bardzo ciekawa. Pozdrawiam serdecznie.

Link to comment
Share on other sites

Miałem podobny przypadek w jakimś Akai i pomogła wymiana elektrolitów w okolicy przetwornika ale to było z 10 lat temu więc dokładnie ci nie powiem. Wiem natomiast że pomiarom nie można wierzyć, zresztą ty pewnie też. Abstrachując od tematu napraw ten cd jak i jego brat CD57 to naprawdę bardzo kiepskie odtwarzacze nie warte zbyt wiele. Dźwiek dają suchy i bez dynamiki. Wiem bo mialem oba i pomimo zachwytów nad nimi w sieci mam swoje zdanie o ich jakości dźwięku.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.