Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do 500zł 2018


dawid5226

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku tygodni poszukuję kolumn do zestawu stereo w kwocie około 500zł, a maksymalnie 550 z przesyłką. Wiem, że były podobne tematy w przeszłości, lecz większość pochodzi sprzed kilku lub nawet kilkunastu lat, a obecnie nie jestem w stanie znaleźć większości z podanych modeli w założonej kwocie. Dodatkowo dochodzi fakt, iż mało który temat dotyczy sytuacji podobnej do mojej. Do tej pory specjalnie nie skupiałem się na audio wolnostojącym - słuchałem wyłącznie na słuchawkach oraz DAC-u i do czegoś podobnego zamierzam w miarę możliwości dążyć, ale o tym trochę dalej. To tyle na wstępie.

 

Pomieszczenie:

Tutaj jest dość specyficzny jego kształt oraz niezbyt korzystnie rozłożona akustyka - przy biurku niskie tony są zdecydowanie bardziej słyszalne oraz w znacznie stonowanym stopniu. Jest to pokój na poddaszu, dach ma spad od połowy sufitu w kierunku słuchacza (docelowego miejsca odsłuchowego wymuszonego poprzez spad) i kończy się pół metra za nim. Rozważam jeszcze wytłumienie pomieszczenia dywanem, ale to teraz nie jest istotne. Kolumny mają być docelowo rozstawione w odległości od siebie wynoszącej ok 2.5m, przy czym w takim ustawieniu każda będzie oddalona ok 0.5m od każdej ze ścian (bok oraz tył). Ze słuchaczem tworzyć będą trójkąt równoboczny, zaś wysokość uszu to zakres pomiędzy 1m a 1.1m.

 

Źródło:

Na razie pozostanie takie, jakie jest - AudioQuest Dragonfly v1.0 oraz Fonica CDF 050 (tego mało używam, gdyż większość utworów mam we FLAC-ach na komputerze).

 

Wzmacniacz:

Obecnie jestem w posiadaniu Yamahy AX-730, teoretycznie jestem w stanie ją sprzedać, ale wolałbym tego nie robić ponieważ szkoda mi czasu na bujanie się ze wzmacniaczem na znanych portalach ogłoszeniowych. Podobno gra ona dość neutralnie, osobiście nie słuchałem jej na niczym wyrafinowanym i nie jestem w stanie tego stwierdzić.

 

Rodzaj słuchanej muzyki:

Dosłownie wszystkie gatunki metalu oraz muzyka symfoniczna. Szczególnie chciałbym się skupić na muzyce symfonicznej oraz gatunkach metalu jak: folk metal (oraz zwykły folk), metal symfoniczny. Przykładowe utwory to: Storm Seeker - The Longing, Apocalyptica - CULT, Therion - Lemuria, Therion - Quetzalcoatl, Amaranthe - True, In Extremo - Sterhagelvoll.

 

Poszukiwane brzmienie:

Lubię maksymalnie neutralne brzmienie zestawu, nie przepadam za zbytnio wyeksponowanymi częściami pasma, aczkolwiek nie przeszkadza mi odczuwalne zimno i nie mam ku temu żadnych uprzedzeń. Do tego zależy mi choć po części na szerokości sceny (gdyby była też odpowiednio głęboka, to również byłoby fajnie). Dodatkowo należę do osób nad wyraz ceniących analityczność.

 

Parametry kolumn;

Z tego, co słyszę to wystarczające pasmo przenoszenia od góry to ok 20khz ze względu na talerze, więc nie mogą się kończyć na 15kHz itp. Od dołu to na ile się uda ze względu na kontrabas i gitarę basową, choć wiem że są osoby które wydają na interconnecty więcej niż ja na cały zestaw. Chciałbym, aby były one w stanie znieść moc tej Yamahy (podobno 110W na kanał przy 8ohm, 130W przy 6ohm), czyli powiedzmy muszą mieć chociaż te 90W na sztukę przy 8ohmach. Impedancja to minimum 6ohm, choć niektórzy twierdzą że mój wzmacniacz łyknie nawet 4ohmowe kolumny i nie wiem co o tym sądzić.

 

Słuchacz:

Do tej pory słuchałem na słuchawkach AKG K490NC po modyfikacjach (mody by poprawić scenę) oraz wyżej wymienionym DAC-iem. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i wiem, że moja droga dopiero się zaczyna ale można powiedzieć, że odsłuchałem już trochę audio przenośnego.

 

Do tej pory wytypowane:

-Magnat All Ribbon 6

-Quadral AC 1500

-JPW ML910 (mój faworyt)

-Infinity Reference 81 MKII

-B&W DM302

-Lamitron by Peerless PR603 (tutaj nie wiem co o tym sądzić, ponieważ nie mogę nic o nich znaleźć)

-KEF Q35.2

-KEF Coda 9.2

-KEF Cresta 3

-Dali 104 (lecz nie wiem jak z impedancją - mają 4ohm)

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem dodać:

-pomieszczenie ma powierzchnię 18m^2

-znalazłem także: Monitor Audio MA14 (taka starsza edycja), Paradigm Monitor 5v1 (tutaj nie wiem ile są w stanie wytrzymać, ale podany RMS to 80W, mają zawieszenia do wymiany ale to raczej nie stanowi dla mnie problemu - poradzę sobie z tym)

Do tego jeszcze mam na oku Tannoy-ie M1, aczkolwiek boję się, że po zbytnim przekręceniu gałki może być z nimi nieciekawie. Dodatkowo wiem, że lepiej nabyć starsze kolumny np. z lat 70, ale one mają zazwyczaj około 30W i po prostu chciałbym zapobiec sytuacji, kiedy to ktoś może omyłkowo włączyć zestaw bądź po prostu rozkręcić do końca i będzie z nim źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś może wybierzesz, a ciężko o neutralne 8 Ohm:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie :)

Jak Panowie ustosunkujecie się do moich poprzednich propozycji?

Na Cresty 10, również zwróciłem uwagę, ale o kolumnach Ruark nie słyszałem. Swoją drogą mam już listę marek i ciągle coś dopisuję w wyniku czego zaczynam się w tym gubić.

A z tych trzech - które będą najbardziej dla mnie odpowiednie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ostatecznie skończyło się na Acoustic Energy Aegis Evo One. Grają może nie do końca tak jak mój ideał, aczkolwiek zadowalająco jak na taką kwotę.

Dziękuję za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.