Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer do muzyki


Whiplash
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Więc problem może leżeć po stronie amplitunera.

Sprawdzić to można podłączając zwykły wzmacniacz pod wyjście sub out, a do niego drugą kolumnę z zestawu. Powinny grać w fazie.

 

Sub zapewne miesza z fazą za sprawą filtracji (tyle że wtedy powinno być to tak zrobione aby przy 0* głośnik grał w fazie z kolumną frontową).

Zresztą jeśli suba przestawisz w inne miejsce, nawet na boki, to dźwięk się zmieni, ponieważ fala się zmieni.

 

To jest wzmacniacz stereo nie amplituner tak dla ścisłości. Przed Yamaha mialem Denona i bylo to samo, sub w 0 fazie nie gral więc musi to wynikać z akustyki a nie sprzetu. Skoro dwa wzmacniacze i trzy subwoofery zachowywały sie tak samo to chyba można wykluczyć problem techniczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Marantz PM6007, Marantz CD6007, Sony UBP-X700, Dali Oberon 7, QED Performance RCA, QED XT25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed Yamaha mialem Denona i bylo to samo, sub w 0 fazie nie gral więc musi to wynikać z akustyki a nie sprzetu.

 

Jeśli głośnik w subie grał w przeciwfazie przy ustawieniu 0*, to jest problem ze sprzętem a nie akustyką.

Po prostu powinni inaczej opisywać przełącznik phase.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Dlaczego mimo, że stoi w lini razem z kolumnami w 0 fazie znosi sie z kolumnami i zanika de facto cały bas? Dopiero w 180 jest "płuco"

2. Zensory to kolumna podlogowa, czy w takim połączeniu najlepiej jest suba skrecić na min czyli 40hz zy jednak troche popuścic pasma do powiedzmy 50-60hz?

 

Ad1. No i co jest w tym złego? Po to jest ustawienie dwukierunkowe lub płynne aby przesunąć fazę na tyle aby było to jak nazwałeś „płuco”. Jest to problemsystemow wielokanałowych a którego tak naprawdę nie ma. Skoro w akustyce pokoju i ustawieniu kolumn jakie masz, faza 180 jest tym czego szukasz to tak zostaw i ciesz sie muzyka.

 

Ad2. W stereo z reguły odcinasz jak najniżej na ile pozwalają fronty.

 

Tak na marginesie: nie wiem kto normalny ustawia głośność sub’a na 14

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręciłem go na min. czyli 40hz. Wole czuć bas niż go słyszeć. A jak ustawiać głośność, tak aby sub generalnie nie wybijał się przed kolumny i tylko przedłużał pasmo a słychać, że czegos brak bylo dopiero po jego wyłączeniu. Czy jednak suba ma być slychac i czuć konkretnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Whiplash

Marantz PM6007, Marantz CD6007, Sony UBP-X700, Dali Oberon 7, QED Performance RCA, QED XT25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawiać głośność, tak aby sub generalnie nie wybijał się przed kolumny i tylko przedłużał pasmo a słychać, że czegos brak bylo dopiero po jego wyłączeniu

 

 

Tak powinno być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Za radą jednego z forumowych Kolegów (nie mam upoważnienia aby ujawniać kto zacz) rozważam BK XLS200FF. Zastosowanie: wyłącznie muzyka stereo. Opinie i testy ma bardzo dobre. Sądząc po parametrach kawał porządnej maszyny. Minus że w Polsce nie do dostania, trzeba ściągać z UK. A więc w razie czego brak serwisu. To mnie rzeczywiście trzyma z ostateczną decyzją. Koszt w wykończeniu jakie mnie interesuje (Walnut) plus wysyłka do Polski 2150 zł w przeliczeniu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, piotrek7 napisał:

Do muzyki w pierwszej kolejności wziąłbym Double Gem. 

Jak widać obydwa BK. Który byś polecał? XLS200FF MK2 czy Double Gem? O ile dobrze się orientuję (proszę mnie skorygować jeśli jestem w błędzie) XLS jest stworzony wyłącznie do muzyki. Natomiast Double Gem jak sami piszą jest do muzyki i do kina domowego. Trochę to nakazuje ostrożność, gdyż wielu uważa że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta XLS200 jest opisany także jako sub do systemów AV. Miejmy nadzieję, że odezwie się któryś z kolegów mieszkających w UK. Ktoś kto miał możliwość porównać oba modele. W Double Gem podoba mi się wykorzystanie dwóch „małych” membran. Powinny dać z jednej strony szybkość a z drugiej odpowiednią masę. Efekt mógłby być całkiem ciekawy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. XLS200 też jest opisany jako do zastosowań AV. Ciekawie wygląda ten Double Gem. Parametry też ma lepsze. Choć ma też jeden minus: wygląd. XLS200 wygląda jak pełnokrwisty, rasowy subwoofer, podczas gdy Double Gem - raczej jak zwyczajna, pełnopasmowa kolumna głośnikowa do kanałów głównych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To liczmy na to, że odezwie się któryś z kolegów mieszkających w UK. Większe prawdopodobieństwo, że będą mogli wypowiedzieć się na temat grania obu głośników. A co do wyglądu, mi zdecydowanie bardziej pasuje Double Gem. W wiśniowym fornirze stanowiłby idealne uzupełnienie dla SCM19 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Double Gem to nic innego jak tani model BK Gemini o podwojonej mocy (zdublowany woofer no name i zwiększona obudowa). XLS200 zbudowany jest na drogim i uznanym przetworniku Peerless XLS 10 o bardzo dobrych parametrach (świetna szybkość, zejście i zniekształcenia).  Z uwagi na rozmiary - moc musi być po stronie Double Gem ale raczej na pewno nie reszta. 

Oba mają wejścia nisko i wysokopoziomowe (kino+muzyka)z osobnymi regulacjami,  które podobnie jak w Relach mogą być jednocześnie podłączone (np w filmach cały czas sub może wspomagać fronty + grać to co dostaje z LFE) 

Ten Double Gem to nowy model, ale można poszukać opinii o Gemini vs XLS200. Double Gem oprócz wyższego SPL zagra  tak samo jak Gemini

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, don111 napisał:

Double Gem to nic innego jak tani model BK Gemini o podwojonej mocy

Spośród dwóch: XLS200-FF MK2 vs Double Gem - który radzisz? Zastosowanie: wyłącznie muzyka stereo. Pokój 17 m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bobcat napisał:

Spośród dwóch: XLS200-FF MK2 vs Double Gem - który radzisz? Zastosowanie: wyłącznie muzyka stereo. Pokój 17 m2.

połaczenie monitorów z jednym subem to mało ciekawy pomysł

nie do zestrojenia dla laika

w 17m lepiej sprawdza sie monitory

np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zadzwoń do Andrzeja Kisiela i chociaz pogadaj

zapytaj czy zrobiłby dla ciebie  kolumny w okreslonym, przez ciebie budźecie

albo podjedź do niego na Ursynów i pogadaj w cztery oczy

naprawde warto

nie pchaj się w słabego suba bo oprócz dudnienia z podbic w tak małym pokoju nic nie zyskasz

gain room podbija pasmo basu a mody pomieszczenia rozwalają charakterystykę

zastanów się kilka razy zanim podejmiesz decyzję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bobcat napisał:

Spośród dwóch: XLS200-FF MK2 vs Double Gem - który radzisz? Zastosowanie: wyłącznie muzyka stereo. Pokój 17 m2.

A dlaczego nie Rel t5 / t9? 

Suby kupisz na miejscu, uzywki, w dobrej cenie. Stworzone do stereo i opinii cala masa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lolo2 napisał:

A dlaczego nie Rel t5 / t9? 

Suby kupisz na miejscu, uzywki, w dobrej cenie. Stworzone do stereo i opinii cala masa. 

BK to firma założona przez ludzi którzy rozpoczynali swą karierę zawodową u REL-a i przez lata tam pracowali. Filozofia i koncept tworzenia produktów takie same (np. możliwość jednoczesnego podłączenia z wyjść głośnikowych i LFE). Jakość jak wynika z testów taka sama, gdzieś mi się zawieruszył link do nich. W przypadku REL-a płacisz za markę i logo.

Na podstawie moich (bardzo niedobrych) doświadczeń osobistych na żadne używki mnie nie namówisz. 

W przypadku BK XLS200 relacja cena/jakość najlepsza ze wszystkich: ok. 2000 zł z kosztami wysyłki.

Rozważam jeszcze SVS SB-1000. Na rynku polskim jest sprzedawany.

7 godzin temu, slawek.xm napisał:

połaczenie monitorów z jednym subem to mało ciekawy pomysł

Pierwsze słyszę. Duże kolumny poradzą sobie bez suba. On właśnie ma wspomagać monitory. Znam kilka przypadków takich połączeń, grają moim zdaniem bardzo dobrze.

7 godzin temu, slawek.xm napisał:

zadzwoń do Andrzeja Kisiela i chociaz pogadaj

zapytaj czy zrobiłby dla ciebie  kolumny w okreslonym, przez ciebie budźecie

Ja jestem bardzo przeciętny słuchacz. Żaden audiofil, żadne "złote ucho". Lubię dobrą muzykę z dobrą jakością i tyle. Głośniki na zamówienie to rozwiązanie dla najwyższej półki słuchaczy. W moim przypadku to marnowanie kasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2019 o 19:04, piotrek7 napisał:

Czy może miałeś (lub masz) XLS200?

Mam BK XXLS400, jest bardzo dobry ale BK XLS200 do muzyki jest z pewnością lepszy i szybszy. Ma rewelacyjne wyniki pomiarów group delay i inne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W dniu 15.05.2019 o 06:26, Lolo2 napisał:

A dlaczego nie Rel t5 / t9? 

Suby kupisz na miejscu, uzywki, w dobrej cenie. Stworzone do stereo i opinii cala masa. 

Od tych akurat BK są lepsze, miałem. BK XXLS400 deklasuje T9. T5 z kolei może nie jest gorszy w sensie jakości basu, ale to tylko 8", a cena wyższa od BK XLS200 na 10".  Więc opłacalny na tle tamtych nie jest. 

W dniu 15.05.2019 o 08:36, Bobcat napisał:

Rozważam jeszcze SVS SB-1000. Na rynku polskim jest sprzedawany.

Myślę że co byś nie kupił tj BK czy SVS będziesz bardzo zadowolony. SVS myślę że jest mocniejszy, niżej zejdzie, kwestia tylko czy dorówna precyzji XLS200 (wątpliwe). Możesz kupić BK i dodatkowo wypożyczyć na test SVS, porównasz obydwa w domu i będziesz miał pewność że dobrze wybrałeś. Jak kupisz SVS to BK raczej nie wypożyczysz. Gorzej gdy SVS jednak z jakichś względów spodobałby się bardziej, wtedy pytanie czy różnica jest na tyle duża, że chciałbyś się pozbyć BK, choć to najmniej prawdopodobny scenariusz, ale nie niemożliwy. 

 

W dniu 14.05.2019 o 19:46, Bobcat napisał:

Spośród dwóch: XLS200-FF MK2 vs Double Gem - który radzisz? Zastosowanie: wyłącznie muzyka stereo. Pokój 17 m2.

A co lepsze, XLS200 czy Gemini II ? Ten drugi o połowę tańszy w obrębie tej samej marki, sami wyceniali.... Double Gem to tylko zdublowany Gemini, jakość basu ta sama, tylko wyższa moc (niekoniecznie najniższego basu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tu nie o wielkość a o jakość chodzi. A jakość basu przy muzyce to przede wszystkim zróżnicowanie, precyzja i szybkość

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważną rzeczą w przypadku suba do muzyki o której tu nikt nie wspominał jest to, gdzie ma być zastosowany ( mam na myśli pomieszczenie, konstrukcję ścian, podłogi ). Sam osobiście zetknąłem się z tym problemem. Kiedyś mieszkałem w kamienicy i grałem na B&W ASW600, jako uzupełnieniu podłogówek. To grało i nawet nie było ciężko tego zestroić. Potem przeprowadziłem się do nowoczesnego budownictwa i w pomieszczeniu niby nienajgorzej zaadoptowanym ten sub był już nie do ustawienia. Poległem po długiej, bolesnej walce i sprzedałem. Tak więc sub ze swej natury pewnie lepiej czuje się w porządnym budownictwie, niż we współczesnym " a la " budownictwie i to warto wziąć pod uwagę, zanim rozwiniemy marzenia o pięknym basowym podkładzie do naszej muzyki. To może nie być takie proste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, piotrek7 napisał:

jakość basu przy muzyce to przede wszystkim zróżnicowanie, precyzja i szybkość

Czy SVS SB-1000 nazwałbyś mało zróżnicowanym, nieprecyzyjnym i powolnym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobcat napisał:

REL T5i

rel to jednak bezpieczny wybór jeśli juz uparłes się na suba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

naturalny spadek pasma i bardzo niskie zejście

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, slawek.xm napisał:

rel to jednak bezpieczny wybór jeśli juz uparłes się na suba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

naturalny spadek pasma i bardzo niskie zejście

W teście jest podana cena REL-T5i 2000 zł. Chyba nieaktualna, gdyż z tego co widzę poniżej 2790 zł go nie dostaniesz. @don111powyżej radzi jednak BK XLS200, uzasadnia dlaczego i załącza link do testu. BK kosztuje (łącznie z wysyłką do Polski) w przeliczeniu 2107 zł. Różnica dość istotna.

Poza tym REL ma kilka (subiektywnych, wg mojego gustu) minusów:

- Jest dostępny tylko w wykończeniu high gloss. Wiem, że to w oczach niektórych atrybut elegancji i wytworności, ale ja nie lubię sprzętu na wysoki połysk.

- Kolorystycznie jest tylko czarny i biały. BK mogę zamówić w kolorze Walnut, w jakim są pozostałe kolumny.

- REL jest typem subwoofera "dmuchającego" w dół. Nie lubię takich, wolę "dmuchające" w przód. Nie pytaj proszę dlaczego. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Nie lubię i już.

Na "krótkiej liście" mam tylko wymienione modele BK i SVS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.