Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja zwrotnicy Chario Syntar


giagi

Rekomendowane odpowiedzi

Chario wreszcie dostały nową zwrotkę :)

Po wymianie elementów Syntary zagrały z pewnością lepiej niż nowe fabryczne Chario Delphinus.

To jest niesamowite jaki potencjał był ukryty w tych kolumienkach a już rozważałem zmianę tweeterów.

A tu wystarczyło wymienić parę kondensatorów, rezystor i kabelki aby, jakby nie było tanie paczki, zagrały jak rasowe transparentne monitory.

Wreszcie pojawiła się upragniona przestrzeń, kolumienki całkowicie znikają w pomieszczeniu a wokale brzmią jak powinne.

Diana Krall zaśpiewała jak na żywo, wreszcie wyraźnie słyszę pędzelki muskane po talerzu a struny gitary lub fortepian są namacalne...

Po prostu jakby ktoś zdjął koc z kolumn, ciekaw jestem jaki będzie efekt po wygrzaniu elementów skoro już teraz jest spektakularny przeskok jakościowy.

U mnie sprawdziła się ponadto wymiana kabelków do tweetera na te srebrne w izolacji teflonowej, wyraźnie przesunął się w górę zakres emitowany przez przetwornik i pojawiły się dźwięki, których wcześniej po prostu nie było. Nie zauważyłem natomiast różnicy po dodatkowym oklejeniu tylnej ściany matą poroso.

 

Nie mogę wyjść z podziwu, że stosunkowo tak niewielkim kosztem można uzyskać taki efekt :)

Od dzisiaj każdy nabyty zestaw kolumn będzie przechodził podobną modyfikację.

 

Pozdrawiam Kolegów oraz dziękuję za pomoc i sugestie.

 

zch.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt modyfikacji około 100zł i kolumienki grają naprawdę z wielką klasą a porównuję je do posiadanych wcześniej kolumn, które nowe stoją ponad 3,5kzł.

Nie wiem czy taka modyfikacja sprawdza się w każdej kolumnie ale w Chario był to strzał w dziesiątkę.

Mam te Chario wprawdzie bardzo krótko bo i wpadły mi przypadkiem, na początku byłem nimi bardzo rozczarowany, kolumienki niby bardzo ładnie wykonane ale grały bardzo przeciętnie i jeszcze z wycofaną górą.

Teraz nie mogę się nadziwić, że to te same kolumny a słuchanie z nich muzyki daje prawdziwą przyjemność.

Dzisiaj jeszcze dopełniłem dzieła i na midbassy poszedł solid core, mam wrażenie że bas zrobił się szybszy i bardziej zróżnicowany.

Wokale teraz brzmią tak niesamowicie aż trudno uwierzyć, że można uzyskać takiej klasy przekaz z kolumienek za kilkaset złotych...

Co ważne - teraz te Chario również bardzo dobrze brzmią przy cichym nocnym słuchaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten elektrolit za cewką woofera według mnie nie powinien być w osi, gdyż indukuje zbędne pole.Miałeś tyle miejsca na płytce więc warto to zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten elektrolit to tylko pułapka, cewka miała pójść na pomiar i wymianę na powietrzną ale obecny efekt jest na tyle dobry, ponadto nie słucham głośno, więc stwierdziłem, że nie ma tu już takiego celu jej wymiany.

 

W Delphinus wymieniłbym obowiązkowo rdzeniową cewkę tweetera, w sumie to dziwne, że w droższej kolumnie z wyższej niby półki zrobili gorszą zwrotnicę niż w modelu Syntar. Myślę, że Delphinusy po podobnej modyfikacji mogą zagrać jeszcze z większym zyskiem jakościowym niż Syntary...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solid Jantzena jest kiepski. Do okablowania nie tylko wewnątrz nie powinno być więcej, niż 24 AWG.

Po naszemu 0,2 mm2 albo 0,5 średnicy, a Jantzen to 0,8 czyli grubszy nawet, niż AQ - 0,7 mm.

Jak komuś brak otwarcia, barwy - to właśnie 24 AWG na IC polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niesamowite jaki potencjał był ukryty w tych kolumienkach a już rozważałem zmianę tweeterów.

A tu wystarczyło wymienić parę kondensatorów, rezystor i kabelki aby, jakby nie było tanie paczki, zagrały jak rasowe transparentne monitory.

Wreszcie pojawiła się upragniona przestrzeń, kolumienki całkowicie znikają w pomieszczeniu a wokale brzmią jak powinne.

Diana Krall zaśpiewała jak na żywo, wreszcie wyraźnie słyszę pędzelki muskane po talerzu a struny gitary lub fortepian są namacalne...

Po prostu jakby ktoś zdjął koc z kolumn, ciekaw jestem jaki będzie efekt po wygrzaniu elementów skoro już teraz jest spektakularny przeskok jakościowy.

 

Witam, pamiętaj że nie tylko jakość sama w sobie jest ważna, ale też i tolerancja.

Poprzednie kondensatory mogły nie trzymać równo parametrów, ale mieścić się w tolerancji, np. kond 6,8uf mógł mieć 6,1uf lub 7,4uf, Zaś niebieski Jantzen może mieć 6,5uf lub 7,1uf.

Jest różnica między 6,1uf a 7,1uf.

Z elektrolitem mogło być jeszcze gorzej (który to nie jest pułapką), więc po wymianie na nowy charakterystyka woofera mogła ulec zmianie, tak jak w przypadku wysokotonówki.

Rezystor to samo, superes mógł być o mniejszej wartości i teraz masz więcej wysokich tonów.

 

Cieszymy się że teraz gra lepiej, bo wymieniliśmy elementy na droższe, a to za sprawą innych wartości elementów mamy "lepszy" dźwięk.

 

Oczywiście nie twierdzę że kondensatory Jantzena "nie grają"... po prostu tolerancję trzeba brać pod uwagę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość tlumienia tweetera została celowo zmniejszona i zastąpiona superesem już przy pierwszym podejściu do modyfikacji ale największy zysk jakościowy dała jednak wymiana kondensatorów oraz okablowania.

Teraz chcę jeszcze wymienić obecne stalowe terminale głośnikowe na jakieś lepsze złocone... obecnie sygnał idzie na zwrotnicę za pośrednictwem zwykłej stalowej nakrętki. Mam nadzieję, że wymiana terminali da słyszalną poprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale znowu samopoczucie, bezcenne :)

Jak są środki, dołożył bym do lepszego rezystora, jak tanie Superesy, np Mundorf Supreme Resist.

Może nawet jakiś dobry boczniak do filtrowania tweetera, jakiś Silver Mica czy Audyn miedziany..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Te Jantzeny to jest plastik fantastik i do tego suchotniki.

Mcap też nic specjalnego ale jako tako nie ma swojego charakteru.

...

Po dłuższym odsłuchu muszę Koledze przyznać rację - niebieskie są nieco sterylne...

Zastanawiam się co niedrogiego a lepszego można wrzuć w obwód tego tweetera?

Czy te białe Mundorfy zagrają lepiej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety zabawa w kondensatorach może nie mieć końca ale ja ogólnie polecam

 

* Mundorf Mcap EVO Oil - naprawdę dobry kond umiarkowany cenowo

 

sam zostałem na supreme,w torze wysokotonowca

 

Jestem wielkim fanem srebrnych kabli ale z całym szacunkiem dla kolegi audio burak nie dokończa się zgodzę co do grubości przewodów

 

u siebie na wysoko i średnio-tonowcu stosuje po dwie pary 0,5mm i odczułem poprawę

na basie żyłę dużo większą można zastosować

 

jestem właśnie po udanym upgrade zwrotki (samej płytki) - gdzie w torze średnio i nisko tonowym dołożyłem 1mm a wysoko tonowym 2x0,5mm

 

Niemniej przyznaję racje żę każdy kabel i zmianę należy odsłuchać, u kolegi poprawę dało dołożenie grubszych przewodów na średnicy, natomiast na basie uwypukliło już nadmiar Niskich

 

Ok, ale znowu samopoczucie, bezcenne :)

Jak są środki, dołożył bym do lepszego rezystora, jak tanie Superesy, np Mundorf Supreme Resist.

Może nawet jakiś dobry boczniak do filtrowania tweetera, jakiś Silver Mica czy Audyn miedziany..

Testowałem kilka typów rtx styrofleksy mkp jako boczniki, nawet zastanawiałem się nad micą jako jednym z najlepszych kondensatorów ale obawiałem się o ich niskie pojemności ? (w torze głośnika)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chario Delphinus od środka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-3402-0-29165600-1525162771_thumb.jpgpost-3402-0-06551300-1525162808_thumb.jpgpost-3402-0-70907100-1525162858_thumb.jpg

Masakra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek jak zrobić zwrotnice za 20zł.

Dokładnie.

Dlatego może warto powymieniać części. Na razie wstawiłem Mundorfa 6,8uF i okablowanie Van Den Hul Clearwater ale Van Den Hul raczej chyba nie pasuje a Mundorf musi "popracować". Potem pewnie rezystory i ten bipolar na Mundorf Ecap 33uF. Cewek nie tykam bo nie mam jak pomierzyć. Może okablowanie na Kimber 4TC i 4PR lub 4VS?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższym odsłuchu muszę Koledze przyznać rację - niebieskie są nieco sterylne...

Zastanawiam się co niedrogiego a lepszego można wrzuć w obwód tego tweetera?

Czy te białe Mundorfy zagrają lepiej?

Janzten Superior. Najlepszy z najtanszych moim zdaniem. Rowny tonalnie choc nie rozpieszcza nadmiarem detali czy szerokoscia sceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

czy to dobra zwrotnica ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9623-0-65035900-1526822398_thumb.jpg

post-9623-0-13931500-1526822404_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O elementach się nie wypowiem bo nie znam marki. Ale wykonanie dosyć niestaranne.

Brak koszulek izolacyjnych na kondensatorach. Pomijam długość wyprowadzeń mających wpływ na pojemność.

To samo dotyczy rezystorów. Poza tym elementy zwrotnicy montuje się na gorąco, na kleju z uwagi na drgania.

Cewki na karkasie - na plus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale jak zawsze bywa - można lepiej ;-)

Można zmontować P to P, można dać inne kable na górę pasma, inne kondensatory ...

Wszystko zależy od wymagań i często od klasy samych głośników; warto poprawiać albo nie.

Repertuar też swoje robi ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chario Delphinus od środka:...

Masakra.

Dokładnie, też już o tym wspomniałem, że parokrotnie tańsze Syntar100 mają lepszą zwrotkę tzn. lepsze cewki, z grubszego drutu w tym jedna powietrzna niż drogie Delphinusy...

Jeśli upgrade zwrotki w Chario Delphinus przyniesie taki skok jakościowy jak w Syntar to te Delphinus naprawdę mogą wówczas świetnie zagrać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zakończyłem "zabawę" ze zwrotnicą w Chario Delphinus.

Wymieniłem dwa kondensatory fabryczne na jeden Mundorf Mcap SUPREME 6,80uF/600 V.

Rezystory na Superes 18ohm/10W i PathAudio 3,3ohm/10W. Okablowanie na Chord Clearway, wcześniej dałem Kimber 4TC który dawał zbyt przejrzyste brzmienie.

Nie zdecydowałem się na lutowanie, a na konektory.

Dodatkowo zastosowałem płaty maty tłumiącej CTK Practic 2 mm za głośnikami i u góry kolumny, rurę bas reflexu okleiłem pianką termoizolacyjną do rur na taśmie dwustronnie przylepnej.

A czy zagrało lepiej? Pewnie tak. Bo musiało zagrać lepiej mając na uwadze koszty i czas jaki temu poświęciłem :)

A tak poważnie. Wartości elementów pozostały bez zmian. Zmieniła się tylko jakość elementów. Skoro takie firmy jak Mundorf czy Path Audio produkują części do DIY to dlaczego ich nie wykorzystywać. Mata bitumiczna dodatkowo zwiększyła masę kolumn. Kondensatory Mundorf i rezystory Path Audio też zbierają pochlebne opinie. Do pełni szczęścia pozostałaby wymiana cewek na powietrzne ale trzeba by znać ich parametry a i wielkość odegrała by rolę (nie zmieściłyby się na tej płytce).

Ktoś spostrzegawczy zauważy, że dwa środkowe przewody "biegną" do masy płytki (powinny być białe) a ja jeden połączyłem czerwony. Ale to tylko na zdjęciu; już poprawiłem w rzeczywistości.

Przez pomyłkę zdarzyło mi się też połączyć zwrotnicę odwrotnie, zmieniając polaryzację. Efekt był od razu zauważalny bo coś mi nie grało tak jak trzeba (zmieniła się fazowość).

Reasumując trzeba powiedzieć, że najważniejszymi elementami każdej kolumny są zastosowane głośniki. Zwrotnica to już taki dodatek, który można dopracować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-3402-0-43802300-1527432372_thumb.jpgpost-3402-0-27595600-1527432381_thumb.jpgpost-3402-0-27528500-1527432389_thumb.jpgpost-3402-0-11213100-1527432396_thumb.jpgpost-3402-0-60569400-1527432437_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przede wszystkim zmienił jeszcze tą rdzeniówkę na wooferku i podziwiam Kolegę za odwagę z tą matą alu...

Mam nadzieję, że pod zwrotką jest obecnie jakiś dielektryk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że pod zwrotką jest obecnie jakiś dielektryk?

Oczywiście. Pod płytką zwrotnicy preszpan.

Warstwa aluminium wokół gniazd głośnikowych zdjęta.

Ja bym przede wszystkim zmienił jeszcze tą rdzeniówkę na wooferku

Myślę, że trzeba by na nowej płytce spróbować. Ale zmęczony już jestem a "życie stygnie" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.