Skocz do zawartości
IGNORED

Mam kabel HDMI 2.0/2.1 18/48 Gbps w technologii AOC


pmcomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś zainteresowany to zapraszam do poczytania.

 

iArw7P.jpg

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tym razem więcej o tym kablu.

 

 

 

Na początek rzut oka na kabel. Ładnie zwinięty w 50-o metrowy krążek:

 

 

fcxH7P.jpg

 

 

 

 

Kabel jest kierunkowy tzn. odpowiedni wtyk trzeba włożyć w gniazdo HDMI źródła

 

oqpZ0c.jpg

 

 

 

i gniazdo HDMI wyświetlacza:

 

zZvRvL.jpg

 

 

 

 

 

Rozszyfrujmy oznaczenie AOC. To po prostu active optical cable. Tu krótko wyjasnienie co to jest:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Nasz kabel zakończony jest terminalami HDMI ale istnieją równiez inne zastosowania przesyłania sygnałów na duze odległosci niż audio/video. W uproszczeniu we wtyczkach kabla znajdują się transmiter i receiver zamieniające sygnał elektryczny na optyczny i odwrotnie. Kabel ma budowę hybrydowa tzn.oprócz światłowodu zawiera zyły miedziane. Np, do przesyłania ethernetu, zasilania 5V czy sygnału ARC.

 

 

 

Teraz test na zginanie czy załamywanie przewodu:

 

KtgUa4.jpg

 

 

 

zadany na piątkę.

 

 

 

W zeszłym tygodniu odwiedziłem z tym kablem wrocławską firmę Cinematic w celu dokonania testu czy ten kabel rzeczywiście przenosi 18 Gbps. Niestety nie ma możliwości na dzien dzisiejszy przetestowania zgodności ze specyfikacją HDMI 2.1 48 Gbps, a przypominam że ten kabel ma taką możliwość. Niestety nie istnieją na rynku żadne urządzenia czy konsumenckie czy pomiarowy przy pomocy których można to sprawdzić. Natomiast teoria mówi, że nie ma żadnych teoretycznych przeszkód aby ten kabel sobie nie poradził z przepływnoącią 48 Gbps czyli np. z sygnałem 8K@60.

 

Do testów wykorzystano urządzenie pomiarowe Murideo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

murideo-pair.png?1519328422

 

 

 

 

 

Zacytuję ze strony fiberpro.eu:

 

W przesyłaniu sygnału 4K najistotniejsza jest przepustowość. Wyższa rozdzielczość wymaga większej przepustowość. Jednak to tylko część prawdy. Ilość przesyłanych klatek na sekundę, głębia oraz próbkowanie kolorów są równie istotne jak rozdzielczość i one również zwiększają zapotrzebowanie na przepustowość. Różne kombinacje parametrów rozdzielczości, ilości klatek, głębi i próbkowania kolorów sprawiają, że zmienia się zapotrzebowanie na ilość przesyłanych informacji.

 

4K_zapotrzebowanie_przepust.jpg

 

Jak wynika z powyższej tabelki – sygnał 4K 4:2:0 @60Hz 8bit wymaga przepustowości na poziomie 8.91Gbps = czyli maksymalnej możliwej w ramach standardu Blu-ray. Jest to jednocześnie najczęściej górna granica dla tradycyjnych przewodów miedzianych. Przesłanie takiego sygnału nie powinno stanowić problemu dla dobrych przewodów nawet do 15m. Przewody poprawnie przesyłające taki sygnał są często przez specjalistów oznaczane jako 4K-10.2G. Oznacza to, że powinny przesłać poprawnie sygnał do 10Gbps.

 

Problem pojawia się dopiero przy 4K 4:2:0 @60Hz 10bit – ponieważ niezbędna jest do tego przepustowość do 11.14Gbps. Przesłanie takiego sygnału na odległość większą niż 5m może stanowić już problem dla przewodów HDMI niższej jakości. Prawdziwe kłopoty jednak pojawiają się przy przesłaniu sygnału gdzie przepustowość wynosi 17.82Gbps. A taka jest wymagana w ramach standardu HDMI 2.0b.

 

Sprawdzając nawet bardzo drogie przewody HDMI możemy dość do szokujących wniosków, że przewody kosztujące ponad 20 000 zł nie prześlą prawidłowo sygnału 18Gbps na odległość 9m i dłuższą. Wynika to z faktu, że ich konstrukcja im to uniemożliwia, ponieważ nie przewidywała ona pojawienie się standardu HDMI 2.0.

 

 

 

 

 

Środowisko testowe:

 

NLwK27.jpg

 

 

 

Testowany były sygnały z powyższej tabeli wymagające pełnej przepustowości 18 Gbps:

 

ZnScu4.jpg

 

 

 

Jak widać kabel przepuścił sygnał na odległość 50 metrów bez zająkniecia . Co było absolutnie do przewidzenia. Miedź skończyła by się na max. 5-u metrach kosztując krocie.

 

Tu kolejne dokładniejsze pomiary:

 

 

DPVvY5.jpg

 

 

 

gbCI80.jpg

 

 

KONKLUZJA:

 

Po dokonanych pomiarów mogę jednoznacznie stwierdzić, że jeśli ktoś ma projektor i musi lub chce schować w peszlu lub kanale albo zamurować kabel MUSI skorzystać z rozwiązania AOC. To na dzień dzisiejszy jedyne rozwiązanie gwarantujące dziś i w przyszłości prawidłowy przesył sygnałów audio/video zgodnie ze specyfikacją HDMI 2.0 i HDMI 2.1. Ten kabel radzi sobie z przesyłem do stu metrów! Kable miedziane lub rozwiązania typu HDBaseT, które ja aktualnie posiadam i używam zapewniają jedynie transmisję do poziomu 4:2:0 4K@60 przy 10 bit. Najlepsze krótsze wersje do 12 bit.

 

Stoimy u progu implementacji w urządzeniach standardu HDMI 2.1 i kable AOC wydają się, o czym pisałem już wcześniej, jedynym rozsądnym i pewnym rozwiązaniem na dziś i na przyszłość. Na szczęście nie kosztują już majątku.

 

 

 

Podziękowania dla CINEMATIC Sp. z o.o. z Wrocławia za dokonanie pomiarów oraz miłe spotkanie oparte na ich kilkunastoletnim doświadczeniu.

 

 

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumek, ty nie widzisz i nie słyszysz żadnej różnicy korzystaj więc z drutu wiązałkowego.

I bez żalu żegnam z mojego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Miałeś okazje porównywać AOC ze zwykłym przewodem HDMI 2.1?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam, właśnie stałem się posiadaczem kabla hdmi AOC i jak się okazało dopiero ten rodzaj połączenia w moim przypadku (15m) pozwolił w pełni wykorzystać posiadane urządzenia. Wcześniej używałem kabla miedzianego, który to był oznaczony jako hdmi 2.0 high speed with ethernet (nie jakiś najtańszy - powiedzmy ze średniej półki cenowej) i niestety na nim max mogłem przepuścić  4K/60Hz 4:2:0 8bit. Przy próbie ustawień większej głębi, czy zmiany chromy - czarny ekran. Generalnie do filmów tragedii nie ma choć dla HDR za mało bitów. Rzadko oglądam takie tytuły, ale biorąc pod uwagę, że nowy kabel będzie na stałe w suficie oraz przyszłościowe zmiany w standardzie postanowiłem spróbować kabla AOC. Oczywiście ceny są tu różne, niektóre dość zaporowe bym powiedział (oczywiście jak dla mnie). Postanowiłem zainwestować w kabel z niższego pułapu - około 350zł za 15m. Kabel póki co działa bez zająknięcia, jedyne co go ogranicza na chwilę obecną to standard 2.0 w urządzeniach. Chodzi o przepustowość, dopiero standard 2.1 pozwoli na więcej.

Na chwilę obecną można uzyskać:

4K/ 60 4:4:4  8bit bez HDR = 17.82Gbps

4K/ 30 4:4:4  8/10/12 bit z HDR (bez 60fps) = 11.14Gbps

4K /60 4:2:2  8/10/12 bit z HDR (bez 4:4:4) = 17.82Gbps

Jak widać w standardzie 2.0 są pewne kompromisy, ale na dzień dzisiejszy jest wszystko co potrzeba.

4K /60 4:4:4 10bit z HDR = 22.28Gbps będzie można uzyskać dopiero w standardzie 2.1, a nawet więcej.

Ja mam tylko nadzieję, że ktoś w końcu narzuci na firmy produkujące kable, opisywanie dokładnych specyfikacji kabli z gwarancją zgodności z opisem. Bo póki co są różne oferty i nie wszędzie są dokładne dane nie mówiąc już o tym czy w ogóle zadziała. Być może problem nie występuje często przy krótkich kablach, ale moim zdaniem kupujący powinien wiedzieć co kupuje. Zaoszczędziłoby to czasu na zwroty towarów i rozczarowań zakupem.

Ja jak na razie jestem zadowolony z zakupu i polecam spróbować kabla w tej technologii. Nie koniecznie tych od 1000pln w górę, jak widać tańsze też działają.Choć jak w przypadku kabli miedzianych to też może być loteria.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo profesjonalne i komplexowe podejście do tematu, Andrzeju, gratuluję.

Światłowodowe przewody HDMI możemy je podzielić na 2 główne typy: Discrete AOC (DAOC) oraz Wave Division Multiplex AOC (WAOC). Oba spełniają swoje zadania i z powodzeniem przesyłają sygnały 4K na duże odległości, jednak rozwiązanie WAOC ma pewną przewagę w długości tras kablowych.

Nie wyjaśniono jednak z czego ta przewaga wynika.

Z moich testów powyżej wynika, że kabel AOC bez problemu śmiga do 50 metrów długości. Korzystam już z tego kabla ze dwa lata. Kabel obsługuje 3 kanały po 6 Gbps każdy i wg. zapewnień producenta obsługuje także 48 Gbps czyli 8 kanałów.

Na dzien dzisiejszy kable AOC o długościach do 100 metrów można zakupić na amazon.de w cenach od ok. 50 EUR do 100 EUR. Cena sprzedaży zależna od długości jest czystym chwytem marketingowym gdyz w zakupie różnica pomiędzy kablem 10 m , a kablem 100 m wynosi jedynie ok. 10-15%. Na dzień dzisiejszy cena sprzedaży tych kabli raczej nie spadnie. Cena hurtowa zakupu w Chinach wynosi ok. 30 USD za 10 metrów i 33 USD za 50 metrów. Jak widać głównym kosztem są wtyczki oraz transmiter i receiver oraz robocizna czyli montaż. Koszt samego kabla jest znikomy. Dochodzi oczywiście koszt transportu, cło, 23% VAT oraz marża dystrybucji w kraju końcowym.

Ot i cała historia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi na Amazone radze uwazac. 

 

Ja kupilem ten 15m i niestety nie dziala prawidlowo.  Nie wykrywa obrazu po wlaczeniu avr i projektora musze wyciagnac wtyczke HDMI i wlozyc ponownie aby zadzialal. 

 

Czasem podczas ogladania "tlustych" filmow zaczyna obraz przerywac i znowu trzeba iles tam razy wyciagnac wtyczke aby zadzialalo. 

 

WIEC ODRADZAM TEN KABEL. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, max720 napisał:

A , jaki masz amplituner ? Onkyo ? 

Marantz 7010 proj sony hw50

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, max720 napisał:

Robiłeś aktualizację softu w 7010 ? Była 6-7 miesięcy temu .

Raczej tak. 

 

Ale wepne kabel nornalny z miedzi 15m i wszystko prawie dziala.  Netflixy, youtube i inne bzdety bez zajakniecia. Nie ma problemow ze zrywaniem sygnalu

 

Problem pojawia sie gdy wlacze xboxa, kabel ma za "zapewne" mala przepustowosc i robia sie artefakty.

Na tym optycznym nie artefaktow, ale znowu zrywa polaczenie i musze codowac aby zadzialal wypinajac i wpinajac wtyczke hdmi na wlaczonych urzadzeniach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.