Skocz do zawartości
IGNORED

Pokrycie ściany murowanej płytą gips-karton - spód pasma


dawidjj

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Jaką technologię suchej zabudowy przyjąć przy równaniu murowanych ścian przyszłego pokoju audio-wideo (wymiary przed adaptacją 3,4 x 6,7 x 2,5)?

 

Obecnie zrobiłem i wypoziomowałem krzyżową konstrukcję z kantówek drewnianych - w poziomie 3 kantówki przykręcone do muru na dystansach (powstałe szczeliny wypełnię zaprawą i później jeszcze dokręcę), na to pionowo deski o grubości 30mm i różnej szerokości (materiał z odzysku...), rozstaw od osi do osi 40cm. Płaszczyzna desek, do których planuję przykręcać płyty gk jest oddalona od starej murowanej ściany średnio o 55-65mm.

 

1. Jakiej wełny użyć do wypełnienia pustki? Inwestować w PT80? Najwygodniej byłoby dać 2 warstwy po 30mm.

 

2. Czy przykręcić jedną warstwę płyt zwykłych 12,5mm (te mam w zapasie) czy dwie warstwy na mijankę (tak zrobiłem na całym poddaszu na sufitach i ściankach działowych i... gorąco polecam...)? Podwójna warstwa płyt zwiększy sztywność, solidność i pewnie ograniczy granie ściany. Z drugiej strony pewnie ograniczy pozytywny wpływ "takiego ustroju" na spód pasma.

 

3. Do tego dojdzie podwieszany sufit, opadający na 2/3 pomieszczenia w stronę ściany frontowej o jakieś 4%. Pomieszczenie ma 250 cm wysokości, sufit podwieszany chcę zrobić ze względu na nierówności. W części tylnej, na 1/3 długości będzie płaski sufit, wysokość pomieszczenia jakieś 245, później zacznie opadać. Nad kolumnami będzie jakieś 225-230. Od strony ściany frontowej przestrzeń nad sufitem podwieszanym będzie otwarta. Na ostatnich 70cm pomieszczenia przy ścianie frontowej nie będzie sufitu podwieszanego, będzie oryginalna wysokość pomieszczenia i zamocowany rozwijany ekran oraz w miejscu połączenia ściany frontowej z sufitem pułapki basowe.

Jaką wełnę mineralną umieścić nad sufitem podwieszanym i czy wypełnić tę przestrzeń nią w całości oraz ile warstw płyty przykręcić na suficie? Tam również będzie konstrukcja krzyżowa.

 

Pozdrawiam

DJ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką technologię suchej zabudowy przyjąć przy równaniu murowanych ścian przyszłego pokoju audio-wideo (wymiary przed adaptacją 3,4 x 6,7 x 2,5)?

 

Moim - subiektywnym zdaniem - najlepiej żadną. Regips się nie sprawdza. Kantówki, ceowniki, płyty paździerzowe itp. inaczej (gorzej, bardziej głucho) odbijają dźwięk niż naturalna otynkowana ściana. Taka ściana daje też większe możliwości indywidualnej aranżacji akustycznej pomieszczenia.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w pracy wytłumili pomieszczenie fajnymi płytami z prasowanej i chyba czymś lekko zlepionej wełny mineralnej pokrytej sztywną tkaniną malowaną, ale dość rzadką i gładką w dotyku. Ściana jest lekko uginająca się, ale to nie przeszkadza, natomiast do 1,6m założono na to panele z blachy z otworkami, co zabezpiecza płyty przed uszkodzeniem. Warstwa tłumiąca nie jest gruba- ma ok 5cm, ale w budce zrobiło się duuużo ciszej, w porównaniu ze stanem wyjściowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to był rigips pro aku?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Tych materiałów jest sporo, najskuteczniejszym wydaje się nida sonic połączony z welna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, audiomono - zamiast stawiać znaki zapytania, zerknąłbyś w mój profil i zaraz by ci się przejaśniło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Tak samo.

 

Widziałem często reżyserkę, czy pomieszczenia studia że ścianami o zredukowanym odbiciu, które były wykonane z bloczków Porotherm, ale z otworami zorientowanych do wnętrza pomieszczenia, więc ściana była dziurawa, oczywiście z drugiej strony bloczków była szczelna ściana. Pewnie było to skuteczne, ale taką adaptacja mocno zmniejsza powierzchnię pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tynkuj nie trac czasu :) płyty i wełna to pomyłka

potem dyfuzory dobrane do pomieszczenia zrobia to co trzeba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś jak kalkulator był wielkości biurka i pracował jak młockarnia , to wygłuszało się to płytą gipsową z wieloma różnej średnicy otworami na kantówkach a za tym centymetr przerwy i wełna.

płyty miały wymiary 35 x 35 cm , także kantówka była gęsto

wzór był niesymetryczny

jak interesuje cyknę zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W momencie ostatnich odpowiedzi konstrukcja pod gk na ścianach była już gotowa. Szkoda było zrywać, a że z tego co wyczytałem na zagramanicznych forach, wiele pokojów odsłuchowych robionych w piwnicach za wielką woda jest podobnie robiona, więc zaryzykowałem.

 

W ścianach jest od 8 do 10 cm wełny Rockwool Rockslab Acoustic. W suficie, na poziomej części średnio 9cm, na skośnej od 4cm do 22cm. Na suficie przykręciłem 3 płyty Nida Sonic R15 N8.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-42594-0-73411700-1530091297_thumb.jpgpost-42594-0-53568200-1530091308_thumb.jpgpost-42594-0-41965000-1530091507_thumb.jpg

 

Oto wyniki - czasy pogłosu na kolejnych etapach adaptacji.

 

post-42594-0-40630300-1530091152_thumb.pngpost-42594-0-50726500-1530091160_thumb.pngpost-42594-0-59772100-1530091172_thumb.pngpost-42594-0-82732000-1530091181_thumb.pngpost-42594-0-30550300-1530091191_thumb.pngpost-42594-0-03127300-1530091198_thumb.png

 

Co ciekawe podobny efekt jaki dała zabudowa został osiągnięty na początku po wstawieniu 15 balików wełny w rogach.

 

Ogólnie jestem zadowolony z wykresów. Jeśli chodzi o wrażenia odsłuchowe, to jeszcze nie ten moment :).

 

Pozdrawiam

DJ

post-42594-0-40630300-1530091152_thumb.png

post-42594-0-50726500-1530091160_thumb.png

post-42594-0-59772100-1530091172_thumb.png

post-42594-0-82732000-1530091181_thumb.png

post-42594-0-30550300-1530091191_thumb.png

post-42594-0-03127300-1530091198_thumb.png

post-42594-0-73411700-1530091297_thumb.jpg

post-42594-0-53568200-1530091308_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-42594-0-41965000-1530091507_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt kto kreci płyty g-k nie robi tego na konstrukcji drewnianej chyba od kilkunastu lat już

za wielka woda g-k to jest najtansza konstrukcja w dodatku sucha - dlatego tak robią

powodzenia na dalszych juz konkretniejszych etapach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego na drewnie?

- mam słabość do drewna i muzyki, więc może dlatego takie podświadome połączenie ;P (wszystkie ścianki działowe, sufity na poddaszu i wyrównujące krzywizny w innych pomieszczenia robiłem na profilach),

- gdy trącić w kantówkę to mniej dzwoni niż profil stalowy, wymyśliłem sobie, że będzie lepiej,

- kantówki były pod ręką i z odzysku ("będzie taniej").

 

Nie budowałem standardowej ścianki mocowanej wyłącznie na dole i u góry, dodatkowo mocowałem konstrukcję do ściany również w okolicach połowy wysokości lub gęściej. Najpierw szły poziomo łaty dyblowane do ścian i dopiero na to pionowe kantówki z odzysku. Po przykręceniu połączonym z podklinowywaniem konstrukcji pustki pomiędzy murem a poziomymi łatami wypełniłem zaprawą i po związaniu dokręciłem.

 

Altus służył i służy wyłącznie jako "wybitnie audiofilska kolumna pomiarowa :P", która generuje również niskie częstotliwości :).

 

Jeśli chodzi o stereo, to: Xavian Accorda, Meridian 556, Linn Wakonda, Copland CDA-288.

Do kina domowego REL R-505, surroundy: Mordaunt Short MS30i, centralny: jeden ProAc Studio 125, amplituner robiący jako wielokanałowy wzmacniacz: Harman Kardon AVR 8500, źródło: Cambridge Audio 752BD.

 

Czy usunięcie pewnej części murowanej tylnej ściany (np. 10% albo 40%, albo wykonanie kilkunastu otworów o średnicy np 80mm), paroszczelne zabudowanie jej wełną i płytą drewnopochodną pozwoli upuścić trochę energii rezonansów generowanych przez z przednią i tylną ścianę pomieszczenia (okolice 25Hz, 50Hz i 75Hz)? - Po drugiej stronie mam ciepły garaż, a część ścianki już jest pocieniona (ze względu na rozbudowę i dodatkowe wzmocnienia, kwestie nośności ściany nie są problemem).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z tego co się dowiedziałem płyty gk nie są aż tak złe, ale muszą być odpowiednio montowane. Ja również jestem na etapie remontu pokoju pod audio i powierzchnię ścian mam wykończona płyta gk ale bez żadnego montażu "na sztywno" oprócz tego zachowanie dylatacji we wszystkich miejscach gdzie występuje ściana pierwotna lub inne elementy pomieszczenia, a także oprócz sufitu który jest praktycznie cały w panelach binarnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Obecnie: Roksan Caspian MKII + CD Caspian M1 + S16Hertz Canto Grand. Kable: Audionova StarLight RS, Audionova euphoria RS, Supra Trico. Rapture AMP, Fostex TH-X00, Shure SRH 1540

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.