Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny jako rezonatory helmholtza


Miky

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym zwieraniem styków to raczej nie bardzo, bo to rezonansu mechanicznego nie powstrzyma i głośnik może w pewnym sensie grać jak ta membrana bierna.

 

Jeśli chodzi o nieużywane kolumny - to dwie opcje. Chodzi Ci o totalnie pasywny system? Pytanie co masz na myśli, rezonans głośnika (to raczej nie) czy wykorzystanie pustej obudowy (to prędzej, ale za duże otwory i raczej nie da się tego nastroić). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są niedawno zkomercjalizowane aktywne pułapki basowe. Są to w zasadzie kolumny, ale napędzane dość rozbudowanym systemem dsp z mikrofonem na zasadzie systemu aktywnego tłumienia typu feedback, mikrofon zbiera charakterystykę częstotliwościową w punkcie a potem system dostraja impedancję kolumny tak, żeby to wszystko wytłumić. Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%... cena 9000$ za sztukę :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie pary takich kolumn, jedne mniejsze, drugie większe, pomyślałem że skoro i tak leżą w szafie nieużywane to może spróbuję wykorzystać je do adaptacji.. myślałem raczej o wytłumieniu wnętrza wełną i postawienie tego w rogach, jako pułapki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zwieraniem styków to raczej nie bardzo, bo to rezonansu mechanicznego nie powstrzyma i głośnik może w pewnym sensie grać jak ta membrana bierna.

Ohlala☺ A kolega to zna zasadę działania bass reflexu? Bo zaczynam wątpić. Radzę sobie policzyć jakie musiało by być SPL aby ruszyć membranę zablokowaną przez zwarcie uzwojenia.

 

 

Jeśli chodzi o nieużywane kolumny - to dwie opcje. Chodzi Ci o totalnie pasywny system? Pytanie co masz na myśli, rezonans głośnika (to raczej nie) czy wykorzystanie pustej obudowy (to prędzej, ale za duże otwory i raczej nie da się tego nastroić). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są niedawno zkomercjalizowane aktywne pułapki basowe. Są to w zasadzie kolumny, ale napędzane dość rozbudowanym systemem dsp z mikrofonem na zasadzie systemu aktywnego tłumienia typu feedback, mikrofon zbiera charakterystykę częstotliwościową w punkcie a potem system dostraja impedancję kolumny tak, żeby to wszystko wytłumić. Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%... cena 9000$ za sztukę :D

Mając 4 suby jest to w stanie zrobić każdy ogarnięty akustyk a nawet cierpliwy użytkownik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem prezentację tego na konwencie AES w Nowym Jorku i czterema sztukami Panowie byli w stanie wyłączyć wszystkie mody pomieszczenia praktycznie w 100%

 

Od dawna jest np. PSI AVAA C20, ktoś nawet na GS je testował:

 

8330a + SUB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

8330a + SUB + 2 x AVAA C20

post-53661-0-95798100-1525196050_thumb.jpg

 

Jak widać działa zupełnie nieźle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.