Jump to content
IGNORED

kolumny Revox Emporium Classic - ulepszenie, tuning

oiram_zg

Recommended Posts

Witam,

jak większość z Was jestem na etapie swojego "idealnego" (na miare własnych możliwości) zestawu audio.

Zakupiłem ostatnio kolumny, wiekowe Revox Emporium Classic - chciałem się pożegnać z kolumnami DIY opartymi na przetwornikach pochodzących od Infinity SM122 - chciałem coś innego, lepszego .

Dysponuję wzmacniaczem Pioneer A-757 Mark II

Podpiąłem te kolumny pod wzmacniacz, i w porównaniu do poprzednich grały dzwiękiem bardziej matowym, z mniejsza przestrzenią, detalicznośc tez zmalała.

Srednica i wysokie tony mniej "efektowne" niz w moich kolumnach diy.

Kolumny nie są nigdzie popalone, sa w dobrym stanie technicznym

Chciałbym się spytać, czy jest sens "tuningu" owych kolumn glosnikowych, polegających na wymianie kondensatorów w zwrotnicy. Czy róznica będzie zauważalna i dostaną więcej życia ?

Kolejnym pytaniem jest o parametry kondensatorów, na kondensatorach w kolumnie glosnikowej jest oznaczenie 23VAC (czy to napięcie maksymalne?) 5,6 uf Y5.

Czy mozna to zastąpić kondensatorami tej samej pojemnosci, a napieciu maksymalnym 100V? bo takich jak mam to nie znalazłem.

Nie chcę zbytnio oszczedzac, ale widzę, ze taki kondensator (jantzen) kosztuje kilkadziesiat zł, a do wymiany jest kilka. tansze nie wchodza w ogole w gre?

Poza tym jeszcze są rezystory. W wymianę cewek nie chce sie bawic.

Czy może ktoś cos doradzic?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Hidden Content

• 4 weeks later...

Kondensatory na wyższe napięcie zawsze można zastosować. Rezystoty najlepiej bezindukcyjne, wymień tylko te w szeregu z sygnałem, podobnie jak kondensatory- tych w bocznych gałęziach, jeśli trzymają fabryczną pojemność, nie ma po co ruszać, bo na brzmienie mają znikomy wpływ. Cewki natomiast ruszyć warto- nie powinny być wszystkie jednakowo zorientowane, lecz należy je poustawiać tak, by ich osie się krzyżowały. Zapobiega to wzajemnej indukcji.

Hidden Content

Pewnie głośniki z Infinity były dużo niższej klasy, niż w Revoxach - to pierwsze.

Gładkie brzmienie cechuje zwykle lepsze graty - mają mniejsze zniekształcenia.

Wymieniaj te elementy, które są w torze wysokich, czyli do obu głośników kopułkowych;

tu jest najwięcej do ugrania, ale wymieniaj na MKT lub MKP i nie na wysokie napięcia; wystarczy 100 V.

Gdyby nie było dokładnej wartości, to się nie przejmuj, bo te elektrolity, nawet jeśli nie straciły pojemności,

ich nominalna wartość ma tolerancję zwykle 4 x większą, niż kondensatory foliowe.

Poza kondensatorami do wysokich możesz tam też zmienić kable na solid ale cienki typu drut miedziany

do 0,5 mm np. YTDY albo srebrzankę w izolacji. Takich używam też jako głośnikowe ...;-)

Hidden Content

Ring radiator rules

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.