Skocz do zawartości
cygaret

Okrągły pokój

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedługo zacznę budowę od podstaw i zastanawia mnie aby ściany zrobić łukowe. Wszystkie 4, góra 4 skosy. Co o tym myślicie? Normalnie wyszedł by kwadrat ok. 6x6m. Czy zlikwiduje w ten sposób mody i ich harmoniczne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

fajnie by było, zlikwidować mody :P niestety nie jest to takie proste, gdzieś już pisałem o nieregularnych kształtach ale fajny temat chętnie więc parę rzeczy powtórzę i dodam trochę nowych

Przede wszystkim Cygaret, to dla Ciebie, jakbyś bardzo chciał to możesz też poszukać kilku kolejnych funkcji Bessel'a które właśnie opisują rozkład ciśnienia akustycznego w okrągłym falowodzie:

1-s2.0-S0003682X16302018-gr12.jpg

czyli mody własne pomieszczenia okrągłego, tutaj akurat falowodu ale wiadomo o co chodzi. Niestety nie da się zrobić tak, że modów nie będzie - będą zawsze, nie wyłączysz zjawisk falowych. W dodatku ustawiając kolumny uzyskujesz pobudzenie niesymetryczne, więc te mody też trochę inaczej wyglądają. Ktoś mógłby wpaść na pomysł żeby odsłuchiwać na środku pokoju dlatego o tym wspominam - przy pobudzeniu niesymetrycznym może być to trochę przesunięte, zresztą w okrągłym pokoju środek to fatalny pomysł i kolejne zjawisko które musisz wziąć pod uwagę jeśli myślisz o łukowych ścianach.

Ogniskowanie dźwięku! Będziesz mieć z tym ogromny problem, jakbyś patrzył przez lupę lub soczewkę. W takim pomieszczeniu może się nie dać nic słuchać :P

Jeśli chodzi o sam kształt - prostokąt jest dobry, bo znany. Wiemy gdzie będą kumulacje modów i będą mniej więcej wszystkie w tych samych miejscach (np rogach pomieszczenia), nieregularny kształt spowoduje że miejsca kumulacji modów będą w różnych dziwnych miejscach i każdy mod gdzie indziej, nie wyłączysz tego pułapkami basowymi... albo wyłączysz, ale po długiej i kosztownej analizie, a potem wyprodukowaniu ustrojów na zamówienie. Lepiej już prostokąt.

Oczywistą wadą prostokątów jest flutter echo, ale to już lepiej wyłączać adaptacją i nie kombinować.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za fachową poradę. Mam dostępne te 6x6. I wiadomo kwadrat to będzie ogromne wzbudzenie jednej częstotliwości.

Ale jeżeli chciałbym maxymalnie wykorzystać pomieszczenie aby kubatura była możliwie największa ( dobry kierunek?)

I skrócę przednią ścianę do 5,5 m , tylna zostanie 6m. Boczne pójdą po skosie. Otrzymam czworokąt nierównoramienny, czy to będzie lepszy kierunek? Czy jednak nie kombinować i zrobić prostokąt : boczne 5,5 / tylna i przednia 6?

Słyszałem też o złotych proporcjach, może w tym kierunku iść?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wedle proporcji, Bold, gold ratio itp. szukasz maksymalnej kubatury.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie upieram sie na fikuśne kształty, ogólnie wole prostsze rozwiązania. Bartek dzięki - wymiary do przyjęcia tylko sufit na 2.6 m płaski regips podwieszany lub mogę zostawić odkryte belki i wyjdzie 3 m, jak będzie lepiej? szczyt koperta opadająca do tych 1.7m. Jeszcze mam do Was pytanie / Kolumny powinny stać na ścianie dłuższej tak ?

Edytowane przez cygaret

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli z sufitem niewiadoma. Do szczytu większa kubatura ☺ podwieszany da lepsze proporcje. Policze, pogłówkuje i dam znaka.

A może coś o konstrukcji ścian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zrobisz pokoj okragly (jak w tytule), to nie musisz sie martwic o sufit. Rozwiazanie znajdziesz w zalaczniku

post-1239-0-02865200-1541110266_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi