Jump to content
Holgin

DAC na TDA1541(A) + AD1896

Recommended Posts

Z tym sprzętem audio na tda1541 olx za 100zł to ch6ba was poniosło;) ludzie nie są głupie popodnosili ceny do minimum 300zł za stare graty,ja bym za 100zl starego cd na tda1541 napewno nie oddał,skonczyly sie czasy naiwnej ciemnoty,teraz ludzie mają unternet i wiedza co ile kosztuje.

2 godziny temu, Yasica napisał:

1. micha7n - x2

2. yasica - x2

3. Piotr84 - x1

4. Scott L.F. - x1

1. micha7n - x2

2. yasica - x2

3. Piotr84 - x1

4. Scott L.F. - x1

5. janf - x1

Mistrz Yoda powiedział: Jest Moc! Ale, przede wszystkim Skywalker, jest Moc Mocy i Moc Mocy Mocy, jako pierwsza i druga pochodna i te trzeba posiąść! Wyskakuj z tego kokpitu i bierz się za tabliczkę mnożenia, długa droga przed nami!

Hmm, miło widzieć że jest zainteresowanie :) płytki gdzieś w drugiej połowie stycznia mogły by być zamówione. Cena za płytkę z TDA1541 to 50 zł (4 warstwy), a za pre stabilizator na dwóch trafkach EL30 15 zł. Jak są chętni na ten dodatkowy zasilacz proszę się wpisać :)

20 minut temu, pataus napisał:

Konwersja IV?

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Najlepiej na osobnej płytce A analog jaki kto chce.

2 minuty temu, Holgin napisał:

Analog całkiem osobno.

Dokładnie.

Im bardziej będzie modułowo tym łatwiej potem modyfikować Daca ..

Na tej płytce będzie DAC z wejściem I2S i wyjściem prądowym. Jeżeli chodzi o wejścia cyfrowe SPDIF itp to mam do tego osobne moduły. Polecam przeczytać cały wątek :)
Na tą chwilę mam też pcb pod stereo SRPP i WKWA.

Jeżeli chodzi o wejścia cyfrowe, to mam takie moduły:

-2x SPDIF (Coax/optical) z przełącznikiem:

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/29406-Odbiornik-SPDIF-WM8804-z-dwoma-wejściami

-2x SPDIF, Bluetooth oraz USB:

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/29450-Selektor-czterech-wejść-cyfrowych-2x-SPDIF-USB-Bluetooth

Mam też eksperymentalny ekspander SPDIF, który ma 4 wejścia coax oraz 4 toslink. W pełni kompatybilny z tymi modułami, ale nie testowane.

Jeżeli byłaby odpowiednia ilość chętnych, mogę zrobić analog na WO, 4 warstwy, konwersja I/V na pojedynczym WO, potem filtr GIC 3 rzędu i bufor na pojedynczym WO. Tylko nie wiem na kiedy bym się wyrobił. Cena także 50zł od sztuki.

Moduły cyfrowe mam "od ręki", tak samo analogi lampowe, na resztę trzeba czekać.

1. micha7n - x2

2. yasica - x2

3. Piotr84 - x1

4. Scott L.F. - x1

5. janf - x2 (z zasilaczem)

Mistrz Yoda powiedział: Jest Moc! Ale, przede wszystkim Skywalker, jest Moc Mocy i Moc Mocy Mocy, jako pierwsza i druga pochodna i te trzeba posiąść! Wyskakuj z tego kokpitu i bierz się za tabliczkę mnożenia, długa droga przed nami!

1. micha7n - x2

2. yasica - x2 lub x3( do ustalenia) (płytka DAC + ZASILACZ )

3. Piotr84 - x1

4. Scott L.F. - x1

6. enkoder - x1 (z zasilaczem)

1. micha7n - x2

3. Piotr84 - x1

4. Scott L.F. - x1

7. pataus -x1 (z zasilaczem)  (+ analog na WO i 2x SPDIF  w razie nastepnego zamowienia )

3 hours ago, pataus said:

1. micha7n - x2

3. Piotr84 - x1

4. Scott L.F. - x1 (z zasilaczem)

7. pataus -x1 (z zasilaczem)  (+ analog na WO i 2x SPDIF  w razie nastepnego zamowienia )

W dniu 29.12.2018 o 20:55, Scott L.F. napisał:

1. micha7n - x2

3. Piotr84 - x1

8. Copper_Lucas -  x1(z zasilaczem )  +ew. moduł S/PDIF

Edited by Copper_Lucas

caveat emptor

16 godzin temu, Copper_Lucas napisał:

1. micha7n - x2

3. Piotr84 - x1

9. Piotr_72451 x2 ( z zasilaczem )

W dniu 28.12.2018 o 09:46, nikifor napisał:

Z tym sprzętem audio na tda1541 olx za 100zł to ch6ba was poniosło;) ludzie nie są głupie popodnosili ceny do minimum 300zł za stare graty,ja bym za 100zl starego cd na tda1541 napewno nie oddał,skonczyly sie czasy naiwnej ciemnoty,teraz ludzie mają unternet i wiedza co ile kosztuje.

Proszę , Oryginalna kość TDA1541 za  około 200 zł.

ok, to nie 100 zł, ale jak ktoś jest cierpliwy to wychaczy taki najniższy model za kwotę bliżej 100zł.

https://www.olx.pl/oferta/marantz-cd-40-legendarny-odtwarzacz-CID99-IDxCXPp.html#35f45904bf

https://www.olx.pl/oferta/philips-cd-380-udany-odtwarzacz-cd-cdr-przetwornik-tda1541-r1-CID99-IDx2fPL.html#dfec5182ba

https://www.olx.pl/oferta/philips-cd160-odtwarzacz-cd-vintage-tda-1541-CID99-IDxJxhA.html#dfec5182ba

Trzeba tylko wylutować. 

a że gradacja R1 - na start wystarczy, uwierz mi że głównie w tej  kosci gra to co za nią czyli Analog ( napewno Opampy są tu " najsłabsze" wg mnie oczywiście, komuś mogą się podobać w czyimś systemie ) i to co koło samej kości TDA oraz stabilnośc i czystość zasilania.

i opis gradacji kosci TDA : 

http://www.dutchaudioclassics.nl/history_of_the_Philips_tda_d_a_converter/

i lista cd z tymi kośćmi

http://www.dutchaudioclassics.nl/Overview-Philips-TDA1541-based-cdplayers/

1. micha7n - x2

3. Piotr84 - x1

10. kamiru x1 ( z zasilaczem )

Na ten moment w sumie 13-14 płytek, myslę że 15 do 20 było by chętnych w sumie.

Mam pytanie odnośnie zasilacza, czy będzie zmodyfikowany, nowsza wersja? Może warto byłoby zmodyfikować tak aby dało się zastosować diody przewlekane np: SBYV27-200, do tego stabilizator typu LT317 wraz z pr-kami do dokładnego ustalenia napięcia, można by nawet zastosować na tej samej płytce filtr sieciowy przed transformatorkami.

Tak, to będzie nowa wersja. Mogę uwzględnić przewlekane diody prostownicze, stabilizator wstawisz jaki chcesz, PRki też mogę dać, ale nie ma to za bardzo sensu ze względu na to, że osobny zasilacz będzie tylko prestabilizatorem, więc tam mogą być nawet 78XX/79XX. Zasadnicza stabilizacja będzie realizowana na PCB TDA1541 tuż obok układu. Filtru sieciowego implementować nie będę, większość osób ma taki w gniazdku, a jak nie, to mam osobne PCB z filtrem.

1. micha7n - x2

3. Piotr84 - x1

10. kamiru x1 ( z zasilaczem )

11. grip - 1 kpl.

2 godziny temu, Yasica napisał:

http://s3t.it/dac/my-dacs/tda1541a

Jest masa tych różnych daców, większość wygląda jak żywcem wyjęta z 30letniego CD, dobrze że koledzy .3lite i Holgin poszli dalej i będziemy mogli cieszyć się porządną aplikacją.

caveat emptor

18 minut temu, Copper_Lucas napisał:

http://s3t.it/dac/my-dacs/tda1541a

Jest masa tych różnych daców, większość wygląda jak żywcem wyjęta z 30letniego CD, dobrze że koledzy .3lite i Holgin poszli dalej i będziemy mogli cieszyć się porządną aplikacją.

Tak , masz racje.

Ale z 2 strony wrzucam tu rózne tematy by Holgin miał jakieś rozeznanie.

Z kolejnej strony niejako staram się go "zmusić" by podszedł do tematu szerzej, nie miniaturyzował wszystkiego, nie umniejszał wagi "audiosfilskich" elementów i by wszystko było maksymalnie modułowo, by łatwo można było modyfikować czy upgrejdować.

Coś co raz zaprojektuje i pojdzie do produkcji nie da się ot tak potem zmienić. 

Uwierz mi , przerobiłem dosyć dużo róznych projektów róznych ludzi, ponieważ nie jestem techniczy i nie mam gdzie i jak lutować, tym bardziej elementów smd to za każdą robociznę musiałem zapłacić, mniej czy wiecej, ale to był koszt. Koszt mojego doswiadczenia.

i jak na ten moment to ... własnie stary 30 letni cd na TDA1541A , Marantz CD40 po Upgrejdzie i lampizacji broni się, tak że jak na ten moment to tylko PCM1794A jest dla tej kości wzglednym konkurentem.

a były pcm56,58,61,63,1702,1704,1798,ad1865, filtry 3 lita i Olga na fpga... i najlepiej gra TDA1541A w Trybie NOS.... ot taki hihot losu...nie zawsze nowsze lepsze jest najlepsze  ;)

Oczywiście to moja subiektywna ocena głownie w moim systemie i u 2 kolegów.

Generalnie słuchane na 6S4S Trioda 3W, 6C33C Trioda 15W, Sansui 607DR, 

Kolumny to : Pionier CS 811 96db/1W, Kolumny Tubowe na Driverach ok 98db SPL, oraz YB Zepchyr z Berylem na górze.

Edited by Yasica

DAC gra u mnie od jakiegoś czasu - brzmienie bajka -  porównaliśmy z kolegą, bezpośrednio do DACa Stelmacha pierwszej wersji - TDA go zjadł na dzień dobry. Ale jeden niuans - lampa na wyjściu robi robotę! i to ogromną - u mnie obecnie 6n2p - piękne szerokie szczegółowe pasmo - odpowiednio dociążone brzmieniowo - dzwięki soczyste. 

Na tą chwilę projektuje stopień wyjściowy hybrydowy - tzn. na wyjściu z DACa wzmacniacz operacyjny - i dalej stopień na małej lampce 6111 - może być ciekawie - i dużo lepiej niż klasyczne SRPP - niebawem sie przekonamy.

Jedynym mankamentem tego DACa jest jego wrodzone ogranicznie czyli parametry - w obecnej dobie plików Hi Res - i tym czym oferuje np Tidal ze swoim MQA które brzmi świetnie i jest bardzo przystępne cenowo zastanawiam się nad drugim DACiem - do obsługi plików wysokiej rozdzielczości - myślę o czymś ze stajni Asahi Kasei np 32bit/768kHz - pytanie czy to dobry kierunek ?...