Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do Rocka, Metalu - proszę o pomoc.


Passion22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Poszukuję kolumn do muzyki cięższej jak Hard Rock, Heavy Metal, czasem Thrash Metal. Zespoły takie jak Judas Priest, Running WIld, Helloween, Gamma Ray, Grave Digger, Annihilator, Pretty Maids itp.

Szukam kolumn brarwnych, ocieplonych, dynamicznych. Żadne suchary typu Klipsch, Paradigm , Focal chorus itp.

Do tej pory słuchałem na Dynaudio Emit M20 i było całkiem fajnie, ale zmieniłem metraż i potrzebuję teraz podłogówek. Pokój 22 m2.

 

Wzmacniacz i Cd to zestaw Naim 5si.

 

Preferuję dźwięk dociążony, mięsisty, wypełniony, rysowany grubszą kreską. Nie lubię dźwięku jasnego, suchego, chudego, krzykliwego. Większość starszych nagrań z ciężkiej muzyki ma słabą realizację i sama w sobie brzmi jasno i bez dociążenia więc kolumny grające podobną charakterystyką spotęgują ten efekt i wyjdzie jazgot.

Nie szukam analityczności, tylko muzykalności.

 

Kwota to 3000 zł, nie za dużo, ale może coś da radę znaleźć ...

Kolumny tylko używane gdyż z nowych w tej kwocie nic się ciekawego raczej nie dostanie.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kolumny, które były idealne w temacie, który poruszyłeś: Reference 3a de Capo.

Używałem ich głównie do rocka i metalu, bo wszystkie słabe realizacje dobrze pokazywały, bez bólu zębów, za to bardzo mięsiście, z mocnym basem, wypełnieniem i dociążeniem.

Trafiają się używki, choć są trochę droższe, niż Twój budżet.

Jak by coś, to będziesz miał wskazówkę na przyszłość, gdybyś kiedyś szukał dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj Celestion Ditton44 , starsze serie Kef Reference 105 .2 może 104.2 ewentualnie Tannoy 615 albo DC3000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lukag72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj po prostu podłogówek Dynaudio. Jeśli mógłbyś trochę zwiększyć budżet lub skorzystać z kredytu 0% nawet na 20 miesięcy, na pewno bardzo dobrą opcją będzie Dynaudio Emit M30.

Zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

https://www.q21.pl/dynaudio-emit-m30.html

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Stivi89

(Konto usunięte)

Poszukaj po prostu podłogówek Dynaudio. Jeśli mógłbyś trochę zwiększyć budżet lub skorzystać z kredytu 0% nawet na 20 miesięcy, na pewno bardzo dobrą opcją będzie Dynaudio Emit M30.

Zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

https://www.q21.pl/dynaudio-emit-m30.html

 

Nie warto dokładać do Emitów 30 nic się nie zmieniło w brzmieniu w porównaniu do 3/7 tylko tyle że stolarka inaczej front ścięty. A za 2500 masz pół roczne 3/7 gdzie moim zdaniem to jest okazja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMC FB1i o ile naim je utrzyma w ryzach. Tannoy omijaj. Dynki sie sprawdza.

 

Pozdrawiam

Hubert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Naimem dobrze gra wspomniane PMC, ATC i ProAc. Szukałbym wśród tych producentów.

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies Proac to sie zgodze. Dobre, markowe kolumny. Do takiej muzyki jak znalazl. 15stki da sie upolowac pewnie w Polsce, ale ATC to bez szans w tych pieniadzach. Chyba, ze jakies stare rupiecie albo male podstawki, choc tez pewien nie jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Poszukuję kolumn do muzyki cięższej jak Hard Rock, Heavy Metal, czasem Thrash Metal. Zespoły takie jak Judas Priest, Running WIld, Helloween, Gamma Ray, Grave Digger, Annihilator, Pretty Maids itp.

Szukam kolumn brarwnych, ocieplonych, dynamicznych. Żadne suchary typu Klipsch, Paradigm , Focal chorus itp.

Do tej pory słuchałem na Dynaudio Emit M20 i było całkiem fajnie, ale zmieniłem metraż i potrzebuję teraz podłogówek. Pokój 22 m2.

 

Wzmacniacz i Cd to zestaw Naim 5si.

 

Preferuję dźwięk dociążony, mięsisty, wypełniony, rysowany grubszą kreską. Nie lubię dźwięku jasnego, suchego, chudego, krzykliwego. Większość starszych nagrań z ciężkiej muzyki ma słabą realizację i sama w sobie brzmi jasno i bez dociążenia więc kolumny grające podobną charakterystyką spotęgują ten efekt i wyjdzie jazgot.

Nie szukam analityczności, tylko muzykalności.

 

Kwota to 3000 zł, nie za dużo, ale może coś da radę znaleźć ...

Kolumny tylko używane gdyż z nowych w tej kwocie nic się ciekawego raczej nie dostanie.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Acoustic Energy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję wszystkim za odzew.

 

Padło tutaj wiele ciekawych propozycji kolumn używanych, którym muszę się bliżej przyjrzeć. W miarę możliwości spróbuję któreś z nich odsłuchać, gdyż w ciemno wiadomo jak to jest.

 

Bardzo zaciekawiła mnie konstrukcja Kef Reference 104.2. Miałem kiedyś możliwość słuchania starszego zestawu Naima 5i z kolumnami Kef Reference 103.3 i muszę powiedzieć , że w cięższej muzyce całkiem fajnie grało.

 

Padła propozycja Acoustic Energy, a jakie modele jeśli można wiedzieć? - w sumie mało wiem o tych kolumnach, ponoć Aelite i Radiance są całkiem niezłe - ale czy to nie jest czasem jaśniejsze granie?

 

Reference 3a de Capo bardzo ciekawa konstrukcja również, dobrze wiedzieć, choćby na przyszłość.

 

Jak byłyby jeszcze jakieś propozycje to wspaniale ;)

 

Z kupnem kolumn mi się nie śpieszy więc spróbuje jeszcze odsłuchać nowe Dynaudio Emit M30. M20 nieźle grały z naimem.

 

PMC , ATC i ProAC to są już droższe rzeczy niestety, ale może jakiś cud się zdarzy;)

 

Nie warto dokładać do Emitów 30 nic się nie zmieniło w brzmieniu w porównaniu do 3/7 tylko tyle że stolarka inaczej front ścięty. A za 2500 masz pół roczne 3/7 gdzie moim zdaniem to jest okazja

 

Tutaj nie powiem, kusząca propozycja. Tyle, że mówię, najpierw muszę odsłuchać je z M30. Swoją drogą czy ktoś porównywał bezpośrednio Dynaudio Emit M30 z DM 3/7? Czy to takie same granie, podobne ? Fajnie jakby się branża wypowiedziała.

Gdyż z tego co czytam wiele osób pisze , że to takie same granie, a znowu na zachodnich forach to jednak piszą , że trochę inne - Emity bardziej detaliczne i z większym "kopem", a DM cieplejsze i bardziej ospałe, także któreś opinie mogą być "zasłyszane" i niestety powielane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATC

Te akurat moje ulubione. Maja jeszcze dodatkowa ceche, ze sa w obudowie zamknietej i dzwieki nie "laza" po scianach. Na marginesie dodam, ze min. Metalica uzywa ATC w studio do odsluchu.

Generalnie nadaja sie do kazdego rodzaju muzyki.

 

Nawiasem mowiac, cechy o ktorych wspomniales w sensie dociazenia, pazura itd daje dodatkowo kabel glosnikowy Harmonix CS-120 improved. Atc z tym okablowaniem to marzenie dzwiekowe, ktore zrealizowalem u siebie w systemie. Ale to na marginesie gwoli informacji, moze sie przyda kiedys komus .

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jimmi

Lubie elektronike, ktora prezentuje moje dzwieki, tak jak to sobie wymarzylem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Rzeczywiście PMC poszukaj, w mojej opinii (słuchałem serii twenty, twenty5 i fact) rewelacyjne brzmienie, warto nawet przesłuchać monitory ponieważ dają radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 3000 zł i jeszcze zostanie tak jak wspomniałem Celestion Ditto 44 lub 25 barwa dociążenie świetna muzykalność i bass góra łagodna bez jazgotu ewentualnie stare JBL 4311 lub 4412

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATC sprawdzają się tylko w dobrze nagranym metalu. Do kawałków starszych, gorzej wyprodukowanych (czyt. zdecydowanej większości nagrań z lat 80) się nie nadają. To samo tyczy się JBLi z rodowodem studyjnym. Ciężkie brzmienia nie wypadają dobrze na żadnych przejrzystych kolumnach "ukazujacych prawdę o nagraniach". Metallica używa ATC nie po to żeby się cieszyć muzyką, tylko żeby wychwytywać ew. niedoskonałości produkcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATC sprawdzają się tylko w dobrze nagranym metalu. Do kawałków starszych, gorzej wyprodukowanych (czyt. zdecydowanej większości nagrań z lat 80) się nie nadają. To samo tyczy się JBLi z rodowodem studyjnym. Ciężkie brzmienia nie wypadają dobrze na żadnych przejrzystych kolumnach "ukazujacych prawdę o nagraniach". Metallica używa ATC nie po to żeby się cieszyć muzyką, tylko żeby wychwytywać ew. niedoskonałości produkcji.

jest dużo prawdy w tym co piszesz , jednak są pewne odstępstwa . szczególnie jeżeli chodzi o starsze modele JBL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL 4311 nie znam, ale słuchałem np. 4412 i 4410a. Liniowo grajace, neutralne kolumny z przeznaczeniem do użytku studyjnego. Taka Pantera czy Gojira brzmią na nich ok. Ale np. klasyczne Slayer, Megadeth, nie mówiąc już o klimatach typu Morbid Angel wypadają po prostu kiepsko. Sucho, jazgotliwie, słaba stopa perkusji. Do takich nagrań nie nadają się kolumny, które "nie dają nic od siebie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez CartmanEric
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL 4311 nie znam, ale słuchałem np. 4412 i 4410a. Liniowo grajace, neutralne kolumny z przeznaczeniem do użytku studyjnego. Taka Pantera czy Gojira brzmią na nich ok. Ale np. klasyczne Slayer, Megadeth, nie mówiąc już o klimatach typu Morbid Angel wypadają po prostu kiepsko. Sucho, jazgotliwie, słaba stopa perkusji. Do takich nagrań nie nadają się kolumny, które "nie dają nic od siebie".

 

CartmanEric a mógłbyś podać jakieś przykłady kolumn co w miarę taką muzę dobrze grają - szczególnie te starsze kiepsko zrealizowane albumy? Ogólnie jest ciężki temat.

 

Ogólnie do takich płyt to kolumny raczej muszą dużo zabarwiać , dawać od siebie (szczególnie dociążenia), aby miało to jakikolwiek sens, jednak wtedy podejrzewam , że te dobrze zrealizowane płyty już by dobrze nie grały bo by było wszystko generalnie przebasowione i aż nadto zabarwione.

 

poszukaj Celestion Ditton44 , starsze serie Kef Reference 105 .2 może 104.2 ewentualnie Tannoy 615 albo DC3000

 

Takie Celestony, czy też Kef Reference 105.2 z wielką chęcią bym odsłuchał, tylko z dostępnością strasznie kiepsko niestety. Ale te kolumny już wyglądają chociaż.

Podejrzewam , że wzmak przy nich do wymiany od razu, ale co tam - najważniejsze są kolumny.

 

Dlaczego teraz w klasie budżetowej , średniobudżetowej praktycznie nie ma kolumn z głośnikami 25-30 cm. Same słupki dookoła. Trochę tych kolumn (nowych) przesłuchałem i generalnie w tych klimatach lipa.

Pozostają jedynie takie firmy jak Cervin Vega, Coś tam STX ostatnio wypuścił, model 500 bodajże, no ale czy to ma jakość jakąkolwiek czy tylko rzeźnia. No i nasz kochany Altus jeszcze jest.

 

Ostatnio przytargałem do domu Focal chorus 826 (bo miały grać lepiej od podstawowej wersji) , testowałem na paru wzmakach (Naim 5si, Nad 375, Vincent 227) i przy dobrych realizacjach dają naprawdę radę te kolumny, ale znowu włączam coś ze starszych albumów (tych mam najwięcej) i dźwięk chudy, bez masy, krzykliwy . Generalnie sytuacja się zmienia kiedy podkręce basy na wzmaku i przycisze wysokie - robi się znacznie przyjemniej , no ale znowu cała reszta siada jak dynamika itp. echh. Odechciewa się. Nawet już chciałem odstawić na bok te ciężkie granie i "fazować" się przy jazzie, wokalistyce, akustyce (tutaj problemów żadnych nie ma), no ale nie da rady. Słucham metalu około 30 lat i ciężko to odstawić.

 

Ktoś kiedyś na forum napisał mniej więcej tak:"Jak kupiłem lepszy sprzęt to od razu połowa mojej płytoteki poleciała do kosza, nie dało się tego słuchać, więc już od teraz kupuję tylko referencyjne albumy i słucham z przyjemnością".

 

Powstaje tutaj takie pytanie , a co w sytuacji , kiedy właśnie nasza ulubiona muzyka pochodzi z tego starszego okresu, gdzie jest kupa złych realizacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Passion22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słuchasz głownie heavy, gdzie podwójna stopa nie wali jak karabin maszynowy, spróbuj poszukać jakiś starych kolumn Cerwin Vega. Myślę, że do Twojego metrażu pasowałyby modele AT80 lub AT60 (tego akurat nie słyszałem, ale obstawiam że brzmi podobnie do większych AT). To nie są kolumny "audiofilskie" (do jazzu czy muzyki poważnej się nie nadają), bas nie schodzi nisko, ale ma uderzenie, a w rocku/metalu właśnie o to chodzi. Pamiętaj tylko, że te kolumny, mimo wysokiej skuteczności, potrzebują wydajnego prądowo wzmacniacza, zwlaszcza przy tak energetycznej muzyce jak metal. No i ich wadą są piankowe zawieszenia.

 

Generalnie z metalem w hi-fi rzeczywiście jest kłopot, ciężko znaleźć kolumny, które sprawdzą się bardzo dobrze na większości albumów z tego gatunku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

ATC sprawdzają się tylko w dobrze nagranym metalu. Do kawałków starszych, gorzej wyprodukowanych (czyt. zdecydowanej większości nagrań z lat 80) się nie nadają. To samo tyczy się JBLi z rodowodem studyjnym. Ciężkie brzmienia nie wypadają dobrze na żadnych przejrzystych kolumnach "ukazujacych prawdę o nagraniach". Metallica używa ATC nie po to żeby się cieszyć muzyką, tylko żeby wychwytywać ew. niedoskonałości produkcji.

 

;-) i dlatego mają do 4d realizacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do konca tak jest ze metal zle brzmi ze wzgledu na realizacje. Metal jest po prostu duzym wyzwaniem dla wiekszosci zestawow hifi. W kolumnach z malymi glosnikami jest kompresja, dzwieki sie zlewaja i nachodza na siebie zamiast szybko wygaszac. Istotne jes odtworzenie blach tj. glownie szybkie narastanie i wygaszanie. Musi byc duza moc ze wzmacniacza bo jednostkowe peaki siegaja ogromych wartosci i szybkie membrany basowe. Nie od dzis wiadomo ze mocny wzmacniacz i 3 drogi z duzym basowcem i twarde kopulki tweeterow to najlepszy zestaw do grania metalu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez suxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do konca tak jest ze metal zle brzmi ze wzgledu na realizacje. Metal jest po prostu duzym wyzwaniem dla wiekszosci zestawow hifi. W kolumnach z malymi glosnikami jest kompresja, dzwieki sie zlewaja i nachodza na siebie zamiast szybko wygaszac. Istotne jes odtworzenie blach tj. glownie szybkie narastanie i wygaszanie. Musi byc duza moc ze wzmacniacza bo jednostkowe peaki siegaja ogromych wartosci i szybkie membrany basowe. Nie od dzis wiadomo ze mocny wzmacniacz i 3 drogi z duzym basowcem i twarde kopulki tweeterow to najlepszy zestaw do grania metalu

 

Mógłbyś polecić jakieś kolumny trójdrożne, z dużym i szybkim basowcem do takiej muzyki?

 

Swoją drogą , ktoś może słuchał metalu na takich kolumn jak - Jbl 4312 E lub Jbl Studio TL 260?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Exciter555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL 4311 nie znam, ale słuchałem np. 4412 i 4410a. Liniowo grajace, neutralne kolumny z przeznaczeniem do użytku studyjnego. Taka Pantera czy Gojira brzmią na nich ok. Ale np. klasyczne Slayer, Megadeth, nie mówiąc już o klimatach typu Morbid Angel wypadają po prostu kiepsko. Sucho, jazgotliwie, słaba stopa perkusji. Do takich nagrań nie nadają się kolumny, które "nie dają nic od siebie".

ogólnie nie słucham ciężkiej muzy , za to mój syn gra i słucha , sprowadziłem dla niego CV AT100 , ale wcześniej słuchał u mnie na głośnikach JBL czy Klipsch typu Hertrige, Forte ,lecz w odpowiedniej amplifikacji ,najepsze efekty były osiągnięte przy starych wzmacniaczach takich jak Sansui 9090db czy Yamaha cr3020 i stare wzmacniacze w klasie A . Ale kompromisem są włąśnie Celestiony z serii Ditton najbardziej sprawdzi się właśnie model 44 w cenie około 1800-2500 zł w zależności od stanu , jak coś info na priv

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lukag72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoją drogą , ktoś może słuchał metalu na takich kolumn jak - Jbl 4312 E lub Jbl Studio TL 260?

 

Raz testowałem TL 260, imo nie nadają się do metalu. Gitary bez drive'u, słaba stopa. Podobny przypadek do Ti 5000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd jaki bo to tak samo istotne jak sama kolumna...

 

A z jakiego powodu ma to znaczenie? Proszę o konkretne wyjaśnienie.

 

Powiedzmy ktoś ma wzmacniacz w klasie D o mocy 500 W. Jest dobry czy nie?

Dla jakich kolumn jest dobry, a dla jakich nie jest?

 

Ponownie, proszę o konkretne wyjaśnienie zależności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.