Skocz do zawartości
IGNORED

THX-HAA


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Po to aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje skorzystanie z zaleceń i norm THX konieczne jest posiadanie wszystkich klocków w zestawie (oczywiście łącznie z głośnikami) które mają certyfikat THX. A nie są one tanie, wprost przeciwnie. Wysoka półka cenowa. Jeśli dodamy do tego koszt odpowiedniej aranżacji akustycznej pomieszczenia odsłuchowego - wychodzi, że jest to zabawa dla posiadaczy baaaardzo grubych portfeli.

 

Nie ma się co przekonywać, że spełnienie wymogów THX poprawia jakość odsłuchu i percepcję w kinie domowym. Sprawa oczywista. Równie dobrze można przekonywać, że jeżdżenie Mercedesem klasy S jest przyjemniejsze niż Fiatem Seicento. A jednak właścicieli tych drugich jest jakby więcej i chyba bardziej warto zastanowić się co należałoby uczynić aby jazda nimi dawała również zadowolenie.

 

Ponadto zauważyłem jedną prawidłowość. Otóż mianowicie zainteresowanie THX jakby zmalało i to znacząco. Na przełomie wieków każdy szanujący się sprzęt od półki średnio-wyższej w górę miał certyfikat THX. Obecnie ma go jakaś znikoma, śladowa nisza. Może więc klientów to nie bawi?

 

Co do głośnika C - zauważyłem, że po przeprowadzeniu automatycznej kalibracji trzeba go ręcznie ściszyć o 3 dB. Inaczej faktycznie dominuje nad głośnikami L/R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje skorzystanie z zaleceń i norm THX konieczne jest posiadanie wszystkich klocków w zestawie (oczywiście łącznie z głośnikami) które mają certyfikat THX. A nie są one tanie, wprost przeciwnie. Wysoka półka cenowa. Jeśli dodamy do tego koszt odpowiedniej aranżacji akustycznej pomieszczenia odsłuchowego - wychodzi, że jest to zabawa dla posiadaczy baaaardzo grubych portfeli.

 

Nie ma się co przekonywać, że spełnienie wymogów THX poprawia jakość odsłuchu i percepcję w kinie domowym. Sprawa oczywista. Równie dobrze można przekonywać, że jeżdżenie Mercedesem klasy S jest przyjemniejsze niż Fiatem Seicento. A jednak właścicieli tych drugich jest jakby więcej i chyba bardziej warto zastanowić się co należałoby uczynić aby jazda nimi dawała również zadowolenie.

 

Ponadto zauważyłem jedną prawidłowość. Otóż mianowicie zainteresowanie THX jakby zmalało i to znacząco. Na przełomie wieków każdy szanujący się sprzęt od półki średnio-wyższej w górę miał certyfikat THX. Obecnie ma go jakaś znikoma, śladowa nisza. Może więc klientów to nie bawi?

 

Co do głośnika C - zauważyłem, że po przeprowadzeniu automatycznej kalibracji trzeba go ręcznie ściszyć o 3 dB. Inaczej faktycznie dominuje nad głośnikami L/R.

 

proponuje przy kawce lub szklance czegos mocniejszego, najpierw zaznajomić sie z tematem tego wątku, poczytać co z czym sie je i o co chodzi w tym szkoleniu, co ono daje i czego Magog mogl sie tam dowiedzieć i nauczyć. Potem mozna pisac negatywnie lub pozytywnie w zależności od podejścia. Zapewniam, ze nie tylko THX.

 

Oczywiscie to generalna uwaga nie tylko do Ciebie.

 

A ze sprzęt drogi - No cóż dlatego juz od długiego czasu mozna kupic rzeczy i droższe i te tańsze dla mniej zasobnych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś ad meritum zamiast ad personam?

 

 

Przecież napisał czym innym jest znaczek THX na głośniku a czym innym szkolenie THX-HAA.

Przecież tutaj już padło stwierdzenie, że jest to dekoder dźwięku i że jest stary, no ludzie jak już narzekacie, to przynajmniej warto przeczytać na co.

Panowie po prostu z boku, jak ktoś wie chociaż trochę o co chodzi, to wygląda to na zasadzie "nie znam się, ale się wypowiem"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Po to aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje skorzystanie z zaleceń i norm THX konieczne jest posiadanie wszystkich klocków w zestawie (oczywiście łącznie z głośnikami) które mają certyfikat THX.

Nie jest konieczne. Zasady projektowania, kalibracji i integracji kina są niezależne od certyfikatu THX. Jeżeli urządzenia je posiadają, to możemy być pewni, ze docelowo instalacja osiągnie poziom techniczny wyznaczony przez THX np. właściwości pola akustycznego, poziomów SPL czy pasma przenoszenia. Brak certyfikowanych urządzeń nie jest przeszkodą w osiągnięciu doskonałych rezultatów, ale trzeba się liczyć z ograniczeniami w zależności od możliwości sprzętu.

 

Nie ma się co przekonywać, że spełnienie wymogów THX poprawia jakość odsłuchu i percepcję w kinie domowym. Sprawa oczywista.

Oczywiście, że poprawia. Mówimy o zasadach projektowania, kalibracji i integracji kina,a nie o posiadaniu sprzętu z certyfikatem. Sam certyfikat oczywiście niczego nie gwarantuje.

 

Na przełomie wieków każdy szanujący się sprzęt od półki średnio-wyższej w górę miał certyfikat THX. Obecnie ma go jakaś znikoma, śladowa nisza.

Certyfikacja kosztuje i to niemało. Do tego ponad połowa sprzętów zgłoszonych do THX nie przechodzi skomplikowanych testów technicznych, np. w ampli jest ich ok. 2000 (!). W dobie cięcia kosztów i maksymalizacji zysków na certyfikat THX stać firmy, które są pewne swoich konstrukcji (czytaj są projektowane przez inżynierów, a nie księgowych).

 

Co do głośnika C - zauważyłem, że po przeprowadzeniu automatycznej kalibracji trzeba go ręcznie ściszyć o 3 dB. Inaczej faktycznie dominuje nad głośnikami L/R.

Dlatego właśnie automatyczne kalibracje nie są najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak certyfikowanych urządzeń nie jest przeszkodą w osiągnięciu doskonałych rezultatów, ale trzeba się liczyć z ograniczeniami w zależności od możliwości sprzętu.

 

Rozumiem, że sprzęt niecertyfikowany może nie spełniać wymogów?

 

Sam certyfikat oczywiście niczego nie gwarantuje.

 

Gwarantuje, że wymogi sprzęt spełnia wymogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Rozumiem, że sprzęt niecertyfikowany może nie spełniać wymogów?

Może spełniać i może nie spełniać. Ale tego nie jesteśmy pewni, bo nie jest certyfikowany. Dlatego trzeba pytać producenta o konkretne parametry. A ci często uparcie unikają odpowiedzi.

 

Gwarantuje, że wymogi sprzęt spełnia wymogi.

Chodzi o instalację i jakość odsłuchu wynikającą ze stosowania wytycznych projektowych THX, a nie o sprzęt (o ile dobrze zrozumiałem twój komentarz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o instalację i jakość odsłuchu wynikającą ze stosowania wytycznych projektowych THX, a nie o sprzęt (o ile dobrze zrozumiałem twój komentarz).

 

Przepraszam, pisałem w pośpiechu. Miało być: "gwarantuje, że certyfikowany sprzęt spełnia wymogi".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

THX nigdy nie był formatem dźwięku przestrzennego. Najlepiej opisuje to Wikipedia (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

 

 

To dlaczego onkyo ma wybor trybu THX?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THX to certyfikat/norma dla sprzętu spełniającego okreslone restrykcyjne wymogi, nadawany jest tez np. salom kinowym spełniającym.

Ja mam Onkyo z certyfikatem THX i np. przy poziomie 85dB pojawia sie napis na ekranie o referencyjnym poziomie dzwieku. Sam certyfikat jak i osiągniecie poziomu dzwieku jednak wcale nie zapewnia wierności odtworzenia ścieżki dźwiękowej filmu przez ten wzmacniacz jak została nagrana w studio filmowym. Jak wspomniałem sa inne „składowe” tego certyfikatu jak chociazby wspomniana sala kinowa zbudowana i wyposażona tez w zgodzie z wymogami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, zrozumialem co to thx.

Ale niektore ampli maja tez taki tryb odtwarzania. Np onkyo. Nie mam onkyo i nie moge tego sprawdzic ale obok wyboru DTS, Dolby, I innycj powinien tez miec:

 

 

 

The following is a list of the listening modes on the Onkyo TX-RZ820 AV Receiver. This is a fairly high-end AV receiver which is THX certified. This means it comes with some THX listening modes which aren’t available on all models:

 

THX Select Cinema: expands movie soundtracks recorded in 5.1 or 7.1. Uses THX Advanced Speaker Array (ASA) technology to optimize the surround sound environment.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem ile osób jest wstanie wysiedzieć przy takim poziomie głośności tj. referencyjnym..:-) Ja i wielu z moim znajomych wymiękają przy 60db w trakcie dłuższych seansów. Mój poziom do komfortowego oglądania to ok 55db, ale to już są preferencję każdego z nas...;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maja maja i na moje ucho dziala cos jak dynamiq eq - dzwiek jest bardziej dynamiczny z wyraznie podbitym dolem, bardziej dociazony, ogolnie w filmach bardziej efektowny i milej sie tego slucha, ale co i jak dokladnie robi to juz trzeba w instrukcji poszukac

zeby pojawil sie znaczek thx to musialbym siedziec w stoperach a sasiedzi mieli by darmowy masaz, ciezko sie oglada przy tej glosnosci a i straty sie moga pojawic :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, zrozumialem co to thx.

Ale niektore ampli maja tez taki tryb odtwarzania.

 

 

Ok, to jeszcze raz poniżej:

 

„......The THX system is not a recording technology and it does not specify a sound recording format: all sound formats, whether digital (Dolby Digital, DTS, SDDS) or analog (Dolby Stereo, Ultra Stereo), can be "shown in THX". THX is mainly a quality assurance system. THX-certified theaters provide a high-quality, predictable playback environment to ensure that any film soundtrack mixed in THX will sound as near as possible to the intentions of the mixing engineer. THX also provides certified theaters with a special crossover circuit whose use is part of the standard. Certification of an auditorium entails specific acoustic and other technical requirements; architectural requirements include a floating floor, baffled and acoustically treated walls, non-parallel walls (to reduce standing waves), a perforated screen (to allow center channel continuity), and NC30 rating for background noise ("ensures noise from air conditioning units and projection equipment does not mask the subtle effects in a movie's soundtrack.").....”

 

Wydaje mi sie, iz jest wystarczająco jasno opisane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje pewna zależność. Im lepsze nagłośnienie i akustyka, tym bardziej chcemy zgłośnić - ponieważ zwiększamy dynamikę systemu (tak jak kontrast w projektorze). Na dobrym systemie nagłośnienia robi to piorunujące wrażenie. Przy salkach kinowych z wykorzystaniem np. Procella Audio (kinowe nagłośnienie) zwykle ustawiamy limitery, ponieważ klienci najchętniej by słuchali powyżej 115dB (szczyt) - co jest szkodliwe dla słuchu. Przy 90-95dB jest bardzo komfortowo. Niemniej na tradycyjnym nagłośnieniu, w warunkach domowych przy tak wysokim poziomie SPL pojawi się sporo zniekształceń, więc nie brzmi to zbyt dobrze.

 

A co do THX to zbiór pewnych wytycznych dla kin opracowanych pierwotnie w 1982 roku, jako uzupełnienie do istniejących już norm i zasad SMPTE i ITU. Później rozszerzony o sekcję (wytyczne) domową THX Home Cinema, a także certyfikację urządzeń audio do studiów filmowych i do post-produkcji (THX PM3) oraz domowych (tutaj z czasem dodali też certyfikację THX video). Większość z was właśnie mówi o tym ostatnim – znaczku THX na urządzeniu "konsumenckim" czyli domowym. Do każdej certyfikacji urządzeń istnieje cała lista parametrów jakie urządzenie musi spełnić podczas testów. Szperając w necie zainteresowani ją znajdą.

 

To tak w skrócie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
To dlaczego onkyo ma wybor trybu THX?

To nie jest tryb dekodowania dźwięku, a korekcja wysokich tonów przeznaczona dla produkcji filmowych, które nie zostały remiksowane na potrzeby kin domowych. Konieczność odmiennego miksowania dźwięku wynika z fizycznych zasad kreowania pola akustycznego w dużych salach kinowych i małych pomieszczeniach domowych oraz stosowania w salach kinowych krzywej korekcyjnej X, do której kalibrowany jest kinowy tor akustyczny. To wszystko powoduje, że niezmieniony miks w małym pomieszczeniu ma zaburzony balans tonalny z uwagi na nadmiar wysokich tonów. Tryb THX po prostu obniża ilość wysokich tonów, aby dźwięk brzmiał bardziej naturalnie.

 

Ciekaw jestem ile osób jest wstanie wysiedzieć przy takim poziomie głośności tj. referencyjnym..:-)

Poziom referencyjny nie jest referencyjnym poziomem do odsłuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.