Skocz do zawartości
IGNORED

Wskaźnik wysterowania na układzie BA6138 - kalibracja szybkości ruchu wskazówek


Pijany Walcarz

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze to mój pierwszy post, witam wszystkich bardzo serdecznie.

 

Zwracam się z prośbą o pomoc przy regulacji wskaźnika wysterowania opartego na tym układzie (jest to kit z aliexpress). Chodzi mi o szybkość reakcji wskazówek oraz ich opadania.

Porównując ich zachowanie z tymi we wzmacniaczu lub decku kasetowym ich ruch jest dość mułowaty zarówno przy podnoszeniu się jak i opadaniu.

 

Podaję link do DS układu z przykładową aplikacją dla wskaźnika wychyłowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Schemat dla tych co nie potrzebują zaglądać do data sheetu:

3a0b68776b09.jpg

 

Oraz schemat który sam zrobiłem na podstawie ścieżek układu z aliexpress:

3b16eaef5911.jpg

 

Da się to wykonać bez utraty przenoszenia najniższych częstotliwości? Zmniejszając rezystor na pinach 3 i 7 do np 1K wskazówka opada znacznie szybciej ale dół pasma zaczyna być mocno tłumiony.

 

Proszę o nakierowanie bo nie rozumiem zasady działania tego układu i czemu dobór elementów tak bardzo wpływa na charakterystykę przenoszenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten wątek coś rozjaśni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze schematem aplikacyjnym za balistykę układu odpowiadają elementy R5 C5 R6 C6 Istotne są też rezystory obciążające wyjścia te równoległe ze wskaźnikami

Ja bym zaczął od tego co pokazuje nota producenta czyli R5R6=300k i C5C6 = 4u7 wywalił bym też C1 i C3. Rezystory R1R2R3R4 to dzielnik wejściowy dopasowujący poziom sygnału wejściowego do zakresu miernika.

Reasumując proponuje następujące kroki

1. usunąć c1 c3

2. r5r6 330k

3. c5c6 4u7

rezystory równolegle ze wskaźnikami 10k

 

sprawdź jak to zadziała

jak chcesz żeby wskaźnik był szybszy zmniejszasz wartości r5 r6 ale bez przesady

na szybkość powracania wskazówki mają też wpływ rezystory równoległe ze wskaźnikami możesz z nimi zejść do ok 3k3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "dół pasma zaczyna być tłumiony"? Czy miernik pokazuje za niskie wartości dla niższych częstotliwości? Tak czy inaczej RC czyli 100k/10u decyduje o stałej czasowej, czyli trzeba zmniejszyć jedno albo drugie albo oba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem notę aplikacyjną, to jest dobry układ, praktycznie jest to logarytmiczny miernik PPM, tak więc czasy są dobre, on po prostu ma tak działać ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "dół pasma zaczyna być tłumiony"? Czy miernik pokazuje za niskie wartości dla niższych częstotliwości?.

 

Dokładnie tak jak mówisz. Dla 1000Hz pokazuje 0dB ale przy obniżaniu częstotliwości na generatorze wskazania zaczynają maleć. Przy obecnych elementach pokazuje prawidłowo od 15Hz.

 

Poczytałem notę aplikacyjną, to jest dobry układ, praktycznie jest to logarytmiczny miernik PPM, tak więc czasy są dobre, on po prostu ma tak działać ;)

 

Rozumiem że nie ma możliwości przeróbki aby szybko reagował na krótkie skoki sygnału? Jak by się dało to wtedy chyba wyjdzie peak meter z tego?

 

Znalazłem taki film z tym samym układem i tu zachowanie wskaźników jest zupełnie inne niż u mnie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na marginesie dodam, że u mnie układ współpracuje ze wskaźnikami Mera polskiej produkcji. To są te na miękkich sprężynach z grubymi wskazówkami, może tu też jest problem że są takie mułowate?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z notą miernik ma charakterystykę mniej więcej PPM, więc jest to miernik wartości szczytowej, nawet szybszy, niż PPM. Na filmiku jest charakterystyka w zasadzie VU, czyli zupełnie inne zwierzę. Stałe czasowe miernika VU zależą wyłącznie od miernika, nie ma żadnych kondensatorów, w oryginale był tylko prostownik kuprytowy i to wszystko, tak więc duże mierniki z dużą bezwładnością mogą spowalniać działanie. IMO to wszystko jedno, bo jak rozumiem ma pełnić funkcje ozdobne, więc nie szkodzi, że w dole spada czy co tam, ważne, żeby ładnie się ruszały. Tak BTW to takie mierniki nie nadają się do tego scalaka i tak, bo mają liniową skalę jak na VU przystało ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmiku jest charakterystyka w zasadzie VU, czyli zupełnie inne zwierzę. Stałe czasowe miernika VU zależą wyłącznie od miernika

 

Właśnie o to mi chodzi, że czas reakcji oraz opadania ustala sam ustrój wskaźnika a nie, że jest to wymuszane przez układ. Te co mam mają bardzo dużą bezwładność bo lekkie bujnięcie dość mocno porusza wskazówką.

 

Wracając do filmu który wcześniej wrzuciłem to tymi wskaźnikami steruje ten sam scalak co u mnie. Czyli wychodzi na to, że same wskaźniki są winne. Nie mam na razie innych w celu sprawdzenia czy to faktycznie to.

 

No nic jeszcze sprawdzę poradę kol. KrissNext i zobaczę co się stanie wtedy. Zapomniałem dodać że przed wskaźnikiem dodane są potencjometry w celu ustawienia 0 wskaźnika ale one same chyba nie wpływają na zachowanie się całości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodzi, że czas reakcji oraz opadania ustala sam ustrój wskaźnika a nie, że jest to wymuszane przez układ. Te co mam mają bardzo dużą bezwładność bo lekkie bujnięcie dość mocno porusza wskazówką.

 

Wracając do filmu który wcześniej wrzuciłem to tymi wskaźnikami steruje ten sam scalak co u mnie. Czyli wychodzi na to, że same wskaźniki są winne. Nie mam na razie innych w celu sprawdzenia czy to faktycznie to.

 

No nic jeszcze sprawdzę poradę kol. KrissNext i zobaczę co się stanie wtedy. Zapomniałem dodać że przed wskaźnikiem dodane są potencjometry w celu ustawienia 0 wskaźnika ale one same chyba nie wpływają na zachowanie się całości.

 

Minimalny czas reakcji wyznacza miernik, można go tylko wydłużyć. Ale jeżeli chodzi o pomiar, to kondensator opóźniający powrót wskazówki umożliwia pomiar dość krótkich szczytów, scalak ma czas integracji 1ms, więc dość krótko. Szybciej wskazówka wychylać się nie może, ale może dojść spokojnie do wymaganego miejsca i wolniej wracać ;)

Generalnie tak działają mierniki PPM, są wprawdzie zwykle wyskalowane od 1 do 7, ale zdarzają się normalne, działają "śmiesznie" bo dość wolno. No i skala jest logarytmiczna, czyli mają większy zakres/dokładność. Doskonale pokazują szczyty (nie w cyfrze, wiadomo) i pozwalają na kontrolę przesterowań, ale za to słabo skorelowane są z głośnością.

Jak chcesz klasyczne VU, daj cztery diody i coś do regulacji czułości i wszystko, będzie ameryka, jak chcesz mieć PPM, to zostaw jak jest, powrót 1,5s jest OK, będzie anglia ;) Wszystko inne to będą jakieś niestandardowe "wynalazki".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.