Skocz do zawartości
IGNORED

Dobór głosników do projektu "soundbara biurkowego"


tomlie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Koncepcja jest następująca: chcę zbudować "coś" grającego w czasie pracy przy komputerze. Zestaw budżetowy, ale grający przyzwoicie. Nie trzeba wielkiej mocy (głównie do cichego słuchania)

 

Wymyśliłem, że zrobię to w postaci podstawki pod monitory, w której będą zabudowane głośniki. Wymiary tego specyficznego soundbara to ok. 900mm szerokości, 300mm głębokości i 120-130mm wysokości. Całość pędzona z aktywnym podziałem i możliwością korekcji, 5 kanałów: tweetery, midbasy i sub. Jako sub będzie głośnik 8" w obudowie zamkniętej zamontowany pod blatem.

 

Co do głośników do "monitorów":

- miejsca jest na tyle, że można wpasować midbasy 4", obudowy 3-4l

- chciałbym na nich osiągnąć użyteczne pasmo od ok. 80-90 Hz

- głośniki będą rozstawione dosyć szeroko w porównaniu do odległości od słuchacza, więc tweetery powinny mieć odpowiednią charakterystykę kierunkową (ew. rozważam pochylenie przedniej ścianki i odpowiednie ustawienie tweeterów, aby skierować je bardziej do środka)

 

Midbasy, które biorę pod uwagę:

- STX W.11

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- SB Acoustics SB12PFC25-4

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- Visaton KT 100V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Ze względu na cenę oczywiście z powyższych STXy najbardziej korzystne (38 zł). Pytanie: czy waszym zdaniem warto (biorąc pod uwagę założenia projektu) dopłacić do SB (65 zł) lub visatona (85 zł)?

Może jakieś inne propozycje?

 

Proszę też o jakieś propozycje dotyczące tweeterów.

 

Jako wysokotonówki, oprócz klasycznych tweeterów kopułkowych, rozważam też małą szerokopasmówkę Visatona BF32

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miał ktoś z nią do czynienia? Jak sprawdziłaby się w takim projekcie w roli tweeterów? Moją uwagę zwróciła szerokim zakresem użytecznych częstotliwości (więcej możliwości przy dobraniu podziału z midbasem) i bardzo dobrą (deklarowaną) charakterystyką kierunkową dla wyższych częstotliwości.

 

Proszę o wasze uwagi i propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki nie powinny mieć aż tak różnego spl, więc ta szerokopasówka chyba odpada.

Fakt, że wzmocnienie można dopasowywać w dużym zakresie...

Do aktywnego systemu rezonanse są drugorzędne, i STX spokojnie wystarczy do 4 - 4,5 kHz.

Jedne z najniższych THD mimo super niskiej ceny ma kopułka na neodymie SBA:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a to bardzo istotne przy polu bliskim. Może spokojnie pracować od 2,5 kHz.

Poza tym nie będzie większa od sąsiedniego głośnika ;-)

Ale poczekaj na opinie lepszych znawców tematu - szczególnie układów aktywnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomline

 

Z mojej strony moge ci polecic daytona ps95, kupisz go w dobych pieniadzach w polinku, filtr jest minimalistyczny, gra bardzo fajnie, budka BR 2L jest wystarczajaca, o dziwo jest i bas. Pozyczylem moj zestawik na tym daytonie kilku osoba i byly doslownie w szoku ze to male gowinko tak ladnie gra.

Filtr oczywiscie moza zrobic znacznie lepszy, jednakze ten sklecony na szybko gra calkiem fajnie, nie widze potrzeby zeby go zmieniac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8025-0-13375700-1528874381_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Ja jakiś czas temu zakupiłem z myślą o podobnym graniu na biurku coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

właśnie kończę skrzyneczki do tego. Coś już obsłuchałem i pomierzyłem. Trzeba by malucha wesprzeć na dole do jakiś 150-200 Hz ale wyżej jest bardzo dobrze - biorąc pod uwagę cenę no i oczywiście nie ma zabawy w zwrotnice ;) (choć do lekkiego wyrównania pasma by się przydała).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki nie powinny mieć aż tak różnego spl

 

W systemie aktywnym to nie powinien być problem, ale zwróciłeś moją uwagę na coś innego: przy tak małej skuteczności mod nominalna 2W może być "ciut" niewystarczająca

 

Jedne z najniższych THD mimo super niskiej ceny ma kopułka

 

Gdzie można znaleźć takie dane? Producenci z tego co widzę raczej się nimi nie chwalą...

 

A miałeś do czynienia z ND20fa z Daytona? Podobają mi się jego gabaryty :>

 

moge ci polecic daytona ps95

 

Fajny, ale jak dla moich założeń ma za słabe zejście. Nie chcę zbyt wysoko ciąć suba, bo wtedy w moim odczuciu traci się dynamikę na basie. Fronty jak na mój gust powinny potrafić odpowiednio "puknąć" przy stopie, a dla niej max spl przypada w okolicach 100Hz. Sub ma tylko uzupełnić kopnięcie od dołu (oczywiście oprócz grania instrumentów basowych).

 

Ja jakiś czas temu zakupiłem z myślą o podobnym graniu na biurku coś takiego

 

Tak jak poprzednik - za słabe zejście. Poza tym nie wiadomo czego się można spodziewać po takim głośniku, nie ma wiarygodnych danych. Oczywiście - może być dobrze, ale nie chce mi się tracić czasu na eksperymenty z różnymi głośnikami.

 

Dzięki koledzy za uwagi i proszę o jeszcze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat trafiłem na pomiary kolegi HIFICompass - zamieszcza tam własne pomiary wielu głośników.

Ciekawie wypada tam kilka porównań; choćby tego malucha i pierścieniówki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dayton ND20FA ma najniższą możliwą częstotliwość 3500 więc jakoś nigdy mi nie pasował ...

 

Jak chcesz zejścia również na średnich, to pozostaje np. SBA, który ma Fs prawie 30 Hz niżej, niż STX.

Spokojnie uzyskasz liniowo do około 75 Hz. Ale to dopiero początek rozterek ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomline

 

Z mojej strony moge ci polecic daytona ps95, kupisz go w dobych pieniadzach w polinku, filtr jest minimalistyczny, gra bardzo fajnie, budka BR 2L jest wystarczajaca, o dziwo jest i bas. Pozyczylem moj zestawik na tym daytonie kilku osoba i byly doslownie w szoku ze to male gowinko tak ladnie gra.

Filtr oczywiscie moza zrobic znacznie lepszy, jednakze ten sklecony na szybko gra calkiem fajnie, nie widze potrzeby zeby go zmieniac.

Śliczny głośniczek, jakie są wymiary obudowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witek64

 

4647 PE 295-349 Głośnik Dayton Audio PS95-8 3-1/2" Point Source Full Range Driver 8 cena 100.6 brutto.

 

 

tomlie

 

Z malych wytsokotonowek od Daytona to mam tylko ND16 z mala Vifa NE50, podzial dosc wysoki z tego co pamietam, wysokotonoweczka do uzupelnienia szerokopasmowki calkiem sensowna w takim budrzecie. Specljalnie dla ciebie pomiarek nearfield PS95.

Jak sie dostroi do tego odpowiedino port BR to naprawde nie ma az takiej strasznej biedy z basem. Wszystkie wokale sa dobrze wypelnione na ''dole'' pasma. Kick - hmm no z takiego malucha to raczej nie ma sie czego spodziewac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję głośniki STX szerokopasmówki 5" produkowane dla Cube Audio na rynek niemiecki. Zero filtrów przy liniowej charakterystyce no i to co mi się najbardziej podoba w tych głośnikach to spójność fazowa. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specljalnie dla ciebie pomiarek nearfield PS95

 

Naprawdę całkiem sensownie ten głośniczek wygląda, aż zacząłem brać go pod uwagę :)

Jak radzi on sobie w wysokich rejestrach? Nie potrzeba mu wysokotonówki?

 

Proponuję głośniki STX szerokopasmówki 5"

 

Za duże do moich założeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

sądząc po tych pomiarach na pewno nie potrzebuje ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomlie

Nie ma czarowac, wysokie tony z tego PS95 nie beda tak dobre jak z typowej wysokotonowki. Jednakze jakby wziac pod uwage calosc brzmienia to naprawde w takiej kwocie nie ma sie do czego przyczepic. Bez filtru gora dosc mocno wybyja sie ponad reszte pasma i to dosc mocno przeszkadza. Po przyciszeniu najwyzszej oktawy, zestawiku slucha sie bardzo przyjemnie, mozna sluchac caly dzien bez obaw.

 

Z maluchow, no moze z mikrusow sa jeszcze founteki FR88ex, mam male budki na nich podlaczone do pianocrafta. Jak bedziesz bardzo chcial to moge sie postarac obmierzyc te founteki dla ciebie.

Czytajac rozne wpisy na forach ciezko bedzie ci wybrac. Najlepiej posluchac samemu.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może inaczej?

Visaton robi fajne i bardzo równo grające szerokopasmówki- FRS8. Można zastosować je w każdym z kanałów, plus subwoofer oczywiście. FRS8 były stosowane w wielu projektach "biurkowych", gdzie podobno spisywały się doskonale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea punktowego źródła dźwięku z szerokopasmówki jest bardzo ciekawa, a PS95 wydaje się świetną propozycją. Ale...

 

Szerokopasmówkę w tym rozmiarze warto by wesprzeć od góry dla poprawy jakości a od dołu dla rozciągnięcia pasma i już wykraczam poza ramy założonych gabarytów i budżetu. Z tego powodu bliżej mi raczej do dwóch dróg, na dzień dzisiejszy stawiam na SB Acoustics SB12PFC25-4 + Dayton ND20FA. Patrząc na charakterystyki ten SBA do 3.5kHz powinien dać radę.

 

W przypadku budowy frontów dwupasmowych mam jeszcze pytanie dotyczące rozmieszczenia głośników. Przypomnę, że zestaw będzie miał dosyć szeroko rozstawione głośniki (~60cm) w porównaniu do odległości od miejsca odsłuchu (~50cm). Czy w takim układzie do budowania sceny waszym zdaniem lepszy będzie układ MT-TM czy TM-MT?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten SBA jest też w wersji koncentrycznej ale mam obawy o kierunkowość przy tym projekcie. Słabo z miejscem żeby ukierunkować głośniki (same tweetery to bez większego problemu w razie potrzeby).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.