Skocz do zawartości
IGNORED

Aranżacja nowego pokoju 17,6 mkw. Jest potencjał?


PawelMitsu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

potrzebuje Waszej pomocy. Jestem na etapie projektowania nowego mieszkania w stanie deweloperskim. Do wejścia ekipy remontowej zostało ok 3 miesięcy.

 

Oczywiście chciałbym na tym etapie zaplanować organizacje pokoju gościnnego, który będzie mi służył także do odsłuchu. Mam kilka niewiadomych i sporo dylematów przy różnych scenariuszach. Liczę, że jako doświadczone osoby zwrócicie uwagę na kwestie, które mi zupełnie nie przeszły przez myśl. Trudno mi określić czy zależy mi bardziej na odsłuchu muzyki czy filmach. Stereo słucham średnio 30-40 min dziennie + muzyka w tle. Oglądam ok 1-2 filmów w tygodniu + seriale.

 

Sprzęt jaki posiadam:

1. Wzmacniacz wielokanałowy Yamaha DSP AX1

2. Zestaw kolumn głośnikowych podłogowych Infinity Reference 61 MKII. Konstrukcja trójdrożna, bass-reflex. Głośnik basowy 20 cm.

3. Zestaw monitorów souround infinty Reference 11 MKII

4. Tuner analogowy Technics ST-8080

5. Komputer Apple MacMini (wyjście audio optyczne, HDMI, Mini display port)

6. TV Sony KDL-55W805B

 

Rozważam w przyszłości (kwestia 3-5 lat) projektor i ekran w budżecie 7-8k. W grę nie wchodzi wymiana wzmacniacza. Nie przewiduję subwoofera, ani głośnika centralnego. Planuje zakup CD (nie spieszę sie, będę szukał okazji w używkach). Mimo wszystko rozważam wymianę kolumn na konstrukcje bez basrefleksu jeżeli wymiary i akustyka pokoju bedą tego wymagać jeżeli nie to chetnie pozostanę przy swoich infinity.

 

Poniżej wstawiam rzut pokoju wraz z wstępnie przewidzianymi meblami i wymiarami (17,6 mkw) oraz 2 wizualizacje. Wszystkie przedmioty są w skali. Wypoczynek nie będzie miał podłokietnika od strony bliższej kolumnie. Oczywiście zdaje sobie sprawę ze trudno ocenić jak to będzie grać i dużo wyklaruje się już na końcowym etapie ale już teraz muszę zaplanować pewne instalacje. Ze względu też na mały rozmiar pokoju muszę precyzyjnie zaplanować ułożenie sprzętow i mebli. Moje główne pytania wątpliwości:

 

1. Czy rozstawienie, odległości od ścian i punktu odsłuchowego od kolumn na rysunku mieści się wg. was w odpowiednich ryzach?

2. Czy konstrukcja bassrefleks ma jakikolwiek sens w tym pomieszczeniu kiedy nie przewiduje specjalistycznych ustrojów akustycznych.

3. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości czasu odbiorcami bedą dwie osoby ustawione w centralnym punkcie pokoju to jak zainstalować surround? Chce wpuścić kable w sztywno w ścianę (bez tuneli) więc zakładam amplitudę wysokości 50 cm względem ostatecznej (nie będę miał jak przetestować wcześniej). Na forum widziałem w zasadzie 2 szkoły: wysoko (od 150 cm w górę) lub na wysokości uszu oraz lekko za plecami lub na zaraz z boku (zerowy kąt).

4. Tak jak pisałem wcześniej, biorę pod uwagę projektor w perspektywie 3-5 lat. O czym powiem pomyśleć już teraz?

 

Przede wszystkim martwi mnie czy ilość basu w kinie będzie wystarczająca duża. Nie ukrywam, że w filmach lubię jak zadudni, do tej pory było OK na tej konfiguracji tyle, że w pomieszczeniu 23 mkw + większa swoboda ustawienia. Nie oczekuje tez, że znajdę jedno idealne ustawienie przednich kolumn pod stereo i kino dlatego widzę możliwość zmiany ułożenia w zależności od bieżącej potrzeby. Np. chce posłuchać muzyki - przestawiam kolumny w rozmieszczenie A, oglądam film - przestawiam w rozmieszczenie B. Proszę o wyrozumiałość jeżeli walnąłem gdzieś głupotą :P

 

 

Duplikuje ten temat w dziale akustyka. Mam nadzieje, że jest to zgodne z forumowym savoir-vivre. Chcę poznać temat z różnych perspektyw.

 

Liczę na waszą aktywność. Z góry dziękuję!

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15549-0-16709900-1529348588_thumb.jpg

post-15549-0-94845500-1529348598_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jest OK.

2. Ja patrzę na to przez preferencje muzyczne. Konstrukcja kolumn bass refleks ma swój charakter dający bardziej kopiący i niżej schodzący bas. Zaś obudowa zamknięta ma większe zróżnicowanie basu, kosztem jego zejścia. Jak do kina to lepsze BR. Problemem było by wstawienie dużych kolumn do kwadratowego pomieszczenia o masywnych murowanych ścianach, bez okien. A tak to patrz co Ci bardziej odpowiada pod względem gustu.

3. Dobrze to zaplanowałeś. To że masz różne odległości do głośników to niemal każdy amplituner skoryguje wprowadzając odpowiednie opóźnienie w graniu poszczególnych kolumn. Większość już jest wyposażona w mikrofon w zestawie, który umieszcza się w miejscu odsłuchu i amplituner sam generuje dźwięki, mierzy czas opóźnienia docierania dźwięków do mikrofonu i na tej podstawie oblicza odpowiednie opóźnienie.

4. Gniazdko do projektora. Miejsce na projektor. Jeśli planujesz podwieszany sufit na całości to możesz wpuścić w niego opuszczaną windę do projektora. Ekran jeśli ma być opuszczany to też przyda mu się gniazdko. A jak z sufitem podwieszanym to miejsce żeby go schować.

 

Kwestia basu to dobór odpowiednich kolumn, odpowiednio mocnego pieca do ich wysterowania i ustawienia kolumn. Jeśli możesz mieć 2 ustawienia pod kino i odsłuch to świetnie. Oglądając filmy dosuniesz kolumny bliżej ściany i będziesz miał więcej basu. Choć jak kolega napisał, do kina warto rozważyć sub.

Odnośnie akustyki to po prawej masz okna i przez nie ujdzie część basu, co będzie na plus bo nie będzie się on kotłował i dudnił w pomieszczeniu pomiędzy ścianą lewą i prawą. Pozostaje jeszcze ściana za kolumnami i za słuchaczem. Póki co jest pusta. Możesz zaplanować np. zabudowę boków ściany i wypełnić je wełną, lub położyć na nich nierównomierny kamień, powiesić półki/szafki/ustroje pochłaniające.

Ogólnie im więcej pustych ścian w pomieszczeniu tym gorzej, bo może być echo trzepoczące. Zasłony na oknach i dywan na podłodze też wskazany.

 

 

Acoustic Lab, cieszę się że piszesz.

 

Tak, dywan będzie i w mojej ocenie będzie dość gruby. Plan jest taki żeby na całą długość okna zawiesić lekką firanę oraz po bokach lekkie zasłony. Nie przewiduję ustawienia na ścianie za kolumnami specjalnych ustrojów, raczej powieszę 2-3 obrazki/foto. ALE za to myślałem aby zainstalować kurtynę na całej szerokości ściany, którą będę mógł rozciągnąć podczas odsłuchu (dodaję obrazki jaki znalazłem na soundrebels, niektóre zasłony są grube inne lekkie). W związku z tym mam pytania:

 

1. Czy taka kurtyna/zasłona rzeczywiście pomoże? Jeżeli już z góry wiadomo, że nie to nie chcę tego robić (koszt min. 1500 zł)

2. Jeżeli tak, to będzie trzeba dobrać jej grubość, zupełnie nie wiem jak. O ile odpowiedź na pierwsze pytanie będzie TAK co daje mi pewność, że muszę zainstalować szyny to dobór materiału wyjdzie chyba już po wykończeniu mieszkania i albo dobiorę go wykorzystując pomiar albo "na słuch" (chociaż nie wiem skąd załatwię 3 różne próbki po 5-6m :p)

3. Jeżeli już taka kurtyna będzie to powinna być gęsto pofalowana czy wystarczy płaska płachta? Czy powinna być na całej ścianie, czy jedynie w rogach lub na środku?

4. A może nie pomoże tylko zaszkodzi?

 

dalej zdaję sobie sprawę, że dużo gdybam ale nie mam do końca wyjścia dlatego zwracam się do Was jako doświadczonych osób.

 

Co do projektora. Czy na ten moment można już wyznaczyć konkretne miejsce gdzie taki projektor się znajdzie, nie znając zupełnie jego parametrów (odleglość, wielkość urządzenia)? Co z HDMi? Czy są jakieś systemy przesyłania obrazu zdalnie, które można poważnie brać pod uwagę czy wychodzić z założenia "kabel to jednak kabel"?

 

Pozdrawiam

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15549-0-13677600-1529654437_thumb.jpg

post-15549-0-31408400-1529654446_thumb.jpg

post-15549-0-52893900-1529654476_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.