Skocz do zawartości
IGNORED

Aranżacja nowego pokoju 17,6 mkw. Jest potencjał?


PawelMitsu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

potrzebuje Waszej pomocy. Jestem na etapie projektowania nowego mieszkania w stanie deweloperskim. Do wejścia ekipy remontowej zostało ok 3 miesięcy.

 

Oczywiście chciałbym na tym etapie zaplanować organizacje pokoju gościnnego, który będzie mi służył także do odsłuchu. Mam kilka niewiadomych i sporo dylematów przy różnych scenariuszach. Liczę, że jako doświadczone osoby zwrócicie uwagę na kwestie, które mi zupełnie nie przeszły przez myśl. Trudno mi określić czy zależy mi bardziej na odsłuchu muzyki czy filmach. Stereo słucham średnio 30-40 min dziennie + muzyka w tle. Oglądam ok 1-2 filmów w tygodniu + seriale.

 

Sprzęt jaki posiadam:

1. Wzmacniacz wielokanałowy Yamaha DSP AX1

2. Zestaw kolumn głośnikowych podłogowych Infinity Reference 61 MKII. Konstrukcja trójdrożna, bass-reflex. Głośnik basowy 20 cm.

3. Zestaw monitorów souround infinty Reference 11 MKII

4. Tuner analogowy Technics ST-8080

5. Komputer Apple MacMini (wyjście audio optyczne, HDMI, Mini display port)

6. TV Sony KDL-55W805B

 

Rozważam w przyszłości (kwestia 3-5 lat) projektor i ekran w budżecie 7-8k. W grę nie wchodzi wymiana wzmacniacza. Nie przewiduję subwoofera, ani głośnika centralnego. Planuje zakup CD (nie spieszę sie, będę szukał okazji w używkach). Mimo wszystko rozważam wymianę kolumn na konstrukcje bez basrefleksu jeżeli wymiary i akustyka pokoju bedą tego wymagać jeżeli nie to chetnie pozostanę przy swoich Infinity.

 

Poniżej wstawiam rzut pokoju wraz z wstępnie przewidzianymi meblami i wymiarami (17,6 mkw) oraz 2 wizualizacje. Wszystkie przedmioty są w skali. Wypoczynek nie będzie miał podłokietnika od strony bliższej kolumnie. Oczywiście zdaje sobie sprawę ze trudno ocenić jak to będzie grać i dużo wyklaruje się już na końcowym etapie ale już teraz muszę zaplanować pewne instalacje. Ze względu też na mały rozmiar pokoju muszę precyzyjnie zaplanować ułożenie sprzętow i mebli. Moje główne pytania wątpliwości:

 

1. Czy rozstawienie, odległości od ścian i punktu odsłuchowego od kolumn na rysunku mieści się wg. was w odpowiednich ryzach?

2. Czy konstrukcja bassrefleks ma jakikolwiek sens w tym pomieszczeniu kiedy nie przewiduje specjalistycznych ustrojów akustycznych.

3. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości czasu odbiorcami bedą dwie osoby ustawione w centralnym punkcie pokoju to jak zainstalować surround? Chce wpuścić kable w sztywno w ścianę (bez tuneli) więc zakładam amplitudę wysokości 50 cm względem ostatecznej (nie będę miał jak przetestować wcześniej). Na forum widziałem w zasadzie 2 szkoły: wysoko (od 150 cm w górę) lub na wysokości uszu oraz lekko za plecami lub na zaraz z boku (zerowy kąt).

4. Tak jak pisałem wcześniej, biorę pod uwagę projektor w perspektywie 3-5 lat. O czym powiem pomyśleć już teraz?

 

Przede wszystkim martwi mnie czy ilość basu w kinie będzie wystarczająca duża. Nie ukrywam, że w filmach lubię jak zadudni, do tej pory było OK na tej konfiguracji tyle, że w pomieszczeniu 23 mkw + większa swoboda ustawienia. Nie oczekuje tez, że znajdę jedno idealne ustawienie przednich kolumn pod stereo i kino dlatego widzę możliwość zmiany ułożenia w zależności od bieżącej potrzeby. Np. chce posłuchać muzyki - przestawiam kolumny w rozmieszczenie A, oglądam film - przestawiam w rozmieszczenie B. Proszę o wyrozumiałość jeżeli walnąłem gdzieś głupotą :P

 

Duplikuje ten temat w dziale kino domowe. Mam nadzieje, że jest to zgodne z forumowym savoir-vivre. Chcę poznać temat z różnych perspektyw. Liczę na waszą aktywność. Z góry dziękuję! Paweł

 

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Copyright © Audiostereo.pl

post-15549-0-27651300-1529349750_thumb.jpg

post-15549-0-50093000-1529349756_thumb.jpg

post-15549-0-05017500-1529349763_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fon

(Konto usunięte)

Samo rozstawienie jest OK. Konkrety będą już w ostanie fazie instalacji. Wtedy w zależności od realnego dźwięku wprowadza się korekty. Sam bassrefleks nie zależy od ustrojów bo rzdko kto używa pułapek basowych a tm bardziej w kinie domowym. Zawsz jeszcze możesz korygować dźwięk przesuwając kolumny, zatykając bass refleks czy przybliżając do płaskich powieszchni. Jednak musisz pamiętać ,że kino generalnie buduje się z użyciem subwoofera. Tak jak dla słuchania muzyki nie jest on konieczny tak do kina i efektów kinowych już raczej tak. Więc do kina powinieneś rozwarzyć suba 10" lub 12".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc do kina powinieneś rozwarzyć suba 10" lub 12".

 

Dziękuję Ci za odpowiedź. Zakładam, że masz rację z tym subem, po prostu ze względu na rozmiar pokoju chciałem minimalizować ilość przedmiotów, być może muszę zmienić założenie.

 

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jest OK.

2. Ja patrzę na to przez preferencje muzyczne. Konstrukcja kolumn bass refleks ma swój charakter dający bardziej kopiący i niżej schodzący bas. Zaś obudowa zamknięta ma większe zróżnicowanie basu, kosztem jego zejścia. Jak do kina to lepsze BR. Problemem było by wstawienie dużych kolumn do kwadratowego pomieszczenia o masywnych murowanych ścianach, bez okien. A tak to patrz co Ci bardziej odpowiada pod względem gustu.

3. Dobrze to zaplanowałeś. To że masz różne odległości do głośników to niemal każdy amplituner skoryguje wprowadzając odpowiednie opóźnienie w graniu poszczególnych kolumn. Większość już jest wyposażona w mikrofon w zestawie, który umieszcza się w miejscu odsłuchu i amplituner sam generuje dźwięki, mierzy czas opóźnienia docierania dźwięków do mikrofonu i na tej podstawie oblicza odpowiednie opóźnienie.

4. Gniazdko do projektora. Miejsce na projektor. Jeśli planujesz podwieszany sufit na całości to możesz wpuścić w niego opuszczaną windę do projektora. Ekran jeśli ma być opuszczany to też przyda mu się gniazdko. A jak z sufitem podwieszanym to miejsce żeby go schować.

 

Kwestia basu to dobór odpowiednich kolumn, odpowiednio mocnego pieca do ich wysterowania i ustawienia kolumn. Jeśli możesz mieć 2 ustawienia pod kino i odsłuch to świetnie. Oglądając filmy dosuniesz kolumny bliżej ściany i będziesz miał więcej basu. Choć jak kolega napisał, do kina warto rozważyć sub.

Odnośnie akustyki to po prawej masz okna i przez nie ujdzie część basu, co będzie na plus bo nie będzie się on kotłował i dudnił w pomieszczeniu pomiędzy ścianą lewą i prawą. Pozostaje jeszcze ściana za kolumnami i za słuchaczem. Póki co jest pusta. Możesz zaplanować np. zabudowę boków ściany i wypełnić je wełną, lub położyć na nich nierównomierny kamień, powiesić półki/szafki/ustroje pochłaniające.

Ogólnie im więcej pustych ścian w pomieszczeniu tym gorzej, bo może być echo trzepoczące. Zasłony na oknach i dywan na podłodze też wskazany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jest OK.

2. Ja patrzę na to przez preferencje muzyczne. Konstrukcja kolumn bass refleks ma swój charakter dający bardziej kopiący i niżej schodzący bas. Zaś obudowa zamknięta ma większe zróżnicowanie basu, kosztem jego zejścia. Jak do kina to lepsze BR. Problemem było by wstawienie dużych kolumn do kwadratowego pomieszczenia o masywnych murowanych ścianach, bez okien. A tak to patrz co Ci bardziej odpowiada pod względem gustu.

3. Dobrze to zaplanowałeś. To że masz różne odległości do głośników to niemal każdy amplituner skoryguje wprowadzając odpowiednie opóźnienie w graniu poszczególnych kolumn. Większość już jest wyposażona w mikrofon w zestawie, który umieszcza się w miejscu odsłuchu i amplituner sam generuje dźwięki, mierzy czas opóźnienia docierania dźwięków do mikrofonu i na tej podstawie oblicza odpowiednie opóźnienie.

4. Gniazdko do projektora. Miejsce na projektor. Jeśli planujesz podwieszany sufit na całości to możesz wpuścić w niego opuszczaną windę do projektora. Ekran jeśli ma być opuszczany to też przyda mu się gniazdko. A jak z sufitem podwieszanym to miejsce żeby go schować.

 

Kwestia basu to dobór odpowiednich kolumn, odpowiednio mocnego pieca do ich wysterowania i ustawienia kolumn. Jeśli możesz mieć 2 ustawienia pod kino i odsłuch to świetnie. Oglądając filmy dosuniesz kolumny bliżej ściany i będziesz miał więcej basu. Choć jak kolega napisał, do kina warto rozważyć sub.

Odnośnie akustyki to po prawej masz okna i przez nie ujdzie część basu, co będzie na plus bo nie będzie się on kotłował i dudnił w pomieszczeniu pomiędzy ścianą lewą i prawą. Pozostaje jeszcze ściana za kolumnami i za słuchaczem. Póki co jest pusta. Możesz zaplanować np. zabudowę boków ściany i wypełnić je wełną, lub położyć na nich nierównomierny kamień, powiesić półki/szafki/ustroje pochłaniające.

Ogólnie im więcej pustych ścian w pomieszczeniu tym gorzej, bo może być echo trzepoczące. Zasłony na oknach i dywan na podłodze też wskazany.

 

Acoustic Lab, cieszę się że piszesz.

 

Tak, dywan będzie i w mojej ocenie będzie dość gruby. Plan jest taki żeby na całą długość okna zawiesić lekką firanę oraz po bokach lekkie zasłony. Nie przewiduję ustawienia na ścianie za kolumnami specjalnych ustrojów, raczej powieszę 2-3 obrazki/foto. ALE za to myślałem aby zainstalować kurtynę na całej szerokości ściany, którą będę mógł rozciągnąć podczas odsłuchu (dodaję obrazki jaki znalazłem na soundrebels, niektóre zasłony są grube inne lekkie). W związku z tym mam pytania:

 

1. Czy taka kurtyna/zasłona rzeczywiście pomoże? Jeżeli już z góry wiadomo, że nie to nie chcę tego robić (koszt min. 1500 zł)

2. Jeżeli tak, to będzie trzeba dobrać jej grubość, zupełnie nie wiem jak. O ile odpowiedź na pierwsze pytanie będzie TAK co daje mi pewność, że muszę zainstalować szyny to dobór materiału wyjdzie chyba już po wykończeniu mieszkania i albo dobiorę go wykorzystując pomiar albo "na słuch" (chociaż nie wiem skąd załatwię 3 różne próbki po 5-6m :p)

3. Jeżeli już taka kurtyna będzie to powinna być gęsto pofalowana czy wystarczy płaska płachta? Czy powinna być na całej ścianie, czy jedynie w rogach lub na środku?

4. A może nie pomoże tylko zaszkodzi?

 

dalej zdaję sobie sprawę, że dużo gdybam ale nie mam do końca wyjścia dlatego zwracam się do Was jako doświadczonych osób.

 

Co do projektora. Czy na ten moment można już wyznaczyć konkretne miejsce gdzie taki projektor się znajdzie, nie znając zupełnie jego parametrów (odleglość, wielkość urządzenia)? Co z HDMi? Czy są jakieś systemy przesyłania obrazu zdalnie, które można poważnie brać pod uwagę czy wychodzić z założenia "kabel to jednak kabel"?

 

Pozdrawiam

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15549-0-30814000-1529653281_thumb.jpg

post-15549-0-82230700-1529653370_thumb.jpg

post-15549-0-18657600-1529653783_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sam współpracuję z pracownią aranżacji okien żeby i w tym aspekcie móc kreować akustykę pomieszczenia, dodatkowo dodając mu uroku.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna: To zależy.

Mam realizacje gdzie jest dużo okien i najlepiej było by zdjąć 2-3 zasłony, ale że okien sporo to nie zdejmie się z kilku, pozostawiając zasłony na innych.

Skoro nie planujesz wieszać ustrojów i zagracać pokoju to taka zasłona może być korzystna.

2. Im grubsza i gęstsza tkanina tym lepiej, bo będzie ona bardziej równomiernie pochłaniała dźwięki. Może z podszewką, lub uszyta z 2 warstw. Dobór najlepiej po umeblowaniu, tak żeby zasłona była ozdobą pomieszczenia, a nie koniecznym dodatkiem.

3. Im gęściej udrapowana tym bardziej pochłania dźwięki.

4. Najlepiej zrób pomieszczenie na gotowo i jak będziesz miał zbyt długi pogłos to zawiesisz zasłonę.

 

Łączenie zależy od tego czy masz złe mzimu ;-)

Im więcej routerów wi-fi, im bliżej do nadajnika GSM, anten satelitarnych dużej mocy tym większe zakłócenia i obraz może być gorszy niż po kablu. Najlepiej w tej kwestii poczytaj forum temu przeznaczone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pawel,

Nie zakładaj z góry, że głośnika centralnego nie będziesz potrzebował. Jeśli naprawdę lubisz kino, central jest w nim niezbędny. Podobnie sprzęt, dziś masz taki, a za 3-5 lat możesz mieć zupełnie inny.

W mojej ocenie masz świetne możliwości do zbudowania zestawu 7.2.4, z ekranem i projektorem, czyli domowe Dolby Atmos na wypasie. Na obecnym etapie wystarczy rozprowadzić przewody, co nie jest dużym kosztem. Sam zobaczysz jak szybko Twoje kino się rozbuduje.

Kanapę umieściłbym metr od tylnej sciany i zrezygnowałbym z wersji narożnej. Lepiej zainwestować w modułowy model z funkcją półleżącą dla każdego modułu, ale to tylko moja propozycja. Zobacz jak powinny być zamontowane głośniki na stronie Dolby.com

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pawel,

Nie zakładaj z góry, że głośnika centralnego nie będziesz potrzebował. Jeśli naprawdę lubisz kino, central jest w nim niezbędny. Podobnie sprzęt, dziś masz taki, a za 3-5 lat możesz mieć zupełnie inny.

W mojej ocenie masz świetne możliwości do zbudowania zestawu 7.2.4, z ekranem i projektorem, czyli domowe Dolby Atmos na wypasie. Na obecnym etapie wystarczy rozprowadzić przewody, co nie jest dużym kosztem. Sam zobaczysz jak szybko Twoje kino się rozbuduje.

Kanapę umieściłbym metr od tylnej sciany i zrezygnowałbym z wersji narożnej. Lepiej zainwestować w modułowy model z funkcją półleżącą dla każdego modułu, ale to tylko moja propozycja. Zobacz jak powinny być zamontowane głośniki na stronie Dolby.com

 

Doktorze, dziękuję za odpowiedź. Muszę pogodzić pokój dzienny z jadalnią więc odpadają kinowe fotele metr od ściany. To prawda nigdy nie wiem jaki będę miał sprzęt za 3-5 lat, jednak podniesienie systemu z 4.0/4.1 do 7.2.4 to ogromny skok co wiąże się z wymiana całego sprzętu i spora inwestycją. Na ten moment nie jest to mój priorytet :) na pewno Twoja propozycja jest dobrą radą, ale raczej nie na tą chwilę. Projektor jest jedynym sprzętem jaki przewiduje w perspektywie 3-5 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja propozycja jest dobrą radą, ale raczej nie na tą chwilę.

 

No chyba właśnie na tą chwilę ;)

Głośnik centralny zawsze można dodać bez żadnego problemu więc na razie można go olać jeśli ci się wydaje, że nie potrzebujesz. Z subwooferem podobnie, jak kiedyś się zdecydujesz to masz na niego miejsce z przodu. Natomiast pociągnięcie kabli do dwóch dodatkowych tylnych głośników to żaden koszt. Kiedyś sobie wykorzystasz, a jak nie to nic nie tracisz.

 

A tak ogólnie bardzo ładnie rozplanowany pokój.

Chociaż nie odcinałbym się tak jednoznacznie od absorberów na przedniej ścianie, mogą być potrzebne ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego masz dobry tylko tuner, reszta nie wiem czy warta zachodu, choc lelepiej grac z mini wiezy w dobrej akustyce niz sprzetem za 20 tys w kiepskiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez luk1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego masz dobry tylko tuner, reszta nie wiem czy warta zachodu, choc lelepiej grac z mini wiezy w dobrej akustyce niz sprzetem za 20 tys w kiepskiej

 

Dziękuję za szczerość, chyba masz rację, szkoda czasu na to.

 

Natomiast pociągnięcie kabli do dwóch dodatkowych tylnych głośników to żaden koszt. Kiedyś sobie wykorzystasz, a jak nie to nic nie tracisz.

 

Ok, słuszna uwaga, proszę powiedz, w którym miejscu powinienem zrobić wypusty na dodatkowe kable? Chodzi Ci o centralny tylny? Surroundy będą dosyć wysoko ponieważ określa to wysokość okna

A tak ogólnie bardzo ładnie rozplanowany pokój.

Chociaż nie odcinałbym się tak jednoznacznie od absorberów na przedniej ścianie, mogą być potrzebne ;)

 

Dziękuję, mam nadzieję że nie będę musiał rezygnować z tego ustawienia. Na przedniej ścianie najprawdopodobniej będę robił cegiełki. Tak wiem, że nie jest to najskuteczniejszy ustrój akustyczny. Absorbery mogę wstawić w przyszłości, na ten moment najważniejsze to przeprowadzić prace, które wymagają kucia w ścianach itp.

 

Cały czas chodzi mi po głowie ten projektor ;) różne projektory mają różne parametry ale czy ktoś jest w stanie mi określić, w którym miejscu w suficie optymalnie wypuścić kable sygnałowe oraz punkt elektryczny? Aby mieć też pewien zakres ruchu, na jaką długość powinny wystawać z sufitu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w którym miejscu powinienem zrobić wypusty na dodatkowe kable?

 

generalnie u ciebie głośniki tworzą całkiem ładne koło wokół miejsca odsłuchowego, ja bym je machnnął tam, gdzie to koło przecina się z tylną ścianą (centrum koła w miejscu odsłuchowym oczywiście), tak plus minus, żeby to funkcjonalnie i estetycznie wyglądało.

Możesz tam sobie zrobić jakieś spoko terminale głośnikowe (koszt kilkadziesiąt zeta i wygląda bardzo estetycznie) albo nawet póki co zaszpachlować je w puszcze elektrycznej. Ja u siebie póki nie miałem projektora to miałem kabel wyprowadzony przez takie "gniazdko z klapką" ;) W razie jakby jednak projektora miało nie być, to kabel myk do środka - klapka się zamyka i pozamiatane.

 

Zastanawia mnie jeszcze, że względem tych głośników efektowych siedzisz dokładnie po środku, a kolumny frontowe nie są w jednakowej odległości od bocznych ścian. Tzn, widzę, że jeden domiar jest do grzejnika, a drugi do ściany... no chyba, że grzejnik ma 25 cm to wtedy ok ;)

 

w którym miejscu w suficie optymalnie wypuścić kable sygnałowe oraz punkt elektryczny? Aby mieć też pewien zakres ruchu, na jaką długość powinny wystawać z sufitu?

 

To wymaga niestety bardzo precyzyjnych obliczeń.

Po pierwsze musisz wiedzieć, jaką będziesz miał przekątną ekranu. A to też wymaga sporo zastanawiania się.

Z rysunku wygląda mi, że będziesz miał około 3m do ekranu.

W przypadku rozdzielczości FHD optymalny będzie ekran 70-80". Jeśli jednak docelowo ma być 4K, to ekran powinien mieć około 90-100".

Ja korzystam z telewizorowej tabelki, ale do ekranów też powinna być dobra:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jak już wiesz jaką masz przekątną, to musisz wiedzieć, jaki będziesz miał projektor.

Każdy producent ma na swojej stronie jakiś kalkulator położenia projektora. I po obliczeniu tego zostawiłbym jeszcze z metr zapasu ;)

 

Tu przykładowy kalkulator benq:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeszcze jedna ważna sprawa. Jeśli to nie jest dedykowany pokój do kina, w sensie ściany nie są w baaaaaardzo ciemnym kolorze (/materiale pochłaniającym światło), to bardzo mocno zastanowiłbym się nad ekranem ALR. Próbowałem u siebie w białym salonie zwykłego ekranu i nie ma to żadnej racji bytu. Ekran ALR prawdopodobnie podwoi ci koszty i projektor + ekran to będzie z 8k (zakładając projektor 1080p, bo przy 4k to ~10k zł). Obecnie jesteś w stanie kupić za 11k bardzo dobry telewizor 4K o przekątnej koło 80". Jeśli obecny trend się utrzyma, to za jakieś 2 lata będziesz w stanie kupić 80" TV w cenie projektora i ekranu ALR - to jeszcze nie będzie 100" ale jakość (jasność/kontrast) obrazu jednak lepsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze, że względem tych głośników efektowych siedzisz dokładnie po środku, a kolumny frontowe nie są w jednakowej odległości od bocznych ścian. Tzn, widzę, że jeden domiar jest do grzejnika, a drugi do ściany... no chyba, że grzejnik ma 25 cm to wtedy ok ;)

 

Nie znam jeszcze wymiaru grzejnika ponieważ jeszcze nie odebrałem mieszkania (to są moje przypuszczenia). wg planu wszystko powinno być w symetrii, a jak wyjdzie w rzeczywistości to się będę "chwalił" jak będzie zrobione ;) Jeszcze raz dziękuję Ci za twoje rady.

 

generalnie u ciebie głośniki tworzą całkiem ładne koło wokół miejsca odsłuchowego, ja bym je machnnął tam, gdzie to koło przecina się z tylną ścianą (centrum koła w miejscu odsłuchowym oczywiście), tak plus minus, żeby to funkcjonalnie i estetycznie wyglądało.

Możesz tam sobie zrobić jakieś spoko terminale głośnikowe (koszt kilkadziesiąt zeta i wygląda bardzo estetycznie) albo nawet póki co zaszpachlować je w puszcze elektrycznej. Ja u siebie póki nie miałem projektora to miałem kabel wyprowadzony przez takie "gniazdko z klapką" ;) W razie jakby jednak projektora miało nie być, to kabel myk do środka - klapka się zamyka i pozamiatane.

 

Zastanawia mnie jeszcze, że względem tych głośników efektowych siedzisz dokładnie po środku, a kolumny frontowe nie są w jednakowej odległości od bocznych ścian. Tzn, widzę, że jeden domiar jest do grzejnika, a drugi do ściany... no chyba, że grzejnik ma 25 cm to wtedy ok ;)

 

 

 

To wymaga niestety bardzo precyzyjnych obliczeń.

Po pierwsze musisz wiedzieć, jaką będziesz miał przekątną ekranu. A to też wymaga sporo zastanawiania się.

Z rysunku wygląda mi, że będziesz miał około 3m do ekranu.

W przypadku rozdzielczości FHD optymalny będzie ekran 70-80". Jeśli jednak docelowo ma być 4K, to ekran powinien mieć około 90-100".

Ja korzystam z telewizorowej tabelki, ale do ekranów też powinna być dobra:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jak już wiesz jaką masz przekątną, to musisz wiedzieć, jaki będziesz miał projektor.

Każdy producent ma na swojej stronie jakiś kalkulator położenia projektora. I po obliczeniu tego zostawiłbym jeszcze z metr zapasu ;)

 

Tu przykładowy kalkulator benq:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeszcze jedna ważna sprawa. Jeśli to nie jest dedykowany pokój do kina, w sensie ściany nie są w baaaaaardzo ciemnym kolorze (/materiale pochłaniającym światło), to bardzo mocno zastanowiłbym się nad ekranem ALR. Próbowałem u siebie w białym salonie zwykłego ekranu i nie ma to żadnej racji bytu. Ekran ALR prawdopodobnie podwoi ci koszty i projektor + ekran to będzie z 8k (zakładając projektor 1080p, bo przy 4k to ~10k zł). Obecnie jesteś w stanie kupić za 11k bardzo dobry telewizor 4K o przekątnej koło 80". Jeśli obecny trend się utrzyma, to za jakieś 2 lata będziesz w stanie kupić 80" TV w cenie projektora i ekranu ALR - to jeszcze nie będzie 100" ale jakość (jasność/kontrast) obrazu jednak lepsza.

 

Ciężka sprawa bo nie myślałem żeby TERAZ inwestować w projektor, a przygotować infrastrukturę pod taką instalację w przyszłości. Opcja z większym TV dałeś mi do myślenia. Muszę to sobie poukładać w głowie, dzięki za zagwozdkę :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć takiego gniazdka, możesz podesłać jakiś link?

 

nie za bardzo bo u mnie to nie jest nic specjalnego. Wklepujesz w google "gniazdko z klapką" i wyskakuje milion wyników. To jest taka klapka jaką w standardzie daje się do gniazdek w łaziece - w każdym typoszeregu takie mają. Zwyczajnie monter zakłada puszkę w ścianie, tylko nie daje wkładu do puszki, na puszkę zakłada tylko tą zaślepkę z klapką i pozamiatane.

 

A jeszcze jedna rzecz. Kable do głośników czy zasilający do projektora możesz sobie poprowadzić podtynkowo, wystarczy tylko zadbać żeby to były kable przeznaczone do montażu pod tynkiem, natomiast kabla HDMI do projektora tak nie położysz już raczej niby są jakieś podtynkowe wersja, ale nie wiem czy aż 10m, poza tym i tak bym się trochę cykał. Raczej będzie musiał iść w peszlu. No i jeśli teraz wpuścisz kabel HDMI 1.4 do projektora 1080p, to za parę lat będziesz musiał go wymienić na kabel HDMI 2.0, albo jakiś inny, zależnie co tam będzie standardem z jakiś czas. Tak więc bez peszla się nie obejdzie. Chyba, że od razu położysz kabel HDMI 2.0 to na 10 lat będziesz miał spokój

 

Na jakiej wysokości powinien wisieć?

 

Tu jest sporo szkół... z tego co pamiętam, to najlepiej trochę powyżej głowy w miejscu odsłuchowym, czyli jakieś ~120cm.

Te boczne głośniki które wiszą wysoko mam nadzieje że planujesz jakoś skierować żeby celowały w głowę.

 

Generalnie tak to będzie wyglądać u ciebie:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z tym, że tyły montowane do ściany. To nie muszą być jakieś super duper głośniki - wystarczą jakieś pizdryki używane za 200-400 zeta. Tylko z montażem trzeba pokombinować jak je zawiesić, żeby móc je skierować na głowę - najpewniej taki uchwycik zrobi robotę:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciężka sprawa bo nie myślałem żeby TERAZ inwestować w projektor,

 

U mnie minęło jakieś dwa lata od wykończenia mieszkania do kupna projektora i ekranu, ale już generalnie wiedziałem jakiego rozmiaru będzie ekran i mniej więcej który projektor będę chciał kupić. Rozrysowałem też sobie dokładnie widok na przednią ścianę (i na tylną bo tam są głośniki efektowe) Jakoś mniej więcej ze wszystkim trafiłem (wysokości montażu ekranu, projektora, głośników, wyjścia kabli itp.), ale np. kombinowałem żeby projektor stał na półce na wiszącym regale za kanapą - co okazało się kompletną pomyłką i teraz ciągle jestem na etapie czekania na montaż projektora na uchwycie - no ale generalnie z gniazdkami i kablami udało się trafić. No ewentualnie nie jestem do końca zadowolony z uchwytów pod głośniki efektowe, mogłem wybrać bardziej dopasowane do mojej sytuacji, ale to nie jest w sumie problem, żeby je kiedyś wymienić.

Akurat w tym roku wyszły przystępne cenowo projektory 4k, więc za 2-3 lata wymienię kabel na HDMI 2.0 i zmienię proja na 4k. Jest o tyle dobrze, że ekran zostaje nie ruszony, zmienia się sam projektor, więc każdy upgrade projektora do aktualnych w przyszłości standardów to maks 4 koła.

 

Opcja z większym TV dałeś mi do myślenia. Muszę to sobie poukładać w głowie, dzięki za zagwozdkę :P

 

To jest ciężka sprawa. Ja oglądam z 3,5m więc żeby z tej odległości miał sens obraz 4k muszę mieć przynajmniej 100" - jeszcze parę ładnych lat potrwa aż ekrany tych rozmiarów będą poniżej 10k, strzelam, że nie mniej niż 5 - więc jeszcze mi się kalkuluje zakup projektora zamiast TV, ale przy mniejszej odległości od ekranu, poniżej 3m, już bym chyba dołożył parę groszy do 80" TV.

Oczywiście w niezaadaptowanym salonie, gdzie ekran ALR znacznie podnosi koszty, bo jak możesz pomalować ściany na czarno to projektory jeszcze bardzo długo będą górowały opłacalnością nad TV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklepujesz w google "gniazdko z klapką" i wyskakuje milion wyników

Wpisałem tą frazę wcześniej ale jak zobaczyłem wyniki to myślałem że coś innego masz na myśli.

A jeszcze jedna rzecz. Kable do głośników czy zasilający do projektora możesz sobie poprowadzić podtynkowo, wystarczy tylko zadbać żeby to były kable przeznaczone do montażu pod tynkiem

Chcę puścić kable 2,5mm, z opisu wynika że można je tak zainstalować, jeżeli fraza "ułożenie na stałe" rozumieć jako podtynkowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chyba, że od razu położysz kabel HDMI 2.0 to na 10 lat będziesz miał spokój

taki miałem zamiar

 

Te boczne głośniki które wiszą wysoko mam nadzieje że planujesz jakoś skierować żeby celowały w głowę.

 

dokładnie, będą skierowane membraną w kierunku słuchacza.

 

Dziękuję za manuale. Jestem trochę zawiedziony, że ani w instrukcji Yamahy, ani w materiałach Dolby nie ma precyzyjnych wytycznych co do wysokości surround. Z reguły są to ogólnikowe piktogramy. Wpisując "surround placement" w google wyskakują lepsze informacje niż w oficjalnych przekazach producentów związanych z KD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki miałem zamiar

 

A masz jakiś kabel HDMI 2.0 - 10m - do układania pod tynkiem? Poka :)

 

Zakładam, że będziesz potrzebował 10m. 1m od ampli do ściany, 3m po ścianie, 3m po suficie, 1m od sufitu do proja, 1m zapasu = 9m.

 

Tu jest ten probelm, że nikt ci nie da 100% gwarancji, że kabel HDMI 2.0 który położysz faktycznie przeniesie obraz 4K przy 60Hz - chyba, że przed położeniem go przetestujesz.

Kable z gwarancją są absurdalnie drogie, no ale jak ma być bez peszla, to bym za tą gwarancję dopłacił...

W peszlu masz też możliwość regulacji ile tego kabla z której strony wystaje, jak położysz na sztywno, to nadmiar możesz ewentualnie zwinąć, ale jak zabraknie, to sobie nie wyciągniesz więcej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś kabel HDMI 2.0 - 10m - do układania pod tynkiem? Poka :)

 

oczywiście że nie :). Zastanawiam się czy nie puścić go w takiej giętkiej rurce PCV, to chyba jedyny sensowny sposób? Orientujesz z czego wynika problem z kablami pod tynkiem? Wyczytałem na forum, że problem jest taki, że później na ścianie wybija tłuste plamy. Nie wiem czy to mit czy prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tłustych plamach nie wiem. Generalnie najbardziej chodzi o zaginanie - na każdym zakręcie pod tynkiem musisz skręcić praktycznie pod kątem 90 stopni - do tego tynk i ściana jakoś tam pracują, więc może ci z czasem ściskać/rozciągać kabel, plus oddziaływać chemicznie i bo ja wiem - z czasem przeżreć się przez izolację, albo ją przerwać mechanicznie... No i na skrzyżowaniach z innymi instalacjami też się przyda.

Generalnie kable do głośników to mógłbyś położyć pewnie dowolne ale HDMI to jest kilka cieniuteńkich żyłek, wystarczy że jedną uszkodzisz i pozamiatane. Takiego kabla i tak nie zegniesz w jednym punkcie, musisz robić spore łuki.

Nie wiem co masz na myśli pisząc giętka rurka PCV - jeśli chodzi ci o peszle to spoko - peszel trzyma jakąś sztywność dzięki czemu faktycznie ochrania prowadzony nim kabel - no i przez to że trzyma kształt jesteś w stanie taki kabel prowadzony w peszlu wymienić - giętka rurka PCV pewnie coś tam może i chronić sam kabel, ale odkształci się i potem i tak wtyczki przez nią nie przeciągniesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam ponownie!

W końcu jestem przeprowadzony. Na foto znajduje się obecne ułożenie kolumn, niestety pogłos jest koszmarny.  Na ten moment jestem zadowolony, z możliwości swobodnego rozmieszczeni głośników, dzięki czemu udało się uzyskać dość spore odległości od ścian (jak na standardy 18m pokoju). Tj. od czoła kolumny do ściany bocznej ok 75cm, do ściany za kolumną ok. 90cm. Baza stereo ok. 215 cm.

Nie miałem jeszcze okazji zrobić porządnych odsłuchów i na ten moment mogę powiedzieć jedynie, że jest całkiem niezła przestrzeń i kiepski bas.

Zastanawiam się tylko czy dobra przestrzeń nie jest złudzeniem, który tworzy pogłos. Być może bas też jest lepszy tylko w obecnych warunkach nie daje się odpowiednio ułożyć.

Przede mną zakup standardowych ustrojów takich jak dywan, zasłony, firany.

Z tyłu stanie stół z 2 miękkimi krzesłami oraz fotel. Może jeszcze jakiś regał z książkami. Myślę jeszcze co zrobić na ścinie gdzie jest TV oraz na ścianie po lewej stronie gdzie jest kompletna pustka.

Co do kwestii instalacyjnych zrezygnowałem z puszczenia kabla HDMI na projektor. Kable do tylnych głośników idą pod listwami podłogowymi i pionowo peszlami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_2875-min.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.06.2018 o 13:15, Acoustic Lab napisał:

Łączenie zależy od tego czy masz złe mzimu ?

Hehe czy to nie bylo czasami z Pustyni i paszczy???    ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam zagwozdkę w związku z metodą ustawienia glośników za pomocą siatki. Proszę powiedzcie czy ta metoda ma sens jeżeli w pomieszczeniu jest wnęka (tam gdzie są drzwi)? Ustawiam zmieniam i mam wrażenie, że stoję w miejscu. Czy podział siatki na 8 części ma sens?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

City probowales uzyc programow typu REW z symulacja pomieszczenia?



Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, xajas napisał:

City probowales uzyc programow typu REW z symulacja pomieszczenia?

Nie, już pobieram. Pierwsze wrażenie - dość skomplikowany program. Będę się "bawił". Dam znać i na pewno będę miał pytania.

Dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek w REW potrzebujesz tylko "Room Sim" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poza tym skupil bym sie nad  "rownowaga" odbic po lewej I prawej stronie.. Szyby/okna po prawej stronie moga zabuzyc rownowage tonalna i stereofonie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, xajas napisał:

Na poczatek w REW potrzebujesz tylko "Room Sim" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poza tym skupil bym sie nad  "rownowaga" odbic po lewej I prawej stronie.. Szyby/okna po prawej stronie moga zabuzyc rownowage tonalna i stereofonie

Dokładnie, tak jak pisałem wcześniej to jest problem. Zauważyłem też, że po przeprowadzce zgubiłem możliwość reprodukcji pozornego źródła po środku sceny. Kiedy słucham utworu Norah Jones "Little room" w którym głos piosenkarki wychodzi prosto ze środka to i tak mam wrażenie, że dźwięk wychodzi z 2 kolumn. Nie jest to może jakiś mocny odchył ale zauważalny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym najproszszym sposobem redukcji wplywu odbic scian bocznych i rownoczesnie rozszerzenie Sweet Spotu to mocne skrecenie glosnikow do srodka, tak ze osie przecinaja sie przed sluchaczem

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ponownie,

trochę czasu minęło i odrobinę się pozmieniało (największa zmiana to nowy członek rodziny)

Zainwestowałem w zasłony i lekką firanę, fotel oraz 4 tapicerowane krzesła i stół (stoją na tylnej ścianie za słuchaczem tak jak jest w rzucie w moim pierwszym poście. Jedno krzesło służy za taką pseudo pułapkę basową - stoi w rogu za kolumną ?). Jest lepiej, pogłos się zmniejszył i dźwięk jest przyjemniejszy. Wyraźnie (w czasie nocnego uważnego słuchania z zamkniętymi oczami) balans niestety przeniósł się na lewą stronę. Przede wszystkim słychać to w wokalach. Wynika to pewnie z tego, że po prawej mamy zdecydowanie większe tłumienie, a po lewej gołą ścianę i tylko łóżeczko dziecięce. Tak czy inaczej idzie to w dobrym kierunku (albo przynajmniej lepszym niż było)

Następny krok to narożnik, który oprócz tego, że wprowadzi więcej materiału tłumiącego to będzie łapał część pierwszych odbić po lewej stronie, może to wyrówna scenę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@xajas Powiedz proszę korzystasz z jakiegoś konkretnego mikrofonu do pomiarów? Myślę, że jak zrobię wszystkie podstawowe rzeczy wystroju wnętrza to chciałbym zrobić pomiar i w miarę możliwości poprawić nieprawidłowe parametry.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywam wiele roznych mikrofonow, poczawszy od drozszego Beyerdynamics (€160) przez Umik-1 (€100) Behringer (€45)az po wiele zmajstrowanych samemu (kilka €)
Pierwsze 3 sa kalibrowane.

najprostszy jest Umik-1 bo nie wymaga dodatkowych Kart Dzwiekowych (podlaczenie USB). Inna tania opcja jest DIY
20190906effbf0c0e4e978f3dc845f0309e65ee5.jpg

768460cc44160f87067be955044368ad.jpg

dokladnosc jest zaskakujaca (male odchylki w porownaniu z profesjonalnym kalibrowanym)


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, xajas napisał:

Behringer (€45)

Dzięki za info, rozumiem, że Behringer potrzebuje zewnętrznej karty dźwiękowej? Mam komputer Mac mini z wejściem mikrofonowymi na minijack, czy to sie może nadać? Nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji producenta do niego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.