Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz Unitra WS304S - renowacja


Robi_nowy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A może i-amp100 na przyklad

Witam.

No właśnie o tym myślę. Mam nawet toshiby do tego wzmacniacza i chcę go zrobić, tylko później w wolnym czasie. Unitrę chcę po prostu odrestaurować, ponieważ obudowa jest prawie, jak nowa i nie wyrzucę, a przyda się

"w terenie" koło domu. I-AMP jest ciekawą konstrukcją i do tego może lampka na wejściu, no ale to inny temat. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo nie ma sensu wybebeszać z grubsza sprawnego wzmacniacza, bo odświeżenie nie powinno być drogie.

Odśwież tę Diorę w oryginale i zostaw w spokoju lub sprzedaj.

Wyczyść całość

Potencjometry i wyłączniki potraktuj kontaktem PR i kontaktem S (odpowiednio)

Te elementy którym nie pomoże wymień na nowe,

Podejrzane kondensatory wymień na nowe.

Powinieneś zmieścić się w 100zł.

 

Kup jakiegoś trupa w granicach 100zł-150zł, z ładną obudową który posiada sprawne trafo (optymalnie ok. 2x32VAC), gniazda z tyłu, jakiś mechaniczny przełącznik źródeł itp. Do trupa wstaw sobie Iampa 100 którego sobie zlutujesz wykorzystując istniejącą infrastrukturę (znaczy trafo, gniazda, przełącznik źródeł i takie tam).

 

Razem za nieduże pieniądze będziesz miał:

1. Sprawną Diorę we w miarę oryginalnym stanie lub gotówkę

2. Satysfakcję i wiedzę z samodzielnie zbudowanego wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za wzmacniacz "imprezowo- grillowy" robi składał z 2ch końcówek mocy na TPA3118 z Aliexpress wielkości trochę większych znaczków pocztowych i zasilaczu na toroidzie do halogenów, mostku i 2x 6800uF równolegle (pojed nap zasilania). W tym układzie na 4Ω wyciąga ok 30W/kan i niczego lepszego do imprezy na ogrodzie nie trzeba.

Naprawdę Byłem zaskoczony możliwościami tych niebieskich maluchów po ok 6zł za sztukę.

Acha, całość zmiescila się do malutkiej obudowy po tunerku sat :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zasilaczu na toroidzie do halogenów, mostku i 2x 6800uF równolegle

 

A starego zasilacza od laptopa nie znalazłeś? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam biurkowego malucha na tych kostkach. Lepiej obniżyć im wzmocnienie usuwając jeden rezystor bo szumią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5130-0-67969900-1531854943_thumb.jpg

post-5130-0-78512900-1531854954_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo nie ma sensu wybebeszać z grubsza sprawnego wzmacniacza, bo odświeżenie nie powinno być drogie.

Odśwież tę Diorę w oryginale i zostaw w spokoju lub sprzedaj.

Wyczyść całość

Potencjometry i wyłączniki potraktuj kontaktem PR i kontaktem S (odpowiednio)

Te elementy którym nie pomoże wymień na nowe,

Podejrzane kondensatory wymień na nowe.

Powinieneś zmieścić się w 100zł.

 

Kup jakiegoś trupa w granicach 100zł-150zł, z ładną obudową który posiada sprawne trafo (optymalnie ok. 2x32VAC), gniazda z tyłu, jakiś mechaniczny przełącznik źródeł itp. Do trupa wstaw sobie Iampa 100 którego sobie zlutujesz wykorzystując istniejącą infrastrukturę (znaczy trafo, gniazda, przełącznik źródeł i takie tam).

 

Razem za nieduże pieniądze będziesz miał:

1. Sprawną Diorę we w miarę oryginalnym stanie lub gotówkę

2. Satysfakcję i wiedzę z samodzielnie zbudowanego wzmacniacza.

Dzięki. No tak micwoj. Jest wiele sensu w tym, co prawisz. Jest tylko jedna kwestia, o której pisałem, a mianowicie tu nie chodzi tak bardzo o kasę, bo jest nie duża. Bardziej męczy mnie ciekawość posłuchania czegoś nowego, dla tego chciałem coś zmienić, ale w środku, nie na zewnątrz. LM-y, czy TDA są nie drogą i ciekawą alternatywą do zabawy i miejsca starcza do takiej przeróbki. Co do i-ampa i podobnych konstrukcji, to nigdy nie przyszłoby mi do głowy pchać takie układy do tej obudowy. Tu trzeba wykonać nową, dopracowaną w każdym detalu konstrukcję, ale tu już mam pewne wyobrażenie, jak to będzie. Zostawiam sobie tą konstrukcję na potem, jak będzie więcej czasu i dnie krótkie hi. Mimo wszystko cieszy mnie fakt, że ktoś zagląda do tego wątku i chce się wypowiedzieć. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...

Witam, posiadam WS304S, chciałem się troszkę na temat tego wzmacniacza udzielić, kupiłem go od poprzedniego właściciela gdzie praktycznie stał nie używany od 30 lat a wcześniej spalony został jeden kanał lecz ktoś naprawił na szczęście na oryginałach 2N6488/91, wywaliłem wszystkie tranzystory końcowe czyli te 2N i BDP, nawierciłem otwory pod tranzystory w obudowach TO-3, tak KD502 miałem od znajomego 4sztuki sparowane. Mała modyfikacja płytek sterujących według oryginalnego schematu od wersji z KD503, zastosowałem też małe radiatorki na tranzystory sterujące bo się troszkę grzały. Również podłączyłem główne zasilanie pod odczepy transformatora z większym napięciem (takie trafo akurat tu siedziało na szczęście oryginalnie) teraz mam po 42V na kondensatorach filtrujących które planuje zmienić na 2x6800uF na kanał lub więcej. Wzmacniacz obecnie gra pod 4 Ohmami i bez problemu potrafi dać z siebie praktycznie 60W mocy na kanał, pasuje też zmienić diody prostownicze(oryginalne są trochę słabe i mogą nie znieść obciążenia) i trafo na mocniejsze to będzie można uzyskać jeszcze większą moc, radiatory wcale się bardzo nie grzeją, koło 45C miały przy max mocy wyjściowej pod 4ohm. Zmieniłem najmniejsze wszystkie najmniejsze kondensatory na nowe Jamicony. Wzmacniacz porównywałem do kilku już nie pamiętam jakiś modeli Technicsa, zawiodłem się na Technicsach 😉 ale co się spodziewać po hybrydach. Bardzo polecam ten wzmacniacz każdemu kto nie potrzebuje robić imprez. Gra naprawdę przyjemnie i jest porównywalny do wschodnich konstrukcji brzmieniem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt chyba już bardziej przybiedzić się nie dało.. ten mostek prostowniczy tam na 1n4005 to był lamerski. Trafiłem na wersję z składanymi kondensatorami głównymi z 3x2200/40v.. masakra. Nawet na 2n64xx można było fajnie zrobić ten wzmacniacz. Na dobrze zmodowanej sztuce wyciągnąłem 2x52W na 2,8 ohma .. takie obciążenie tylko miałem. Wbrew pozorom to był dobry wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak modzilem ws442 to dalem dwie pary BD911/912, wymienilem kondy na 4x4700uF, dalem mostek na 1N5403 (dokladnie nie pamietam), wywalilem pre i selektor. Gralo o niebo lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unitry z reguły mają czułe wejście przedwzmacniacza, a regulacja głośności jest za preampem , a przed końcówką mocy, co przy obecnych źródłach sygnału powoduje permanentne przesterowanie. Najprostszym tuningiem jest zamiana potencjometru stereo na 4 sekcyjny i takie jego podłączenie żeby regulacja następowała przed preampem i przed końcówką mocy. Spadną zniekształcenia i szumy. Takie potki np. 4x50K są za parę zł na Aliexpress. Jednocześnie likwidacja układu kontur i wykorzystanie tego przełącznika do omijania przedwzmacniacza. To dwa bardzo proste zabiegi , a dadzą słyszalny efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Buzzer napisał:

dalem dwie pary BD911/912,

Oryginały słabo dostępne jeśli w ogóle. Są inne oryginalne i pewne i nie kierować się firmą zbytnio Toshiba, Sanken to od razu należy sobie darować kupowanie wszystko fake. Na kanale Reduktor Szumu podano przy okazji innej Unitry co można zastosować i to za pare zł. Będzie pewnie i dobrze.

Ja też kupowałem BD911/12 z różnych źródeł i za kazdym razem niestety porażka, póki wzmak był przez żarówkę zasilony działał, ale wystarczyło mocniej gałkę odkręcić i koniec balu panno lalu

Pomysł kolegi Bogdana bardzo dobry. Kontur jak we wszystkich Unitrach za głęboki. Podwójna regulacja jak najbardziej oki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze ja swoja remontowalem ze 20 lat temu, czesci kupowalem u lokalnego naprawiacza sprzetu rtv - w porzadku koles, sprowadzal jak dla siebie cos kupowal.

Unitra ta jest sprawna do dzisiaj. Pare sylwestrow grala na domowce a jeden nawet w wiekszej sali, poza tym ze od czasu do czasu wlaczalo sie zabezpieczenie termiczne ktore dodalem, sprzet spisywal sie bez zarzutu a pedzil suba w tandemie i gralo to absolutnie na pelnej mocy, az trafo bylo czuc. Dodalem tez wentylator dmuchajacy bezposrednio na radiator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Buzzer napisał:

Tyle ze ja swoja remontowalem ze 20 lat temu,

No tak 20 lat temu nie było problemu podróbek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tme są oryginały , proponuję coś z Onsemi , np. Po całości mj15003/4 , a końcówkę zmodyfikować wg schematu Unitry WS311D .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł, robiłem to w WS442 i bardzo to pomogło. Znaczna poprawa brzmienia, i większa gładkość dźwięku.

NO i w końcu zniknął problem pukania w głośnikach po wyłączeniu wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.