Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz lampowy "Reduktor Szumu"


userHD
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, McGyver napisał:

Składowa stała akurat może wpływać na bzyczenie trafa, ALE... 
skoro składowa stała znacząco wpływa, to już oznacza że takie trafo jest o kant rzyci rozczaść ?

 

3 minuty temu, McGyver napisał:

Jak są byle jakie, to może. 

 

Z tym się nie zgodzę. Żeby trafo mogło tolerować składową stałą musiało by mieć szczelinę a ta psuje parametry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, raven1985 napisał:

Żeby trafo mogło tolerować składową stałą musiało by mieć szczelinę a ta psuje parametry.

Niemniej toroidy od jednych producentów jakoś znoszą niewielką składową stałą bez bzyczenia, a toroidy od innych producentów nawet na niewielką składową stałą reagują histerycznie, bucząc jak stara zdezelowana spawarka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, McGyver napisał:

Jak są byle jakie, to może.

Zależy o jakiej wartości jest to składowa stała. Jeśli ta wartość jest duża, praktycznie każde trafo będzie głośno pracować (nasycenie rdzenia) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Roman_66094 napisał:

Zależy o jakiej wartości jest to składowa stała. Jeśli ta wartość jest duża, praktycznie każde trafo będzie głośno pracować (nasycenie rdzenia) 

Dokładnie to miałem na myśli. Patrz poprzedni wpis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Roman_66094 napisał:

Rozwiązaniem jest filtr składowej stałej DC blocker.

... na buczenie mojego trafa wykonanego na bazie kształtek EI DC bloker czegoś nie pomógł?. Może jest po prostu źle wykonane ? Wysyłałem je do poprawki. To samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Rozbierałeś? Tam są gówienka wielkości śliwki, a nie silniki. Za to spirala grzejna ma zwykle ze dwa kilowaty. Ale to jest obciążenie czysto rezystancyjne. 

Tak, rozbieralem. Prawda ze silnik niewielki, ale wiekszego nie trzeba. Bardziej chodzi mi o zaklocenia ktore toto generuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Roman_66094 napisał:

Na kiepskie trafo filtr DC nie pomoże wiadomo

W Audiolabie 6000A jest toroidalny Noratel. Bzyczy cicho. Próbowałem DC blokerem pomóc. Nie pomogło. Ktoś skomentował, że za wysokie napięcie sieci prawdopodobnie jest. U mnie 241 VAC. Trafo liczone na 230. Może mieć to jakiś wpływ na jego pracę w kontekście odgłosów jakie wydaje? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MariuszZ. napisał:

Może mieć to jakiś wpływ na jego pracę w kontekście odgłosów jakie wydaje? 

Jeśli już, to raczej niewielki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... właśnie zasilam niewielki wzmacniaczyk z toroidem w roli transformatora anodowego - poprzez DC bloker. Realne obciążenie transformatora - ok. 50 %, napięcie zasilania poniżej 230 V, trafo ma zalany środek, leży na grubej piankowej podkładce, jest luźno przyśrubowane do płyty z tekstolitu i ... brzęczy. Co prawda mniej niż opisywane wcześniej na kształtce EI. Normalnie sukces?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Roman_66094 napisał:

Jeśli już, to raczej niewielki. 

Sprawdzę jak ktoś ze znajomych będzie miał mniej woltów w sieci i udostępni na 5 minut gniazdko lub dorwę jakiś autotransformator lub ktoś podpowie jak obniżyć w gniazdku, listwie napięcie ok 10 VAC to sprawdzę u siebie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, ampman napisał:

Ja bym obstawił kiepski materiał użyty na rdzeń transformatora.

Nie wykluczam. Będę jeszcze kombinował jak się tego pozbyć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, daris666 napisał:

A ja nie, bo buczą ?

A jakbyś sam miał 50 okresów na sekundę to też byś buczał jeżeli nie wył ?????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MariuszZ. napisał:

W Audiolabie 6000A jest toroidalny Noratel. Bzyczy cicho. Próbowałem DC blokerem pomóc. Nie pomogło. Ktoś skomentował, że za wysokie napięcie sieci prawdopodobnie jest. U mnie 241 VAC. Trafo liczone na 230. Może mieć to jakiś wpływ na jego pracę w kontekście odgłosów jakie wydaje? 

Kup sobie trafo toroidalne do halogenów o mocy 50W lub trochę większe, uzwojenie pierwotne wepnij pomiędzy fazę i zero (nie PE), uzwojenie wtórne wepnij szeregowo w fazę między wpięciem uzwojenia pierwotnego i odbiornikiem. W zależności od kierunkowości wpięcia uzwojenia wtórnego, podniesiesz lub zmniejszysz napięcie zasilania odbiornika o wartość napięcia uzwojenia wtórnego. W moich końcówkach Audiolaba serwis wymienił na gwarancji oba transformatory i prawie nic to nie pomogło. W miejscu gdzie jeszcze do niedawno mieszkałem składowa DC wynosiła do półtora V, po zastosowaniu DC blockera było lepiej, jednak nadal trafa minimalnie buczały. Po obniżeniu napięcia transformatorem od halogenów do w przybliżeniu 230V, nastała cisza! Te transformatory są robione prawdopodobnie na styk.

Moc tego transformatora musi być proporcjonalna do zmniejszenia lub zwiększenia napięcia, w stosunku do znamionowego. Dobrze przyjąć zapas 20% lub więcej, natomiast absolutnie nie ma sensu stosować trafa o mocy odbiornika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ricambi napisał:

Te transformatory są robione prawdopodobnie na styk.

Dzięki. Spróbuję Twojego patentu. Znalazłem na jakimś anglojęzycznym forum skargii na ten model. Audiolab zna problem. Niektórym użytkownikom reklamującym wymieniali wzmacniacze, niektórym proponowali zakup DC blokera. Była jakaś partia tych wzmacniaczy z trafami głośnymi. Mi nie przyfarcilo i niestety mam taką sztukę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, MariuszZ. napisał:

Dzięki. Spróbuję Twojego patentu. Znalazłem na jakimś anglojęzycznym forum skargii na ten model. Audiolab zna problem. Niektórym użytkownikom reklamującym wymieniali wzmacniacze, niektórym proponowali zakup DC blokera. Była jakaś partia tych wzmacniaczy z trafami głośnymi. Mi nie przyfarcilo i niestety mam taką sztukę. 

Problem występuje prawie we wszystkich Audiolabach, zastosuj DC blocker i transformator obniżający napięcie, u mnie rozwiązało to problem. Stosuję to także do wzmacniaczy lampowych w celu obniżenia napięcia żarzenia, dużo lepszy sposób od rezystorów dużej mocy, które się mocno grzeją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2020 o 11:42, Roman_66094 napisał:

Przyszły mi płytki do PSE na EL84. Jakość bardzo dobra, laminat grubości zapałki. Płytka wzmacniacza bardzo duża. Wszystko porządnie zapakowane.

Nie spodziewałem się, że tak szybko przyjdzie przesyłka z Chin.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DSCN0189.thumb.JPG.438913727543e8552007ed23e628be24.JPG

DSCN0191.JPG

DSCN0197.JPG

Też je zamówiłem pod wpływem chwili. Wolę się nie zastanawiać ile trafa i reszta "trybików i sprężynek" do tego będą kosztowały ?

A ktoś się odważył policzyć? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre trafa plus części bez lamp to licz lekko 1.5k plus lampy 1k i bez obudowy powinien zagrać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, PANTAREI napisał:

Też je zamówiłem pod wpływem chwili. Wolę się nie zastanawiać ile trafa i reszta "trybików i sprężynek" do tego będą kosztowały ?

A ktoś się odważył policzyć? ?

To taki zakup ratalny. Odczujesz zakup transformatorów, obudowy, lamp, potem już z górki. 

Trafa minimum 500 (polecam jednak droższe) głośnikowe do tego zasilające z 300, obudowa (zależnie czy bardzo prosta, czy zamówisz z cięciem, gięciem i wiązaniem krawata) pewnie 300-1000. 

Lampy - na początek średnio jakieś 60-70 za sztukę. 

Możesz próbować na jakichś starych używanych elementach do uruchomienia - mogło by być taniej, ale chyba nie lepiej ?

Oczywiście wszystko to - jeśli zechcesz w lepszej jakości - będzie kosztować znacznie drożej - w zasadzie bez górnej granicy ? 

Lampy do tego projektu potrafią kosztować kilkaset(i więcej) PLN/szt. 

1 minutę temu, Mufcore napisał:

Dobre trafa plus części bez lamp to licz lekko 1.5k plus lampy 1k i bez obudowy powinien zagrać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Bez obudowy polecam tylko jeśli mieszkasz sam, bez zwierząt, dzieci, żony itp :D. I to raczej chwilowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ze zagra bez obudowy a nie ze należy tak słuchać.

Oczywiście yacool ma racje ale do uruchomienia to minimum żeby wydać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co oszczędzać. Jeżeli ktoś ma gen odkrywcy, lubi składać i bawić się lutownicą to po złożeniu po taniości za jakiś czas będzie myślał o upgrade wzmacniacza i pojawią się nieuniknione koszty. Wyjdzie drożej niż jakby od początku zainwestować więcej na lepsze podzespoły. Ta zabawa wbrew pozorom nie jest tania. 

Między innymi dlatego mój drugi wzmacniacz lampowy jest za gotówkę od producenta wzmacniaczy. Nie znaczy to, że nie będę w nim grzebał i ulepszał go. Kosztował ponad 5 tys. Już wiem, że same trafa będą ok. 2 - 3 tysie kosztowały ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muj borze... ? To chyba zostanę przy RSie, bo tak, to będę się ciągle bał, że żona go po mojej śmierci sprzeda za tyle ile jej powiem, że kosztował;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PANTAREI
ortografia, gramatyka, interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze z kosztami nie będzie tak źle. Nam 3 różne transformatory, jak skompletuję części, przetestuję ten układ na różnych trafach. Ale wydaje się że, minimalny rdzeń, jaki będzie można zastosować do tego projektu, to wyżarzane dobrej jakości kształtki EI84/42. Indukcyjność uzwojenie pierwotnego min. 15H prąd anodowy będzie ok 90mA 2xEL84 podobnie jak z jednej El34.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco wracając do buczenia traf...

Na ich buczenie ma wpływ wiele czynników. Wykonanie, napięcie nominalne a faktyczne z jakim pracują, owa składowa stała, obciążenie itp.

To co w sieci mamy nie wiele ma wpływu na buczenie. Opalarki i suszarki nie działają godzinami no i raczej sieją elektromagnetycznie na takich częstotliwościach, że rdzeń trafa nam tego raczej nie "zagra"...

Z kilkunastu jak nie kilkudziesięciu urządzeń z transformatorami które posiadam, tylko jedno buczy jeśli zbliżyć do niego ucho. I notabene jest to trafo w lampowcu ? .
Możliwe, że całościowo trafo nie jest przeciążone a tylko jedno z uzwojeń np. żarzenia (...).
Mam wzmacniacz gdzie siedzi dość spore trafo ( producent pisze max power 900W ), znamionowe napięcie 220V w sieci mam często gęsto 245V nieraz więcej i nic nie buczy.
Fizyczna staranność wykonania ma chyba determinujący wpływ na "buczenie" trafa. Pomijam pracę z nienominalnymi parametrami.

 

 

49 minut temu, PANTAREI napisał:

Muj borze... ? To chyba zostanę przy RSie, bo tak, to będę się ciągle bał, że żona go po mojej śmierci sprzeda za tyle ile jej powiem, że kosztował;)

Daj swojej żonie namiary na mnie. Po Twojej śmierci ja pomogę je pozbyć się gratów po Tobie bez zbędnego targowania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kalasanty Ciaputko Niedoczekanie Twoje!!! Jak śmiesz coś takiego proponować!... No chyba, żeby może jaką zaliczkę teraz na moje konto....

@Mufcore A skąd będziecie wiedzieć na jakiej mocy rezystory dać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.