Skocz do zawartości
IGNORED

Z cyklu: "Lubię wiedzieć"


sylwon38

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy przewód czy to do kolumn czy do słuchawek, będzie inaczej grał z prostego względu, braku powtarzalności wykonania danego elementu. Na dźwięk ma wpływ prąd poruszający cewką, różne przewody mają różne rezystancję co owocuje różnym prądem zasilającym przetwornik. W zależności od ilości prądu, przetwornik oczywiście, że gra inaczej. Kolejna sprawa, przepływ prądu też wiąże się z dziwnymi zjawiskami jak to, że prąd płynie w największej ilości przy obrzeżach przewodu (największy przekrój tworzy najmniejszą rezystancję, stąd powlekane srebrem przewody do słuchawek). Zmiana słyszanego dźwięku osiąga się dzięki zmianie rezystancji. O ile w przypadku cyfrowych rzeczy, znaczenie ma tylko to czy informacja dotrze, o tyle w przypadku sygnału analogowego, wszystko ma znaczenie, nawet to czy obok nie stoi transformator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem kiedyś na forum o problemie jaki miałem z kolumnami B&W DM 601 wersja1. Miałem je w trzech różnych pomieszczeniach i w dwóch pierwszych było ok .W trzecim które używam do dziś wystąpił słyszalny dla mnie problem jakby brak właściwego" zszycia" dźwiękowego głośników w kolumnie .Grały jakby osobno.

Pomogła wymiana okablowania wewnątrz kolumn na identyczne przewody które zasilały kolumny.

A przyczynę tego co słyszałem znalazłem buszując w necie na jakimś angielskim forum gdzie był opis dotyczący modelu B&W dm 601 s2 . Problemem było nie do końca właściwe zaprojektowanie zwrotnicy w wersji pierwszej co w niektórych warunkach akustycznych objawiało się właśnie rozdźwiękiem w pracy głośnika wysokotonowego a średnio-niskotonowego.

Poprawione to właśnie zostało w modelu 601 S2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomogła wymiana okablowania wewnątrz kolumn na identyczne przewody które zasilały kolumny.

A przyczynę tego co słyszałem znalazłem buszując w necie na jakimś angielskim forum gdzie był opis dotyczący modelu B&W dm 601 s2 . Problemem było nie do końca właściwe zaprojektowanie zwrotnicy w wersji pierwszej co w niektórych warunkach akustycznych objawiało się właśnie rozdźwiękiem w pracy głośnika wysokotonowego a średnio-niskotonowego.

Poprawione to właśnie zostało w modelu 601 S2.

 

Na niedomagania zwrotnicy pomogła wymiana okablowania wewnętrznego?

Pisałeś już do producenta, że nie musiał poprawiać zwrotnicy, bo wystarczyło...

B&W powinno częściej zaglądać na to forum... :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem co zaradziło problemowi u mnie . Jeśli pomogło to co mam zaprzeczać bo komuś wydaje się inaczej . Jak zwykle na tym forum, nie miał do czynienia ale i tak wie lepiej . Problem widać był skoro o nim pisali . Przynajmniej nie musiałem zmieniać kolumn .

Ciekawe czemu w lepszych kolumnach B&W stosowało markowe okablowanie np van den hul.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu by było w wyższych modelach dać gorsze przewody, było by to ich wąskie gardło. Przypuszczam że wymieniając te VDH na jeszcze lepsze mozna by sporo zyskać, bo moim zdaniem vdh to nie jest zbyt dobra firma, w kazdym razie nie z tych najlepszych.

 

Bez sensu by było w wyższych modelach dać gorsze przewody, było by to ich wąskie gardło. Przypuszczam że wymieniając te VDH na jeszcze lepsze mozna by sporo zyskać, bo moim zdaniem vdh to nie jest zbyt dobra firma, w kazdym razie nie z tych najlepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne mity, zwykła praktyka. Najbardziej skrajny przypadek pogorszenia zestawów glośnikowych to jak kolega wymienił okablowanie na czyste srebro. Nie dało się tego słuchać, taki ostry i nieprzyjemny był dźwięk, chociaż wydaje się przez kilka minut bardzo atrakcyjny i szczegołowy to potem tak meczy że rzygać się chce :) W niejednym urzadzeniu wymienialem okablowanie to wiem jaki to ma wpływ, a jak masz możliwość przełączania na takie samo bez zmian to nie ma mowy o żadnej sugestii. Ale do tego trzeba trochę wiedzy i praktyki, a nie teoretyzowania.

Nawet takie rzeczy jak solid czy linka ma duze znaczenie jak mówi audioburak. Linki do audio nie powinny byc stosowane. Jesli już to z ultraczystej miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wytłumaczyć fakt że kabel do zasilania nie poprawia ŻA DNE GO urządzenia na świecie

Zadnego , oprócz ... urządzeń audio

 

no jak to wytłumaczyć ? :>

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio w urządzeniach a 1 klasie ochronnosci przewodem zasilajacym idzie część sygnału jak bys nie wiedział . Taki zwykły te zebrane na kilometrowych odcunkach zakłócenia promieniują na masie sprzetu i wokół niego, indukują się w IC. Zwykły próbkik elektryczny pokazuje zakłócenia w odległości pół metra od takiego kabla zasilającego, a on nie pokazuje wyższych częstotliwości. Urządzenia audio są łączone i trzeba patrzeć na masy i różne zakłócenia zbiorczo, Weż sobie śródło CD i na masie urzadzenia nie dośc ze jest napięcie w stosunku do ziemi, czasem połowa zasilania to jeszcze pełno zakłóceń. Przewód sieciowy i nawet zamiana L i N wpływa na te zakłócenia i potencjał na masie. Nawet przewody głośnikowe zbierają smieci w.cz. i dostarczają je do pętli sprzeżenia zwrotnego wzmacniacza. W zalezności od budowy ten poziom zakłoceń może być dziesiątki razy mniejszy. choćby poprzez geometrie i ekranowanie.

ktoś pytał o kondycjoner masy - to taka mini namiastka uziemienia masy systemu audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły próbkik elektryczny pokazuje zakłócenia w odległości pół metra od takiego kabla zasilającego, a on nie pokazuje wyższych częstotliwości.

A u mnie czuły miernik nie pokazuje nic powyżej poziomu -100 dB na wyjściu urządzenia (pomiar w paśmie od 1 Hz do 150 kHz). Nawet sam ten przyrząd też nie pokazuje nic powyżej -100 dB mimo że zasilany jest najprostszym zasilaczem świata na jednym tranzystorze i długim kilku metrowym kablem dwużyłowym takim od lampek biurkowym.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co mam poprawiać kabel zasilający oprócz audio, czystość naczyń w zmywarce ?

 

mogłoby sie zwiększyć cisnienie wody która płuka naczynia

 

w pralce - obroty odwirowania mogłyby być wyzsze

 

w zalazku - czas nagrzania do danej tem mógłby sie skrócić

 

w dmuchawie - czas nagrzamia tej samej kubatury , powinien być niższy

 

 

 

czy to sie dzieje ? nie

 

ale dzwięk .... sie poprawia !!

 

:D

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie- stosuje się wypasione okablowanie w audio, tymczasem w medycynie, czy kontroli lotów wystarczą zwyczajne sieciówki i sygnałowe, co najwyżej listwy przeciwzakłóceniowe i przeciwprzepieciowe.

 

A może stosując sieciówkę z audio do maszyny do rezonansu magnetycznego nie tylko wykryje się raka, ale też go wyleczy?

 

Oczywiście można sobie żartować, ale osobiście odczułem poprawę dźwięku po zastosowaniu lepszego interkonektu, znajomy też był na tyle zdziwiony, że po sprawdzeniu u siebie, już mi kabelków nie oddał.

Działo się to ćwierć wieku temu, jak nie dalej, a bohaterami tej opowieści były przewody polutowane przeze mnie z przewodu instrumentalnego z metra i pierwszych porządnych wtyków, które pojawiły się w moim mieście. Porównywaliśmy je do "sznurówek" dołączonych do sprzetu- W moim przypadku Sony, u kolegi Pioneer.

 

W tym przypadku za poprawę dźwięku najpewniej odpowiedzialne były niższy opór przewodnika i dużo lepszy styk na zlaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie czuły miernik nie pokazuje nic powyżej poziomu -100 dB na wyjściu urządzenia (pomiar w paśmie od 1 Hz do 150 kHz). Nawet sam ten przyrząd też nie pokazuje nic powyżej -100 dB mimo że zasilany jest najprostszym zasilaczem świata na jednym tranzystorze i długim kilku metrowym kablem dwużyłowym takim od lampek biurkowym.

 

Nie rozumiem co ma S/N do jakości dźwięku. Jak zaczynałem się interesować elektroniką to wtedy sprzęt szumiał okropnie i miało to znaczenie. Dzisiaj jeden zz moich gestych playerów ma szum poniże -125dB i inne parametry świetne a gra nie za spacjalnie. A drugi niby taki sam o podobnych parametrach przy nim śpiewa, pomimo podobnej budowy ale lepszym zasilaniu i z porządnym masterclockiem. Na obu łychac nawet wtyczki w przewodzie sieciowym, nie mówiąc o kablu ale na tym lepszym bardziej. A słyszałem systemy analogowe z S/N tak na ucho kolo 70dB ale o robiącej wrazenie jakości dźwięku. Tak ze to jakie ma ten sprzet parametry to nic nam nie powie, jesli masz trochę osłuchania to powinieneś przesta pisać o tych technicznych bzdurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

 

Dzięki !!!!!!!!!!

Przekonałeś mnie!!!!!!!!!!!!!

 

A tak na marginesie - co wolicie: audioquest cinnamon ethernet czy supra cat 8 ?

innymi słowy - czy kabel LAN może coś zmieniać w dźwięku?

 

Nie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ciekawe czemu w lepszych kolumnach B&W  stosowało markowe okablowanie np van den hul.

Bez sensu by było w wyższych modelach dać gorsze przewody, było by to ich wąskie gardło. Przypuszczam że wymieniając te VDH na jeszcze lepsze mozna by sporo zyskać, bo moim zdaniem vdh to nie jest zbyt dobra firma, w kazdym razie nie z tych najlepszych.

 

Bez sensu by było w wyższych modelach dać gorsze przewody, było by to ich wąskie gardło. Przypuszczam że wymieniając te VDH na jeszcze lepsze mozna by sporo zyskać, bo moim zdaniem vdh to nie jest zbyt dobra firma, w kazdym razie nie z tych najlepszych.

 

:-)))

 

Pytanie...gdzie jest więcej zakłóceń, na statku czy w zwykłym pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lotnictwie stosuje się nadal Windowsa 3/98/XP, nie wspominając o tym, że update systemu pokładowego wykonują dyskietkami nawet w najnowszym dreamlinerze. Problem jest taki, że czy to lotnictwo czy medycyna, wszędzie informacje idące tymi przewodami to informacje cyfrowe, więc po co jakieś super przewody. Tam gdzie idzie sygnał analogowy, zniekształcenia są na tyle małe, żeby nikt tego nie odczuwał, a właściwie systemy są wyposażone w dobrej jakości filtry.

Co do zasilania urządzeń, ciekawe czemu właśnie droższe oscyloskopy mają dużo bardziej rozbudowaną sekcje zasilania, skoro przecież energia elektryczna z gniazdka jest tak dobra? W ciągu dnia urządzenia z gniazdka są zasilane napięciem które spokojnie w ciągu dnia się różni 5-6 Voltami, więc niefiltrowany wzmacniacz i kolumny grałyby inaczej ze względu na porę dnia i podstawowe prawo Ohma.

Swoją drogą, sytuacja audio idealna. Cały tor audio powinien posiadać zerową rezystancję, więc wtedy głośniki otrzymują nieskończenie wielki prąd, który jest zdolny uzyskać dowolny, żądany przez odtwarzacz dźwięk, co powoduje, że audio jest odwzorowane 1:1 w stosunku do nagrania. Teraz idziemy do ludzkiego świata, każdy element posiada swoją rezystancję, a cewka (której siła działania zależy od prądu, nie napięcia) otrzymuje różną wartość prądu zależnie od dołożonej przez użytkownika rezystancji. Dlaczego do małych systemów audio wystarczą cienkie przewody, a do większego audio są potrzebne grubsze? Szczególnie jeśli ten przewód jest długi (5+ metrów). Każda zmiana rezystancji (może być spowodowana głupią temperaturą, patrz rozszerzalność temperaturowa ciał i zmiana rezystancji) jest zmianą dźwięku. Czy człowiek usłyszy tak małe zmiany? Absolutnie nie, ale inne zmiany, jak zmiana przewodów już może, szczególnie jeśli rzeczywiście jest różnica ohma lub dwóch (przypominam, że głośniki czy słuchawki mają od 4 ohmow do 32 albo i więcej, więc to relatywnie duży procent).

 

Odpowiadając @Makgajwer, czemu różnica S/M nie odznacza się lepszą jakością dźwięku, bo stosunek sygnału do szumu to efekt dobrego filtra, a dobry dźwięk to efekt dobrej jakości użytych tranzystorów Duo budowy wzmacniacza czy odtwarzacza.

 

Jeśli macie pytania techniczne czy wątpliwości, pytajcie, a nie używajcie ironii i sarkazmu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

 

To jak pytanie, czy zmiana powietrza może zmienić coś w jakości dźwięku tv naziemnej :-)

 

Bartek...napisz jakieś sprostowanie do tego posta...bo z cytatu wynika, że to ja słucham kabelków LAN...

 

Napisano wczoraj, 23:07

 

Użytkownik Staś_44798 dnia 13.07.2018 - 22:51 napisał

 

czy kabel LAN może coś zmieniać w dźwięku?

 

A tak na marginesie - co wolicie: audioquest cinnamon ethernet czy supra cat 8 ?

innymi słowy - czy kabel LAN może coś zmieniać w dźwięku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

 

Staś to tylko porównanie, może lekko ironiczne ale uważam że trafne, ale odpowiedzieć musisz sobie sam. Zadałeś pytanie z którego wynika że zastanawiasz się czy może, a nie że słuchasz...

 

Przeczytaj post...to kolega teskoł zadał pytanie...

 

Użytkownik teskoł dnia 13.07.2018 - 10:53 napisał

 

Dzięki !!!!!!!!!!

Przekonałeś mnie!!!!!!!!!!!!!

 

A tak na marginesie - co wolicie: audioquest cinnamon ethernet czy supra cat 8 ?

innymi słowy - czy kabel LAN może coś zmieniać w dźwięku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu dnia urządzenia z gniazdka są zasilane napięciem które spokojnie w ciągu dnia się różni 5-6 Voltami, więc niefiltrowany wzmacniacz i kolumny grałyby inaczej ze względu na porę dnia i podstawowe prawo Ohma.

 

ŁOŁ!

5-6 V różnicy w gniazdku zmieni brzmienie...

Sprawdź sobie kiedyś przy jakiejś okazji, jak przekłada się taka zmiana na napięcia po stronie wtórnej transformatora w zasilaczu, następnie na napięcie stałe (zasilające elektronikę i tor audio) na wyjściach zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam...

Naprawdę nie nasz? Sprzedawca odpowiada: Facet, możesz pocałować mnie w lewy półdoopek, w prawy półdoopek, tylko nie w doopę.

 

Podobną sytuację obserwuję na forum. Koledzy pytają się jaki kupić kabel, żeby, i tu coś zmyśle do rymu, bo i tak nie ma to znaczenia.

Chciałbym, żeby był:

detaliczny, ale nie kliniczny,

muzykalny, ale nie nachalny,

dynamiczny, ale nie metaliczny, itd.

Ograniczenim co do wymagań jest tylko wyobraźnia. Koledzy słyszący wyraźnie kable, bez pytania o żadne inne szczegóły związane z posiadanym zestawem już wiedzą jak kabel/kable spełni te wszystkie oczekiwania.

 

Kiedy gościły w domach telewizory Rubin, w którym np. kolor czerwony wyglądał jak fioletowo-różowy, a obraz był rozmazany i śnieżył, nikomu nie przyszło do głowy, żeby wymieniać kable, no chyba, że te skorodowane i popękane na dachu. Gość był u szwagra, który mieszka blisko przekaźnika i ma telewizor Telefunken, który przywiózł sobie z Niemiec i był oczarowany jakością obrazu. Jak sadzisz, czy zapytał go jakie masz kable, że masz taki super obraz?

 

Teraz szturmem dostały się pod nasze strzechy różnego rodzaju kabelki i wciąż się mnożą nowe modele jak króliki, bo producenci chyba zwietrzyli świetny interes. Prościej i taniej jest kupić kable i chyba przekonać samego siebie, że system gra o klasę wyżej. Zmiany kosmetyczne, być może, ale zmiana Hi-Fi na Hi-End dzięki kawałkowi druta w kolorowej plecionce? Dziękuje postoje.

 

Na koniec coś dla posiadających słabszy sprzęt. Nie martwcie się. Jest taki magiczny kabel. Nawet niezbyt drogi w porównaniu z innymi. Cytuje:

 

“...wyjątkowo bogata i czysta średnica niezależnie od modelu... X poprawi brzmienie nawet najskromniejszego systemu podczas gdy Ultra X zagra znakomicie w systemie z dowolnej półki cenowej.”

 

“Co kable Ultra X zrobią dla Waszej kolekcji płyt? Wydobędą z każdego z nich wszystkie, nawet najgłębiej ukryte detale ujawniając ich prawdziwe oblicze. Kable Ultra X obnażą nagą prawdę o każdym nagraniu prezentując Wam muzykę w jej najczystszej postaci.”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obu łychac nawet wtyczki w przewodzie sieciowym, nie mówiąc o kablu ale na tym lepszym bardziej.

Jasne, słychać ;-).

Tak ze to jakie ma ten sprzet parametry to nic nam nie powie, jesli masz trochę osłuchania to powinieneś przesta pisać o tych technicznych bzdurach.

Te techniczne bzdury jakoś w dziedzinie TV się sprawdzają, tylko audio rządzi się innymi prawami bo jest trudniejsze do zweryfikowania. Np.to co napisałeś wyżej jest trudne do zweryfikowania ze względu na dość powszechny brak akceptacji wśród audiofilów testów abx. Pozostaje wierzyć im na słowo a to mi zupełnie nie odpowiada. Jak skończyły się te testy abx które odbyły się dotychczas wszyscy wiedzą.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymyślono jeszcze takich użądzeń pomiarowych, żeby zbadać dlaczego takie czy inne kable mają wpływ na dźwięk.

 

Tak twierdzą tylko ci, którzy "słyszą" kable. Koronny argument w dyskusji z tymi co "nie słyszą".

 

Jakimś dziwnym trafem możemy określić skład atmosfery na planecie oddalonej o dziesiątki lat świetlnych, a nie możemy sobie poradzić ze zmierzeniem "zmian" wprowadzanych przez kabel.

 

"Grające kable" to kwestia wiary, a nie pomiarów. Jak ktoś bardzo chce, to usłyszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.