Skocz do zawartości
IGNORED

Mocna silna integra lampowa z punktowym basem


slaaawek

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Na tym zakończyłbym dyskusję, patrząc przez pryzmat kolumn, które nigdy się w rejony niskich częstotliwości nie zapuszczają, a co dopiero punktowo je odtworzyć.

 

Ja często słyszę ograniczenia mniej udanych kolumn trójdrożnych w tym aspekcie, a co dopiero w małej obudowie, z jedną membraną fi 13cm...?! Nie ma cudów, tu jest fizyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego podział pasma na głośniki i ucięcie zwrotnicą odpowiedniego dla przetwornika, a co innego zawartość częstotliwości basowych w materiale muzycznym. Nie słuchamy zestrojenia zwrotnicy tylko utworu. I części tego utworu nie usłyszymy na tych paczkach.

 

Jak nie ma najniższego basu, to i góra musi być delikatna - nie dziwne, że środek jest pięknie czarujący. Bo co innego zostaje do pokazania?

 

Większy model tej firmy to najlepszy pomysł. Problem z basem rozwiązany od ręki. I lepszy wzmacniacz - jak już wspomniano - będzie miał pole do wykazania się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego podział pasma na głośniki i ucięcie zwrotnicą odpowiedniego dla przetwornika, a co innego zawartość częstotliwości basowych w materiale muzycznym. Nie słuchamy zestrojenia zwrotnicy tylko utworu. I części tego utworu nie usłyszymy na tych paczkach.

 

Jak nie ma najniższego basu, to i góra musi być delikatna - nie dziwne, że środek jest pięknie czarujący. Bo co innego zostaje do pokazania?

 

Większy model tej firmy to najlepszy pomysł. Problem z basem rozwiązany od ręki. I lepszy wzmacniacz - jak już wspomniano - będzie miał pole do wykazania się.

....tak, masz rację że części utworu na tych paczka nie usłyszymy (chodzi o najniższy bas) tylko zwróć uwagę że jest pewna kategoria

kolumn tak zwana ''najlżejsza kategoria '' gdzie nie ma tego niskiego basu a środek niekoniecznie jest czarujący

te kolumienki są pewnym kompromisem na który świadomie się zgadzamy....

 

...we wcześniejszym wpisie wspomniałeś że mają grać w 10-12m2...do tego zostały stworzone

uważam że w takim metrażu doskonale się sprawdzą...obejdzie się również bez suba ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa zamknięta w przetwarzanym paśmie basu jest nawet bardziej energiczna od konstrukcji bas-refleks, ale w tej drugiej głośnik ma większą obciążalność i mniej się wychyla. Z kolumną b-r można głośniej grać bez kompresji i zniekształceń. Znowu w teorii wychodzi, że ten Harbeth raczej tylko do małych pokoi i do muzyki, gdzie brak najniższego basu nie niweczy przyjemności z odsłuchu. Dziwnie tym razem jest też z teorią drgania ścianek, bo obudowa zamknięta powinna być bardzo mocno tłumiona w środku. Może że tutaj nie drgają, tak jednoznacznie pozytywnie (jak się czyta) są oceniane?

 

Miroslav1 napisał więc w punkt, a ja tylko potwierdzam.

Za to podrzucę wygodny argument autorowi tematu - tego modelu Harbeth nie słyszałem. Ban za robienie zamieszania :-)

 

PS. Podzielić pokój na pół i słuchać w 10,5 m kw. Kolumny są tego warte :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka różnica, czy równowagę pasma złapiesz 1,3 metra od kolumn czy 3 metry?

Jeśli dostrzegasz braki w charakterze, to musisz głębiej zaingerować.

Pewnie odejść od płaskiej charakterystyki. Na pewno pozbawiając się wpływu ścian nie osiągniesz poprawy w odczuciu ciśnienia. Barwa, zwiewność, rysunek - to będzie klasowe, ale wybijania rytmu czy uderzeniowych efektów na basie (pop, elektronika) nie uzyskasz.

One są dla określonego rodzaju słuchacza, który się relaksuje przy muzyce, ceni klarowność i ogładę. Jak ktoś lubi kręcić gałą w prawo albo oczekuje skoków dynamiki, to tutaj za mało powietrza jest poruszanego przez membranę, by dążyć do realizmu także na skrajach pasma. To moje zdanie o kolumnach wartych grzechu, ale nie aspirujących do najlepszych, bo wielkość ich stawia wyraźne granice. Najlepsze w swojej klasie to czasem mało. Wzmacniaczem zyskasz 10-15%. Przeskoczą do innej klasy, większych kolumn?

Sam oceń, ile umownie procent brakuje Ci do zadowolenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Gdzie zaczyna i kończy się bas...?

 

Źródła wszelkie podają bas do 300Hz...więc o co qwa Panom chodzi?

Autor postu lubi wyższy i nie wam to oceniać...

A ja bym zapytał inaczej, który instrument muzyczny eksponuje najniższe pasmo? I proszę nie pisać, że fortepian bo najniższa struna jest strojona na 27 Hz (tylko jaki jest rozkład harmonicznych względem dźwięku podstawowego?). Oczywiście utwory zadziwiające bas "elektroniczny" lub taki mastering będą go eksponować.

Natomiast w temacie lamp i basu pomijając samą markę ważny jest dobór lamp gdyż zmieniając typ (w zakresie pasujących) czy producenta możemy diametralnie wpłynąć na brzmienie.

Ja więc szukałbym czegoś opartego na w miarę popularnych lampach których jest spory wybór a cena nie zabija i pobawił się lampami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak... zmiana lamp, zmiana jeszcze kabli i pompka nożna do koła samochodu i mamy większe kolumny.

 

Efektywność głośnika wraz z przesuwaniem się odtwarzanych częstotliwości w dół - spada.

Nie dość, że pasmo ograniczone, to jeszcze brak zdolności do wytwarzania dużych ciśnień.

Trzeba zmienić oczekiwania - nie ma innej rady i bez sensu pchać się w dodatkowe wydatki.

 

który instrument muzyczny eksponuje najniższe pasmo?

 

Nie eksponuje, po prostu jest w nagraniu poziom ustalony przez realizatora.

I albo to odwzorujesz u siebie w domu albo nie. Jak widać jest z tym problem.

raczej nie po stronie wzmacniacza, co w sumie (jak się chce) łatwo dowieść.

 

Wraz z przybliżaniem się do kolumn i oddalaniem trzeba zmieniać rozstaw, bo projektant uwzględnił kąt promieniowania i właściwą integrację głośników. Oczywiście, jakieś DIY mogą mieć błędy i to nie będzie dziwne, lecz tutaj bym popróbował z trójkątem równobocznym lub nawet odległość słuchacza do kolumn ustalił mniejszą niż rozstaw kolumn. Poprawa głębi spowoduje, że aspekt dynamiki straci na znaczeniu. Coś jak przyłożenie ucha do głośnika - wszystko słychać lepiej i wyraźniej, mimo że tak naprawdę niczego nie zmieniliśmy. Będzie pełniej i bardziej wciągająco. Na dodatek warto tak zrobić ustawiając (testowo) kolumny 15-20 cm od ściany (czyli blisko). Efekt odbicia zwiększy poziom basu, a zapewne o to chodzi.

 

>> Staś_44798

 

Kolumny dobrze grające tylko, gdy są wąsko rozstawione mają błędy w konstrukcji. Mocna kierunkowość nie jest tym, do czego się dąży. A w przypadku najniższego basu jest nawet nie do osiągnięcia (wszechkierunkowe promieniowanie do 100 Hz). Można dwie kolumny postawić obok siebie i mieć właściwie mono (dzięki temu wokal ładnie pokazywany stabilnie pośrodku), lecz to nie jest dobry sposób :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrabas, gitara, basowa czy fortepian, można tylko pomarzyć, że usłyszy się w pełnej barwie te instrumenty, na kolumnach których pasmo zaczyna się od 70Hz - 3dB. Dźwięków najniższych nie usłyszymy, usłyszymy tylko harmoniczne i choćby nie wiem jak hi-endowe to kolumny były i kable miały ze złota, to jest porostu nie możliwe, prawa fizyki są niezmienne i stałe.

Żeby mieć piękny punktowy bas, wcale nie trzeba wyszukanego wzmacniacza, wystarczy przyzwoity wzmacniacz PP na el84 czy ECL86

a nawet single- ended na tych lampach, przy sprawniejszych kolumnach spokojnie wystarczy.

Kluczem są odpowiednie kolumny które nie będą miały ograniczeń w tym zakresie.

Skuteczność Harbeth P3esr jest tak słaba ze do lampy nie kopiłbym ich na pewno, pomijając już to że pasmo 70Hz skuteczność 86 dB to według mnie minimum do lampy, a tu mamy marne 83 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Tak, tak... zmiana lamp, zmiana jeszcze kabli i pompka nożna do koła samochodu i mamy większe kolumny.

 

Efektywność głośnika wraz z przesuwaniem się odtwarzanych częstotliwości w dół - spada.

Nie dość, że pasmo ograniczone, to jeszcze brak zdolności do wytwarzania dużych ciśnień.

Trzeba zmienić oczekiwania - nie ma innej rady i bez sensu pchać się w dodatkowe wydatki.

 

 

 

Nie eksponuje, po prostu jest w nagraniu poziom ustalony przez realizatora.

I albo to odwzorujesz u siebie w domu albo nie. Jak widać jest z tym problem.

raczej nie po stronie wzmacniacza, co w sumie (jak się chce) łatwo dowieść.

 

Wraz z przybliżaniem się do kolumn i oddalaniem trzeba zmieniać rozstaw, bo projektant uwzględnił kąt promieniowania i właściwą integrację głośników. Oczywiście, jakieś DIY mogą mieć błędy i to nie będzie dziwne, lecz tutaj bym popróbował z trójkątem równobocznym lub nawet odległość słuchacza do kolumn ustalił mniejszą niż rozstaw kolumn. Poprawa głębi spowoduje, że aspekt dynamiki straci na znaczeniu. Coś jak przyłożenie ucha do głośnika - wszystko słychać lepiej i wyraźniej, mimo że tak naprawdę niczego nie zmieniliśmy. Będzie pełniej i bardziej wciągająco. Na dodatek warto tak zrobić ustawiając (testowo) kolumny 15-20 cm od ściany (czyli blisko). Efekt odbicia zwiększy poziom basu, a zapewne o to chodzi.

 

>> Staś_44798

 

Kolumny dobrze grające tylko, gdy są wąsko rozstawione mają błędy w konstrukcji. Mocna kierunkowość nie jest tym, do czego się dąży. A w przypadku najniższego basu jest nawet nie do osiągnięcia (wszechkierunkowe promieniowanie do 100 Hz). Można dwie kolumny postawić obok siebie i mieć właściwie mono (dzięki temu wokal ładnie pokazywany stabilnie pośrodku), lecz to nie jest dobry sposób :-)

 

Tak tak...a krowa to piękny ptak...

W. te Twoje teorie to na pamięć znam...zapisuje sobie...a ni h...a się mają do brzmienia u mnie ;-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podzielę się jeszcze jedną teorią...

Nie potrafisz zacytować tylko fragmentu odnoszącego się do Ciebie. Ptak i krowa by sobie poradzili :-)))

 

Zamiast "W." naprawdę możesz pisać w całości "Wuelem". Wiadomo wówczas, że to do mnie.

A jak widzisz potrafię docenić to, że ktoś czyta co piszę i odpowiadam z równym luzem.

Zakończę po twojemu: "pozdrawiam serdecznie" :-)

 

pasmo 70Hz skuteczność 86 dB to według mnie minimum do lampy

 

Taką poprawę skuteczności (83 -> 86 dB) można bez trudu zapewnić sobie mocniejszym wzmacniaczem.

Ale tylko do zagrzania głośnika.

Ucho na harmoniczne nie jest bardzo wrażliwe, częstotliwość podstawowa musi być zagrana odpowiednio.

W muzyce pop/rock dalsze harmoniczne się po po prostu wycina. Roboty z nimi a prawie bez wpływu.

Budowanie jakości na harmonicznych jest raczej błędnym podejściem. Zaraz ktoś powie, że u niego harmoniczne najlepiej słychać i ta teoria się nie sprawdza. By już nie wprowadzać pobocznych wątków, z nadzieją dania jednak kilku pomocnych uwag, kończę swój udział.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

wqrwia mnie rozlazły, magmowaty, nie kontrolowany bas!

to nie jest naturalny efekt, ma cechy strukturalnego dysonansu, jest to ciało obce w obrazie dźwięku.

dlatego też (imho), lepsza jest właściwa kontrola przy wyższej lewej granicy basu, niż puszczenie oscylatora w dół na żywioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

wqrwia mnie rozlazły, magmowaty, nie kontrolowany bas!

ale wtedy ma się wrażenie, że jest go dużo i niektórym się to podoba - choć ja zapatruje się na te kwestie tak jak Ty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

wqrwia mnie rozlazły, magmowaty, nie kontrolowany bas!

to nie jest naturalny efekt, ma cechy strukturalnego dysonansu, jest to ciało obce w obrazie dźwięku.

dlatego też (imho), lepsza jest właściwa kontrola przy wyższej lewej granicy basu, niż puszczenie oscylatora w dół na żywioł.

 

I mnie...

 

ale wtedy ma się wrażenie, że jest go dużo i niektórym się to podoba - choć ja zapatruje się na te kwestie tak jak Ty.

 

Dużo jak dużo, uważają że to jest ciepły dźwięk...co tego, że jest go dużo jak np. takie piękne nagranie jak Lone Survivor ost nie oddaje swojego klimatu przy misiowatym graniu...bo w nim jest zabójcza, porażająca średnica i wyższy bas...

A to tylko jeden z setek przykładów, gdzie ten "dół dołów" jest zbędny bo powoduje tylko problemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

ale wtedy ma się wrażenie, że jest go dużo i niektórym się to podoba - choć ja zapatruje się na te kwestie tak jak Ty.

tych 'niektórych' jest 'milyon'.

miałem ostatnio ciekawe doświadczenie, kolega muzyk opiniował wzmacniacz na lampie 2a3 i wybrał wersję z najwyższą kontrolą basu!

chociaż dźwięk w niej był trochę wyprany z dynamiki, co było skutkiem ubocznym i nie zamierzonym.

 

A to tylko jeden z setek przykładów, gdzie ten "dół dołów" jest zbędny bo powoduje tylko problemy...

Dokładnie tak!

Można dodać, że te problemy jest cięzko rozwiązać bez ingerencji w całościowy obraz soniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

z najwyższą kontrolą basu!

chociaż dźwięk w niej był trochę wyprany z dynamiki

Najwyższą czy najniższą? Bo zazwyczaj tam gdzie dobra kontrola basu to i dynamika jest...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Bo zazwyczaj tam gdzie dobra kontrola basu to i dynamika jest...

bas był kontrolowany, nic się nie ani urywało ani szło własnym impetem, ograniczenia w dynamice to obstawiam na wąskie gardło w zasilaczu, stabilizacja lampowa Ua na słabych mocowo lampach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wracamy do meritum... troszkę mi namieszaliscie w głowie... czyżbym kupił zle głośniki???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wracamy do meritum... troszkę mi namieszaliscie w głowie... czyżbym kupił zle głośniki???

 

Jeżeli tobie odpowiadają to znaczy że są dobre, bo spełniają twoje oczekiwania.

Jednak obiektywnie rzecz biorąc. to 10cm membrany w zamkniętej obudowie nie są w stanie odtworzyć pełnego pasma akustycznego.

Nie są to kolumny pełnopasmowe braki na dole będą miały duże, taka ich natura, ale jeżeli to nie przeszkadza to nie ma się co przejmować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...można odnieść wrażenie że Alan Shaw popełnił jakiś błąd robiąc p3esr - bo zapomniał o najniższym basie

gram na Harbeth m40.2 i nie wyobrażam sobie zmiany na jakiekolwiek inne kolumny tej firmy ale...

jakbym musiał zdecydować się na te ''inne'' to bez wahania wybrałbym właśnie p3esr...

jak ktoś nie słuchał tych kolumienek a nadarzy się taka okazja to niech to zrobi...bo warto..

dla większego doświadczenie lub z ciekawości....one są mistrzami muzykalności i można całymi garściami

czerpać radość ze słuchania muzyki...dźwięk jest urzekająco ładny i w takich chwilach nie odczuwa się braku niskiego basu

...jestem miłośnikiem Harbetha więc moja opinia jest mocno subiektywna i proszę o wyrozumiałość ;-)

 

słówko odnośnie wzmacniacza....jeżeli tu istnieją jakieś ograniczenia to chyba tylko z kasą ;-)

chcesz małego Lebena - proszę bardzo, może się spodobać....chcesz dużego Lebena 660p (co prawda nie ma punktowego basu)

ale może być zaskakująco pięknie...ma być tranzystor....Accu e-560 bardzo dobre połączenie....

nie żebym się wymądrzał ale dobór odpowiedniego wzmacniacza do tych mikrusów nie powinien przysporzyć większego problemu ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pomysłu na wzmacniacz...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Grał na jednej z wystaw - doskonale. Nawet z pilotem - tu za połowę ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fajny wzmak

Ale raczej do kolumn o wysokiej skuteczności

Typu WLM właśnie

El34 to tez raczej lampa , która nie imponuje niskim basem ( może poza np końcówkami VTL )bardziej ładna barwa na średnicy

Ale oczywiście mogę się mylić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić wzmacniacz Graaf GM-20 OTL, z kolumnami LS3/5A 15 OHM to rewelacyjne połączenie.

 

Tylko gdzie to kupić? Nowych już nie ma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdzie to kupić? Nowych już nie ma?

Musisz szukać na audiomarktcie i ebay. Najpierw proponuję odsłuch.

Ja jakiś czas temu sprzedawałem swoją GM20 ale po odsłuchach droższych wzmacniaczy zrezygnowałem ze sprzedaży

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.